Môžem dať trojročnému dieťaťu sójové mlieko?

lexilaracroft
7. apr 2017

Ja osobne ho milujem no bojim sa ho dat malej lebo som pocula ze obsahuje vela estrogenu. Pouziva niekto z vas sojove mlieko?

bluka2
7. apr 2017

My v pohode jedavame sojove jogurty, ani mi nenapadlo toto - ako moze soja obsahovat ludsky hormon? Nechapem.

moni244
7. apr 2017

Tie tvoje temy

kimi203
7. apr 2017

Ja som tiež zanechala na sóju kvôli fytoestrogenu...a to som si kúpila aj niečo na spôsob miomatu, aby som si ho mohla robiť doma....no tak teraz zvyknem mandľové alebo z vlašských orechov robiť....Podľa mňa občas je to ok, na pravidelne pitie ako náhradu kravského by som nedávala...

kbeata
7. apr 2017

brr,soja je gmo fazula,cize fazula ano,soja je umelo vypestovana ..a v cine?no na chem.zamorenej pode:(
tofu je z nej tiez,ale to je pre mna doslova neviem ci plast alebo jedlo,alebo co to je🙂)

sykorkauhliarka
7. apr 2017

@kbeata :D to mas z kade taku teoriu preboha ...

kbeata
7. apr 2017

@sykorkauhliarka hm,a videla si uz rast soju? a odkedy je na trhu?

sykorkauhliarka
7. apr 2017

@kbeata nevidela a kde asi tak ..pred cinzakom ? pestuje sa v inych krajinach nie u nas... a da sa najst aj taka co nie je gmo...

siska53
7. apr 2017

@lexilaracroft preco nie? Nasi aj tofu jedavali v tom case..a mala si akurat oblubila.v tom veku sonove krabickove mlieko.. Vsak zas nepiju to kazdy den.. Moje svokre napr.nakazali sojove mlieko v kombinacii s kakaom kvoli horciku...

siska53
7. apr 2017

@kbeata predpokladam,ze bielu muku nepouzivas a nekupujes ani vyrobky z nej.

siska53
7. apr 2017

@kbeata soja podla toho,co som sa docitala,existuje uz minimalne 5000 rokov...a je ich dost druhov..

kbeata
7. apr 2017

@sykorkauhliarka ved daj foto,ci zdroj kde sa pestuje? soja neni produkt zeme,je vyslachtena
je geneticky upravena,a ruku na srdce,kto by zral tofu /a neochutene/,no zuj to,ta konzistencia je uz nejaka divna,ved to vyraba akoze slovnaft? to radsej slaninu alebo klobasu🙂
tak radsej nahradu kravskeho mlieka za ine rastlinne alebo co,ale sojove obmedzit,a ten rastovy hormon sa akoze kde vzal v tej soje?

kbeata
7. apr 2017

@siska53 posli nejake linky,pozriem🙂

sykorkauhliarka
7. apr 2017

@kbeata o ziadnom rastovom hormone v soji som jakziv nepocula.....:D ze nieje produkt zeme..ano rastie v skumavkach v labaku....do usa sa nechystam sorry foto nebude

Táto rastlina pôvodom z Číny sa dostala do Ameriky a Európy v 18. storočí. V súčasnosti sú najväčšími producentami sóje Spojené štáty, Brazília, Austrália a Argentína.

siska53
7. apr 2017

@kbeata
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Soja
Tu som si to precitala pred par minutami..Plus kedysi davno vo vegetarianskej kucharke od manzelov Cervenych..

A predstav si,moje decka chodia vyjedat neochutene tofu.. Musim ich krotit,inak by neostalo nic.. Im.chuti aj neochutene.

sykorkauhliarka
7. apr 2017

@siska53 tak tuto mam aj ja :D to je moje dedicstvo po starych rodicoch 🙂 raz som skusala mlieko...no mne nechuti ani v obchode ani domace....jedine v dm kakavko sojove :D

kbeata
7. apr 2017

@siska53 🙂),my sme starsie rocniky,nikto nikdy netrpel intoleranciou na lepok ani kravsku bielkovinu co je teraz az moc rozsirene,tu intoleranciu vo zvysenej miere pripisujem ockovaniu,je to vlastne alergia,neschopnost organizmu spracovat bezne potraviny a zit v beznom prostredi,bohuzial sa k tomu rokmi pripisuju aj devastacne prir.podmienky,ale to je o inom
ja som len poukazovala na umelo vypestovanu surovinu,teda resp.ze tej soji dopomohli,nie je prirodzene aby ju organizmus v dlhsej dobe vedel dokonale spracovat

na pobavenie,po case zistia ze na soju si ludia vypestovali alergiu,to znamena ze ta alergia vznikla na podklade dlhodobej konzumaciii
ono aj ja som uz jedla tofu,ale mne nechutilo,aj soju z tej konzervy morca dela,mozno par zrniecok,ale telo si ho nepytalo viac🙂,tiez som najprv nevedela ze co je to,preto som sa pytala vyssie ze kde ju videla rast,a ona mi odpisla ze pred cinziakom?🙂)

siska53
7. apr 2017

@sykorkauhliarka presne tu!! Vdaka nej som.nasla argumenty pre nasich,aby ma.uz nenutili jest to mnou nenavidene maso!
my sme raz so segrou vyrabali a celkom sa dalo,len piplacka.. Ale mne viac chuti,ked uz,pohankove..
S tou sojou to zas ja neprehanam.. 1-2x do mesiaca.. A viac ja ako ostatni,ja nejem.maso,tak nejaku nahradu mam a chcem,aby to bolo pestre a v ramco moznosti aj zdrave,kedze dnes nic nie je iste pri nicom..

kbeata
7. apr 2017

@sykorkauhliarka staci link,fakt ma to zaujima

siska53
7. apr 2017

@kbeata
Vtedy sa to tak nesledovalo,poznam viac ludi,ktorym.to odhalili neskoro..
Navyse mnohi ludia nemaju ani celiakiu,len prosto nie sme usposobeni na tolke mnozstvo lepku,ktore sa nachadza v tolkokrat preslachtenej psenici..sucasna psenica obsahuje o 80%lepku viac ako kedysi a na to mnohi reaguju roznymi problemami..priberanie,bolesti brucha a pod.

Ja to skor pripisujem tomuto ziv.prostrediu,chemii pri hnojeni..cernobyl a fukusima (strasny dokument som.pozerala a zas o potravnach dal kamos taky clanok,ze sa to az zle cita,cim.nas vseobecne krmia ci chcu nakrmit,ak ich stihnu odhalit).

kbeata
7. apr 2017

@siska53 preco mi nedas slov.text?
to si snad robis srandu ze na slovenskom fore mi das fr.wikipediu
sa bavis ako by sme sa poznali

siska53
7. apr 2017

@kbeata ja som.na mobile.. Naslo mi len toto a nejake v mne neznamych reciach. Vsak si hod do googlu.
tomto case uz nemam chut hladat a idem.spat. Ak vyjde cas,mozno zajtra..Dobru.

kbeata
7. apr 2017

@siska53 ano,taktiez to pripisujem aj zlej funkcii stitnej zlazy,ta je riadne citliva na skodliviny /priberanie,/bolo by zaujimave ci to ma ten lepok na vine,alebo nejaka ina dysfunkcia
hnojenie,a co cernobyl🙂,v zime fran.atomka,o ktorej sa ani nepisalo,len ze je nad eu zvysena radioaktivita:(
krmia nas hocicim,len aby zarobili,takze no coment co mame v ponuke v regaloch
asi sa treba fakt zachovat s pudom ze spravim si vsetko sam,len clovek zabudol🙂)

kbeata
7. apr 2017

@siska53 posledne..clovek by mal fakt siahnut po tom na co ma chut v oblasti stravovania,instinkte prijimat ci odmietat,ak ovsem tu potrebu ma🙂

loliki
7. apr 2017

@lexilaracroft Len odpoviem na otazku: nedavala som 3 rocnym detom a nedavam ani 8 rocnym. Jedla som uz aj soju, aj tofu. Ale citala som o tom dost negativnych veci. Deti sa s tym uz stretavaju, davaju to uz aj do skolskej jedalne. Maju polievku s tofu syrom. Segedin s tofu a podobne novinky. Nepaci sa mi to. Da sa to zjest. Nie je to ako s muchotravkou. Ale radsej by mohli dat viac mrkvy, kapusty, fazule, maku...

sykorkauhliarka
8. apr 2017

@kbeata pred cinzakom bola hadam ironia...a neviem aky link ti mam poskytnut...prepac ale nic nebudem hladat za teba ze si leniva...a k tym alergiam po ockovani ....nebud smiesna najprv tvrdis ze ocko a potom to ma zrazu aj tak milion dalsich okolnosti....stary ludia s tym maju tiez problemy ale preto ze uz telo nie je schopne to spracovat ....a to sa moze kedykolvek prejavit tato neschopnost...vzdy tu bola celiakia deti kedysi na nu umierali je to detska choroba tak netrep kraviny

maria123
8. apr 2017

sojove mlieko resp.ta nahrada ako sa vola,na tej vyratslo moje dieta-ma vys 20rokov-lebo vtedy nebol az taky vyber ako dnes,mala alergiu na km,bezne som ho davala od 2rokov do vsetkeho,kde slo mlieko,toho estrogenu tam nie je tolko,aby bolo skodlive

vroni
8. apr 2017

Ak proti soji nemas vyhrady, tak mozes. Ja by som sojove mlieko nedala ani sebe, nieto este detom, podla mna je soja jeden z premnozenych a skodlivych blivajzov, ktore nam pcha potravinarsky priemysel pod hlavickou "zdrave" (v preklade lacne, mnozitelne do oblba a vdaka neexistencie chuti napchatelne uplne vsade) A teda kupovane z obchodu uz vobec nie - z gmo soje, prisladene dalsimi umelinami - nie, dakujem. Ked alternativne mlieko, tak robene doma, podla moznosti z co najcistejsich produktov a bez cukrovych a chemickych prisad. Vyrobit napriklad mandlove mlieko je otazka 10 sekund 😉 (ked mam doma mixer a mandlove pyre)

anabeth
8. apr 2017

@lexilaracroft
soja sa u nás bežne pestuje,, žiadna čína, a gmo je u nás zakázané- nesmú sa robiť na našom území ani len pokusy
je to dalšia z kontroverzných potravín 50: 50,
moj názor- ak dieťa neje výlučne sojové produkty (tofu namiesto mäsa), občas mu sojové mlieko nemá ako uškodiť, striedaj aj s inými
kupuj kvalitné, teraz akurát kolovali niekde výsledky ako tie lacné rastlinné mlieka pančujú, obsahujú pridaný cukor, konzervanty