Suseda často kričí na dieťa

8. máj 2024

Ahojte, zaujíma ma čo by ste robili v tejto situácii...
Bývame v paneláku a viete si predstaviť cez tie tenké steny všetko počuť. Býva pod nami rodinka kde matka často kričí a nadáva na dieťa že je zlé neposlúcha atď, dieťa potom plače. Dostáva od nej aj bitku a myslím si že zaviera dieťa do izby keď chce mať pokoj a ticho. Je to živé dieťa no matka sa nevenuje dostatočne. Otec je väčšinou v práci.
Manžel mi hovorí že nemám sa do toho starať, že každá matka robí a vychováva čo uzná za vhodne. No mne sa to nezdá.

syslik81
8. máj 2024

pocuvni manzela..ako vies ze sa dostatocne nestara? ty si dostala prirucku ked si porodila a vies vsetko najlepsie? nevies presne co je za dverami .. ktohovie ako ty vyzeras v ociach susedov .. mozno aj ty zvysis hlas,dieta zaplace etc

butterflyeffect
8. máj 2024

Mas len dve moznosti-bud to ignorovat alebo zavolat na policiu za rusenie kludu, pripadne socialku nech si to preveria. To co sa s tym rozhodnes robit alebo nerobit je len na tebe…

13uzivatelka11
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pribinak
8. máj 2024

Ak je ten plač veľmi často a intenzívne a ona je naozaj zúrivá tak môžeš volať aj anonymne na socialku. Uveď adresu kde rodina býva a opis čo sa deje.
Alebo môžeš volať políciu.

aliaray1
8. máj 2024

Ja by som tiez ale uvazovala to nahrat a odovzdat socialke. Ignoracia je to najhorsie, co moze byt a to dieta a o tom, ci je alebo nie je dieta zanedbavane, posudzuje Socialka a nie my. Ak sa ukaze, ze je to ok, aspon by som mala ciste svedomie a pokoj v dusi.

pribinak
8. máj 2024

@13uzivatelka11 kopec deti má lepsi život v profi rodinách a aj v samotnom decaku ako v rodine kde sú napr týrané

autor
8. máj 2024

@syslik81 Ja nezvýšim hlas na nikoho keďže s manželom nemáme deti. No ale keď počujem z dola od susedov že buď ticho neotravuj a daj mi pokoj ako toto kričí dieťaťu tak podľa mňa sa nestará dostatočne
@aliaray1 Skúsim niečo nabudúce nahrať aby som mala aspoň dôkaz, to je dobrý nápad a potom uvidím čo ďalej.

janage
8. máj 2024

@syslik81 tak keď sú papierové steny a jakziv si nepočula matku čítať rozprávku, smiať sa a láskavo zhovárať s dieťaťom, ale opačne samy krik a nadávky, tak asi budeš v obraze ako to tam vyzerá.

syslik81
8. máj 2024

@janage ano ked citas tak citas potichu ..ked kricis tak nie.. mozno je matka unavena dieta hyperaktovne .. nevies - je to len vyjadrenie zeny co ani nieje matka a vsetko vidi inak ako moze byt (aj nemusi) kazdopadne najlepsi rodic je ten co nema deti ... kolko x dokazu deti vytocit do vyvrtky - kolko x povieme milo potichu nie a aj tak nepocuvnu a to jedno hlasne ano zrovna pocuje suseda nad nami ?

vyrovnanaosoba
8. máj 2024

Ako vieš ze dostáva bitku, že ho zatvara do izby. Mam tri deti a každé je iné, prvý syn bol dlho jedináčik, bol tichý, na ihrisku poslušný, pekne ticho sa hral, sem tam aj poplakal ako každé dieťa, aj neposluchol, aj som zvýšila hlas. Potom sa nám narodil syn ďalší, zase bol ako anjelik, usmievavu dieťa, milucky, prítulný, šikovný. A keď prišiel na svet tretí, z tych dvoch sa stali čerti, prekrikuju sa, kričia, behajú, skáču, bijú sa, ale aj pekne hrajú. Samozrejme ze aj mne rupnu nervy, musím ich prekricat niekedy, susedia musia mať radosť, no vonku, v skolke, v obchode sú poslusni, vedia sa správať, aj v reštaurácii, v zoo, na kúpalisku, len doma sú ako utrhnuti z reťaze, priznávam, že ich často nezvládam a veľakrát aj čakám kedy príde sused zaklopať, nech ich postraši, že ich zoberie, lebo moje pekne slovo, ani zle slovo, ani nič nepomáha. Niekto by si pomyslel že ich tyram a bijem ale to oni medzi sebou sa takto "hrajú" A nezatvaram ich nikde, aj keby som ich niekedy najradšej priviazala niekde o posteľ a zalepila ústa.
Aj teraz sme prišli z vonku a už sa naháňajú po byte a najmladší už reve, lebo mu starší nedá auto 🤕

katkaseiner
8. máj 2024

mna by si istotne nahlasila. Syn mal obdobie kedy sa nechcel sprchovat, žiadne dohovaranie, podplacanie, slubovanie nepomohlo....reval jak tur...tak som si povedala ze osprchovat ho musim, nic neucinkuje, tak rychla sprcha kym reval jak tur 🤷
Uz to obdobie nema, ale susede som vtedy hovorila nech sa neboji co sa deje, ze len syna sprchujem 🤦

vyrovnanaosoba
8. máj 2024

@katkaseiner my tak sme umývali zuby

petamich
8. máj 2024

suhlasim s manzelom, pokial vyslovene "nejde o zivot", absolutne nevies co preziva ta rodina, co dieta doma vystraja, nas maly aktualne prechadza knizkovym obdobim vzdoru, reve aj za to, ze sa pozrieme jeho smerom, pri snahe dostat ho do vane si pol bytovky mysli, ze ho tyrame 🤷‍♀️

dominikamacakova
8. máj 2024

Kebyže bývame v paneláku, u nás už sociálka dávno je. Moje deti dokážu tak neskutočne revať a ja po nich aj ziapem lebo to sa nedá niekedy. A oni sú schopné revať aj pol hodinu lebo tráva je zelená 🤦 Alebo staršia mala raz obdobie, že extrémne vrieskala v sprche ako keby som ju sprchovala studenou vodou 😅 Do izby ich nezatváram, ale viem, že aj toto je výchovná metóda niektorých rodičov. V každom prípade, ak ti to nepríde normálne tak volaj anonymne sociálku.

bublinka1426
8. máj 2024

pocuj nemas deti, nevies ake to je
neriesi rodicov
sama rodic nie si
kde mas dokaz ze sa nestara?
urob si dieta a nebudes mat cas pocuvat susedov

bublinka1426
8. máj 2024

@dominikamacakova u nas strihanie nechtov a umyvanie vlasov, to je revu

adka176
8. máj 2024

Musíš to zvážiť, ale určite nebuď ľahostajná.... možno sa jej skús niekedy vonku prihovoriť a zistiť viac aké má dieťa a možno sa sama posťažuje a podľa slov zistíš či je dieťa náročné, choré alebo inak postihnuté alebo je to matka neschopná sa starať o dieťa a možno ho aj bije a týra... určite by som sa snažila zistiť viac a v každom prípade nenechať ubližovať dieťaťu....ak by to bolo neúnosné... hrozný krik a plač tak by som jej určite išla zvoniť, či nepotrebuje nejako pomôcť.... možno si potom uvedomí, že niečo robí zle...
A píšeš, že nemáte deti... možno by si jej vedela pomôcť na chvíľku dieťa vziať a pohrať sa s ním...

autor
8. máj 2024

@bublinka1426 Fakt dobrá rada urob si dieťa, lenze nie každej žene to ide tak jednoducho

autor
8. máj 2024

@adka176 Skúsim sa s ňou dať sa do reči a zistiť ako to naozaj je u nich doma.

vkatush
8. máj 2024

No keby som bola v paneláku, mám odobratého syna a ja som v base alebo na psychiatrii.
Sme hlučná rodina, hlasno rozprávame, ak niečo chceme, zakričíme na seba (a to jeden bude v pivnici a ďalší na druhom poschodí), mám zvláštny humor, dosť sarkastický, čo nie každý pochopí a môže sa uraziť, čo by si niekto mohol mýliť s tým, že som na ľudí (detí) zlá, ak do toho pridám aj našich psov, na ktorých kričím, aby mi malého nezvalili, keď behajú ako besné alebo sa snažia niečo zničiť, no hotová sodoma gomora.
Nehovoriac o tom, ak má malý zle deň, idú zuby, má sa sprchovať (má rád len vaňu), ak sa niekde ponáhľame a jemu sa nechce obliekať,... Toľko kriku revu,...
Nevieš, či dieťa nemá ťažké obdobie, bolesti, zuby, choroba, či nemá vzdor, prípadne môže mať aj nejakú poruchu alebo chorobu,...
Hlavne ak nie si matka a nepoznáš to, možno to nevieš objektívne vidieť. To, čo ty vidíš ako týranie, je život s dieťaťom.
Skôr by som sa normálne so susedou dala do reči, že dosť všetko počuť, či je všetko v poriadku, či jej vieš nejako pomôcť.

Ak si si naozaj naozaj istá, že niečo nie je v poriadku, tak vtedy volaj tú sociálku alebo políciu.

dominikamacakova
8. máj 2024

@bublinka1426 umývanie vlasov som si tiež zažila svoje 😳

bublinka1426
8. máj 2024

preco kritizujes rodicov, ked sama nevies ake to je byt rodic a mat dieta.
deti maju rozne fazy vyvoja.., moja place dokonca aj ked niesvieti slnko ci musi do skolky.
nesud ked nepoznas a nevies.
drzim palce, uzivaj sex a pracujte na dietati.
vsetko dobre.

katulienocka999
8. máj 2024

Ja by som najprv skúsila to co ti radi adka, moze byť,že ma náročné dieťa, môže byt teraz vyhoreta alebo môže mat poprorodne depresie a preto také správanie..alebo na druhej strane môže byť fakt extrémne náročná na dieťa bez nejakej príčiny.. najprv zisti a až tak niekam volaj, aby si to ešte neodniesla nevinná rodina ak to bude ta prvá varianta

sante81
8. máj 2024

Ja čakám sociálku od svojich susedov už rok, moja dcéra je v puberte a keď neposluchne nepočuvne na 5x, tak zarevem.
Ak nemáš dôkazy, nevieš čo je za tým, nerob urýchlene závery 🙏

janage
8. máj 2024

@syslik81 no ja som citala vždy nahlas, kým deti nevedeli samé. Zas bagatelizovat situáciu, keď je jasne, ze odvedla stále ide krik...
Len nedávno kauza ako dieťa dostalo zjavne reťazou, rodicia deti zjavne týkali a zasiahli až učiteľky v škole.
Každému občas rupnú nervy, ale dospelá žena hoci nie matka hádam vie posúdiť, že už je toho veľa.
Nemusí hneď volať sociálnu, môže preštudovať situáciu, ale ktorá z vás ženy dieťaťu hovorí neotravuj?

mimka1402
8. máj 2024

Toľko tyranych deti dnes už dospelí vravia, že ako ich susedia počuli plakať a nikdy nič nenahlasili len to ignorovali. Radšej zbytočne preverenie ako vyčítať si, že dieťa dopadne zle. Nie raz rodič ublížil dieťaťu až tak, že sa nedožilo dospelosti... Nie každý rodič má byť rodičom.

syslik81
8. máj 2024

@janage zena-matka ano ta vie posudit ..zena -nematka co prd o rodine vie - nie tam posudenie objektovne nieje... ako pisem proste kazdemu rodicovi rupnu nervy a ano niekomu aj niekolko x za den .. deti su velmi dobre vo vytoceni rodicov.. a su aj take rodiny co prste kricia stale - neznamena to ze sa nemaju radi .. su len takzvane talianske rodiny ... nemusis si tu zastavat autorku vsemozne .. nezije s nimi ani ona ani ty a uz vobec nie ja - teraze tam neryncia tak zas nebudeme prehanat .. aj moja sused hulaka a riadne ale viem aj to,ze sa s detmi hra a chodi von .. a deti niesu zanedbane su stastne a studuju .. ale su proste zive

luciab28
8. máj 2024

Nestaraj sa do druhých,,, hlavne keď sama nevieš aké to je vychovávať deti...

janage
8. máj 2024

@syslik81 ešte raz papierové steny chápem,že naozaj počuť všetko. Zažila som také a počuť fakt všetko. Mala som veľmi náročné dieťa, ale teda v mojom slovníku pokyn Neotravuj!nespomínam, že by niekedy bol. Ak to tá žena používa pravidelne voči malému niečo v poriadku nebude.

bublinka1426
8. máj 2024

@janage toto nemyslis vazne. ako chapem z casu na cas je normalne povedat daj mi pokoj.