Koľko ovocia má spapať 7-mesačné dieťa?

Zodpovedané
15. jún 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom stravy, ovocia a orechov.

Syn bude mať 7 mesiacov a skoro od narodenia je na umelom mlieku. Dojčila som len zhruba 2 týždne. Príkrmy sme začali davať vtedy, keď mal zhruba 4,5 - 5 mesiaca.

Ráno - umelé mlieko.
Desiata - ovocie alebo výživa/kapsička (120 - 190 g).
Obed - ak zje celú výživu odmieta mi mäsovo-zeleninový príkrm (130 - 150 g).
Olovrant - okolo 17:00 kaša.
Večera mlieko, na ktorom zaspáva.
Niekedy si ešte medzi jednotlivými chodmi vypýta mlieko a dostane 180 ml.

Mám dávať menej ovocia?

Posledné dni som mu začala dávať ovocie len do takého dudlíka a celkom sa mu to páči.

Bolo by to postačujúce na desiatu?

Máme domáce jahôdky, bez postrekov bez všetkého od manželovej babky.

Mohla by som mu skúsiť do toho dudlíka dať aj jahôdku?

Niekto tvrdí, že jahody až po roku, niekto zase, že do roka.

Kedy začať s orechmi?

S akými a v akých množstvách?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, je treba dávať menej ovocia na desiatu, nakoľko to negatívne ovplyvňuje príjem zeleniny a mäska. To je najdôležitejší zdroj železa v strave.

Na desiatu neodporúčam ovocie z dudlíka - zlé na zúbky (dlhý kontakt sladkého so zúbkami). Môžete mu dávať ovocie do ruky, alebo proste robte mixované ovocie len v menšom množstve.

Jahody pokojne už teraz, v sezóne ideálne. To bolo pred 30. rokmi, že sa majú dávať až po roku. To už je dávno štúdiami vyvrátené.

Orechy môžete vo forme orechového masla podávať po 8. - 9. mesiaci. Najprv pol čajovej lyžičky do príkrmu, 3 dni po sebe. Potom už pokojne po lyžičke. Každý druh treba skúšať osobitne (arašidy, kokos, mandle, kešu, lieskovce).

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička