Musí ma doktor pozerať zospodu?

nikolabulkova
9. nov 2014

Dievcata mam taku otazku.Som v 6tyzdni a musi ma doktor pozerat aj zospodu?Lebo kamaratku nikdy nepozeral zo spodu a aj v 5 tyzdni jej robil ultrazvuk z vrchu aj ked babo bolo este jak fazulka nesiel zo spodu.Ja som pred 2mesiacmi prisla o babo a vtedy som casto chodila na sono a teraz nechcem ist.Poradte prosim

velkacica
9. nov 2014

@nikolabulkova nikam nie si povinná ísť

libka1
9. nov 2014

@nikolabulkova mna pozeral len minimalne ale hned na zaciatku ano,tusim v 7 tyzdni som bola. A teraz ma bude na buduci tyzden lebo sa mi uz blizi porod. Inac ak nemas nejake tazkosti nie je to nevyhnutne. Hlavne si najdi lekara ktoremu doverujes a nechaj to na neho. On vie co kedy a preco robi.

ivec16
9. nov 2014

@nikolabulkova nemusis ist na sono, a nemusis ist ani tak skoro k lekarovi, v zahranici sa prve sono robi az v 12-13tt (konkretne mam skusenost s francuzskom) a odspodu ma prvy krat vysetrili okolo 20 tyzdna, netreba do toho zasahovat.. Ibaze na slovensku je vela zien, ci by takyto postup ohodnotili, ze sa im lekar nevenuje a hned by ho vymenili... Je to na tebe ci pojdes alebo nepojdes tak skoro k lekarovi a ake vysetrenia podstupis... Je to tvoje telo a tvoje dieta, nikto ta do ziadneho vysetrenia nutit nemoze...

godzillka
9. nov 2014

mna pozerala vzdy zo spodu a cez brusko az ked bolo mimi vacsie, asi zalezi na lekarovi

urcite ale mozes sono odmietnut, je to na tebe
urcite budu stacit len tie dolezite ak sa nevyskytne ziadny problem

dana_l
9. nov 2014

nie nemusi.

boruska11
9. nov 2014

mna vytaca zastupujuca dr. moj dr, ked ma este pozera na koze a pcha do mna prsty a to som v 20tt, pri sone mi sonda nevadi ale to mi robi doktor vacsinou cez brusko

dana_l
9. nov 2014

@boruska11 povedz jej ze nechces aby ta pozrela zospodu. a nemoze ta prinutit

velkacica
9. nov 2014

@boruska11 každý si rád strčí...

boruska11
9. nov 2014

dana_l a velkacica- dufam ze tam uz bude moj original doktor, lebo stale niekde beha a ked vidim tu doktor tak mi je zle 😠

martinkaadominik
9. nov 2014

Ahoj, tiež súhlasím, že nemusíš ísť k lekárovi tak skoro. Ja som bola na 1. prehliadke tiež v 6. týždni a nevyšetroval ma zospodu, iba cez ultrazvuk, kde potvrdil tehotenstvo a akciu srdca. Objednal ma znovu v 8. týždni, pre kontrolu akcie srdiečka. Nevyšetroval zospodu. Zistil, že nebije... Nechal ma v nádeji ešte 2 týždne, či nezačne predsa biť. Asi si tým tiež prešla.
Pokojne môžeš počkať až do začiatku 4. mesiaca, kedy sa vystavuje materská knižka. Ak nebudeš mať problémy. Potom ma zospodu už nevyšetroval, len v 32. týždni, keď sa vyskytli problémy.

nikolabulkova
autor
9. nov 2014

@ivec16 ja som spokojna so svojim lekarom je to nas kamarat len on robi aj v nemocnici aj na sukromnej a v nemocnici nie je take vybavenie aby zachytilo ten plod tak skoro tak preto ma vtedy podla mna pozeral zo spodu nemyslis?

nikolabulkova
autor
9. nov 2014

@martinkaadominik takze to zalezi od ultrazvuku ze aky je kvalitny?lebo podla mna tie co su v nemocnici nevedia tak zachytit este ten plod

dana_l
9. nov 2014

@nikolabulkova ak nemas problem a nekrvacas tak ta lekar nemusi vysetrit odspodu. je Pravda ze na zaciatku tehotenstva je lepsie vaginalne sono oproti sonu zvonka. lebo je blizsie pri plode a lepsie vie rozoznat co sa deje.

Transabdominal ultrasound involves scanning through your lower abdomen.

Transvaginal ultrasound is an internal ultrasound. It involves scanning with the ultrasound probe lying in the vagina. Transvaginal ultrasound usually produces better and clearer images of the female pelvic organs including the developing pregnancy, because the ultrasound probe lies closer to these structures.

petulaptt
9. nov 2014

Mna tiez vysetroval na zaciatku zospodu, lebo cez brucho by este nic nevidel. Ale ved skus mu povedat co sa deje a coho sa obavas a prediskutujte to. Ja by som to urcite riesila s gynekologom, ja svojmu verim a viem, ze ak by som vyslovila nejaku pochybnost, urcite by sme to spolu vyriesili a nerobil by mi nic cim by nieco ohrozil...

evittam
9. nov 2014

Presne, treba veriť svojmu lekárovi. Mňa pri obidvoch tehotenstvách vždy pozeral aj zospodu -dokonca aj týždeň pred pôrodom a vždy si zapisoval potrebné údaje - všetko čo vyšetroval, krčok,maternicu a podobne, takže toľko. Prvé sono mi robil sondou zospodu a potom už keď bolo bábo väčšie tak cez brucho. Ale napríklad pri druhom tehotenstve som mala v 8.tt hematóm tak tiež pozeral sondou.....A vôbec som s tým nemala nejaký problém.

pribinak
9. nov 2014

@nikolabulkova chod k doktorovi cunderlikovi, on takmer vobec pokial to nie je treba nerobi vysetrenie zospodu, ma velmi kvalitny ultrazvuk a staci mu to co vidi cez brusnu stenu, pred vysetrenim sa musis naliat vodou, aby mal dobry odraz
Ambulanciu ma v Horskom parku, je to kvalitny doktor a ma skusenosti
On ked je bezproblemove tehotenstvo, tak robi vysetrenie zospodu len ked berie ster na bakterie a vystrenie krcku v 36tt
Ja som bola maximalne spokojna

nikolabulkova
autor
9. nov 2014

@pribinak dakujem velmi pekne kamoska k nemu chodila tiez si ho chvalila ja mam super doktora krizka mladsieho aj chcem unho rodit.Len mu musim povedat ze mam strach a pojdem k nemu na sukromnu kde su dobre stroje

kiki68
9. nov 2014

a co je take zle na vysetreni odspodu? to nechapem, ved aspon vidi v akom stave je aj krcok maternice, tomu babu to nijako neublizi. Ja neviem,ale toto su fakt blbosti,co sa riesia. Budme radi,ze tieto pristroje vobec mame.

triniti1979
9. nov 2014

@nikolabulkova ahoj , ja si myslím že je normálne že ťa pozrel od spodu, ide o to že týmto spôsobom lepšie vidí plod pretože je ešte veľmi malý. Pamätám sa keď mi môj gynekológ, pri dcére aj pri synovi spravil prvé sono odspodu. Nasledujúce už boli cez bruško. p.s.: dôležité je aby si mala plní močový mechúr.

zlatunkava
10. nov 2014

Mna pozeral zo zaciatku len zospodu aby vsetko dokonale videl srdiecko aj plod az ked uz bol cervik vacsi mi robi sono cez brucho podla mna vie co ma robit ....ak mas niejake obavy preco sa nepytas?ja sa pytam na vsetko co mi neni jasne ved to neni hanba a hlavne ked si prvorodicka ako ja....treba sa pytat su tam nato...

safranka
17. nov 2014

Myslím, že žiadnej nie je príjemné vnútorné vyšetrenie, ale zase na druhej strane dobre, že sa robí, lebo v 1. tehotenstve som sa začala okolo 24.týž. otvárať, nič ma nebolelo, cítila som sa super, nakoniec som skončila na rizikovom, krčok maternice mi spevnili stehom, takže som v pohode vydržala do 37.t.t. Buďme rady, že je u nás tento systém.

sense
17. nov 2014

ja sice zijem v zahranici ale tiez som prve dve kontroly som mala zospodu...

lea43
3. dec 2014

mna pozeral az v 17 tt zo spodu,inak len ultrazvuk.som rizikova,takze teraz ma bude pozerat castejsie zo spodu..

sonetta
3. dec 2014

mna moj dr vzdy tak vysetroval, lebo ma iba vaginalne sono.

vevesh
3. dec 2014

@pribinak u mojej doki sa robi vysetrenie stavu krcka cez ultrazvuk... Takze nie je potrebne vzdy vsetko zospodu kontrolovat..

pribinak
3. dec 2014

@vevesh kde v mojom prispevku pisem,ze musi kontrolovat stav krcka zospodu? Doktor o ktorom ja pisem, ma velmi kvalitne sono a vystrenia zospodu takmer nerobi. Ja pisem o vysetreni, kedy sa robi ster kvoli bakterii a pripadnej ATB liecbe! To je trochu o inom, ci???

chrummka
3. dec 2014

nemusi ak si to nezelas, treba to povedat priamo lekarovi, len sa priprav na moznu negativnu reakciu lekara, u nas je bezne ze sa vysetruje vaginalne - palpacne a aj sonom. a hlavne zo zaciatku tehotenstva lekar nevidi cez brucho nic, preto vysetruje vaginalnym sonom, mne osobne to tiez prekazalo - popravde ma cely spodok potom bolel zvysok dna. a osobne mam skusenost taku ze lekar chce vysetrovat naozaj na kazdej kontrole vaginalne, lenze je zaujmave ze v inych krajinach zeny nie su tak casto vysetrovane, lenze to je v pripade bezproblemoveho tehotenstva, mozno sa v tvojom pripade kedze si prisla o babatko lekar obava, najlepsie bude skonzultovat to priamo s lekarom.

siska765
3. dec 2014

@nikolabulkova ja osobne si nemyslim ze sono moze byt dovodom k potratu ,ale nie som lekar.ja mam tiez za sebou 2xMA ,ale tohto som sa nikdy nebala ,praveze v prvom trimestri som bola na sone zo spodu asi aj 5 krat do cca 12TT,lebo sa mi urobil tehotensky polyp a ten spinil,tak som sa vzdy bala ked nieco a isla som,dnes som v 32tt.Ja som proste zakazdym chcela vidiet ci bije srdiecko a videl to len zo spodu , potom uz okolo 10tt tusim vidi aj normalne cez brucho.je to na tebe,a le ak sa len toho bojis , tak chod neskor okolo toho 10tt a ak mas poradnu skor tak mu povedz ze mas z toho strach a ze teda nechces zo spodu,myslim ze pokial je normalny tak ta bud ukludni,alebo ti to ani neurobi.Ale vravim ja by som sa sona nebala, pre mna bolo sono a aj vzdy je a bude akymsi pohladenim na dusu , ze je vsetko ok 🙂 drzim palce

happyfrog80
3. dec 2014

@ivec16 baby mne nemozu robit sono z vrchu ,ja neviem to som vadna ze mam
brucho odjakziva citlive?Ani moj muz ma tam nemoze chytit.Tak mi robila z nutra .

happyfrog80
3. dec 2014

@siska765 som v UK a mam po 3 Potratoch a mala som spinenie v 5+3 tak mi urobili skory skan ze ked mam uz po tolkych potratoch.Zatial vidi vse ok aj ked toho moc nevidi a zase mam prist o 2 tyzdne.Ja si myslim ze keby skodilo tak mi ho nebudu robit tak akoro.V cudzine to nerobia ako na Sk,tam setria za treatmenty ,urcite je to hlavne tym ze tuna robia az v 12-13 tt.Na Sk ti ho urobi aj v 4tt 😄.Proste zdravotnictvo na Sk je dobre financovane 😀.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre