Dvojročná dcérka odmieta jesť

jakubiskokubko
5. mar 2023

Ahojte mám 2-ročnú dcérku, ktorá mi odmieta jesť nič nechce len mlieko, párky, suché salámy,jogurty a suché chleba...
Odmieta mi jesť už vyše roka za celý rok jedla uvarené jedlo asi zo 6-8 krát už som zúfalá skúšala som aj rôzne syrupi aby jej začalo chutiť jesť a nič nepomohlo 😒 tím pádom že nepapá tak ma aj zlú stolicu každý deň sa trápi, už som skúšala všeličo ale keď ona ani do ruky nechce nič zobrať hneď ako zapadá že ma z jedla špinavé ruky už to zahodi na zem prosím vás poraďte mi bola som snou aj u doktorki ale ona povedala ze ked zje jogurt a mlieko že to
je poriadku a ohľadom stolice sa nevyjadrovala prosím vás poraďte som už z nej zúfalá ...

jakubiskokubko
autor
5. mar 2023

@jakubiskokubko a váži vyše 8kg čiže na dvojročnú je to podľa mňa veľmi veľmi málo strašne je chudučká keď prestala papat keď doplnila 1 rok 3 mesiace od vdety mi neprijíma žiadnu stravu varenú

zuzkaa1991
5. mar 2023

@jakubiskokubko necitala som cele ale mlieko omedzit len pred spankom ked je taky problém ani rano po prebudeni ak papa sladkosti omedzit a dat ak spapa jedlo...moja ma 5r do 4r jedla dokopy 4jedla jedine.co jedla.ako vasa len parky salam ciste pecivo s maslom zaca niekedy 3.5r ale polievku musela.mat kazdy den to bol zaklad aj ovocie druhe jedlo väčšinou papala vecer o 17 az 18hod ale urcite omedzit mlieko to pomohlo u nas kedze som prisla.na to ze jej stačí len mlieko takze pila ho len pred spankom

simona20201309
5. mar 2023

@jakubiskokubko nie som odborník na stravu, takže nechcem ta kritizovať, ale naozaj by 2r dieta nemalo jest parky ani salámu ani náhodou!
Myslím, že si jej zacala vytvarat nesprávne stravovacie návyky. A co ovocie, polievky, zeleninu, mäso? Vôbec nič? Skus naozaj ponúkať 5x denne jedlo, klasické. Ráno pečivo so sunkou/medom/uhorkou/vajíčkom.... nezje? Neries. Ponúkni jej na desiatu ovocie. Nezje? Neries. Na obed jej daj polievku (skúšaj všelijaké, moja napríklad jeden čas mixované a kremove nedala do úst, teraz ma zas rada práve take), nezje? Ponúknite druhý chod - mäso, ryžu, .... nezje? Ôk... olovrant opäť niečo ľahké.... nezje? Tak ti garantujem, že večeru zje.
Nevravím ze hneď zo dňa na deň, ale keď pochopí že NAOZAJ nedáš NIČ (NIC NIC NIC!!!!) MIMO toho co jej ponúknes, naučí sa. Keď jej nedáš tie parky, chrumky pomedzi to, tak pokiaľ nemá vážny zdravotný problém, naučí sa jest.
Chce to len zodpovedný a trpezlivý prístup.
Veľa rodičov robí tu chybu, že dovolí deťom zjesť hluposti a potom už normálne jedla odmietaju.
Mala som dieta v MS kde sme dali podpisovať rodičom papier, že sú si vedomí, že ich dieťa odmieta akékoľvek jedlo a je celý deň len o vode . . . Pretože nespolupracovali a vždy mu ešte v šatni dávali do ruky sladké pečivo, a doma sa potom natlacil sladkostami a hlupostami. Vedel, že doma dostane to co chce.
A ponúkať, skúšať na rôzne spôsoby.
Možno nemá rada omáčky, možno jedlo na kope... skus dat len čistú ryžu a na druhy tanier mäso a niekde do misky paradajky. Rôzne druhy jedál.

simona20201309
5. mar 2023

@jakubiskokubko bud trpezlivá a nevzdávaj to tak, ze jej radšej uvaris tie parky, ako skúšať. Vy sa ako stravujete? Jete spoločne? Veľa robí priklad - dieta preberá vaše zvyky

katus226
6. mar 2023

Skus kvoli tomu kakaniu davat vlakninu, su aj take, co na chuti pomaly ani nespoznas rozpustene. S jedlom drzim palce, my sa trapime u oboch, ale tam su diagnozy... Inak dobru vec som citala, ze to mikrobiom dietatu diktuje, na co ma chut - to, v akom stave ma crevnu mikroflóru. Tak skus aj nejaké kvalitné probiotiká.

nwnw
6. mar 2023

@jakubiskokubko hlad je najlepsi kuchar. 2h vynahanam po ranajkach vonku, tak aj taniere by mi pojedli a v tejto zime idealne tepla polievka. A na stoicu im davam napr. postruhane jablka smakom, celkovo ovocie a zeleninu denne. To je stale na stole aberu si kedy chcu. Cize ked odmietnu obed, tak mozu jest maximalne ovocie alebo zeleninu a veru hlad ich donuti.

domak2
6. mar 2023

@jakubiskokubko ako reagujes ked odmieta jedlo? Akým štýlom jej ho ponúkaš. A to ma naozaj 8kg a dr to nerieši???😳

jakubiskokubko
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jakubiskokubko
autor
6. mar 2023

@domak2 no dávam jej aj na silu to jedlo varene ale nič na ňu nezaberá ona len place keď jej chcem dať jesť proste je ešte ona viac nervózna než ja potom sa na mňa hnevá nejde ani ku mne ale ajtak to nezje len ss hra z jedlom

jakubiskokubko
autor
6. mar 2023

@simona20201309 dávala som jej ona mi pekne papala ale keď doplnili ten rok a niečo proste prestala z jedného dňa na druhý deň jesť sama si vyberala z chladničky vôbec už ani ovocie nič nechcela ani zeleninu čo zeleninu lubila najviac zo všetkého fakt.. ja ani neviem kde som spravila chybu asi to že som si povedala ze nezje dneska zje zajtra a tým to asi aj začalo ale určite budem robiť tak ako ste napísali máte veľkú pravdu 2r deti by Také nemali jesť mne samej sa to nepáči ale keď ja som bola rada že aspoň niečo dala do seba

angel993
6. mar 2023

@jakubiskokubko ja mám podobného syna. Má 3,5 roka, ale jedenie je od začiatku prikrmov len trápenie. Akurát že nekupujem nič, čo by som nechcela aby jedol. Žiadne párky, salámy, sladkosti. Jedlo mu nechávam na stole. Napríklad na raňajky nezje nič, nechám to na stole a on si zoberie o hodinku. Ovocie a zeleninu má stále k dispozícii. Jogurty tiež. Akurát mlieko mu dávam iba po trošku, len pol hrnčeka na deň. Lebo ináč by bol celý deň na mlieku. Teraz som mu úplne obmedzila cukor v strave a trošku sa zlepšilo jedenie. Ešte chcem trochu obmedziť pečivo, na raňajky mu robím kaše s ovocím alebo medom, zje toho trošku viac ako pečiva. Keď bol menší, nechávala som mu vždy nejaké jedlo na detskom stolíku aby si zobral, keď bude mať chuť. Teraz už nemôžem, lebo mladší by mu pojedol všetko. 🤣

jakubiskokubko
autor
6. mar 2023

@zuzkaa1991 ďakujem za radu😊 určite skúsim

zuzkaa1991
7. mar 2023

@jakubiskokubko skúste my mame stále mensi problém ale do 4 bola ciste cestoviny ciste pecivo
V chorvátsku na 4.5r dostala virozu grckala takze mala.dietu aj bez mlieka 4 dni kym sme nedosli domov. Našťastie mala jednodňovú ale.radsej mala.dietu takze.vyhladovala sa a zacala doma jest🤣🤣 dokoncat ochutnat(bryndzove halusky) kedze vzdy som musela jej dat len ciste....v skolke sa nauči...takze davala.som jest fo jej chytilo aby zjedla mi daco sladkosti vlastne do 3r skoro vobec nemala...ale zaklad bolo na dennej baze polievka a ovocie to musí mat aj doteraz druhe jedla nezje mi "suché "pecene zemiaky s niecim....druhe jedla vzdy s dajakou omackou ale mlkeko omedzit dala.som jej rano.ked sa zobudila a nechcela jest aj teraz.sa stane ak náhodou pyta mlieko okolo 4hod 6hod tak. Menej zje rano

elizabetkamelissa
9. jún 2023

@jakubiskokubko ked to čítam je.mi smutno ..moja mala.ma tiez dva roky a tiez je taka drobnucka ...ma 10,9 kg a nechce velmi jest ....bojujeme tiez ...snazim sa varit to co ma.rada ..teraz rada papa omáčky a ryžu ..tak aspon nieco ..držím palce aby sa to aj u vas zlepšilo ..

erika212
9. jún 2023

Rada nechať dieťa vyhladovať a hlad je najlepší kuchár je tá najhoršia rada zo všetkých 🙄.
Úplne ti rozumiem. Môj má 21 mesiacov a riešime presne to isté. Dokolecka rôzne vyšetrenia a stále sme na začiatku. Podľa lekárky z gastra je to normálne. Vraj je veľa takýchto detičiek čo nechcú papať. Nie je na to zdravotný dôvod, len nechcu.
Nemusela si urobiť žiadnu chybu. Proste je to tak. Môj nechcel pit ani mlieko keď bol bábätko. Borime sa s jedlom od narodenia. Išli sme pri prvych prikrmoch klasickou cestou. Jedli sme pred ním. Žiadne somariny mimo jedla a nic z toho. Veľmi ma to trápilo. Všetky deti dookola nás pekne papali a môj pil mlieko zo striekačky. Úplne odmietal prijímať potravu. Tiež som si dávala vinu a stále rozmýšľala, kde som spravila chybu. Až táto lekárka na gastre má ukludnila. Vraj máme čas. Keď nič nespapa, tak kľudne mu mám dať mlieko. Výživu bezpodmienečne potrebuje. Každý deň máme vypiť jeden nutridrinky. Máme ho na predpis.
Na instagrame je jedna mamina myslím, že jej nik je nejedacik. Dáva tam rôzne typy ako dieťatko motivovať k papaniu. Plus tam píšu stovky mamičiek, ktoré doma zažívajú to isté. Neboj sa. Nie si sama. Je nás oveľa viac. Žiaľ, kto nezažil takéto extrémne odmietavé dieťa vo vzťahu k jedlu, tak ta nepochopí a bude ti dávať rady presne tohto typu ako je nedaj mlieko alebo nechaj dieťa vyhladovať. Zaseknes sa v kruhu, keď pôjdeš touto cestou. Keď dieťaťu nedáš nič ani to mlieko, telíčko nemá z čoho brat energiu a nastavi sa na nízky príjem. Žalúdok sa stiahne a má to opačný efekt. Po rade z gastra som po každom jedle t.j. po pár lyžičkách na obed, keďže viac nespapal dala mlieko. Pomaličky a fakt pomaličky sa malý učí viac papať. Keď zje na desiatu ako dnes len 3 krizalky nektarinky, tak som rada a po 20 minútach mu dám mlieko. Netreba naťahovať čas. To potom dieťa má pocit, že sa rieši iba jedlo a nie je čas na hranie. Veľmi ti držím palce. A naozaj sa toho mlieka neboj. Ako sama vidíš, tak iné nefunguje. Skús ako mne poradili na gastre a vidím, že robíme pokroky.