Mamičky deti s nezvyčajnými menami

24. apr 2022

Ahojte. Chcem sa spytat, ak su tu mamicky, ktore dali detom mena, ktore su velmi zdriedkavo pouzivane, nezvycajne, cudzokrajne, obmeny nasich mien zahranicnymi, napr. miesto Karolína - Caroline, miesto Šarlota - Charlotte, stretavate sa s nejakymi neprijemnymi narazkami od okolia? Pokojne sa mozete vyjadrit aj v pripade, ze vy same mate nejake take meno a ako to na vas vpyvalo ako na deti a ako to vnimate teraz.

biankaaaa
24. apr 2022

Ja s tým nemám osobnú skúsenosť, no takéto zahraničné meno by som asi dieťatku nedala a z oboch uvedených možností sa mi viac páčia tie slovenské 😊 no každému sa páči niečo iné. Asi hlavne závisí od priezviska, či to spolu bude ladiť

zanetakovacsova
24. apr 2022

Ja som Žaneta a v dokladoch mám Jeannette a nikto ma za to nikdy nešikanoval ani nič😃

sandyan
24. apr 2022

Moja kamaratka sa vola Caroline 😍 velmi pekne meno,hodi sa jej...a pri nej som sa nestretla so ziadnymi negativnymi narazkami

jamila
24. apr 2022

Tak moja dcera sa vola Aya a veru riesili sme to tak aby meno sedelo aj tu na Slovensku. Andrejkam sa hovori Aja a mne to prislo celkom super. Muza mam cudzinca tak aj priezvisko mame zlozite a neno sa k nemy uplne hodi. Syn je Elias a tiez to bol taky kompromis lebo som chcela Eliáša. Problemy ziadne s takymito menami nemame.

nwnw
24. apr 2022

Vždy sa nájde niekto, komu to vadí. Suseda dala nezvyčajné meno na dedine. No chúďa dieťa sa mu čká aj doteraz z hlúpich komentov. A najviac komentovali také maminy, čo tiež dali "tradičné skovenské meno" typu Rebečka a Eliša.

dennynkoo13
24. apr 2022

Moja dcéra je Dajra a jedine čo mi zatiaľ vadí je, keď ju niekto vola Darinka Daria Darka kurník keď je to raz Dajra tak asi ju nebudem volať Darinka 😂 ide skôr o starších členov rodiny

jaja20
24. apr 2022

Moja dcéra je Jessica,ale v slovenských kalendároch býva napísané Jesika alebo Džesika,čo je teda podľa mňa otrasné spotvorenie tohto zahraničného mena.
My sme vyslovene chceli pre dieťa nejaké iné meno,nie klasické slovenské. A nie sme, s prepáčením, "menšina"...

kacena4
24. apr 2022

toto podla mna nie su nezvycajne mena... moja ma chiara a v pohode akurat jej komolia meno a nevedia ho napisat... nezvycajne je skor vinetu ci sandokan na ktorych pokrikuju v osadach ci podobne

sasitimi17
24. apr 2022

Ja poznám Raniu, ale nežijú na sk, v zahraničí to tak neriešia ako u nás… len tu každý všetko ofrfle 😂

abbey1
24. apr 2022

Našťastie som sa s hlúpymi či posmešnými komentármi na žiadne meno nestretla nikde, okrem sociálnych sietí. A to máme v rodine i cudzincov a teda skutočne "exotické" mená. V práci tiež poznám rôzne mená klientov a predpokladám, že nikto trošku inteligentný meno nerieši.
Pár rokov som učila cudzí jazyk v škôlke, deti mali rôzne mená a neriešili. Pokiaľ teda nezačne " inteligentný" rodič riešiť doma.
Ale sú indivíduá, ktoré sa dokážu smiať i z mena Vilko, Blanka a podobne.
Áno, niektoré mená sú nám sympatické, niektoré menej, ale tam to u normálneho človeka konci.

andrejka1974
24. apr 2022

Ja mám dcérky Sindy a Riana a nestretla sa s nijakým odcudzením staršia mala v triede aj chlapca menom Rupert a mužovej sestry dcéra sa volá Zehra

oslo1
24. apr 2022

My mame Vratka. Byvame v Londyne, UK. Domaci a ani cudzinci s jeho menom problem nemali. Zato slovaci, no mohla by som knihu pisat.

mauduska
24. apr 2022

ja poznám chlapca, ktorý sa volá Kvído a nemá s tým nikto problém. Na druhej strane poznám chalana, ktorý sa volá Vratko a niektori ľudia sa smejú, že je to ako Zvratko..
Slováci sú v tomto hrozní, ja som chcela dcéru Astrid a zrušila ma celá rodina, že to je opaľovací krém a nie meno.. takže asi tak. Na Slovensku je fakt problém dať iné meno ako Adam a Anička, hneď si za divného..

michalka4193
24. apr 2022

Áno máme 8 ročnú dcéru Zoey ma sa vyslovovať (Zouvi) preto sme jej dáky s Y na konci aby ju nevolali Zoe ale volajú ju Zojka a mňa tak ide skarat že až 😡😡😡aj mladá 28r učiteľka ju vola Zojka ako ja nechápem.... A tak isto syn 4r ma meno Timon a volajú ho Timko ale ved on není Timko proste ja nechápem 😡🙈🤔

lindous
24. apr 2022

Ja sa teda dobrovoľne priznávam, že keď učím detičky, ktoré majú zahraničnú verziu slovenského mena ako napr. spomínana Charlotte so slovenským priezviskom a viem, že obaja rodičia sú slováci, tak mi v hlave prebehne, že prečo ... proste mne to príde zvláštne, ale nikdy som to nijak nekomentovala, lebo si uvedomujem, že to je len môj úplne subjektívny názor a je mi do toho nič, detičky vždy volám tak, ako sa mi samé predstavia ...čo sa týka menej zvyčajných a používaných, či zahraničných mien, ktoré nemajú ekvivalent, tak samozrejme že záleží ako ktoré meno, niektoré sa mi páči viac, iné menej (rovnako ako pri tých bežne používaných), ak niekoho s takým menom poznám, tak jeho meno beriem len ako fakt a nijak ho nerozoberám a neriešim, opäť týchto ľudí volám tak, ako sa mi sami predstavia 🙂

elizabet173
24. apr 2022

@michalka4193 možno by stačilo povedať ľuďom, ako sa to vyslovuje, že si neželáte volať dieťa ináč a nerozčuľovať sa. Ani v zahraničí často nevedia, ako sa vyslovujú slovenské mená, nerozumiem, prečo by mali na Slovensku poznať výslovnosť akéhokoľvek mena zahraničného.

michalka4193
24. apr 2022

@elizabet173 hm sa nehnevajte ale aká ste múdra hnevám sa preto lebo nie raz sme to hovorili aj učiteľke aj deťom a aj tak proste ju tak volajú a sama ani mala to nemá rada

kristiii
24. apr 2022

Ja mám Lukasa..nie Lukáša a jediný, kto mal nejaký problém s týmto menom, bola moja rodina (narážky mal brat a teta). Ešte v škôlke sa nám na začiatku stalo, že mal na skrinke Lukáš, na čo sme hneď upozornili a druhý deň to bolo opravené a učiteľky ho odvtedy inak ako Lukas/Luky nevolali. Treba sa k vybranému menu postaviť asertivne, naučiť aj dieťa ľudí hneď opraviť a žiadny problém nebude, dnes sú už aj u nás chvalabohu tieto varianty bežné

elizabet173
24. apr 2022

@michalka4193 no nemusíš mi vykať, ako ju budú volať deti, to neovplyvníš, jedine jej povedať, aby nereagovala a neotáčala sa, ak ju neoslovia tak ako sa volá. S učiteľkou by som si to vydiskutovala dôraznejšie. To je riziko ak dáš dieťaťu takéto meno, zbytočne sa hneváš. Moja rodina žila roky v zahraničí, deti majú mená slovenské, tiež tam mali problém s tým, ako ich volali, no keďže sa chceli sem vrátiť, tak volili mená slovenské

nwnw
24. apr 2022

@kristiii u nas v školke sa do prihlášky písalo meno a ako si prajeme oslovovať. Nik sa nesťažuje a veru mená sú pestré.

kristiii
24. apr 2022

@nwnw tak takáto možnosť u nás nebola, ale keďže syn mal spolužiaka Lukáša, tak pani učiteľky v konečnom dôsledku synovo meno ocenili, že mali chalanov ako rozlíšiť 🙂

zuzap33
24. apr 2022

@michalka4193, nehnevajte sa, ale ja osobne by som tiez nevedela ako to vyslovit. Pri slovenskych menach by taky problem nebol

aniellik3
24. apr 2022

Ja mam deticky Sandra, Damian, Teodor a kazdemu si nieco najdu a ide ma porazit, Sara, Daman, Tejko😡

elizabet173
24. apr 2022

@aniellik3 ale toto sú úplne bežné mená, v tomto prípade to nechápem

zuzahajdulka
24. apr 2022

Ide aj o tvoj postoj, aky vyzarujes. Proste mat na haku, co si cudzi myslia o mene tvojich deti, lebo to je jedine vec rodicov a deti. Ci meno niekto vie vyslovit, alebo ho este nepocul je nerelevantne. Moje deti maju zahranicne mena aj priezviska, no cudzi to nevedia. Obcas ked nas niekto zacuje napr. na ihrisku, opyta sa na meno, ja ho zopakujem a tym pre mna vec konci, ani ma nenapadlo zamyslat sa nad nasledovnymi myslienkovymi pochodmi dotycneho.

aniellik3
24. apr 2022

@elizabet173 nie su bezne, sandra a teodor su jedini v dedine doteraz, aj v nasom okoli... Damianov uz pribuda samozrejme

elizabet173
25. apr 2022

@aniellik3 tak neviem, mám v okolí viac ľudí s týmito menami, Sandru mala pani z nášho vchodu, keď som mala syna maličkého, dnes je dospelý, prídu mi bežné

heln
25. apr 2022

@mauduska ano a Timotej je sampon.

vevesh
25. apr 2022

Ja som mala dlhe a netradicne priezvisko. Meno tiez dlhe- nikde sa mi nikdy nezmestilo (a ani teraz nezmesti, ak mam napisat dievcenske). Pri sobasi som vzala na seba muzove z praktickeho dovodu- aby sa zmestilo do kolonky, i ked toto trochu lutujem, ze som si nedala obe mena🤪🤪 a deti maju tiez nezvycajne mena, ale vdaka bohu na sk nezijem, priezvisko maju zahranicne, tak nikto neriesi. A vobec, tu sa absolutne mena neriesia ako na sk.

mimikarol
25. apr 2022

Čo je dnes netradičné meno? Podľa mňa je super že nie každé druhé dievča v triede sa volá Zuzka, Janka ( nič v zlom). Ja mám Miu. Vyberali sme meno, ktoré znie rovnako u nás aj v zahraničí a nedá sa povedať škaredo. Napr ja som Oľga a nenávidím keď mi niekto povie Olina 🤦 Vypočula som si všeličo, napr že je to meno pre mačku 😂