Názor na správanie sa rodiny

29. mar 2024

Ahojte, zaujímal by má vás nestranný názor na našu situáciu, lebo každý doma si to vysvetľuje po svojom. Začnem tým, že mali sme stráviť sviatky spolu my (manžel, dcérka), svokrovci a moji rodičia u nás doma. Povodne sme mali ísť všetci k mojim rodičom, ale mužovi sa zmenili smeny a celé sviatky je v práci. Tak včera prišli všetci k nám. A keďže ja mám veľmi zle skusenosti s alkoholom z detstva (rodičia dosť pili, boli aj závislí, doma bitky, hádky, polícia atd, posledný 10 rokov je to o dosť lepšie), tak mame pravidlo, že sa u nás doma nepije (doma nech si robí každý čo chce, u nás nie). No aj napriek tomu si doniesli obe strany vlastný alkohol a čo to vypili v garáži :/ Večer som sa kvôli tomu pohádala s mamou, lebo už 1,5 roka nevypila nič a že som bola na ňu hrdá a že na čo to je dobre, či chce do toho zase padnut.. Tak sa urazili (moji) a išli spat, večer mi ešte vypisovali blbosti na msg či som spokojná ako dopadol večer a pod. Neriešila som.. Rano vstaneme, všetko OK kým nepocujem zdola zjapat môjho muža.. Pointa: svokra hoc vedela, ze muž nie je doma, pozvala k nám dalších ľudí (jej súrodencov s rodinami), cca 6-8 ľudí. Muž sa nazlostil, že prečo sa aspoň neopytala, že sme chceli stráviť sviatky spolu, aby nám aj s malou pomohla a ja by som dobehla veci čo nestíham atd a že teraz sa budeme starať o dalších ľudí a vyvarat a vypekat im… Odpoved bola: Že oni majú radi spoločnnost, tak ich zavolali. Ale teda svokrovci sa urazili, zbalili sa a rano odišli, že sa k ním takto správať nik nebude. Išla som ešte za svokrou aj ja, že nech aspoň kvôli malej ostanú, že nie. Aj za svokrom som chcela ísť, no počula som ho, ako vraví mojim rodičom, nech sa zbalia aj oni a prídu k ním domov… :/ Muž odišiel do prace, ja som bola s malou von, prídem domov a moji rodičia, že oni idu odniesť svokrovcom jedlo, že na otočku a večer sú spat (svokrovci sú od nás cca 2hod autom). Že nemáme rešpekt k starším ľuďom a rodičom.. Keď som sa pýtala, že kde je ich rešpekt k nám aby nepili, boli ticho.. Mama mi povedala, že takto prídeme o rodinu, či to mne za to stojí :/ Takze namiesto všetkých som aktuálne sama doma a v podstate sme s mužom obvinení za to, že tieto sviatky dopadli ako dopadli.. :/ Viem, že sú to rodičia, ale nemali by rešpektovať aj nás? Najmä ak sú u nás doma? Mame sa ospravedlnit? Či trvať na svojom? Nešťastná som z toho :/.

ivangeline
29. mar 2024

Nevedia sa správať. Bohužiaľ. Malé deti v starom tele. Ani vo svojom neboli..

danica2711
29. mar 2024

jasné, že ťa to mrzí, predsa len sú to rodičia, ale skús sa trochu odosobniť a pozrieť sa na to triezvym zrakom - a zrazu sa ti uľaví, že máš pokoj a budeš si vychutnávať ticho, kľud a pohodu s mužom a dieťaťom. Nerieš, nechaj to uležať, ono sa to nejako vyvrbí. A aspoň máš v rukáve eso, pri ďalšej návšteve môžeš povedať: a prosím vás, aby to nedopadlo zas tak ako minule, takže žiadny alkohol a návštevy "o nás bez nás"

autor
29. mar 2024

@danica2711 kebyže toto poviem tak sa zase urazia 😀 lebo sú ochotní sa do krvi hádať že veď oni nepili, dali si len 1… aj keď nájdeš poloprazdnu fľašu..

ariannazara
29. mar 2024

Ja by toto nezniesla aby u mňa niekto trčal celé sviatky. Ja mam najradšej keď sme sami a všetci nám dajú pokoj 😂

januska12323
29. mar 2024

Buď rada, že si sa ich zbavila relatívne bez problémov.
Vy ste pozvali len jedných rodičov, druhí sa prikmotrili a ešte aj volali ďalších. No ja by som tiež vybuchla, váš dom predsa nie je penzión. Tvojich by som tiež poslala domov keď sa nevedia správať.

aurora33
29. mar 2024

Vy ste asi dosť taká zvláštna rodina.

gelifil
29. mar 2024

ale muz tvoj zrejme tiez bude prchká horuca hlava, ked sama pises, ze ,,krik obrovsky"

jozef11111111
29. mar 2024

niekoho oslavy raz bavia a treba vediez jak na to...

ckocka
29. mar 2024

Vy máte klud, oni sa bavia po svojom. Vyriešené najlepšie ako sa dalo.

autor
29. mar 2024

@ariannazara len my sme sami doma stále tak mi prišlo milé byt aspoň na tých pár dni všetci spolu.. hlavne som chcela nech je mala s nimi nejaký čas

autor
29. mar 2024

@aurora33 prečo? 🤣🤣🤣🤣

komplikovana
29. mar 2024

Ospravedlnit by sa mali tvoji a muzovi rodicia vam. Inac by som ich viac neriesila. Spravanie nezrelych jedincov. To ze su rodicia, im nedava pravo pozyvat k vam koho chcu bez opytania. O alkohole sa nebudem vyjadrovat. Tak si uzi sviatky po svojom a hlavne v klude.

autor
29. mar 2024

@gelifil nie, môj muž je práve taká povaha, že drží v sebe veľa ale potom vybuchne… :/

h2
29. mar 2024

Mne nejde do hlavy to pozvanie ďalších ľudí k vám. To sa kedy udialo? Dnes? Lebo ľudia väčšinou plánujú dopredu, ako strávia sviatky, kedy a ku komu pôjdu na návštevu, kedy kto pôjde k nim. Svokra si len tak zavolá ľudí a tí tiež nemajú žiadny problém prísť, hoci je to k niekomu, kto ich nepozýva? Toto je u vás bežné?

gribka1
29. mar 2024

Oni sa podľa mňa dohodli s tou nečakanou návštevou, že prídu k nim, nie k vám. Takže akurát sa presunuli k vám plánovane. Na tvojom mieste, neriešim teraz nič a užívam si kľud doma so svojou rodinkou. Ono sa to nejak v rodine utrasie. Pokračujte s návštevami rodičov, svokrovcov, ale k vám už by som už neskúšala nikdy.

autor
29. mar 2024

@h2 podľa mna skôr, lebo už včera ich spominala a muž stále, že on nie je doma atd.. takze asi boli dohodnutí, že prídu pozrieť.. čo samozrejme nevadí, len asi by mohol o tom niečo muž vedieť 🤷🏽‍♀️

domiklik
29. mar 2024

Toxické rodiny

betulinka1
29. mar 2024

Asi by som ich vyhodila sama, ked mi byvali alkoholici piju v dome a dalsi volaju inych ludi ku mne na navstevu. A bolo by mi jedno, ze sa urazia. Porozprávate sa po sviatkoch, ked nebudu emocie.
Inak my sme v rodine zaviedli, ze ked chceme byt spolu, ze vacsia skupina ideme na chatu. Uz je nas vela, uz to nerobievame u niekoho doma taketo stretavky, ze vsetci naraz. Ale tie rodinne chaty sa nam osvedčili a mozem odporucit.

ivik4
29. mar 2024

Kks toto je vrchol 😱😄
Ja nepoznam cloveka ktory sa sam pozve na navstevu, nieto cloveka ktory ako navsteva pozve dalsiu navstevu tam kde je.
Sila ...
Nic ste neurobili

mili2016
29. mar 2024

No mňa by to tiež nahnevalo že bez vášho dovolenia si k vám pozvali ďalších ľudí 🤦🏻‍♀️ sviatky sú o tom aby ste si oddýchli a nie vypekat pre ,, milión,, ľudí. Súhlasím s tvojim manželom. Keď odišli asi im na vás až tak nezáleží nechápem ako to mohli spraviť vnučke...

deti95060810
29. mar 2024

tiež neznášam alkohol...
raz som neponúkla návšteve alkohol a otec mi poriadne vyčistil žalúdok že neviem čo sa patrí... že môže byť plný stôl kde akých dobrôt ale ak na stole nie je fľaška tak je to o ničom.... hostí sa patrí uctiť aj fľaškou... Na sK je to tradícia.
bývali sme ešte u rodičov tak otec dobre videl čo sa deje a prekvapilo ma to preto, lebo som v živote nevidela môjho otca opitého.

zazrak1991
29. mar 2024

Hneď ako som začala čítať som si povedala že hmmm pekne blbý nápad 😂 keď aj čítam komentáre tak ja neviem ...nenapadlo ťa keď si ich volala že to nedopadne dobre ? Z toho čo píšeš usudzujem že aj tvoja svokra aj mama si dosť "svojské" ...mňa by ani nenapadlo volať našich a svokrovcov spolu k nám na dlhšie ako pár hodinovú oslavu 😂 ja si myslím že veľa toho nenavysvetlujes, sú to rodičia a vyzerá to tak že aj keď ste dospeli , stále berú ten rešpekt len jednostranne , preto aj ten alkohol , to pozvanie ďalších ľudí ...mne by to tiež mega vadilo ale myslím si že to nejak extra nevyriešis, majú svoju pravdu 🤷‍♀️

janage
29. mar 2024

Ja zas nechápem ten veľký krik a k tomu tvoj postoj, že to, že pozvali ďalších ludi by bolo v pohode, ale vadí, že vám to nepovedali, lebo muž v čase sviatkov nebude doma. A čo by sa teda zmenilo keby vám povedali a tebe ďalšia návšteva vlastne nevadí? Nechal by hádam muž prácu a ostal doma? No asi nie. Písala si, že svokrovci doniesli kopu jedla pre všetkých. Zrejme teda rátali s tým, že vy pre návštevu naviac nemáte a nechceli ta zaťažiť.
Mne osobne by vadilo, že jedni ponúkajú druhým alkohol hoci dobre vedia, že vy mate doma zónu bez alkoholu. Že pozvú do cudzieho domu ďalšiu rodinu a mňa ako majiteľa sa nespytaju, ale mne by toľko ľudí naviac teda vadilo.
Muž nemal kričať. Ak vám nevadilo, že vlastne ti ľudia naviac prídu, mal sa jasné vyjadriť, že mami oci ja o ničom neviem, alkohol platí, že sa u nás nepije tak si ho zbalte alebo odnesiem ja mimo dom a keďže žena ostáva sama a ja idem do roboty očakávam, že obsluhu jedlo pitie zabezpečíte vy, keďže my nie sme na takú veľkú návštevu pripravený.
A po ukludneni situácie dodať, že nabudúce návštevy naviac nie sú u vás vítané.

danica2711
29. mar 2024

ach jo... no tak sa vrátim len k tomu, že vychutnávaj si kľud

autor
29. mar 2024

@zazrak1991 tak naši a svokrovci dobre vychádzajú, chodia aj cisto spolu niekedy niekam, takze to som nevidela ako problém… stačí aby rešpektovali 2 pravidla - alkohol a nevolal dalších k nám a všetko je Ok.. Veď snáď tak veľa nechceme :/

autor
29. mar 2024

@janage svokrovci nosia kopu jedla aj keď nikto nemá prísť 😀 klasicky rodičia 😀😀 ako ak by sa opýtali či môžu prísť ten a ten, že sú hodinku od nás, tak im nepoviem nie.. alebo by sme možno povedali, že nech prídu inokedy alebo by si možno muž mohol dohodnúť tak, že by prišiel skôr atd… ak by sme mali aspoň tu možnosť sa vyjadrit a nie rovno pred hotové… A práve preto má reakcia (odchod) mrzí lebo sa to dalo vyriešiť: 1. ok fajn, nabudúce nepoznáme nikoho 2. ok, tak im zavolám nech nechodia a podobne a nie hneď, dobre, tak ideme mi preč a nepride nik. :/

janage
29. mar 2024

Ty si písala, že ti ľudia naviac vám vlastne nevadia, že problém bol, že sa nespytali.
Tak isto si písala, že muž svokre povedal, ze ste mysleli, že vám svokra pomôže s malou a ty obehas nejaké veci. Nechápem síce aké veci, keď cez sviatky je všetko zatvorené si chcela riešiť.
Mali ste každý úplne iné očakávania a predstavy a zlyhala komunikácia na celej čiare.
Mimochodom doteraz vás rešpektovali či sa to stalo prvýkrát

autor
29. mar 2024

@janage áno, nám vadí ten princíp, že si zavolaju k nám dalších ľudí bez toho aby sa opýtali.. Tento krát by nám to možno nevadilo, inokedy áno.. Ak raz povieme, že Jožo k nám môže prísť, neznamená že môže stále kedy si zmyslí… A muž išiel za mamou a xkrat jej povedal, že len nech za jeho chrbtom nedohaduje stretka, nech normálne sa jeho opýta či je to takto OK, ze nech nevymýšľajú s odchodom atd.. A čo sa týka toho stráženia, ja som neratala, že yes, príde svokra a ja zmiznem na 8 hodín z domu. Len som s malou celé dni sama a mala má ešte len 1,5 roka tak sa mi ťažko pri nej napríklad upratuje, riešia papiere (dane teraz napr) a iné veci, ktoré môžem riešiť len kým mala spi v podstate. A jasne, že keď sú u nás babky tak sa malej aj venujú, že ju vezmú do kočiara, ze sú pri nej v izbe atd. To nie je stráženie, ale normálna hra babky a vnučky (aspoň ja to tak mám). A ja by som nešla z domu, len by som napríklad upratala konečne spodnú pracovnu, či pretriedila malej hračky, veci atd, či sebe doriešila papiere lebo viem, ze tu hodinku mala je s babkami..

autor
29. mar 2024

@janage a do teraz to boli take blbosti, že napríklad si svokra navarí čo chce keď príde k nám a nepýta sa či to chceme aj my ostatní (a ja potom dosť jedla vyhadzujem lebo niektoré veci proste nejeme), ale to som brutal tak, že už je proste taká, že sa stará o každého, a dobre každému chce atd, že ona nevari “napriek”, tak sme to neriešili… Ten alkohol už pár krát u nás bol, skusali sme najskôr nastaviť nejaké hranice, že proste môžu si niečo dať, ale iba tak decentne a pod ale vôbec to nefungovalo … :/

janage
29. mar 2024

Tak ak svokra je taka povaha a ty to s mužom vieš mali ste rátať s tým, že to takto dopadne.
A bud ich nevolať
Zavolať na deň
Dôrazne dopredu zopakovať pravidlá, nepije sa a ďalší nie sú vítaní
Ak by ani potom nerešpektovali žiadne výčitky by som necítila a viac k nám nevolala.