Trojročný syn nechce papať

marina1111
12. nov 2016

Mam trochu zlozitejsi problem. Syn ma v januari 3r. Vobec nechce jest normalne jedlo iba raz za tri dni. Vacsinou odmieta jest chce stale iba kakao do postele.jogurtik.mandarinky.cisty rohlik.a sladkosti. Moj problem spociva v tom ze vobec neranajkuje iba kakao. Rohlik chce iba suchy ani s maslom ani medom nic...a musi to byt rohlik nie bgeta nie chlieb. Zeleninu zje max.vo forme polievky.neje vajcia chleba sunky parky syr iba nim vyvolene potraviny v jeho vyvolenom case s vyvolenym vyzorom. Neviem s nim pohnut je schopny aj dva dni nejest ak nedostane co chce ;((( prosim poradte.davam mu aj bkomplex aby mal viac chut jest ale je to zbytocne uz som zufala maximum co zje je maso na stave ale aj to nie kazdy den ja uz netusim co mu dat jest...opyta si krupicu a ked ju donesiem zakrici ze nechce a koniec

pribinak
12. nov 2016

Preco mu davas sladkosti? Preco pije kakao?

tortelinka
12. nov 2016

nič iné ako neustúpiť, nedať kakao, sladkosti...hotovo

atrami
12. nov 2016

Týmto som si prešla. Najstarší syn robil to isté, len určité jedlá a nič viac. Zmenilo sa to nástupom do škôlky, kolektív urobil svoje. Narodil sa nám aj ďalší syn a jeho nejedeniu nebol čas sa toľko venovať. Včera mal syn 14. rokov a má 180 cm a 65 kg, 46 nohu. Jedine čo nezje sú rajčiny a banány. Inak 7 rohlikov a 12 knedlikov. Držím palce. Moja rada, daj urobiť odbery a ak budú o.k. tak ti ostáva len obrnit sa trpezlivosťou.

marina1111
autor
12. nov 2016

@atrami odbery su ok.odporucila len psychologa

marina1111
autor
12. nov 2016

@pribinak on sa nekrmi sladkostami napisala som veci ktorim nepovie nie. Ale celkovo aj na palacinky povie fuj alebo puding domaci... hoc kedy si aj kasu rozmysli alebo povie ze chce mesko a ked mu dam nezje nic. Uplne mu prepina a ked mu rano nedam kakao tak nezje i tak nic. Dnes kakao nedostal. Tak vypil caj a hotovo.

matula211
12. nov 2016

Môj syn vyrastal na suchom rožku a nutrilone...tiež nechcel nič, ovocie a zelenina absolútne, občas jogurt, občas maso na stave...približne vo veku 3 rokov som mu nechala urobiť rozbor krvi, lebo mi to prišlo choré, aby dieťa nejedlo nič iné, len určitých 5 potravín...a čuduj sa svet, mal všetko ok, nič mu nechýbalo...keď nastúpil do skolky, všetko sa začalo meniť, teraz má 5 rokov, papá už pekne, i keď je veľa toho, čo nezje, ale to sú jednoducho deti...moja rada, neries to tak hekticky, ponúkajú, ak volaco navyše zje, máj radosť, ak nie, bude hladný...a ver mi, žiadne dieťa nebude dobrovoľne dva dni hladné...a ak by si trvala na tom, že má dobrú výdrž nič nejesť, tak neuverim, že nič, ale ozaj nič nejedol dva dni...ani sladkú vodu by som mu nedala, lebo by sa tým zasycoval...pevné nervy, mám to ešte čerstvo v pamäti, ale všetko prejde...

stanulka27
12. nov 2016

ja mam doma nieco podobne 3 roky a len urcite potraviny a jedla a dost.....roztek...kakao...polievka... a hlavne je na sladkosti co mu ja nedam ,kym nepride na navstevu svokricka 😠 😖 😀 ...pri lepsom dni sem tam masko...ale uz dva dni nejedol ked nemal co chcel a bolo....ale stale sme chory.....mame nizke zelezo.....skolke sa mi nerozpapal...nespapa ani chlebik na ranjky ani na desiatu....okrem par lyzic polievky doneho nic skolke nedostanu.. hlavne ze musime platit .....starsi je presny opak...je velka kyselina 🙂vsetko a vela 🙂

pribinak
12. nov 2016

@marina1111 no tak nech je hladný, uvar obed, ponukni mu, ked nie, tak nie.
Moj syn tiez jednu dobu štrajkoval, vydržal par dni.
Urobili sme mu pestrý program, ihrisko, plaváreň, dlha prevádzka. Na jedenie bolo len normslne jedlo, nic ine.
Plakal 3dni, potom začal jesť. Dala som na stôl, po pol hodine som odložila, ale inak dom mu okrem body nedala nic. Ale fakt nic!
Kto vydrží? Hladne dieta? Asi sotva

marina1111
autor
12. nov 2016

@stanulka27 ja ked som bola doeta chceli dat zamok na chladnicku vsetko som zjedla co som nasla

zuzana231
12. nov 2016

Ahoj. Môj syn má 3,5 a je to podobné. Začal chodiť do škôlky a nič tam neje. Takže ti neporadím, ale nie ste sami 🙂 a psychológ nepomôže, len ti poradí trpezlivo ponúkať a ponúkať... To určite robíš aj teraz. Ale tak si hovorím, že určite sa to niekedy zlepší 🙂

atrami
12. nov 2016

@marina1111 pokiaľ ste v rodine neprežili radikalnu zmenu, traumu,neviem, prečo všetci odporúčajú psychológa. Inak ako radia kočky, chce to len trpezlivosť.

timea7
12. nov 2016

@marina1111 dôležité je, či jedol niekedy všeličo a vymýšľa len teraz, alebo inklinoval len niektorým jedlám vždy. Ak sa vo vašej rodine nič nezmenilo, pomôže ti iba vydržať dlhšie, ako syn. On veľmi dobre vie, že mu nakoniec to kakao dáš. Takže zajtra ráno pred neho dáš raňajky - nie také, aké chce on, ale také,ktoré považuješ za zdravé ty. Nebudeš to nijako komentovať, že ej to zdravé a pod. sadneš si oproti nemu a budeš raňajkovať. Ak nezje nič, nijako nedáš na sebe znať, že ťa to štve, jedlo vyhodíš, nie demonštratívne, zase to nijako nebudeš komentovať, do desiatej nedostane nič len vodu. Ani kúsok ovocia, piškótu, chrumku, nič. Na desiatu dáš pred neho desiatu, kľudne aj ten jogurt, ale len jeden, aby sa nedotláčal tým, čo chce on. Na obed, olovrant, večeru to isté. Medzitým skutočne len vodu, ak by pýtal kakao, tak ho dostane vtedy, keď aspoň ochutná pár lyžičiek z jedla, ktoré dáš pred neho. inak naň môže zabudnúť. Kruté? Ale účinné. Neverím totiž, že dva dni, teda 48 hodín nedá do úst okrem vody vôbec nič. Pred dvadsiatimi rokmi takéto problémy takmer neexistovali, skutočne len výnimočne, lebo dieťa jednoducho nedostalo to, čo chce a mama neustúpila. Má právo niektoré jedlá neznášať, ale nie väčšinu. Dnes sa to tu podobnými témami len hemží. Ak dieťa zistí, že matka má panický strach z toho, že bude hladné, je koniec, samozrejme, že to využíva. Ale ak zistí, že mame nevadí, ak nezje nič aj celý deň, ale okrem vody nedostane nič, tak pochopí veľmi rýchlo. Píšem o zdravom dieťati, a predpokladám, že v jeho veku už fľašu nemá, takže to kakao pije z pohára. Tiež si nemyslím, že je to na psychológa, ale je to o dôslednosti. V škôlke v prírode takto točia deti s učiteľkami maximálne prvé dva dni. Potom pochopia, že tam nie je nikto, kto by im pripravil, kúpil niečo iné, takže im neostáva nič iné, ako si aspoň niečo z toho taniera vybrať a zjesť. Posledný deň už špekuluje s jedlom málokto 😉 . Držím palce.

marina1111
autor
12. nov 2016

@timea7 no mas pravdu musim to tak urobit..no on bol aj tyzden u babky a ona to takto robila iba ranajky a obed ziadne somarinky a nakoniec to dopadlo tak ze od hladu spraskal 8 marhul..ked som prisla povedala ze za cely tyzden nezjedol obed iba kus polievky...dnes zjedol meso a knedle.ale to ma taku periodu ze vzdy na 3 den uz zje aj to meso a dalsie dni ho odmieta. Ked mu natriem na rohlik med ani to nezje a dostane hysak ze fuj daj to prec..hlavne on nove jedla neochutna ani za nic

marina1111
autor
12. nov 2016

Vo vela veciach vo svojom spravani je neoblomny a toto obdobie vzdoru je dost narocne ale on vidi co papame my a ze nam to chuti a on ma k tomu odpor a ani raz to nemal v ustach. Tomu nerozumiem.pochopim ak by to vyplul a uz nechcel ale on to iba vidi a vyhyba sa

marina1111
autor
12. nov 2016

Dokonca aby zjedol musi mat aj tu konkretnu lyzicku ktora sa mu teraz paci..aj tri vymeni kym zacne jest..

stanulka27
12. nov 2016

Ani môj niektoré jedlá nie je ochotný ani len ochutnať 🙂 neotvorí ani ústa takže ani neviem ako chutia☹

ajvy66
12. nov 2016

Ja mam doma to iste. Moja zje len kuraciu polievku, zemiakovu kasu a to je vsetko. Raz za cas jogurt alebo krupicu. Inak len rozok, tvrdy syr, parky a ovocie. A ani pit nechce.

timea7
13. nov 2016

@marina1111 dieťa s dospelými točí toľko, koľko mu dovolia. Preto sa na tretí deň naje,lebo je hladný. Využi to a počas tých dvoch dní ani kakao, ani jogurt, skrátka nemáte a vybavené. Tvoj syn je vo veku, kedy skúša kam až môže zájsť. U mňa by tých osem marhúľ nedostal, dostal by maximálne dve. Keď ste začali s príkrmami a prechádzali na bežné jedlá, tak jedol všetko, alebo boli problémy vždy? Niektoré deti si ťažko zvykajú na nové jedlá, chce to veľa trpezlivosti.

marina1111
autor
13. nov 2016

@timea7 jedol skusal bolo to omnoho lepsie aj bol v skolke vetedy jedol medzi prvymi zjedol polievku ked bolo mesko zjedol vsetko ked rezance tak moc nechcel.ale zjedol aj chleba s medom...teraz ani cisty chlieb iba rohlik...zmenilo sa to v momente ked mal hnacky vracal a boli sme v nemocnici tam prestal jest cele 4 dni zjedol len polku jablka a 2 deci caju.odisla som z nemocnice na vlastnu ziadost lebo on uplne odmietal jest a uz to bolo fakt dlho...a doma sme s tym bojovali az do teraz urcite aj ten vzdor robi svoje ale uplne ho preplo v nemocnici...nove jedlo neochuta za ziadnu cenu mam pocit ani cenu hladu ak je hladny a nedam mu co chce ma uplnu hysteriu sam sa dobyja do chladnicky zobere si to sam...

timea7
13. nov 2016

@marina1111 nemocnica urobila žiaľ svoje, ale väčší podieľ tam má to, že sa snaží s tebou točiť. Keby totiž nejaké jedlo nechcel, tak ho nezje nikdy, nie na tretí deň. Chce to veľa trpezlivosti, ale od teba aj veľa vynaliezavosti, v chladničke pár týždňov nebude mlieko (nejaké trvanlivé, ktoré použiješ do jedla budeš mať zašité na vysokej poličke 😉 ), jogurt tam bude, ale len jeden. Ďalší pôjdete spolu kúpiť, keď zje obed, takže dobíjanie do chladničky a histerické záchvaty odpadajú lebo v chladničke bude len to, čo chceš, aby zjedol. 😉 Pri viacerých deťoch by si to mala ťažšie, pri jednom to dáš v pohode. A ešte som si všimla, že pýta kakao do postele. To hádam nie? Ak má fľašu, vyhodiť, vyriešiš tým polovicu problémov s jedlom. A jedlo, ktoré chce on, by so teda pri nezobral, ak áno, tak by ho vrátil, pravidlá určuješ ty, nie on.

timea7
13. nov 2016

@marina1111 sorry, píšem ako hotentót.....

evittam
13. nov 2016

@marina1111 Nejdem sa tu rozpisovať o tom istom - maximálne súhlasím s @timea7. Trojročné dieťa s tebou takto manipuluje a ty sa necháš?! To čo bude s tebou robiť keď bude starší, potom v puberte - dostaneš rovno facku? Celé zle - proste neustúpiť a nedať - ja viem, že je to ťažké a možno si myslíš, že sa mi to ľahko hovorí - nie nie je to ľahké ale neboj sa ak neustúpiš tak to pochopí a dlho hladný určite nevydrží. Držím prsty. 😉

moni244
13. nov 2016

Jaj, toto aj moja skusala, zistila, ze nic nedostane a rychlo ju to preslo. Nedostala ani caj (hlavne nie cukor donho), ani jogurt, ovocie, nic, pokial nezjedla to, co mala, dala som jej jedlo, co som chcela ja, nie ona, jedla som aj ja, nezjedla, zobrala som, nahradu nedala, potom obed, tiez spekulovala, ale veceru uz zjedla. Na druhy den uz nespekulovala, ale ja som to zatrhla hned na zaciatku

evittam
13. nov 2016

@moni244 No presne tak - netreba sa prispôsobovať hneď od začiatku - a hlavne v takýchto veciach - ak je dieťa hladné na doboštičku, jogurtík, pudinček, kakavko a neviem čo ešte tak zje aj polievku....ak nie tak len skúša čo rodič spraví - či mu dá radšej tú "náhradu" len nech má plné bruško.....Je rozdiel ak niekomu niečo naozaj nechutí a vymýšľa. Obe moje deti sú našťastie - ako sa hovorí - dobrí jedáci - ale niektoré jedlá proste nechcú - dcérka napríklad nezje - zatiaľ - vajíčko v akejkoľvek forme - teda okrem vajíčkovej polievky - tak toto neriešim - nedávam jej...Tiež má dodnes obdobia keď "zje aj slona" - na je sa na obed ako dospelý a niektoré dni skoro vôbec - tiež ma to niekedy trápilo ale som si uvedomila, že ani mne vždy "neberie" a keď bude hladná príde a vypýta si - a presne tak to aj funguje. A nemám problém dať sladké - ale až keď sa normálne najedia. 🙂

zuzka481
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
danielkadandy
2. nov 2023

@ajvy66 zlepsilo sa vam jedenie? Viem ze je to uz par rokovale mame to iste doma

ajvy66
2. nov 2023

@danielkadandy ano 🙂 stale si dost vybera, ale zje uz omnoho viac. Maso moc nemusi, aj pit musim stale ponukat. Ono vekom sa to lepsi.