1,5 ročná dcérka odmieta jesť kúsky jedla

tosomja
6. dec 2011

Ahojte, poraďte, ako mám naučiť jesť moju skoro rok a pol ročnú dcérku. Problém je v tom, že na obed zje tak dve tri lyžičky a ostatné drží v puse a nechce to prehltnúť. Drží to v puse, kým ju nezačne nadavovať, až to vypľuje. Viac do nej nedostanem. Už som skúšala nechať ju "vyhladovať", že si sama bude pýtať, ale zase sa to opakovalo, zjedla pár lyžičiek a dosť, ale keď som jej to pomixovala, tak zjedla všetko.
Už papala pekne, len mäso nechcela, ale teraz nezje ani banán, ani rozvarenú mrkvu, pokiaľ to nieje na kašu. Už som fúfala, nemôžeme ani nikde ísť, ani jej variť to, čo zjeme aj my, pretože vymýšľa. Nenútila som ju jesť, keď nechcela, pri krmení sme v kuchyni, kde ju nič nerozptyľuje. Skúšala som ju zaujať aj nejakou hrou, dávala som, nech papá sama, ale len sa hraje, jedlo je všade, len nie v brušku.
Máte skúsenosti?

miruska15
6. dec 2011

@tosomja ahoj moj ma 2r a stale mixujem.Naš den je takyto ranajky 8.00 hod kaša 150ml(sunarka),11 o hod jogurt 150ml 14 hod obed bud polievka kuracia s rezancami tu ma rad a spapa normalne,alebo niaky privarok ale pomixovany,pohariky tie miluje ale tiež pomixovane a zriedene.okolo 17 hod presnidavku a o pol 8 bud puding alebo jogurt alebo polievočka to čo mam.A pred spanim troška mlieka.V noci ešte vypilje 150 ml mlieka.Pečivo žiadne to len par kuskov ovocie mandarinka,jablčko ale len par mesiačikov a banan rozmixovany v presnidavke.A papame pri rozpravkach,pesničkach alebo za hry.Ja som sa tiež trapila ale vzdala som to proste je lenivy raz sa snad nauči papat.Skus ju zabavit tak aby nevedela že papa viem žeby sa to nemalo ale mne je to jedno čo sa ma a čo nie hlavne že sa naje.My sme jedavali aj vo vani,na schodoch susedia sa smiali ale čo som mala robit ked doma nechcel.Je tintitko ma 10,5 kg tak mi je jedno ako ho nakrmim hlavne že je a či to su kusky alebo kaša je mi jedno.Tak to nerieš ked chce kašičky daj jej kašičky.Pomaly sa nauči.Maly neboj sa ked bol hladny aj maso požul.chce to čas.Ja momentalne bojujem s plienkami ale ako vydim nevyhravam proste nechce sa pytat tak sa nebude.5 krat sa počura a je mu to jedno dufam že aj na to pride.držim palce hlavne to chce klud a trpezlivost

tosomja
autor
6. dec 2011

@katrinka8 presne tak, to sú aj moje slová, môj názor, hoci ho niekedy porušujem, "zhreším" tým, že sa nad tým trápim, ale asi každá mamička chce, aby dieťatko papalo, rástlo, priberalo - ale hlavne, aby bolo zdravé.

miruska15
6. dec 2011

@tosomja ja davam malemu cebion multi kvapky ale neviem či to ma vplyv na to aby papal.

tosomja
autor
6. dec 2011

@miruska15 Ja som len zvedavá, dokedy jej bude chutiť kaša, jogurty, víživy...polievku kuraciu zje tiež pekne, aj dve misky, no ale zase, každý deň len polievku nemôže jesť, omrzí ju chuť a čo potom...inú polievku veľmi nemusí, zo začiatku jedla aj špenátovú, brokolicovú, paradajkovú...proste všetko zaradom...uťalo a prestala jesť...

janulka182
6. dec 2011

@tosomja nutrolin B je cosi ako Biogaia, tiez su to probiotika, len Nutrolin B obsahuje vitamin B a ten podporuje chut do jedla. vsak skus sa opytat v tej lekarni. alebo sa porad s detskou lekarkou. ale ako hovorim. pomoze to len docasne. ked vysadis, bude to to iste.

janulka182
6. dec 2011

@miruska15 no vitaj 😀 . my dve sa stretneme v kazdej teme o jedle 😀

@tosomja bud optimistka. do puberty snad mixovat nebudeme 😀

tosomja
autor
6. dec 2011

@janulka182 ale možno kým bude brať tie vitamíny, tak sa naučí aj kusať, či nie? Tak rada by som bola, keby už nevymýšľala...

Ďakujem za podporu, za rady, baby...snáď sa naučím nevšímať si, že nechce prežúvať, a naďalej sa budem tváriť, že je malé bábo, ktoré sa učí papať 🙂

luciferkax
6. dec 2011

Môj drobec začínal papať pučené vidličkou, no raz sa dusil a odvtedy sa bál, zlakol sa a nechcel ôničô tuhé. Neviem, možno ťa nepoteším, ale od dva a pol roka jedol mixované jedlo.. mixovaného zjedol aaaaaž až, plný tanier, čokolvek, aj guláš, no oblúbené jedlo bola uvarená mr. zelenina akéhokolvek druhu plus zemiak, a zjedol aj celý sáčok, len to muselo byť zmixované 🙂 ked mal dva a pol roka, tak sa naučil jesť "normálne" v priebehu dvoch týždnov. začal skúšať sám, chcel to, čo máme my 🙂 odvtedy nebol problém. 🙂 možno raz za čas, napr. ked je pažravý a vopchá do úst pol mandarínky, ale ináč, som rada, teraz má cez tri roky a naučil sa jesť aj rezne bravčové 🙂

janulka182
6. dec 2011

@tosomja no skusit to mozes. nasa mala tiez dobre obdobia, ze jedla aj kusky (resp. zhltla to cele bez zutia) a potom sme boli zasa na zaciatku. ale vyskusaj. este ti poradim. skus jej ukazovat ako chrumes lentilky. mojej znamej to pomohlo. mala zacala chrumat ako diva.

miruska15
6. dec 2011

@janulka182 ajoj ano som nevedela.Tak mna taketo temy hned zaujmu lebo to mam doma.

miruska15
6. dec 2011

@janulka182 no tak mi cukriky,lentilky,tic tac chrumeme o sto šest.To je proste v ich pohodlnosti.A tak čo šak hadam raz ho uvidim rezen jest 😀

miruska15
6. dec 2011

@tosomja neboj nauči len tie nervy čo nas to stoji.Ale stoji to zato vydržkaj a uživaj si pokial je malinka počkaj ked bude mat 16 to budu problemy. 😒

tosomja
autor
6. dec 2011

@luciferkax tak to si ma veru nepotešila 🙂
Tiež sa nám stalo, že bez požutia prehltla a musela som jej búchať po chrbátiku 😒 aby sa nezadusila, ale to bolo dávno, vtedy bola tiež "pažravá"...jedla zaradom, čo jej pod ruku prišlo, aj cibuľu surovú 😅
Ale už asi dva týždne nechce kúsky ani za svet, dve lyžičky a dosť, radšej bude hladná, ako by mala kusať...

annalena
6. dec 2011

@tosomja tak toto poznam 😀 moja neje ani chleba, ani rozky (mozno 1x v mesiaci zje z rozku tretinu, ak sa to rata), maso odmieta, pokial nieje rozmixovane alebo pokrajane tak nadrobno v polievke, ze ho nezaciti. neje ani ovocie, ani surovu zeleninu ☹ mozem ju krajat na kocky, srdiecka, gulicky 😀 napichovat na vidlicku, sparatka, rozmixovat uplne na kasu, jest pri hre, proste nie. obcas rozmixujem nieco do jogurtu, ale len tak, aby ani nezacitila. neje ani vyzivy, ci uz kupovane alebo domace.
nas jedalnicek tvoria biele jogurty (ovocne neje, lebo akonahle zaciti kusok ovocia, vypluva), celozrnne kase, polievka (najviac mliekove na rozny sposob a zeleninove) - to je jedine co zje naobed, obcas ma zemiakove pyre (dnes som tam zakomponovala aj par kuskov zemiakov a nejak sa pozabudla 😀 a zjedla) a ak ma velmi dobry den, tak si da ryzu so zeleninou, vsetko ale popucit.
....ja si hovorim, ze pokial prospieva, tak to riesit nebudem, ponukam jej, ale nenutim 🙂

miruska15
6. dec 2011

@tosomja a nejdu jej zubky mne v´tedy nepil ani mlieko.Ked je to kratkodobe tak sa niečo deje.

tosomja
autor
6. dec 2011

@miruska15 nechce ani sladké, skúšala som, pri všetkom vydrží minútku, potom radšej jesť nebude...
Čo iné nám zostáva, ako vydržať? 🙂

luciferkax
6. dec 2011

@tosomja možno jej šli zúbky, posledné stoličky a bolelo ju to, zlakla sa.... 🙂 neboj, nebudex mixovať do 15. narodenín _🙂 ja som sa utešovala tým... prešlo, našťastie 🙂 aj u vás prejde....

miruska15
6. dec 2011

@annalena jogurty u nas len vanilkove a čokoladove,jahodove ano ale velke kusky spapam ja

tosomja
autor
6. dec 2011

@annalena asi to aj ja tak budem robiť, hoci mi všetci dookola pília uši tým, že jooooj, ona ti tak málo je, prečo ju nenaučiš, aby jedla aj mäso? Nemôže jesť len jogurty, ovocie...veď ti nenarastie, nebude mať síl....
No booože, veď je zdravá, má energie na rozdávanie, nič okrem jedla jej nechýba...

@miruska15 zúbky, myslím, že už má asi všetky, neviem, dokedy asi tak rastú zúbky, má ich plnú pusu, len jej neviem spočítať, lebo ma vždy pohryzie 🙂 Mlieko nepije od 5 mesiaca, len keď spí a nevie o tom 🙂 Aj to najviac 120 ml...niekedy ani to nie...

miruska15
6. dec 2011

@tosomja tak vydržkaj niečo jej asi je.Vieš keby nam to vedeli povedat bolo by to ok ale nevedia.Nechaj ju kolko spapa tolko spapa vieš aby si jej to nutenim ešte viac nezhnusila.Tak menej a často.

miruska15
6. dec 2011

@tosomja aj my tak pijeme do teraz puštam mu videa na mobile a tak pije 150 vypije na dva krat a niekedy ani nevipije.Vykašli sa na druhych ignoruj to lebo sa zblazniš jednym uchom dnu a druhym von.Ty si mamina a ty vieš čo je pre tvoju malu najlepšie.Ono sa lahko radi ked o tom nemaju šajnu.Nevšimaj si to.

tosomja
autor
6. dec 2011

@miruska15
@luciferkax
@annalena
@janulka182 ďakujem za povzbudenie, vidím, že nie som sama, snáď to nebude trvať do mojej 30tky 😀 Chcem, aby na mojej oslave jedla rezeň 😅 😀

miruska15
6. dec 2011

@tosomja 😀 😀 😀 aj ja

annalena
6. dec 2011

@miruska15 to u nas vobec...minule aj babka v snahe "obohatit jedalnicek" svojej vnucky 😀 nakupila jogurty od vymyslu sveta, tusim vykupila pol obchodu...a nakoniec sme aj tak skoncili pri bielom.
co sa este inak nam osvedcilo, ked nechcela jest vobec...burizony obyc. biele a take celozrnne gulicky...ja som nabrala polievku a ona si tam davala burizony 🙂 to sa jej pacilo to tam hadzat a potom aj chvilu jedla.

miruska15
6. dec 2011

@annalena tak super aspon sa napapala dobra kombinacia 🙂 Jaj baby my sa nad nimi trapime a oni vyrastu a povedia nam šak si nemusela a sme vybavene.

annalena
6. dec 2011

@tosomja neries ostatnych, to ma tiez vzdy dokaze vytocit. 😠 kto ju nezazil, tak nepochopi, co jej to mam natlacit do krku??? ked som davala na taketo mudre reci okolia, a nutila malu jest akurat ju zacalo napinat...tak to mi zato fakt nestoji.
moja mama tiez "mudrovala", ale toto leto sme boli u nich 3 tyzdne a nakoniec skonstatovala, ze taketo dieta este nezazila, ze nechape, z coho ta mala zije. a dala mi vo vsetkom zapravdu.
kasli na reci ostatnych, dokial je mala spokojna a zdrava, tak nieje co riesit. 🙂

annalena
6. dec 2011

@miruska15 😀 alebo zacnu dietovat 😀 😀 😀

jana17
6. dec 2011

@tosomja Ahojcek, tak sa mi zda, ze tej tvojej malej idu zubky. A skus jest ty, ked ta bolia zuby... my sme mali ten isty problem, 1,5r baba cely den len o mlieku... asi treba len vydrzat. A hlavne jej nedavaj ziadne kukuricne chrumky, lebo ti uz nezje vobec nic. Skor by som volila nejake probiotikum, gel na jasna, alebo jej daj len tak zub.kefku, nech si hryzie. Nasej to pomahalo, a o to viac, ked som jej na to obtrela nejaku detsku pastu. Ale ak si uz velmi zufala, skus pediatricku, moze ti predpisat Peritol sirup na papanie. Prajem pevne nervy.

tosomja
autor
7. dec 2011

@jana17 veď keby aspoň to mlieko pila, tak by ma to až tak netrápilo,...veď nás mama tak učila jesť, že nám dala pred seba misku s jedlom, dvakrát do úst, ostatné okolo seba...keď sme "dojedli", dala nám do ruky fľašu s mliekom a dokrmili sme sa...ale ona mi od 5 mesiaca mlieko vôbec nechce, jedine, keď spí a nevníma ho...
Zajtra predsa zájdem za dr. nech sa na ňu pozrie, či ju náhodou nebolí aj hrdielko - čo si nemyslím, lebo by asi mala aj teplotu, nie? Alebo či jej nechýba nejaký vitamín.
Potom dám vedieť, ako sme dopadli, snáď nebudeme behať po vyšetreniach.

jana17
7. dec 2011

@tosomja Drzim palce, nech to vsetko dobre dopadne. Mne dcerka nechce papavat od narodenia, takze u nas je to stara pesnicka. O to horsie, ked jej zacali ist zubky, to uz bola hotova katastrofa ☹ Nam celkom pomohol ten sirup, vzdy sa pekne rozpapala, ale nesmeli jej ist zubky, lebo vtedy nezabral ani on... ale pre istotu skus aj dr. a uvidis. pa