Výber psa

daniela377
1. apr 2017

Zdravím, chcem sa poradiť s niekým, kto má psíka staforda v byte. Dcéra túži iba po tejto rase, ale doteraz sme ešte žiadneho nemali a neviem, či je to práve vhodná rasa do malého bytu. Ja by som sa skôr prikláňala k rasám ako cavalier king či jemnosrstý pšeničný teriér, vraj sú to kľudné rasy. Prosím poraďte 🙏

gabriella93
1. apr 2017

Nepíšeš koľko rokov má dcéra... No myslím že tu nejde k to ktorá rasa je kľudná ale o to ako si dcéra psa vychová alebo vy rodičia. Treba si uvedomiť že to je živý tvor a hlavne že to je plemeno ktoré potrebuje maximálnu aktivitu a aj ruku ktorá ho niečo naučí... Je úplne jedno aká rasa to je len treba sa jej venovať Mám známych v dvojizbovom byte majú staforda no sú to aktívny ľudia bez detí a psíkovi sa maximálne venujú a môžem povedať že je to veľký maznáčik

daniela377
autor
1. apr 2017

@gabriella93 dík za reakciu. Dcéra bude mať 16 rokov. Samozrejme, že je to živý tvor a každý pes si vyžaduje starostlivosť, ale aj publikácie píšu, že niektoré rasy si vyžadujú starostlivosť viac, niektoré menej (nemyslela som tým že žiadnu 😉 ) a aj to, že niektoré vydržia v kľude bez prítomnosti majiteľa aj niekoľko hodín. A práve to ma zaujíma ako je to s tým stafordom 🙂

friday13th
1. apr 2017

@daniela377 fúha nehnevaj sa, ale 16ročnej v podstate pubertiačke by som staforda určite nekúpila....teda česť výnimkám, ale tých je naozaj málo.....tebou spomenut cavalierik je oveľa lepšia voľba

friday13th
1. apr 2017

@daniela377 ešte doplním, aby si vedela prečo....Staford je veľmi silný, aktívny pes, ktorému sa treba venovať pravidelne, nie len raz za čas.....či už ide o fyzickú aktivitu alebo psychickú, treba byť veľmi dôsledný vo výchove....k ľudom sú to super psy, no vo vzťahoch voči psom už to môže byť zložitejšie.....Staford môže byť v byte bez problémov, ostatne ako 90% psov, no treba sa mu patrične venovať, sú to skvelé psy napr na športovú kynológiu.....píšeš, že dcéra ma 16 rokov, čiže ešte chodí do školy+ak pôjde na výšku, musíš rátať s tým, že starosť o psa ostane na teba.....zvládneš ty takého psa? Budeš ochotná mu venovať tolko času?
Samozrejme náhoda je blbec a môžete vychytať psa, ktorý bude úplný flegmoš a nič sa mu nebude chcieť....treba to však brať reálne....nepíšeš aká je dcéra, aké ma záujmy atď?

katrin21
1. apr 2017

stafford patri iba do ruk ludi, ktori vedia vychovat psa, nie zaciatocnikom rozhodne. inak sa to moze otocit proti vam.. urcite by som nekupovala do bytu a nie podla toho, co sa " paci" dcere, ale podla toho, kolko sa mu vie venovat, behat s nim , pracovat a hlavne povahovo aby vyhovoval... a zvladli ste jeho vychovu.

daniela377
autor
1. apr 2017

@friday13th vďaka za reakciu 🙂 dcéra nemá žiadne záujmy, preto som po jej niekoľkoročnom naliehaní na psa, začala zvažovať a pripúšťať, že by sme toho psa aj mohli mať. Pozerať na ňu ako celý deň leží a nedá sa vytiahnúť von, mi ide na nervy. Samorejme ani ten pes nie je zárukou, že sa jej bude chcieť ... Teraz v tomto období má aj depky... pes mi mohol pomôcť... no ja sa prikláňam sa k tomu cavalierovi... keď už mi má niekedy "prischnúť" tak aspoň taký, akého si vyberiem ja 😉

dadaa1234
1. apr 2017

Moje najobľúbenejšie plemeno... Ale nikdy si ho nezadovážim, sú to úžasné psy, milujú svoju ľudskú rodinu. Avšak v rukách niekoho kto sa mu nemôže, alebo nevie odborne venovať sa z neho môže stať odistená zobraň. Smrteľné vážne. Nemyslím, že 16 ročné dievča bude mať na neho dostatočne pevnú ruku, potom sú z toho zbytočné problémy, trápenie rodiny aj psa, prinajhoršom nebezpečenstvo pre susedov...

hettinka
1. apr 2017

@daniela377 no ak jedcéra taký typ, že sa rada povaľuje, pes ju k aktivite nedonúti
viem, o čom hovorím, tiež sme si kupili psa, že nás "rozhýbe" a pekne krásne zlenivel pri nás
deti psa strašne chceli a teraz sa hádajú, kto s ním pôjde, prípadne idú, ale s tak otráveným výrazom, že až
A to máme dvor, nemusia s ním chodiť na nekonečné prechádzky, na cvičisko a podobne
inak, máme cavaliera, úžasný psík

daniela377
autor
1. apr 2017

@katrin21 presne to som jej tvrdila, že "páči" sa mi takýto psík je veľmi málo.... a aj pri štúdiu nebude mať toľko času... bude trápiť psa, seba a mňa... a o to nám predsa nejde...

tiper24
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzicek88
1. apr 2017

@daniela377 nehnevaj sa,ale ak dcera cely den lezi doma a neda sa vytiahnut von,pochybujem,ze bude mat trpezlivost na psika,hlavne ked je maly a treba ho naucit chodit von vencit,nas ked bol steniatko chodila som pozde vecer aj rano o stvrtej,ked ma zobudil,psik nie,je hracka,ze ked ju omrzi,hodi ho do kuta a potom kto sa onho bude starat?

sykorkauhliarka
1. apr 2017

tvojej dcere by sa asi viac zislj realny kamarati..nez nema tvar

ennna
1. apr 2017

@daniela377 Ak ste predtym nemali nikdy ziadnu skusenost so psikom staford nie je podla mojho nazoru dobra volba. A hlavne si treba uvedomit, ze vychova stenata je naozaj narocna vec, zvazit vsetky pre a proti. My mame JRT, zo zaciatku sme chodili vencit kazducku hodinu prve tri mesiace, kym sa konecne naucila hygiene. Kazdy den minimalne hodinova prechadzka, za kazdeho pocasia. Momentalne je v puberte a aj ked uz hygienu zvladame, zacala ignorovat povely, obhryzat nabytok... Mne ako najvacsie negativum pridu chlpy... :D Cize vysavam pomaly kazdy druhy den. Aj financne to nie je lacna zalezitost, ockovanie, kastracia, krmivo... A samozrejme, povaha je veeelmi individualna, ani rasa casto nezarucuje, ze pes bude mat jednodznacne charakteristicke rysy. Mozno vo vasom pripade by nebolo od veci skusit aj nejaky utulok. Psy si zvasca v utulkoch poznaju a dokazu vam odporucit konkretneho jedinca takpovediac "na mieru", tie z docasiek dokonca maju uz aj nejaky zakladny vycvik, hygienicke navyky, zakladne vet. osetrenie... Ak teda jednoznacne nechcete cistokrvneho psa s PP a chodievat s nim na vystavy... Pripadne Bullterrier Rescue Slovakia sa zameriava na adopcie "bulloidnych" plemien. 🙂

hettinka
1. apr 2017

@tiper24 píšeš evidentne o niečom, o čom absolútne nič nevieš. Niekedy je mlčať zlato.

misulka22
1. apr 2017

Ja mam teda bulteriera,znama na chovku stafordov.dufam,ze si 16rocna nevybrala toto plemeno ako imidzovku...do bytu je to uplne v pohode,akurat na zaciatok odporucam klietku,oni radi nicia 🙂je to silny pes,plny energie.musia makat fyzicky aj psychicky.nie ze kolecko okolo domu.cvicak je super len treba najst taky kde sa kynolog rozumie tymto plemenam.staford sa cvici dobre,rad sa uci.znama s nimi robi dogdancing,canisterapiu,bull sporty.ludi miluju jediny problem byva so psami,treba ich od mala dobre socializovat.a hlavne si vybrat overenu chs kde maju psy s vyrovnanou povahou.ziadny bazos kde kupite bohvie co po neznamich rodicoch z toho moze byt pruser jak mraky.a samozrejme zdravotne testy rodicov hlavne ataxiu .keby chces dam ti kontakt na tu znamu ona ti rada poradi.ma tusim 4stafordov,steraz nedavno kryla sucku.

misela36
1. apr 2017

No my máme kavaliera,žeby bol kľudný ,nedá sa povedať.Je energický,stále v pohybe a večer,v noci strááášne chrápe.Je veľmi prieberčivý.Ale máme ho nadovšetko radi.

misulka22
1. apr 2017

Tak citam,ze dcera je leniva chodit von.to potom staforda isto nie.moj bulik da 20km turistiku a este sa cestou domov hra s palicou.teraz sa trochu skludnil ,ale do 3,5roku sme chodili von na 6hodin a nestacilo mu a to behal aj agility a tahal pneumatiky.toto su plemena pre aktivnych ludi.

margaretka_
1. apr 2017

určite vyberaj s tým vedomím, že možno ostane tebe. ešte by mohlo by fajn skúsiť nejakú dočasnú opateru. vezmete si psíka, ktorý nemá domov a na čas, kým si ho nájde, by bol u vás a uvidíte ako vám to so psíkom pôjde. a možno bude super a ostane vám 🙂

vintage_lady
1. apr 2017

A za pol roka skončí v útulku. Skôr ma udivuje správanie slečny, celý deň leží. Pes to iste nevyrieši.

denisekkk
1. apr 2017

Staford je uzasne plemeno ale do skusenych ruk. Nieje to agresivny pes ale velmi inteligentny a aktivny. Neviem ci pre "lenive" dievca vhodny. Neuvazovali ste vziat psika z utulku? Na nete mate moznost pozriet psikov aj s popisom, pripadne za nimi vycestovat. Mozete si samozrejme najst v okoli nejakeho a verte ze vdacnejsi nebude ziadny iny 🙂 nez ten kt hlada domov. V utulkoch su aj rozne mixnute so stafordom, mozno si nejakeho zamiluje...Ak uz budete chciet cistokrvneho, tak hladajte kvalitnu chovnu stanicu nech mam PP , nie od mnozitela....

sasrnka
1. apr 2017

@daniela377 kedze nevies, ako by to cele dopadlo, tak odporucam najst nejake obcianske zdruzenie/utulok, ktore sa venuje opustenym psikom a hlada docasnu opateru, aby neboli psikovia v utulku. Skuste si nejakeho zobrat a mozno to skonci tym, ze si ho aj adoptujete 😉 A ked nie, aspon uvidis, ako by to dcera vsetko zvladala...

vintage_lady
1. apr 2017

Alebo aj dcéra môže chodiť venčiť a pomáhať do útulku. Lepšie, ako nič 😉

jeennyv
1. apr 2017

@daniela377 bude to 16. Rok co nam hava...v prvom rade rataj je to zivot a cast zivota, potom ak sa dcera spakuje, bude na tebe vsetko, plus nie je to le nunu zlate, su to prechadzky ci sa ti chce nechce, ockovania, lekari a hlavne cas na neho, jeho potreby hranie, ked pises ze jej sa moc nechce, bude sa starat?...plus plemeno co sa jej, ze paci je narocne, tam treba pevnu volu a vediet psa vychovat...

@tiper24 a ty si kolko psov vychoval, ze tak hodnotis...asi velku nulu...ked nevies o co go...

tomiholjubavi
1. apr 2017

@daniela377 odporučam mopslíka, alebo brabantíka 🙂 k lenivym ludom dokonale rasy. Daju tolko lasky a radosti a je s nimi minimum starostí. najradsej sa vyvaluju vedla gazdu a tri 20 minutove prechadzky okolo panelaku im uplne postacia. akurat, ze samotu moc nelubia,

daniela377
autor
1. apr 2017

ďakujem všetkým za rady 🙂... naozaj nemám o psoch ani šajnu (niežeby som ich nemala rada) ale cítim zodpovednosť aj za tú nemú tvár... podľa mňa by bol najlepší útulok, aby si to vyskúšala, ale dcéra vraví, že chce svojho... no ale zase nie každý rozmar je splniteľný... niekto tu napísal, že by bol najlepší reálny kamarát, tak to súhlasím....

dorottka
1. apr 2017

Ak je psickarka a aktivny typ cloveka, staforda by som doporucila - je to uzasne plemeno, ale fakt nanho treba mat cas a chodit s nim vela aktivne vonku, nie len prejst sa na cik pauzy okolo bloku. Ona ma 16, trochu by som sa bala, ze doraz jej prepukne puberta a pes bude skor prekazkou. Pokial si fakt nie ste ista tym, ze sa mu bude venovat, tak rezolutne nie, pes bude len trpiet. Staford je pre specificky typ ludi, nie ako nahodny rozmar.

dorottka
1. apr 2017

@tiper24 v zivote si psa v byte nechoval, tak sa prosim zdrz mudrovania, lebo o tom nevies nic. Lenivym zdochliakom smrdi pribytok aj bez psa a cistotnemu cloveku ani s troma psami.

suve99
1. apr 2017

Nebudem radiť ani za a ani proti....trochu poznám staforda, westíka, labradora, vlčiaka, bernského salašníckeho..... do bytu je však vždy lepšie menšie plemeno....ak by dcéra venovala psovi všetok svoj voľný čas je jedno, akého budete mať....každý pes potrebuje maximum lásky, opatery, prechádzok......treba zvážiť, načo "máte"....ja mám v byte s 3 pubišmi westíka z útulku, ktorý je svojský....mama má stafordku a tú môžeš natrieť na chlieb...každý pes je jedinečný, presne ako my ľudia....držím päste pri výbere, výchove...a "chcem" znamená starať sa nepretržite 10-20 rokov.......

dorottka
1. apr 2017

@suve99 presne. Co s nim cez dovcu? Slecna pojde po strednej na vysku ci robit? Na vysku pojde v rodnom meste? A co ak pojde na Erasmus na polroka? V jej veku si toho psa aj tak kupujete hlavne vy, pretoze ste za nu stale zodpovedni, tak treba byt pripraveny na vsetko 🙂 ja som psa drankala a nikdy som nedostala - slavnostne som si ho zaobstarala az po studiu a do svojho bytu, kedy som mala ujasneny zhruba svoj zivotny styl, podmienky a moznosti 🙂 podla toho som aj vyberala plemeno atd. Pes mi teda nie je prekazkou v nicom, pretoze zvazene bolo vsetko.