Ročný syn mi nechce jesť

jennimia
11. aug 2019

Ahojte maminky, mala bude mat tento mesiac rok, boli sme na umelom mlieku a vtedy mi papala aj vyzivy aj co som jej uvarila no potom dlhsie len mliecko papala kvoli tomu ze jej zubky sli potom mi odmietla umele tak sme na kravskom mliecku no jedlo ani vyzivy mi nechce jest, povedzme chlebik zje velky s masielkom ale este aj mlieko si da, nase jedlo a vyzivu si max 1-2 lyzicky da a to je vsetko no ovocie ako melon broskyne a slivky papa velni rada vo velkom mnozstve, tak sa cjcem spýtať ci je to normalne nemam ju nutit alebo ako dalej? Dakujem za rady

evkamotka
11. aug 2019

Hlavne kravske je absolutne nevhodne. Ak nechce jednu znacku umeleho,skusaj inu. Nema to zlozenie potrebne pre rozvoj tykychto malych deti. A hej, mnohi sa ozvu ze davaju len nevhodna vyziva nefunguje tak, ze vypije mlieko a grca/hnackuje/teotuje/pomaly zomiera. Prejavi sa po rokoch

mogaa
11. aug 2019

@jennimia ja si naopak myslím že obyčajné mlieko po roku je už uplne v pohode, veď už papá mliečne výrobky a aj v strave sa používa. Nemusíš jej dávať stále len chlebík s masielkom, pridaj aj roztlačený cesnek(v malom množstve), džem alebo med, či nakrájanú rajčínku na chlebíku, kludne občas bundášchlebík(chlebík vo vajci), jogurty, tvarohová pomazánka, z jedál polievky, lečo, cestoviny, špenát so zemiačkami a vajíčkom - treba len stále ponúkať rôzne jedlá ak zje len trochu vôbec nevadí....aj dospelý má jedlá oblúbené a také čo mu nechutia....našu sme začali prikrmovať skoro, po 4.mesiaci, jej najoblúbenejšie jedlo v 1/2roku bol guláš🙂teraz má rok a pol a zje uplne všetko a normálne detské porcie, samozrejme sú jedlá alebo aj ovocie čo jej nechutia, to len okoštuje a neje....názory čo je zdravé pri deťoch sú rôzdne , ja si myslím že treba používať zdravý sedliacky rozum....neterke ako ročná jedávala s každý a všetko, deko jedol slaninu s chlebom a cibulou a ona zarovno neho, teraz má 23rokov - za celý život mala ATB max.8 x žiadna alergia, imunita super...

siska53
11. aug 2019

@jennimia no.. osobne by som kravske nedavala, ale ked si vyskusala x inych mliek a nechce...
No..je este mala, treba len ponukat, nasa tiez bola vyberava, vela nechcela jest..skor to mlieko..
Treba samozrejme skusat, ale samozrejme solenie s mierou, koreniny žiadne, len bylinky..
Nasa napr. Prave po roku nechcela jest tie mix jedla, chcela presne to, co my a to bol trochu problem, lebo mala.len 1 zub..a maso jej neslo pozut poriadne.. a varit som teda musela tak, ze jej odobrat a nam dokoncit a dochutit..este tak to zjedla .ale to iste, co my,len mixnute? V ziadnom.pripade! Nechcela..
Ale urcite nie tak,ako pise jedna mamina, ze v pol roku gulas.. ak nieco na ten sposob, tak neochutene a navyse hovadzie sa do roka neodporuca kvoli vysokemu podielu bielkovin, tak ako aj tvaroh.. oblicky sa vyvijaju do 2r.,tak preto.. ale po roku uz trochu mozes.. o nic nepride.. strava vie byt pestra aj tak a nas starsi, (obaja sli podla tabuliek a odporucani dr.) Nema problem s jedlom vobec a gulas miluje, hoci ako babo ho nejedaval..
A nezabudaj, ze pre nu su to stale prikrmy, s jedlom sa oboznamuje.. len ponukaj, uvidis.

brendaa
11. aug 2019

@jennimia ahoj ak jej sadlo mlieko tak nemusis menit, do jedla ju nenut, je super ze ti spapa aspon ovocie, ak nie je malatna a rastie v takomto teple je normalne ze jej nemusu chutit. Takymto detucjam staci polievocka trebars aj hustejsia, rozne kase, privarky. Mozno sa rozpapa a mozno bude prieberciva, mam obe deti priebercive😉

mogaa
11. aug 2019

@siska53 samozrejme "guláš"bol prispôsobený potrebám dieťaťa, takže popučené zemiačiky, a zo šťavy odobraté pred dovarením neochuteného jedla - ale ano mala tam aj kúsok mäska🙂a k tomu tvarohu pri tvarohovej nátierke zje koľko z toho tvarohu ak zje jeden chlebík - pochybujem že by to bolo množstvo čo zaťaží obličky🙂🙂naša jedáva skoro všetko naše jedlo,odoberá sa jej pred dochutením ostatného jedla pred dokončením.
@brendaa

nika3136
11. aug 2019

Tvoje dieťa nejedáva klasické jedlo, má iba kravské mlieko (ktoré neobsahuje nič), čudujem sa, z čoho funguje.
Kravské mlieko a UM nie je vôbec to isté. Ľudia to majú troška pomýlené. UM je tekutá strava, zatiaľ čo kravské je potrava pre zvieracie mláďa, pre teľa a nie je to ani z polovice adekvátna náhrada.
Ak zje dostatok mliečnych výrobkov A AJ INEJ STRAVY (kde sú obsiahnuté vitamíny, minerály, stavebné prvky a iné), tak UM už nepotrebuje.
Nútiť určite nie, vybuduje si odpor. Ponúkať, skúšať a sledovať, aby nezostalo podvyživené.

sonicka96
11. aug 2019

@evkamotka prosím vás čo to píšete že je absolútne nevhodné?! Mne veľa lekárov radilo po roku už dávať normálne kravské krabičkové 3,5% mlieko lebo som odmietala dávať UM (dovtedy som kojila) a malý mal s ním síce zo začiatku problémy no teraz ho pije bez problémov... Kravské mlieko má v sebe veľa vitamínov čo dieťa potrebuje a predsta už len z názvu UMELE mlieko sa v ňom nenachádza toľko prírodných vitamínov ako od zvieratá....

michelle567
11. aug 2019

Mojmu išli v tomto veku z vareneho najma krémové polievky. Buď tarhonu do nich alebo zemiaky na malé kúsky alebo ryžu... vyskúšajte 🙂

evkamotka
11. aug 2019

@sonicka96 normalne. Sledujem odpovede pediatricky z poradne tu na mk, kde to opakovene doktorka neodporucala. Rovnako nie je problem vyhladat si viacero serioznych zdojov, kde po 1.roku odporucaju mlieko len na varenie, na pitie az od 2r. A hlavne ked uz, nema sa davat trvanlive osetrovane uht. Ved to nemam z vlastnej hlavy

deedol
11. aug 2019

@sonicka96 a umele neznamena, ze je umelo vyrobene cele od A po Z, je to vlastne upravene kravske (aby bolo podobne materskemu) plus su v nom dodane vitaminy, mineraly, stopove prvky atd. v kravskom je skratka to, co tam je od prirody, ale pochybujem, ze je preto "lepsie" ako "umele" - nie je predsa nijako prisposobene malemu dietatu. (ale samozrejme nech kazdy dava, co uzna za vhodne, to len na margo toho argumentu o "umeline", ktory sa tu na mk stale opakuje).

sonicka96
11. aug 2019

@evkamotka áno s touto doktorkou z MK som sa stretla a napísala jej a odpísala mi úplný opak čo mne na pohotovosťi zase odporučili... čiže mi v žiadnom prípade nepomohla 🙂

mogaa
11. aug 2019

@sonicka96 nerieš to nevysvetlíš🙂poviem za seba - pri našej generácii sa bežne robilo kakavko pred spaním a aj riedka kaša do flaše z obyčajného mlieka a to aj skôr ako malo dieťa rok....ja mám po 40-tke - bola som ako batoľa aj na riedkej krupici pred spaním aj kakavku a nič mi nie je- čuduj sa svete žiadna alergia, žiadne zdravotné problémy.....ale dnes je to už uplne nevhodné - lebo dieťa to nevie stráviť, lebo nie je prispôsobené dieťaťu ale len teliatkam, lebo prijme veľa bielkovín a zaťaží obličky....rovnako názory pediatrov sú rôzne.....starší pediater s praxou ti zväčša povie, že kludne dávaj napriek moderným poznatkom (a názorom čo bolo dobré pred 40rokmi už nie je dobré dnes)🙂🙂je to ako s maslom - volakedy sa odporúčali len rastlinné maslá a dnes je čoraz viac lekárov čo ti odporučí obyčajné maslo lebo je to "prírodný produkt "teda vyrobený z mlieka a nie čistá umelina obohatená vitamínmi...alebo vajcia - bolo obdobie kedy sa odporúčali jesť neobmedzene, otom to bola nevhodná potravina kvôli cholesterolu, dnes sa považuje v rozumnom množstve za superpotravinu🙂

sonicka96
11. aug 2019

@mogaa áno s tými alergiami mám rodinnu skúsenosť. Mamina pri staršej sestre chcela byť dôsledná tak ako dnešné maminky čiže jej dávala to čo v tom období mohla sestra jesť... A dnes má samé alergie na jedlo, každý mesiac buď sople, bolesť hrdla.. A do mňa už v 3 mesiacoch pchala kuraciu polievku (soľ,korenie, mäso) a div sa svete? Na nič niesom alergická,som darkyňa krvi,niesom často chorá.... čiže naozaj ľudia sa dnes boja všetkého a pritom to nemá také škodlivé látky ako poniektorí "odborníci" píšu.

nika3136
11. aug 2019

@sonicka96
A čo obsahuje také kravské mlieko? Môžem vedieť obsah tých vitamínov?
A stačí to?
Ostatné látky sú kde?
Nehovoriac o tom, že si v 3m jedla mäso. Vieš niečo o ľudskom tele? Nakoľko sa často zapájaš do medicínskych tém, máš nejaké adekvátne vzdelanie?

sonicka96
11. aug 2019

@nika3136 ostatné látky si v jedle ktoré by malo dieťa prijímať...ja nidke nepíšem že by dieťa malo denne jesť iba kravské mlieko! Ale aj zemiaky, ryžu,ryby, zeleninu,ovocie.... Zase s kľudom áno? Nedomýšlajte si...ale čo po tom 🙂 toto ľuďom ide lepšie ako rozmýšľanie

nika3136
11. aug 2019

@sonicka96
Vidíš čo píše autorka?
A dopísala som vyššie komentár. Píšeš tu také názory že ....... Normálne mi vrie krv, tak už nepíšem nič

sonicka96
11. aug 2019

@nika3136 tak bacha aby ti tá krv nejako neublížila ;)

siska53
11. aug 2019

@mogaa ok,ja len, ze niektoré maminy si myslia,ze hned mozu hned dat vsetko, netvrdim,ze ty si dala hned stiplavy gulas, len som.dala upozornenie, aby nahodou niekto si nezmyslel dat dietatu taky okoreneny.. ako moj otec segru napchal v roku bryndzovymi haluskami, moja babka z toho nemohla celu noc spat.. ono zas ani to nie je jedlo pre rocne dieta, ak je tam.slanina a viac soli..plus bryndza je slana..

nika3136
11. aug 2019

@sonicka96
Škoda že nemáš video ako ješ to mäso z polievky v 3m 😂

nika3136
11. aug 2019

@sonicka96 samozvaná pani doktorka, som rada, že si mi odpovedala na otázku

deedol
11. aug 2019

no moj muz zas problemy zo skoreho jedenia vsetkeho mozneho ma (ano, aj alergiu na mlieko). ja som tiez vyrastla na mega porciach krupice z flase a mam celozivotne problemy s prejedanim sa a vahou. lenze to predsa nie je o tom, ci nejaky jednotlivec ma nejaky problem alebo nema (ako niektore pisete, ze ste uplne zdrave), ale o tom, ze sa robia studie a vyskumy tisicok ludi a ziskavaju sa nove vedecke poznatky.
ale opat zopakujem, nech si robi kazdy, ako sam uzna za vhodne (inymi slovami, nechce sa mi dohadovat🙂)

mirro
11. aug 2019

@jennimia ročné dieťa pomaly,nenásilne zoznamuj s normálnou stravou, odober z toho,čo varíš pre seba. Neokorenené, neštipľavé... a jasné,že nie vyprážané veci. Ale masko na šťave, ryžu, zemiak, cukinu, mrkvu,rôzne omáčky s nasekaným maskom... všetko nové,čo ti zje, bárs len 3lyžičky,je úspech. Čo sa týka mlieka,konzultovala by som s pediatrom. Hlavne nerob divadlo pred dieťaťom, jedlo ponúkni, keď zje ok, keď nezje,tiež ok. V žiadnom prípade neponúkaj štýlom "toto ti nechutilo tak som ti urobila iné 😁" . Držím palce,aby sa ti podarilo vybudovať zdravé stravovacie návyky,bez toho aby si sa stala otrokom v kuchyni.

mogaa
11. aug 2019

@siska53 si pamätám že sestra keďže bývala u svokrovcov, tak jej malá jedla uplne všetko....Nuž bolo to "pažravé dietko" čo chcelo jesť s každým a to čo mal dotyčný na tanieri🙂nedalo sa tomu zabrániť, keďže bývala u svokry a bola mladučká a chcela sa vyhnúť hádkam🙂takže malá v roku jedla skoro všetko a bolo to aj korenené aj solené - hlavne pri dedkovi - s tým jedávala najračej a to tú slaninu s cibulou a chlebom🙂dnes je z nej dospelá žena, nič jej nie je🙂🙂🙂a komentáre že sa to prejaví neskôr - si myslím že človeka skôr ovplyvní strava počas celého života nielen do roku alebo dvoch...

jennimia
autor
11. aug 2019

Dakujem, doktorka vie ze papame od pol roku kravske a v pohode je davam jej dokonca do toho aj 2 lyzicky granka(cajove) 🙂 tymto mi nikto nic nepomohol pretoze vsetci sme raz na tom boli odchovany a ano doba sa meni no.co.je stare je dobre len sa zamyslite, v dobe ked zver sa lovila tak deti to.jedli aj surove 🙂 ja jej davam vsetko ochutnat dokonca aj chlebik s karickou dnes papala a zjedla 1 a.pol chlebika velkeho toto neni problem ale uz polievky napr kysle spapa len tak, ze jej namocime chlebik a tak papa, paradajky a uhorky aj surove zje dokonca zemiak uvareny nechce len surovy 😂 a nic jej nerobi problem, len mame kamaratku mladsiu a ta pekne papa obed aj veceru a moja nie tak som bola nestastna :D :/

mogaa
11. aug 2019

@jennimia neboj upraví sa to, len treba stále ponúkať a meniť jedlá....ako tu už bolo spomenuté nerob to že ak nechce jedno dáš to čo lúbi, potom ti bude jesť stále dokola rovnaké jedlá a nové ti časom ani neochutná......

sonicka96
11. aug 2019

@jennimia my teraz máme tiež obdobie že ho to jedlo skôr zje :D čiže ho odmieta ale idú mu rezaky takže si z toho nič nerobím,priberá pekne ...ozaj :D kým ti priberá tak to nerieš 🙂 hlavne že aspoň niečo spapa aj keď iba 5 lyžičiek polievky 🙂 alebo ten chlebík ;)

jennimia
autor
11. aug 2019

@mogaa jasne 🙂 dakujem pekne za radu, tak hadam sa rozjeme, sranda by bola keby v den narodenin 🤔😀

jennimia
autor
11. aug 2019

No ona ma dakych 9, nieco kg ale je hrozne velka nosime velkost 92 a je jej akurat takze v zime neviem neviem 🤔 ona je vysoka ale zas ma aj brusko 🙂 tak akuratna je vsetko ochutna, neni podvyzivena :D

sonicka96
11. aug 2019

@jennimia tak by som neriešila že nechce jesť,je teplo, možno ju trápia ďalšie idúce zuby 🙂 neboj rozpapa sa (ja v to verím tiež) :D

jennimia
autor
11. aug 2019

@sonicka96
Tak vam drzim palce, no idu nam vraj stolicky aj ocne tak mozno bude to v tom ved uz vyse mesiaca sa tlacia a este nikde nic len horucky a nervozita :/ .. ale.mame 6 zubkov no dokaze s nimi hryzt ako poriadny pes ;) :D