Od akého veku sa môžu deťom robiť alergologické testy na lepok?

Zodpovedané
22. júl 2022

Dobrý deň,

moja 11-mesačná dcéra má pravdepodobne alergiu. Má vyrážky na tvári a ekzém na nôžkach. Okrem toho ju trápi svrbenie nosu, má opuchnuté oči a koliku po konzumácii pečiva. Pri zavádzaní sa problém neobjavil.

Je možné takto malému dieťaťu urobiť testy na alergiu?

Čítala som, že sa takéto testy nevykonávajú z dôvodu nesformovanej imunity.

Od akého veku je teda možné urobiť testy?

Akú náhradu za chlieb môžete odporučiť v príkrmoch?

S čím jej môžem podávať nátierky, syr a podobne?

Ďakujem

Dobrý deň,

takýmto deťom sa môže odporučiť genetika. Vyšetrenie translugatimázy a endomyzium (teda protilátky) sa spravidla robí neskôr - okolo druhého roka, ale pri zaťažení lepkom. Je otázne či pôjde o celiakiu - mohlo ísť aj o reakciu na nejaký prídavok v pečive.

A reakcie sú "iba" po pečive, alebo aj pri kašiach?

Ako náhrada za chlieb - môžete spraviť domáce alternatívy z múk neobsahujúcich lepok alebo zo zemiakov.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička