Prečo má 6 ročný syn strach a odpor z jedla?

Zodpovedané
28. okt 2019

Dobrý deň,

môj skoro 6 ročný syn sa bojí jedla. Doteraz som ho naučila jest mixované alebo krémové polievky, aby mal vitamíny a živiny. Ale obed ako taký ešte nejedol. Nechce. Boji sa okoštovať ryžu, zemiaky, cestoviny. Druhý chod nechce. Keď sa mi ho podari presvedčiť, aby niečo okoštoval, tak ho z toho tak naťahuje, že sa ide pozvracať.

Raňajky zje sladké buchty alebo kaše. Desiatu má ovocie, teda zje ho len vo forme domácej výživy. Obed krémovú polievku. Olovrant nejaké pečivo a večer vajíčko alebo kašu. Toto ma úplne od malička. Takže som ho nikdy nenútila, aby z toho nemal odpor a aj tak ho má.

On sa normálne bojí jedla. Keď vidí šunku, mäso alebo syr, tak sa k tomu ani nepriblíži. Lekárka nám povedala, že to nemám riešiť. Vraj mu nič nechýba a je zdravý. Na pohľad mu nič nechýba, ale mne to príde divne, že má takýto odpor a strach z jedla.

Aký je Vás názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

samozrejme, najdôležitejšie je, či synček prosperuje, či mu správne funguje vylučovanie hormónov, aký je krvný obraz, či mu niečo nechýba atď.

Takýto odpor, resp. strach z jedla môže spôsobiť nejaká zlá skúsenosť z detstva. Buď skúsenosť spojená s jedlom, ale kľudne aj nejaká rodinná zmena, nepríjemný zážitok. Mozog si rôzne situácie vyhodnotí rôzne. Pamäť funguje v podstate už od narodenia. Čiže veľa toho čo si dieťa pamätá je nevedomé a preto ťažko odhadnúť čo si ako vyhodnotilo, čo mu spôsobuje tento stav.

Nátlak určite nemá význam. Syn vie, že sa niečo deje, určite ho to trápi a keď sa okolo toho bude vytvárať veľká pozornosť, môže nadobudnúť aj pocit, že nie je dosť dobrý.

Ponúkajte mu to čo má rád, prípade vždy na výber skúste dať aj niečo nové, ale rešpektujte jeho výber. Môžete skúšať robiť jedlo esteticky príťažlivé pre deti, možno si môže skúsiť sám v obchode vybrať.

Môžete skúsiť aj navštíviť psychológa, niektoré projektívne techniky, poprípade terapia hrou by mohli pomôcť. Niektorí odborníci by odporučili možno aj kognitívne behaviorálnu terapiu.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com