Kedy ste začali dávať príkrmy?

lussy1910
13. jan 2015

Ahojte mamičky chcem sa opytať že kedy ste začali davať svojim drobčekom príkrmy? Naša má 3 mesiace a je od narodenia na umelom mlieku,chcela by som jej začať davať prikmy na konci 4 mesiaca a chcela som aj vedieť čím ste začali prikmovať a ako.Ďakujem za odpovede vopred 😉

janaia
13. jan 2015

@lussy1910 deti ktore su na umelom mlieku tak od 4 mes., kojene od 6 mes., ja som zacala varenou mrkvou, par dni som davala iba mrkvu, potom zemiak a tak som to striedalala ( mixovala som to na kasu).

lussy1910
autor
13. jan 2015

@janaia a ako si davala raz za den a potom si kedy dala mlieko ?

lorela
13. jan 2015

@lussy1910 Nam pediatricka odporucila od ukonceneho 5. mesiaca, no ked dietatko horsie prospieva tak sa mozu prve prikrmy zaradit uz od ukonceneho 4. mesiaca.
Zacina sa zeleninkou - po jednom druhu 3 - 4 dni a potom pridavat dalsie. Na obed, dalej pokracujes mliekom o 2 - 3 hodiny.
Zhruba o mesiac pride na rad masko k obedu, potom ovocie na desiatu alebo olovrant, lepok - kase namiesto vecerneho mlieka, dalej sa pridava zltok, ryby, zdrave tuky, zivocisne maslo, jogurty, strukoviny, a to do jedneho roka 🙂

lussy1910
autor
13. jan 2015

@lorela taže ked napriklad jej dam mlieko o 1O rano a potom jej okolo 1 dam napriklad mrkvu tak 6 ližičiek tak jej mliečko mam dať o 2-3h hej ? 🙂

lorela
13. jan 2015

Uvidis podla apetitu 🙂 ci kazde 2 alebo 3 hodiny a hlavne potom na poradni, kde lekarka ju isto vazi.

tana2278
13. jan 2015

@lussy1910 Spytaj sa svojho pediatra, ten ti da najodbornejsiu odpoved.

zabina27
13. jan 2015

@lussy1910 nas maly ma tiez UM, prikrmy sme zacali, ked mal asi 4 a pol mesiaca, mrkvu, potom zemiak, tekvicu, postupne zeleninu, potom po troche maso, neskor ovocie na desiatu, kase zatial na veceru nedavame....
asi ti prve razy nebude mala tolerovat, ze jej das mlieko az za tak dlho, ona asi vela z tej mrkvy zo zaciatku nezje 🙂 a nas maly najskor len ochutnaval, viac bolo na podbradniku a vsade naokolo, ako v brusku, takze ja som normalne davala za tym aj plnu davku mlieka, uz vypil, kolko potreboval, postupne, ked som videla, ze zjedol viac, tak som davala menej mlieka, uz dlho nedavame mlieko na "dopapanie" vobec. inak neviem presne, kolko by babo malo prikrmu zjest, tak sa riadim tym, ze priblizne tolko, kolko je v pohariku kupovanej vyzivy podla veku - myslim, ze tie prve su 125g, cize asi tolko ak spapa, uz by nepotrebovala mlieko, ale moze byt aj maskrtna niekedy 🙂

mimik79
13. jan 2015

ked jej das zeleninku, napr tu mrkvu, este za tym mliecko bude treba, zo zaciatku vzdy bude treba dat este mliecko chvilku za prikrmom, mnozstvo uvidis sama kolko vypije a podla toho postupne budes vediet a to este dlho bude trvat kym bude mat len prikrm a uz nebude za tym pit mliecko, my sme tak pili skoro do roka hadam za obednym prikrmom mliecko

oira
13. jan 2015

@lussy1910 myslim, ze to nie je len o tom, kedy si Ty naplanujes zacat davst prikrmy. Urcite
by som to konzultovala s pediatrom, dla stavu babatka, ako prospieva, kolko vazi a pod. Kam sa ponahlat?
Deticky na UM zacinaju medzi 4.-5. mesiacom s prikrmami, ale kazde je ine a aj ten tyzden-dva
hra v zivote babatka a jeho vyvoji velku rolu.

elkukucik
13. jan 2015

Keď už začínaš riešiť tieto veci... Dávaj pozor na alergické reakcie. Najprv 1 až 2 lyžičky. Čakaj reakciu. Červené vyrážky, ktoré môžu byť aj na tele. Volaj pediatričke.

awamys
13. jan 2015

Ahoj, staci si zadat do googla "zavadzanie prikrmov" a vyhodi ti tolko clankov, ze nebudes stihat citat 😉 A zamerala by som sa v prvom rade na prestudovanie teorie - co sa od akeho veku moze, ako postupovat a pod., aby si mala prehlad. Diskusne fora ta len pomylia, rady tam davaju aj mamicky, ktore absolutne nerespektuju nejake pravidla zavadzania prikrmov a nemaju problem zacat prikrmy napr.pribinacikom v 3 mesiacoh - a to by nebol dobry priklad 😉 Aj detsky lekar na poradni ti da informacie a aj nejake brozurky, teda aspon nam sa vzdy venovala sestricka specialne ohladom vyzivy - co, od kedy a aj ako pripravit. Ja som dostala nejake brozurky uz vporodnici v tom kufriku a dalsie som pobrala v lekarnach a tak. Teraz som tak narychlo nasla celkom dobre rozpisane napr.tu: https://www.modrykonik.sk/zavadzanie-detskych-p... ale je toho ovela ovela viac. Tak hor sa do studovania. A hlavne to zbytocne neurychluj, o nic neprides ani ty, ani babo 😉 Prvy rok v zivote je najdolezitejsi!

janaia
13. jan 2015

@lussy1910 ja som davala na obed, prvy krat dieta toho vela nezje, 1, 3 lyz., cize ked isiel poobede spat tak som ho nakojila, ale lepsie je dat asi skor papat prikrm mozno okolo 10 a ked ide spat napr. 12 tak das mlieko, lebo moj tak ci tak bol zvyknuty ze ked isiel spat dostal prsnik, to je iba priklad 🙂

matafen
13. jan 2015

Kukni info aj na nete, aj na MK, zadaj si "zavadzanie prikrmov", ako ti mudro radi @awamys 😉 Zavadzanie prikrmov podla mesiacov ma nejaku postupnost podla zrelosti traviaceho systemu, nie je to len vymysel. Tu nejde len o to, ci to dietatko vie prehltnut, tu ide aj o schopnost tu potravu aj stravit. O alergiach ani nehovorim. Vela matiek zacina priskoro s prikrmami, lebo su presvedcene, ze mliecko uz babatku nestaci, ale to nie je argument, je normalne, ze babatko s pribudajucim vekom a hmotnostou chce aj viac a castejsie papat 😉 Mojej dcere na UM som dala prvy prikrm - mrkvicku - ked mala 5,5mesiaca. A vzdy treba este dokrmit mlieckom. Prikrmy sa preto volaju prikrmy, lebo plnia len doplnkovu funkciu popri mliecku 😉

lorela
14. jan 2015

@matafen S tým v "vždy" treba zapiť príkrm mliečkom by som si nebola až taká istá... O.i. príkrm sa volá príkrm preto, lebo je "príkrmom k mliečnej strave bábätka, ktorá už vzhľadom na jeho potreby nestačí".
Ostatne, nepríde mi vhodné, aby mrkvičku s trochou vývaru bezprostredne dieťa zapíjalo umelým mliekom.
Infomrácie mám, samozrejme, aj od našej pediatričky.

V predchádzajúcom mojom príspevku, kde píšem o rozostupe medzi jedlom dieťatka, som mala namysli už "kompletný detský obed" - teda zelenina, zemiak, mäsko, príp. polievočka, keďže som spomínala obdobie prvého roka dieťatka.

matafen
14. jan 2015

@lorela Ja som mala na mysli obdobie zavadzania prvych prikrmov, ked babatko zje tak 3lyzicky, tak vtedy ho nemozes nechat 2hodiny cakat na mliecko. Teda aspon moja tak zacinala a trvalo to dost dlho, kym sa rozjedla. Mozno ine babatka zjedia cely prikrm hned na 1.pokus. Jasne, ze ked uz zje cely prikrm, dokrmit mlieckom nie je potrebne 😉 Ale nechapem, preco nie je vhodne mrkvicku alebo aj inu zeleninku zapijat mlieckom, take info som nikde nepocula, ani necitala. My sme sice zavadzali prikrmy pred 6 rokmi, ale vtedy sa odporucalo dokojit, resp.dokrmit UM hned po prikrme, pokial babatko chce.

mirkava
14. jan 2015

@lussy1910 moj na umelom mlieku. Prikrmujem od 4 mesiaca. Mrkvicka na obed, prvy den jedna az dve lyzicky. Druhy den viac a treti den este viac a stale dokrmit mlieckom. Potom brokolica a zase 3,4 dni a potom zemiacik atd. Drzim palce

evittam
14. jan 2015

Obidve moje deti boli kojené, prvému som začala dávať príkrmy keď mal 5,5 mesiaca a druhému 4,5 mesiaca. Mrkvička+zemiak+brokolica+bylinky,rasca. môžeš skombinovať čo len chceš, u nás mala úspech aj červená šošovica,tekvica,cuketa,no všetko možné a postupne pridať buď kuracie,morčacie,teľacie mäsko alebo vaječný žĺtok - to tak od toho 6.mesiaca. 😉

lorela
14. jan 2015

@matafen Určite je to individuálne; každá mamička aj po porade s pediatrom vie rozpoznať konkrétne nároky svojho dieťatka.
Moje riadky boli všeobecné. Keď dieťatko 1. deň ale aj na 4. deň zje 1 lyžičku mrky, vtedy naozaj je potrebné dať aj plnú dávku mlieka a nie až o 2 - 3 hodiny.
Osobne aj z počutia mám v pamäti v prevahe skúsenosti, že prvé príkrmy neboli problém, resp. naozaj len prvé dni.

matafen
14. jan 2015

@lorela Mojej trvalo asi 2 mesiace, kym zjedla plnu davku prikrmu a to som jej davala len cca 100-120ml. Ale aj potom vzdy este chcela mliecko, hoci len par glgov, aby bola spokojna 🙂

lorela
14. jan 2015

@matafen Moja bola malý šrotovník 🙂

nerko
14. jan 2015

@lussy1910 pozri si stranku prikrmy.sk. Mozes si to sfiltrovat podla veku a surovin. Na zaciatok zeleninu. Mrkva, zemiak, brokolica, karfiol, tekvia, ruzickovy kel, spenat. kalerab, por. Pridavat po 3-4 dnoch novy druh. Po cca 3 tyzdnoch mozes pridat chude mäso: morka, kura, zajac. Potom 2 x v tyzdni namiesto mäsa daj polovicu uvareneho zltka. Neskor cely zltok. Po cca mesiaci som zacala davat na ranajky ovocnu vyzivu. Jablko, banan, marhula, broskyna, hruska. Niektore ovocne teraz cez zimu kupujem hotove Hipp. Tiez to treba obmienat az po 3 dnoch kvoli alergii. Postupne som k ovociu zacala pridavat jogurt. A vecer kasu. Tiez hipp. Zo zaciatku mliecne, ryzove, teraz uz aj s lepkom. UM som dokrmovala ked si este zvykala na prikrm. Teraz uz nieje treba.
Nas jedalny listok 6 mesiacov:
Ranajky: mlieko:
Svacina: ovocny prikrm s jogurtom
Obed: zeleninovo-mäsovy prikrm
Olovrant: mlieko
Vecera: kasa

lussy1910
autor
14. jan 2015

A ty čo už prikrmujetw davate aj domacu vyživu ?

awamys
14. jan 2015

@nerko Paradna stranka, toto by malo byt povinne citanie pre vsetky mamicky! Stale zasnem, kolko mamiciek je v dnesnej dobe stale totalne nevzdelanych v oblasti vyzivy a absolutne nemaju zaujem o nove informacie a spoliehaju sa na rady nasich starych mam.

nerko
14. jan 2015

@lussy1910 zeleninovo-mäsovu si robim sama. A tak isto ovocnu- jablko, hruska, banan robim. Kupujem len ovocne co sa teraz nedaju kupit cerstve a kase.

nerko
14. jan 2015

Poznam par pripadov ze baby zacali davat kupovany prikrm a deti im uz odmietali doma robeny. Zvykli si, chuti to inac.

evittam
14. jan 2015

@nerko Ja som raz kupila zeleninovu a zeleninovo-mäsovu,ze pre pripad keby som nestihala,no deti mi to nechceli,ani sa nedivim,pekny humač ked som to ochutnala.

marcelasladeckova
14. jan 2015

moje dieta malo 3,5 mesiaca a jedol vidlickou popuceny zemiak s mrkvou a piskotu si sam cmulal z ruky. necitam tabulky a prirucky takze som mu hned dala jest ked natahoval ruky a dala som mu co mu chuti. teraz ma necelych 5 mesiacov a papa maso a zeleninu pije vela caju a spi celu noc.

ninah1486
20. nov 2021

niekto povie že je to skoro ale od 4 mesiacoch