Kedy začať podávať polievky aj druhé jedlo?

sandra_sul
4. sep 2012

Kedy mam zacat podavat polievku a za tym druhe jedlo?Mame 8 mesiacov,papame takto: rano mlieko,okolo 10:00 ovocie,ide spinkat,okolo 13:30 obed/masovo zeleninovy prikrm 180/190 g \,spanok,olovrant mlieko a vecera mliecna kasa.Ale dnes mi povedali,ze uz by bolo potrebne davat aj polievocky,len ja neviem kedy,s akym casovym odstupom a mnozstvo.Poradte prosim..Dakujem

igiana
4. sep 2012

@sandra_sul ahoj, ja som chovala malu skoro presne tak ako ty, a odkedy zacala jedavat nasu "dospelacku" stravu, cca od roka, tak jej davam na obed hustu polievku - napr. sosovicovu, vyvar s maskom a rezancami....take mnozstvo, kolko jej chuti, nenutim, a ked sa vyspinka, tak spapa druhy chod. Kedze dieta toho vela nespapa, tak je dolezite, aby v tej troche jedla bolo co najviac zivin a vitaminov.

katren
4. sep 2012

@sandra_sul ked zvysili apetit.....ale my vacsinou davame polievku pred spanim a pocas obedneho spanku spravim dalsi chod 😉

sendy182
4. sep 2012

@sandra_sul koľko toho miečka a ovocia spapá? polievku pred spánkom a keď vstane tak druhý chod......alebo na olovrant.....

sandra_sul
autor
5. sep 2012

rano vypije 180 ml,na desiatu 1 ks ovocia,asi 120 mln po rozmixovani,pospi 1 pol hodiny,papame kazde 3 hodiny,tak som myslela,ci to nemozem urobit tak,ze po spanku po desiate jej hned dam polievocku a pred obednajsim spankom druhe jedlo,moze byt?

sandra_sul
autor
5. sep 2012

a este ked vas mozem poprosit,nejake recepty alebo ako urobit tu polievocku,mala mi este nesedi,takze pri papani je to take vselijake,mozem jej napr podusit zeleninku na masielku,zaliat vodou,povarit a potom pomixovat? este raz dakujem

igiana
5. sep 2012

@sandra_sul ja som namiesala a uvarila roznu zeleninu a k tomu som pridala uvarene naporcovane masko z mraziaka a rozmixovala a bol husty syty obed. Pride mi to take cudne davat 8 mesacnemu dietatku tu polievku, ale to je len moj nazor.
Ale ak velmi chces varit tu polievku, tak len zalej zaleninu trochou vody a uvar do makka a potom do uvareneho pridaj to maslo alebo olej. Ked to budes varit, mozes pridat aj trochu ovsenych vlociek, alebo cestovin, alebo ryze, bude to sytejsie a hustejsie.

Tie polievocky napr. mrkva, hrasok, zemiak + cestovina alebo vlocky (zemiak daj varit neskor, ked uz bude mrkva skoro makka). Karfiol, zemiak + nakoniec trosku mlieka s trochou muky. Masko,mrkva,kalerab,petrzlen+rezanceky. Tekvica,kopor,mlieko+troska muky. Cervena lupana sosovica + zemiak.
Teraz ma nejak uz nic nenapada.

nanulik
5. sep 2012

no moj ked mal 8 mes. tak spával ešte 3 krát 😀 a dávala som mu tak že raz príkrm a inokedy polievka, striedala som mu to. ale ono to v podstate bolo jedno lebo aj tak mal všetko bud mixované alebo roztlačené tak v tom velký rozdiel nebol
ale dva chody na obed ešte ani nemá. teraz spí už len raz, tak pred spaním (pred 11.00) je to cca 150ml polievky, a po spaní (okolo 13,00) má druhé

monyccka
5. sep 2012

@sandra_sul myslim, ze na dva chody v takom podani ako je to u dospelych (ihned po sebe) ma casu dost.. My sme zacali po druhom roku, dovtedy to bolo proste vela a bud zjedla jedno alebo druhe. Dolezitejsie je zlozenie toho obeda ako to, ci ma dva chody.. A ked to rozdelite na predspankove a pospankove jedlo, tak vlastne sa nejedna o dva chody a pokojne to mozte dat na obed a na veceru.. Sytejsie samozrejme na obed a lahsie na veceru..takze asi skor polievocka vecer.. A ked ma malo, tak po hodinke polovicnu davku kase..

euka210
5. sep 2012

no fuha, ja som citala, ze rocne este nezvladne dva chody 🙂 Moj mal rok a ma to podobne ako Tvoj, len olovrant riadny. Ja davam na obed prikrm (resp. ma to ako polievku...najprv mu dam riedke a potom hustejsie 🙂 ) alebo ked uz je aj nase jedla, tak polievka na obed a ako olovrant druhe jedlo.

lenulien
24. sep 2012

Ja som čítala,že od 1 roka sa to môže začať deliť na dva chody, ale 100 g polievky a 200 g druhého, je to taká istá dávka, ako keď papal všetko spolu popučené v jednej mištičke do 1 roka v objeme 200 g. Len sa to rozdelí na redšie a hustejšie po 100 g a dá sa to v poradí polievka a zatým druhé. Myslím si ale,že je to to isté,ako keby sa to uvarilo všetko spolu-mäso,príloha(zemiak,alebo ryža,alebo cestovina),zelenina a dalo sa to tak,ako píše kočka vyššie,že najskôr naberie redšie a potom hustejšie a nedáva dva chody. Myslím,že asi preto by sa to malo deliť na dva-to je len môj názor,aby sa dieťa pomaly učilo,že existuje polievka a druhé jedlo,že polievka je riedka a druhé jedlo je husté a aby sa učilo ako to chutí papať niečo len tekuté a za tým kryzkať niečo hustejšie na kúsky nakrájané v podobe druhého jedla. Takže nik nerobí chybu,ani ten,čo to do cca 2 rokov stále dáva spolu a dá spapať najskôr redšie a potom hustejšie ani ten,čo to rozdelí na to riedke a husté a dá najskôr to a potom to. Je to to isté,len keď sa to rozdelí,tak dieťa sa učí,že sú dva chody a každý má inú konzistenciu a tak. Najdôležitejšie je naozaj to,aby batoľa t.j. dieťa od 1 roka do 3 rokov malo 5-6x týždenne 30-50 g mäsa, každý deň rôznu zeleninu vrátane strukovín(uvarenú na obed,nastúhanú na chlebík na raňajky,olovrant alebo surovú ako paradajku,uhorku),prílohu(zemiak,ryžu,cestovinu),ovocie na diesiatu a obilniny(chlieb,rožok,cestovina,obilná kaša) a nejaký ten mliečny výrobok poprípade mlieko(umelé alebo dojčenie-sú aj deti,čo mlieko odmietajú-takže to nie je pravidlo,že musia mať mlieko,ak majú vyváženú stravu). Do 2- 3 rokov žiadne sladkosti.