Kedy zaradiť dieťaťu do stravy lepok?

aneet777
3. júl 2015

ahojte maminy,ako mala som mala celiakiu/prave v obdobi zavadzania lepku do stravy/,trvalo to 4,5 roka a dr.vtedy povedali rodicom,ze som vyliecena,ale teda sa vie,ze je to "navzdy"...no a teraz mam 7mes.dcerku a ako teda so zavadzanim lepku?mam uz teraz vyskusat,alebo neskor?sme na UM,testy na celiakiu mam v plane si v najblizsej dobe dat urobit,ale zatial by som teda privitala nazory,ze co a ako....alebo niekto,kto je v podobnej situacii...dakujem ;)

lilimoni
3. júl 2015

@aneet777 u nas v rodine nema celiakiu nikto a aj tak som lepok zaviedla az po roku 🙂

sasa1983
3. júl 2015

Je urcite imunologicke okno, t.j. kedy je trosku nizsia pravdepodobnost,ze zavedenie potraviny sposobi alergicku reakciu a kedy sa doslova (ak dieta nema traviace tazkosti) odporuca skusat nove potraviny a to jest u lepku orientacne 5ty mesiac...

sasa1983
3. júl 2015

Pokial Tvoja dcera nebude mat zavedeny lepok,na tieto testy ani nemusis chodit, nakolko iste nebude mat protilatky proti niecomu, s cim sa telo aspon v urcitej miere nestretlo

seahorse27
3. júl 2015

Standardne sa lepok v malých mnozstvach zavadza medz 5.-7. mesiacom, kedy je imunologicke okno - to sa tyka zdravych deti. Ked je predpoklad zdedenej alergie, tak rizikove potraviny, teda aj lepok sa zavadzaju neskor. Kedy presne, treba sa poradit s vasim pediatrom.

janka54321
3. júl 2015

Nam lekarka odporucila po ukoncenom 6. mesiaci, ale u nas v rodine alergia na lepok nebola

moni244
4. júl 2015

@aneet777 toto je skor otazka na tvoju pediatricku, nie na forum

ali08
4. júl 2015

@aneet777 ahoj.ja som čítala že je imunologické okno kde bolo napísaný kedy by sa mala aká potravina podať dieťaťu na určenie alergii.ohľadne chleba že aspoň korka by sa mala dať už v 4mesiacoch lebo ze len vtedy ma dieťa niečo v sebe ktoré určí či bude alergický na múku.bol to veľmi zaujímavý článok.

katarinamarkova
5. júl 2015

@aneet777 uz bol neskoro.
takto....ked som pred x rokmi mala prve - tak bolo v mode odporucat zavadzanie lepku az po 7., 8. mesiaci skor - nehrozi - lebo alergia na lepok - aj tok som dr. nepovedala, ze maly uz veselo od zaciatku lepok papa
je super zdravy nic mu nie je.
pri poslednom - rok dozadu - je zrazu moda zavadzat lepok v tzv. okne - niekedy medzi 4-5 mes. po minikusickoch postupne.
ani tu som dr. akosi nepocuvala...aj ked vynimocne vyzivove rady sedeli s realitou 🙂
ani najmladsej nic nie je 🙂

tak si vyber 🙂 aj tak ti o dalsich 10r. povedia nieco uplne ine 🙂

ivet1371
5. júl 2015

Od 4-7 mesiaca je naj začat skúšať potraviny

aneet777
autor
11. júl 2015

dakujem vsetkym za odpovede a nazory,ano,viem,ze existuje imun.okno a takisto viem,ze sa najlepsie poradim so svojou dr.,len som chcela vypocut /resp.precitat/ skusenosti ostatnych mamiciek /mamiciek-celiaticiek/je na tom nieco zle?? @moni244

zaba21
11. júl 2015

Bolo by dobre, aby si si nastudovala nieco o celiakii. Lebo napisat, ze ako mala si mala celiakiu a uz si vyliecena je naozaj velka hlupost. Odporucam tuto stranku :

www.celiakia.sk

Celiakia je nevyliecitelna choroba a ked sa diagnostikuje, tak bezlepkova dieta je dozivotna. Takze su dve moznosti : 1/ ze si v detstve mala intoleranciu lepku - ta sa pokial viem, moze upravit
2/ mala si diagnostikovanu celiakiu a mala si drzat aj nadalej bezlepkovu dietu.

Tieto dezinformacie pripisujem tomu, ze niekedy bolo povedomie o celiakii dost nizke a to aj u lekarov.

Pre vlastnu spokojnost by som sa nechala otestovat. Standardny postup je taky, ze sa najprv analyzuje krv na protilatky na lepok. Ak je test pozitivny robi sa biopsia tenkeho creva, ktora chorobu potvrdi alebo vyvrati. Aj ked nie vzdy je diagnostika taka jednoznacna. Celiakia je choroba, ktora dlhodobo moze prebiehat bez vyraznejsich vonkajsich prejavov, ale v organizme vie napachat dost skod.

Co sa tyka zavadzania lepku malym detom, naozaj sa v poslednych rokoch zmenili odporucania a odporuca sa zaviest lepok v skorsich obdobiach, idealne ked je dieta este kojene.

http://www.celiakia.sk/vyhladavanie?search=zavá...

danielita18
11. júl 2015

moja sestra má celiakiu od 1 roka diagnostikovanú,teraz má 35 rokov a teda musí do konca života držat bezlepkovú dietu,chodí pravidelne na kontroly ajasné že budú musiet otestovat aj jej deti,porvé už testovali má 6 rokov a alergia sa neobjavila a doktorka jej pri zavadzaní príkrmov povedala že treba davat lepok čo najskor aby sa čo najskor zistila alergia na lepok,začala prikrmovat od 4 mesiaca a daval všetko pečivo,piškoty a všetko čo má lepok,to jej povedala gastroentrologička lebo sestra ked ma celiakiu tak ju hned po narodení s malou poslai na gastro aby s as doktorkou poradila

aneet777
autor
11. júl 2015

@zaba21 - ja viem,co je celialia,netreba ma poucovat,ja len interpretujem lekarov spred x rokov....a takisto viem,aky je standardny postup urcenia diagnozy....viac sa k tomu nevyjadrujem

danielita18 - no ja prave nemam ziadnu dietu,len akosi automaticky vynechavam potraviny s obsahom lepku uz niekolko rokov a aj ked zjem nieco take,nemam ziadne nasledky ;) dakujem za Tvoj postreh ;)

danielita18
11. júl 2015

@aneet777 uplne ta chapem,ja sa uplne inak dívam na potraviny odkedy som mala tehotenskú cukrovku a aj malému nedovolím veľa sladkeho a celkovo sa snažím aby papal čo najviac zeleniny a ovocia

aneet777
autor
11. júl 2015

hej,to chcem aj ja pri malej,radsej viac ovocia a zeleniny ako cukor ako taky....dufam,ze sa mi to bude darit,uz teraz dostavam odporucania typu:daj jej kekse vyskusat,piskoty a pod. ....

danielita18
11. júl 2015

@aneet777 ja som dala ale na návšteve alebo ked videl iné detičky tak som mu nezakazovala ale doma sa určite snažím obmedzit ateraz ma 2 roky a už viac všetko chápe takže aj mňam mňam vypytuje ale pokial nespaá niečo normalne tak mu nedam sladkost a ked zacne plakat tak už vobec aby vedel že plačom nič nedosiahne ked sa ukludní a spapá čo treba až potom vždy dostan e a už chape že nepochodí a aj ked zacne skakat pri skrinke a poviem nie ešte si nepapa tak už chape a ide papat ale dopapa a hned kričí čokoládku 🙂,ale nikdy jej moc nespapá lebo nie je nato nučený on sa stým skor hra a skladá si vlačik alebo si ukladá ako ked mu dam aj nejaké keksíky tak on troška zje ptom sa stým hrá že ma skladačku hlavne že lega má 2 krabice 🙂

sardinka32
11. júl 2015

@aneet777 Dojcenym detom sa podava lepok po 6. mesiaci do ukonceneho 7. mesiaca. Detom ciastocne dojcenym a prikrmovanym UM sa podava lepok po ukoncenom 4. mesiaci, najlepsie medzi 5. az 7. mesiacom, vyuzijuc pritom ochrannu silu dojcenia. Detom na UM sa podava lepok medzi 6. a 7. mesiacom. Staci napriklad do polievocky zavarit 1 kavovu lyzicku (cca 3 g) detskej krupice, trosku bezvajecnych cestovin alebo natrhat trosku peciva.
Z vlastnej skusenosti...jedna znama svoje dieta do roka da sa povedat len kojila, zavedenie lepku stale odkladala, pretoze si myslela, ze cim neskorsie, tym lepsie a teraz ma to dieta tolko alergii na vsetko mozne ze az. Cize nebat sa lepku a zaviest ho vtedy, ked treba, aby si telo privyklo.

danielita18
11. júl 2015

@sardinka32 presne toto povedala sestre doktorka,že veľa detí dostalo alergiu na lepok preto, lebo sa začal neskoro davať,treba začat zavádzat,od 4 mesiaca ked je na UM

sardinka32
11. júl 2015

@danielita18 Co ja viem od mojej mamy, tak ich generacia davala detom (aj moja mama mne) tzv. kase...u nas sa to volalo "papina"...uz od niekolkych tyzdnov - bola to muka s maslom uprazena. Povedala mi, ze deti po nej lepsie spali v noci (nebudili sa na hlad) a celiakiu vtedy nikto neriesil. Samozrejme, ze to uz aj podla mna velmi skoro, ale tak nic netreba prehanat - skore zavadzanie lepku a ani prilis neskore. 😉

aneet777
autor
12. júl 2015

dakujem @sardinka32 aj za Tvoj nazor ;) len teraz je prave chora/zrejme zo zubkov,len sopliky/ a nechce nic papat,len mlieko.... :/

sardinka32
12. júl 2015

@aneet777 Tak jej skus dat krupice do mlieka a nech to vypije cez cumel, co je na kase. Podla mna ani neuciti rozdiel.

zaba21
12. júl 2015

@aneet777 Prepac ked som bola neprijemna, ale nerozumiem velmi tvojim otazkam. Ja som z povodnej otazky pochopila, ze dietu nedrzis. Ked vies co je celiakia a mas ju, tak dietu musis drzat na 100 %. Nemozes ju porusovat. To ze nemas priznaky nic neznamena. Moj syn by tiez mohol zjest lepok a nic mu nebude. Ale nerobi to. Par rokov dozadu sme castejsie jedli mimo domu a na kontrole mal pozitivne protilatky, cize zjavne niekde bolo jedlo kontaminovane.
Mozno uz bolo niekde spomenute, ale testy je mozne robit az vtedy, ak je dieta dostatocne vystavene lepku
Dufam, ze sa tejto chorobe vyhnete. Moj syn ju ma 7 rokov, dieta sa da zvladnut, ale je to niekedy obmedzujuce.

lubka668
16. júl 2015

Osobne sa ma to tiez tyka, teraz ma maly 4,5mesiaca a ja celiakiu, tak som vela patrala po najnovsich informaciach a pre tych, co vedia po anglicky z databazy PubMed (pre zdravotnickych pracovnikov) najnovsie studie z 2014 roku:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25601977
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25271603
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25271602

Suhrne: U deti, kde je prvostupnovy pribuzny s celiakiou je riziko vzniku celiakie rovnake bez ohladu na vek, kedy sa lepok zavadza. Dokonca v tom ani dojcenie nehra pravdepodobne rolu. Skratka geneticka predispozicia je dolezitejsia nez cokolvek ine. Predpoklada sa, ze v najblizsom obdobi pride zase k zmene standardov. Ale pozor!!!!! Tyka sa to len deti, kde je rodic celiatik!!!! U ostatnych deti sa nic nemeni. V studiach sa skumala celiakia u predisponovanych deti a nie alergia na lepok. Co su dve rozne veci.
Ked som sa radila s gastroenterologickou, este to nereflektovala, nasledne vsak prestudovala a dohodli sme sa, ze lepok u nas pojde az po roku. Ale ako hovorim na dalsich oficialnych doporuceniach sa este len pracuje, takze sa kazdy musi rozhodnut sam.

lubka668
16. júl 2015

Este doplnim, ze je dobre sa naozaj poradit zo svojim lekarom,ake ma skusenosti a tak. Nikoho na nic nenavadzam, tiez neviem, ci je nase rozhodnutie najlepsie, ale tak nejake urobit treba 😉

aneet777
autor
18. júl 2015

@zaba21 - ako vravim,mala som ju ako dojca a doktorii VTEDY povedali,ze som sa vyliecila /cca po 4,5 roku/...rodicia to zobrali a davali mi potom taku - normalnu stravu...ked uz som ja dosla do toho veku,ze som chapala,co celiakia vlastne je a co obnasa,nedala som si robit ziadne testy ani nic,sama od seba som vysadila lepok/samozrejme,nie uplne,kolace som si sem tam davala a tak.../ a tak,ked som videla,ze mi to nic nerobi,neriesila som,nesla som sa testovat....az teraz som sa do toho nejak "zakusla",ked sama mam dieta....ano viem,troska nezodpovedne odo mna,ze som sa "zobudila" az teraz....tu som sa chcela len dozvediet skusenosti,ake ktora ma ohladne tohto,nie sa nechat poucovat 🙂

@lubka668 - dakujem Ti velmi pekne,samozrejme,ze odborne poradenstvo je na det.dr.,ako spominam vyssie,islo mi o skusenosti ;)

zaba21
19. júl 2015

@aneet777 Tak keď ešte môžem poradiť, na tvojom mieste by som sa dala otestovať. Celiakia môže prebiehať aj tichou formou bez výrazných príznakov, ale postupne môže narobiť v organizme škody. Mojej tete zistili celiakiu keď mala 62 rokov a veľa rokov dozadu mala rôzne problémy, len naši odborní lekári sú takí, že každý si rieši len tie svoje problémy, ale chýba taký komplexný prístup. Ja som mala šťastie na veľmi fundovanú lekársku a synovi diagnózu potvrdili veľmi rýchlo.

kubobubo
19. júl 2015

Ja mam celiakiu a hladala som tiez informaciu ohladom zavadzania lepku do stravy pre svoje deti. Neviem, ci vies po anglicky, ale toto som nasla ja.

http://glutenfreeworks.com/blog/2009/04/29/when...

http://www.celiaccentral.org/research-news/Celi...

Asi ma ukamenuju, ale oba clanky sa zhoduju, ze imunologicke okno nefunguje pri detoch s celiakiou. Pri dcere som to ustala do skoro 2 rokov a syn zacal vyjedat rozky ako 11-mesacny. Zacal sa po nich natahovat a nechcelo sa mi s nim sa hadat.

Celiakiu mam ja aj moja sestra. Ja som bola dojcena 5 mesiacov a sestra 7. Potom som dostavala na veceru kasu na ryzovej baze. Moja sestra dostavala poctivu krupicu do mlieka... a kazdy vecer prerevala asi 3-4 hodiny a nic nepomahalo. Zeby ju bolelo brusko z lepku? Vysoko pravdepodobne. Vtedy potom nikto nepatral.

kubobubo
20. júl 2015

@aneet777
Este ta potesim, nemusis mat celiakiu. Existuje aj intolerancia na lepok a alergia na lepok. Kedysi sa diagnozou celiakia oznacovali aj tieto dve diagnozy. Z tychto sa naozaj da "vyrastat". 😉

iva1009
2. aug 2015

@aneet777
Ahoj, nam pediatricka kazala zavadzat lepok od ukonceneho 6 mesiaca. Malu kojim stale ale uz papame prikrmy.
Rano umele mlieko s rohlikom bielym nadrobenym a trochu pomixovanym, kedze je to hrudkovite a pomaly si zvykame. Tiez piskotky davame do vyzivy. Takze od 6mesiaca fungujeme v pohde takto a chuti jej to.
A co sa tyka celiakie, pokial malinka je v poriadku ze nema celiakiu, tak myslim ze najlepsie je sa poradit s odbornikom ako tuto sa pytat.Budes si istejsia. 🙂