Veľmi problémové jedenie 1,5 ročného syna

kamilaban
29. máj 2021

Zdravim vas mamicky. Ked mal syn 1.5 roka prestal z nicoho nic uplne vsetko jest. Do vtedy jedol pekne prikrmy aj kusky ci maso ovocie zeleninu cestoviny ryzu..... sice male porcie ale jedol.
Momentalne ma 2,5 roka a od juna 2020 nic nejedol, pred mesiacom sme zacali chodit do vyzivovej poradne pretoze ma 10.5 kila (vyska je normalna 90cm).

Nas den vyzera takto:

Ranajky 3 kolieska cerstvej uhorky inak nic.
Desiata 2 jahody alebo nic.
Obed 6 domacich hranoliek inak nic.
Olovrant: nic
Vecera: kusok cisteho chleba (kusok myslim 2 hryzy)
Mlieko do postele: vypije max 60 ml

Nechce absolutne nic: cestoviny maso ryzu zemiaky, polievky, palacinky, lievance, nechce ani sladke jedla ani kolace..... skusali sme uz vsetko aj to co sa malym detom nedava ale on nechce ani to.

Je to nenormalna zataz na psychiku, nikto nevie co s nim ani doktorka ani stari rodicia. Kto nezazil neuveri....
Krv mal pred 3 mesiacmi v poriadku, laboratorium z hovienka tiez.
Kaka pravidelne 1 denne (neviem teda z coho).

Za ten rok sme skusali vsetko a nic nezabralo, sladkosti neje ziadne.
Vitaminy probiotika nic nezabralo, rozpravka pesnicky na tablete nic nefunguje....

Nema zaujem o jedlo nechce ho ani chytit do ruky. Sediet pri stole vydrzi, neuteka od nas, jest nas vidi pretoze jeme vsetci spolu, pravidelnost a ritualy mame, nikto po nom nikdy nekrical nikdy nic nenutil nic netlacil na silu.
Je velmi vesely, beha smeje sa radost zo vsetkeho, takze nic ho neboli. Zuby ma vsetky.

Toto je uz naozaj zufalstvo bojim sa ze skonci v nemocnici.
Nikto nam nevie poradit :(

deti95060810
29. máj 2021

mali sme v rodine... švagriná sa veľa naplakala a natrápila. Bála sa že dieťa zomrie od hladu. Neter nič nejedla, a tiež to bolo okolo 2 rokov. Niekedy zjedla pol horálky, alebo pol fľašky horčice . Všetky vyšetrenia v poriadku. Dieťa už na prvý pohľad vyzeralo dosť zle - oči vpadnuté od chudosti....ale inak zdravé, veselé a hravé- teda aspoň podľa výsledkov. Dokonca aj do školy začala chodiť bez akéhokoľvek odkladu šk. dochádzky. Oproti deťom vyzerala riadne podvýživene....Situácia sa zmenila v puberte. Teraz je z nej 17 r. kočka, ktorej by už ozaj nikto nepovedal že niekedy mala problémy s jedením a podváhou.... Držím palce.

charaka
29. máj 2021

@kamilaban Celiakia je vylucena? Dlho predlho moze byt navonok bezpriznakova... ale ta pravidelna stolica z nicoho moze byt priznakom...

0silvia0
29. máj 2021

@kamilaban sladke vody? Dzusy nepije?
Asi zije zo vzduchu? Breatharian? Ja som bola taketo decko, ale kedysi boli v mode sirupy, mna zasytili tie a jedlo som nepotrebovala.

benit
29. máj 2021

Moja bola na tom podobne, ona mala len suchy chlieb, suche cestoviny a zavarenu kukuricu. Vysetrrnia ok, nic jej nenasli. Nastupom Do skoly zacala jest o kusok viac, v puberte aj maso. Ma 19 jedalnicek obmedzeny, ale nezomrela od hladu🤣

mabenn
29. máj 2021

Prv sa spýtam: za akých okolností "prestal" v 1,5roku jesť, dostával predtým mixované príkrmy? Bol kojený? Kedy bol odstavený? Pije vodu? Teraz nejaké postrehy - "rok nič nejedol" - nie je pravda, že úplne nič, je síce málo - ale nie nič. To len pre racionalizáciu. Lebo dramatizovanie nepomôže, ajkeď chápem tvoju psychiku. Druhý fakt je, že žiadne dieťa nezomrie od hladu dobrovoľne. Ďalší fakt je, že má vyšetrenia v poriadku, čo je dobré znamenie. Je určitá možnosť, že je to proste taký typ dieťaťa, že takto vie a chce fungovať a zmení sa to časom samo. Ja by som asi popracovala na svojom postoji k tomu, možno nejaká ľahká "rezignácia" by mohla pomôcť, resp. aspoň zbytočne nepridávať. A ešte postreh - "nikto nevie co s nim ani doktorka ani stari rodicia" -prečo by starí rodičia mali vedieť? Oni často krát vedia menej ako rodičia, zvláštna poznámka pre mňa...

ysseba
29. máj 2021

Och, to je psycho. Poradiť neviem. Ale mám skúsenosť z okolia. Kamoškin syn bol úúúplne presne taký istý. Strašne sa natrápila. On ani umelé mlieko nechcel keď bol novorodenec. Proste celé zlé. Už sa moc s tou babou nestretávame. Dnes je predškolák a chodí s mojim synom do triedy. Akurát minule som si na to spomenula, lebo mi syn hovoril kto čo z triedy neľúbi na jedlo. A pýtala som sa ho, že ako papá Peťko (to je ten kamoškin syn) a môj mi na to hovorí a až taký unesený bol: "veeeľmi pekne, všetko spapá, on má rád všetko" 🙂

kosicanka1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kosicanka1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gabika0825
29. máj 2021

Kamarátka mala podobný problém s malou, tiež nechcela nič do seba dať, zo dňa na deň, vraj aj boli na nejakých vyšetreniach a všetko v poriadku. Bola snou aj v nemocnici tam trosku jedla, ale akonáhle prišli domov tak zas nič. Potom to nejak samé prešlo, no treba naučiť dieťa aj na varenú stravu aspoň nech nejaké polievky zje, poprípade cestoviny aspoň suché. Nedávať na tanier veľké porcie.

deti95060810
29. máj 2021

Ešte je možné predpísať NUTRIDRINK - môžeš aj kúpiť v lekárni ,že či dieťa vypije....Moja dcéra to mala veľmi rada , ale zas u susedov to nemalo žiaden ohlas...

adka176
29. máj 2021

Poznám tiež takýto prípad... kamarátka má takého syna... úplne na vlas podobné ako píšeš ty.... má obľúbené dve -tri jedlá, chlebík, bábovku a ešte čosi a nič iné nezje...vypije tiež len vodu zafarbenú do červena, inak nič... tiež vyšetrenia v poriadku, úplne zdravý.... už chodí do školy....na obedy nechodieva...ide domov.... keď bol v škôlke tiež sa ničoho nedotkol celé roky...bravali si ho na obed domov...doma len tú bábovku a chlebík a tiež sa neprejedal z toho....kúsoček a dosť...dokonca on s nimi nemôže sedieť ani pri stole, lebo ho naťahuje keď vidí že jedia, nemôžu ho vziať ani do reštaurácie alebo niekde na terasu... tiež chodili po všelijakých vyšetreniach, psychológoch, prešli všetkými... nikto nič nevedel odporučiť alebo ak aj doporučili nič nepomohlo ... tiež boli z toho zúfalí, ...chceli mu pomôcť..... nič nepomohlo... nechali to tak ... zamierili sa s tým, že je to tak, že zje len to čo zje a netlačia na neho ani to už zvlášť špeciálne neriešia... vlastne ho pred jedlom chránia lebo keď by ho videl sa ešte aj pozvracia... myslím, že pokiaľ sú výsledky krvi v poriadku a dieťa je veselé, aktívne tak to netreba nasilu riešiť....asi mu stačí to čo príjme a pravdepodobne má dosť výživy z toho...ono väčšinou sa vecí dajú do poriadku vtedy, keď sa prestanú riešiť.... držím palce...

matabb73
29. máj 2021

Aj moje deti boli slabí jedáci. Syn dokázal celý deň nič nejesť a večer už bol od hladu zúrivý. Nasilu sme ho museli donútiť niečo zjesť, aby zistil, že je hladný. Mne pomohlo, keď raz jeden lekár povedal, že žiadne dieťa nezomrie od hladu, keď je okolo neho jedlo. Dcéra zas jedla miniatúrne porcie ako tvoj syn. Bola chudá, ake živá. Jedného dňa ma už prestalo baviť riešiť stále jedlo, tak som ju prestala nútiť. Cely deň nič nevedia, len pila čistú vodu. Nakoniec si jedlo vypýtala sama. Niekedy je pre tieto deti to najhoršie ponúkať im jedlo. Skús ho nechať vyhladovať a čakaj kým si vypýta sám. Nech si sám reguluje, že je hladný a chce jest. Moja dcéra sa časom naučila zjesť kompletnú porciu obeda. Dnes je v puberte a zjedla by aj koňa.

monicella
29. máj 2021

@kamilaban my sme mali podobny problem..mlieko este pil ked bol maly ale akekolvek ine jedlo jest lyzickou odmietal..kedze mal rastep pery...v 8 mes.mal mat operáciu..uz druhu,prvu mal v 3m..a tam nasa dr.poradila ze skuste mu jedlo pomixovane dat na flasu..a urobit väčšiu dierku..kedze nas cakala op.aby nemal zle vysledky krvi...tak sme takto zacali a takto fungovali do 2,5r..vsetko lyzickou odmietal...mixocala som rezen a zemiaky..a na flasu s dierou ze by hrach presiel vsetko pil..v 2r sme zacali chodiť ku psychologicke a ta ze aby išiel do škôlky v 2r.5m..tak aj isiel..v škôlke ho kŕmili lyžičkou..doma ani za svet...a tak po mesiaci som pred nim s nervami vyhodila flasu z balkona..poreval par dni..ale flase viac nebolo...uz len lyzicka...no problem je dodnes..nejaky psychicky v hlave lebó dodnes s nou nechce jest...troska zje a povie nechuti mi... sedi pri jedle aj hodinu a maloco sam zje...ma 12r no dodnes nema problem ze ho dokrmime...samozrejme ze to nerobime stale ale ak malo zje a to ho motivujeme takmer kazdu lyzicku co si da my musime komentovat ze dalsiu..dalsiu...dodnes sme na to neprisli kde je problém...je slaby fyzicky,kedze cely zivot je na najspodnejsej hranici vahy..ovocie a zel.ziadne..sladkosti do 6r ziadne..potom mu uz zacal8 chutit,takze museli sme davat pozor aby ich nejedol tolko kolko on chce...no proste boj..celych 12r bojujeme...vraj sa to v puberte zmeni...cakame...vela sil...

simona92101
29. máj 2021

@kamilaban mozem sa spytat na akych vysetreniach ste boli?stitna zlaza ok?gastro vysetrenie?vitaminy na podporu chuti do jedla?

monicella
29. máj 2021

@monicella este dodavam ze aj nam radili nechat ho vyhladovat...aj sme tak casto robili a ked reval pre nieco..tak nam zacal kolabovat v skolke kde vela reval...skuste vyhladovat ale nie nadlho....psychologicka nam radila ze radsej dokrmit my...potom v obdobi skolky uz viac veci sme do neho dostali..ale sam si nikdy nic nepytal..dokonca ani pit nechcel a nechce..dodnes musime sledovat ci pije... ked pridu teple dni je uplne vyčerpaný..pride zo skoly a chce ist spať..a viem ze problem je v tom ze nema energiu len malo je a takmer nepije

fotoarch
29. máj 2021

Moj bol slabsi jedak ale oproti autorke stale v norme. Raz mal vsak obdobie, nastup do skolky a zla adaptacia, navonok vsetko ok v skole, dusil to v sebe. prestal jest . Skoncili sme na kramaraoch kde mu robili siahodlhe vysetrenia a za ten tyzden nic nejedol, len vypil kakauko denne- krabicka so slamkou. Po tyzdni sme skonstatovali s lekarmi ze je ok, ale to kakauko malo tolko cukru ze stacilo dietatu na 24 hod absolutne normalne fungovat, takze z nejedenia si telo nerobilo vedu.... Pustili nas domov... Pre uplnost dodam ze za slabe jedenie mohlo inak u mojho syna psychika - a stav osobnosti - lahky asperger . Aspergeri jedia len urcite jedla a minimalne.

podmostom
29. máj 2021

@kamilaban mama mia, tie deti vedia potrápiť. Asi by mal byť pravidelne sledovaný u Dr, či mu nič nechýba. A asi aj psychológ by mohol pomôcť. A píšeš ze mliečko pije. Nemohla by si mu po každom jedle ponúknuť? Žeby aspoň pár glgov mlieka dal párkrát denne po tom co spapa, poprípade postupne aj po troche zahustovat napríklad na večeru. Inak, ja som do 3 rokov príšerne vraj jedla. Pamätám si ze som mala rada kyslé uhorky, šošovicu a rožok v sladkom mlieku. Inak mi bolo všetko fuj. Ale jedla som, len málo. A v škole mi vôbec nechutilo, hlavne mäso, z toho ma napinalo len čo som zbadala kúsok mastneho. Ale ako škôlkarka som vyzerala OK, na ZŠ už menej OK, poslali ma aj do ozdravovne na 2 mesiace priberať. Nepomohlo. Ale ako som bola staršia začalo mi postupne chutiť skoro všetko,okrem pár vecí ako sú napríklad vnútornosti. Ale inak teda neviem co robiť, asi len to mlieko, sledovať u Dr, u psychológa..

kubkovamama
29. máj 2021

@kamilaban uz rok nič nejedol..to by tu uz nebol.To co si opísala,tak funguje veľa deti.Sice ta to psychicky unavuje,ale naco sa zbytocne trapis a dramatizujes,ak je spokojny a vyšetrenia ma v poriadku.Pokial doktorka "nevie" a nedoverujes jej najjednoduchšie je zmenit pediatra.Moje decka aj partnerove presli roznymi extremami v stravovaní a kazde to preslo,pubertak sa teraz nevie dožrať s prepáčením a ked bol maličký tiež si fical asi iba na vode.Cim viac ta to bude nervacit tym silnejšie to dieta z teba bude citit a začarovaný kruh nebude mat konca

basska_b
29. máj 2021

Ja si myslím, že je to už aj o psychike. Dieťa vidí, ako je rodič z témy jedlo zrelý na psychiatriu, tak ma z toho stres a odmieta to. Mam dve takéto kamarátky, v oboch prípadoch začali mamy pracovať a často odchádzať z domu a toto bola odpoveď dieťaťa. Žijú len z mlieka a jedna z nezdravých snackov, druhy kaša a pečivo nehovorím, že je to tento prípad, treba ale odstrániť aj psychické príčiny

ivik111
29. máj 2021

@kamilaban ahoj,máme podobný problém so synom.on sa "zasekol"keď mal 2,5 roka,už to trvá presne rok,nechce sa mi tu rozpisovať litánie...pediater+gastro+alergo+psychológ...zistené potravinové intolerancie,po nasadení diéty šla váha zázrakom hore a zase stagnujeme🤷odpor k jedlu pretrváva,nezistili sme ani po psychologickej stránke kvôli čomu nastal ten blok.vsetko sa veľmi skomplikovalo škôlkou,chodí len na 4 hodiny,musela som zostať doma.
Na FB je veľmi dobrá česká skupina-Malí nejedlíci-mne to ako máme pomohlo aspoň po psychickej stránke nezblázniť sa(aj keď nemám od toho niekedy ďaleko)....

anaj_janka
29. máj 2021

@kamilaban ja som mala niečo podobné,môžem povedať,že najskôr sa v dobrom upokoj....ono cíti tvoje zúfalstvo a tlak a prirodzene sa tomu vyhýba (ma k tomu blbý postoj) ...skús sa stretnúť s inými mamičkami,kde deti spolu jedia a nič nehovor,mlc a ono to z neho prirodzene vyjde (zvedavosť,sila kolektívu) ale najskôr musí byť tvoja pohoda,radosť.Viem,že je ťažké prekonať seba....ale možno manžel môže pomôcť, alebo babka.Kde ono zabudne,že "musí" jesť ale kde chce jesť. Od troch rokov sa to zlepšilo.

majulino
29. máj 2021

@anaj_janka pri mojom ani toto nepomohlo, pamätám si situaciu ked mal 2 roky za 9 dní nezjedol nic, len co si cucol z prsnika. Inak absolútne nič...

Pre autorku: vysetrenie, ci mas dosť traviacich enzymov a zaludocnych stiav máte? Mijmu synovi zistili, ze mu tieto dve veci chybali a preto nechcel jest

mon29
29. máj 2021

@kamilaban ahoj, ja ti neviem s tym poradit, ale presne viem co prezivaz, ake to je narocne, ako sa clovek snazi a nic a nic a deculo neje. mam taku dceru. Ma 7 rokov ledva 16kil.. nohovice na nu neviem kupit, dokonca ani pyzamko, bud nemaju ten pas vo vnutri alebo jej to nestaci.. hrozne, vyska sedi, vaha absolutne. Jedla ukazkovo, nebola vobec vyberava a od 2 rokov katastrofa, u mna sa uz vyvinul aj dost velky odpor k vareniu, kazda moja snaha vzdy zlyhala.. lenze ona ne je nikde.. nejedla v skolke, a ani teraz v skole nezje obedy, desiatu mi vrati tak ako jej rano spravim....krv, psycholog,gastro vsetko za nami, vsetko ok.. viem ake to je neskutocne tazke..,no nie si v tom sama..

amelie2017
29. máj 2021

Nasa jedla rok len banany, jogurty a bolonske cestoviny. Aspon nieco. Tiez prestala jest okolo roka a pol, ked jej zacali rast ocne zuby. Dovtedy zjedla vsetko. Ale ona aspon este pila um. Preslo to zo dna na den. Este stale je slaby jedak, ale uz o dost viac.

ivik111
29. máj 2021

@mon29 ahoj,prosím,ako ste to mali poriešené so škôlkou?mohla zostať na spanie,keď skoro nič nejedla?akceptovali to?my sme momentálne rezignovali,keďže sa už blíži koniec školského roka.ako učiteľky dúfajú,že od septembra to už bude lepšie,že malý bude zase o niečo starší,zrelší ,ale ja absolútne tomu neverím,že tam začne obedovať,keďže ho už poznám...☹️☹️

ani09
29. máj 2021

@kamilaban tiež sme s tým prešli. Syn mal asi 1,5 roka keď mal črevnú virózu a odvtedy začal odmietať všetko jedlo. Bola som tiež s toho zúfalá., tiež takmer rok nechcel nič jest. Za šla som mu dávať vitamín B v kvapkách a už po týždni bolo vidno zlepšenie. Dokonca začal jesť aj napr lečo, normálne manželovi skoro vyjedil celý tanier, potom sme boli cez leto na Orave u známych aj som sa len divila ako mu chuti. Teraz má 4 roky zje aj za dvoch. 🙂 Držím palce, ono to chce asi len čas. A hlavne nenútit.

vanilka3
29. máj 2021

@charaka tiez mi napadla celiakia. Ja ako dieta som mala ten isty problem, bola som chuda az podvyzivena, jedlo akkekolvek,pre mna bolo ako za trest. Doktorka mi predpisovala asi dva roky lieky na chut do jedla, Peritol, ktore mi velmi nezaberali 😁 neskor ma zacalo stale boliet brucho a trvalo to az do dospelosti. Ked sa mi nedarilo otehotniet, tak sa prislo na celiakiu a TERAZ sa neviem nicoho dojest. Som ako srotovnik, zjem vsetko a vela, ale pribrala som len trochu.

papa2
29. máj 2021

@kamilaban
ja som doma nemala az taky extrem, ale dcera tiez velmi slaby jedak. sme si hovorievali, ze z coho ona funguje. nasadila som b-komplex, po tyzdni sme nechapali, co vsetko pojedla.

kamilaban
autor
29. máj 2021

@deti95060810 dakujem za povzbudenie ze to existuje aj inde 🙂

kamilaban
autor
29. máj 2021

@charaka celiakia vylucena a aj alergia na kravsku buelkovinu. Vsetko z krvi v poriadku.