3,5 ročná dcéra nechce jesť základné veci

iveta143
5. feb 2018

Ahojte maminky. Prosim o nejaku radu, ako mam docielit aby moja 3,5 rocna dcera zacala jest napr take veci ako chlebik s maslom, so sunkou atd. Nakolko mame dost obmedzene moznosti kedze ma alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka aj na laktozu. Teda nic co sa tyka mlieka nemoze. Varene zje ale i to len jej oblubene jedla. Hlavne mam obavy co s nou bude v skolke ak pojde od septembra. Dakujem

zabka124
5. feb 2018

Trochu hladu ešte nikomu neublížilo. Treba byť dôsledný. Dieťa má jesť to, čo je navarené a keď nechce, o pár hodín, alebo na druhý deň zje rado. Predpokladám samozrejme, že to maslo si použila len ako príklad základného jedla, alebo používaš "maslo" vhodné pre dcéru, keďže aj maslo je z mlieka.

ivec16
5. feb 2018

hmm no moj je v podstate len cist ryzu, zemiaky s cestovinu, trochu bagety s maslom, vajicia a ovocie... a cukinove placky... ma obdobie kedy zje viac a kedy menej a stale cakam na to ze mi zacne jest aj nieco ine... dnes som spravila tak dobry granadir dal do ust a vyplul... tak zas len ciste cestoviny... hladovat ho nechcem nechat, lebo ma ledva 13 kg, keby mal aspon 2-3 kg viac tak to spravim akopise zabka, ale pri nom sa bojim ze mi ho zachvilu socialka zoberie ze mu jest nedavam

ivec16
5. feb 2018

@iveta143 moj mal v novembri 3 a chodi od sept do skolky, na obed ho beriem domov, lebo je v takej predpripravke v skolke a oni su ken do 12:oo, tam im nedavaju jest o 8 mej ranajkuje doma a potom ma az obed, takze hladny je urcite a aj tak to nechcel zjest...

sense
5. feb 2018

Moja chlieb zhe ale nesmie tam byt maslo,syr ani nic ine natrete nax horcica...takze jedava suchy chlieb...tak ju nenutim ...ranajky ma aj tak vzdy max jogurt vynimka ten suchy chlieb...plus zelenina k tomu...ked nechce nech neje bude az dalsi chod...

iveta143
autor
5. feb 2018

@zabka124 pouzivam maslo vhodne pre dcerku samozrejme. A ano priklad zakladneho jedla.

mishka023
5. feb 2018

Tiež mám doma dieťa ktoré kým nenastúpila do škôlky zjedla veľmi málo vecí, aj to nasilu. Pečivo, nátierky, makovník, vianočku a všetko možné čo majú v škôlke na raňajky to som ju v živote doma nedonútila dať do úst 😒. Bála som sa že v škôlke bude hladovat. Nešlo len o raňajky, ale aj o obedy.ona celkovo dlho fungovala viacmenej na nutridrinkoch aby mala aspoň nejaké živiny . Ju bolo treba do jedla doslova nútiť. Zlom nastal vtedy keď nastúpila do škôlky. Čuduj sa svete patrí medzi najlepšie jedáčky v škôlke. Ja som tomu nemohla uveriť keď mi to učiteľky vraveli. Takže moja rada. Nezúfaj dopredu. Do septembra daleko. Počkaj kým nastúpi do škôlky a uvidíš ako sa v kolektíve bude správať.
@iveta143

naurc
5. feb 2018

V tomto veku syn jedol 4-5 druhov jedla dokolecka. Časom sa to upravilo aj same, nenútila som ho, jedol ovocie, zeleniny, ryžu a cestoviny. Ryby, ale ine mäso nie. Ide jar a leto, treba tráviť vela casu vonku, tam detom vytravi.
Ale striktne dodržať zákaz sladkosti, slaných drobnosti.

Ak sa ti to velmi nezda, aj skontrolovat krvný obraz.

artemiss1
5. feb 2018

Moja ma 5 a pol a neje všetko chlebík so sunkou zacala pred mesiacom a ma zopár svojich jedal väčšinou jej varím zvlášť napr. polievky ma veľmi rada no čo narobím deti rastu menia sa im chute

siska53
5. feb 2018

@iveta143 hlavne to musis oznamit v skolke,co nesmie a dphodnut sa,ze jej donesies vlastne v pripade,ze maju nieco,co nesmie. Mali sme.zopar pripadov u syna i dcery,kedy to tak bolo,len museli predlozit lekarsku spravu.
Ostatne jedla sa hadam nauci alebo nejak prezije a dopapa sa doma.. Nasa tam.dlho nechcela.jest a zo zaciatku ani pit na protest,ze tam ma chodit.

katka253111
5. feb 2018

@iveta143 neviem ako to docielit... moj mal 3roky na konci septembra... od zaciatku septembra chodi do skolky... tam vraj co to spapa...ale co sa tyka chlebika, tak minimum az nic 🙂 doma tiez neje pecivo, ma 3r4m a za cely ten cas nezjedol jakziv 1rozok cely... asi max 1/3... jemu to nechuti... aj doma len horko tazko zje so sunkou, ale musi tam byt aj kecup a nakrajane... ale parok,prazenicku ci chlebik vo vajicku zje... 🙂 v skolke papa hlavne polievocku, z druheho uz len kustik...ale celkom uspech na to, ze tam papa sam a doma je to skor nutenie... on aj keby cely sen nejedol, nie je hladny...resp.mu oci jedia, ale zje len kustik 🙂 ma cca 14kg

katka253111
5. feb 2018

@mishka023 u naa skolka velmi nepomohla 🙂 moj si to tam vyargumentuje, ze na co by on mal jest chlebik, ked ma plne brusko, tak preco ho pani ucitelka nuti - ze jej to tak povie 😂

iveta143
autor
5. feb 2018

Tak dufam ze sa to zmeni. Na svoj vek ma aj adekvatnu vahu.dakujem za rady a za vase skusenosti.

meluela
5. feb 2018

@zabka124 asi si este nemala doma nejedaka 🙂 tiez by som neverila, ale su deti ktore dokazu byt dlhodobo o jednom rozku od 8.30 do 17.00 aj ked im je cely den na odpadnutie a kludne to potiahnu az po infuziu ...

prevenar
5. feb 2018

@iveta143 mozno chce byt veganka 😉 ..v zasade nechaj jedenie na nu. vie kedy je hladna a vie kolko ma zjest , aby nebola ...a hlavne ziadne sladkosti a nezmysli.

novana
5. feb 2018

@artemiss1, chute sa deťom nemenia, na rôzne chute deti zvykáme od batoľaťa. 🙂 Keď dieťa do troch rokov bude jesť npr. len zeleninivú polievku a bábovku, nemôžeme očakávať, že v troch rokoch sa mu zmenia chute a začne jesť maslový chleba s pardajkou a teľacie medajlónky s ryžou. 🙂

meluela
5. feb 2018

@novana no moj zboznoval avokado s cesnakom a isiel sa poblit so zemiakovej kase s hraskom, dnes je tomu presne naopak po 4r 😀

novana
5. feb 2018

@meluela, asi avokáda už má plné zuby. 😀

artemiss1
5. feb 2018

@novana takmne sa este v puberte menili chute tak ja si myslím ze áno. Boli jedla ktoré som nemohla dať do úst a teraz mi nevadia 😉

nikaella
5. feb 2018

Moja ma 5 doma je dookola cca 10 veci a mam s nou problem nieco do nej napchat a v skolke zje aj spoluziacke. 😅

alaguema
5. feb 2018

@iveta143 chlieb so šunkou je základná vec? Skús jej ponúknuť obilné kaše namiesto chleba. Nechápem, prečo na sk ešte tak žije kult údenín. Pre malé deti nie sú vhodné vôbec, veď si prečítaj aký chemický koktail je v tom. Pri príprave kaše môžeš použiť rastlinné mlieko namiesto kravského. Osladíš medom a možno jej zachutí.

iveta143
autor
5. feb 2018

@alaguema noo existuju aj kvalitne sunky, ktore obsahuju aj vyse 90% masa.kasa s medom...no to nieje normalne jedlo. Zas to je len nieco namiesto sladkosti.my ako deti sme o obilnych kasiach ani nechyrovali.a tu sme.a v skolke pochybujem ze nieco take podavaju. Skor kadejake natierky s chlebom.

iveta143
autor
5. feb 2018

@nikaella tak dufam ze v skolke bude mat nejaku motivaciu🙂

katrin21
5. feb 2018

moja prva jedla velmi zle... ale nastupom do skolky sa to praveze zlepsilo.. videla jest ine deti, viac jej potom chutilo, len jedla veeelmi pomaly, nastastie mala trpezlive ucitelky.. uplne dobre zacala jest asi az ked mala asi 7rokov

katrin21
5. feb 2018

@alaguema ja zas nechapem ten kašovy boom 😃,k
,ty si vyrastla na kasi? my max. na veceru, krupicovu, ale take ze ovsene a pod.. to doslo do mody az teraz..... ano , kedysi daaavno to ludia jedli, na veceru alebo tak.. ale chleba bol doma vzdy... chleba s maslom, dzemom a pod.. to boli slovenske ranajky.. alebo s mastou a cibulou :D
Takze ano, chleba je normalne jedlo....
aj ked viem, ze obmedzenie sacharidov nie je na skodu, ale to by sme nemohli ani tie kase obilninove, v podstate je to za jedno...

ozaj a nechcela by na rano prazenicu so zeleninou? alebo jogurt ( sojovy) s rozkom?? moja prva na tomto fungovala na 80% na ranajky...
druha zas je pravy opak, chleba so sunkou by jedla stale.... hlavne tu sunku.. Tiez kupujeme tie kvalitne, detske a pod.

ajvy66
5. feb 2018

Ja mam to iste doma a veru velky problem v skolke. Nemozem chodit na cely den lebo tam neje. Ona ma asi 10 potravin co zje a koniec. Ked jej ponuknem nieco varene, ryzu cestoviny tak hysaci. Skusala som uz vsetko mozne aby jedla.

ajvy66
5. feb 2018

@mishka023 to vazne? Moja chodi zatial do skolky len 3 tyzdne, ale nezje tam nic co neje ani doma 😣 dokonca ju tam mozem nechat len na pol dna pretoze neje 😏

noname26
5. feb 2018

Sunka moze mat aj 90%mada stale je to udenina. Ide o formu spracovania a toto jej isto v zivote chybat nebude. Ze je zeleninu je super.mnohe deti zjedia len prilohy plne sacharidov bez akychkolvek hodnot a vitaminov ako ryza zemiaky, cestoviny.ciste. to je horsie. Tento problem nie je az taky velky ako myslite. V skolke zje nebojte sa.nasa doma odmieta kopu jedal, co v skolke zhe.aj tie co by nemusela..

ewisam
5. feb 2018

@iveta143 tak ono je to nadlho, syn mal obdobie, ked zjedol hrach, tak som podla moznosti kde sa dalo sypala hrach. Obdobie ked nezjedol nic tak som nakrajala jablko ked mas chut zjedz.Dnes funguje na systeme, sladke az ked sa poriadne najes.to ma 6 rokov. Ale neviem ho " donutit" aby jedol v skole obedy zatial. Takze vela sily

nikaella
5. feb 2018

@iveta143 urcite... aj sa tam rozhovorila... aj tam je co ako vobec nechapem...😂 spat nechce no ale ved co uz...

alaguema
5. feb 2018

@iveta143 nejde o obsah mäsa ale o aditíva, ktoré sú v každej jednej šunke z bežného obchodu aj v tých akože detských. Obilniny sú výživné a med zdravý. Navyše, deťom to zvykne chutiť.
@katrin21 ja som na kaši nevyrástla, ale moje deti ju milujú a ak už ti ide o hľadanie nejakých tradícií, tak práve kaša bola typické jedlo našich predkov, nie halušky (bryndzu k nám doniesli rumunskí a chorvátski valasi pomerne nedávno), ale práve kaše tvorili základ jedálnička a je ich naozaj požehnane druhov a spôsobov ochutenia, na sladko, na slano. Mimochodom, chlieb sa jedával, ale kváskový. To je niečo kvalitívne celkom iné, ako dnešné pečivo z obchodu. Ešte za socíku sa v pekárenskom priemysle používal kvások, takže my sme jedli ten chlieb oveľa zdravší.