Postrek proti burine

6. okt 2023

Ahojte žienky, určite ste tu viaceré zahradkarky, potrebujem poradiť ohľadom záhrady. Bývame skoro dva roky v dome čo sme kúpili po starých rodičoch. Dom bol roky neobývaný a nikto sa oň nestaral. Za ten čas čo tu bývame snažíme sa to dať do poriadku. Vnútrajšok sme jaktak prerobili, no záhrada mi dá zabrať.Uz x krát som začala no je to nekonečné. Všade veľké buriny a žihľavy, nevieme sa toho zbavit. Chcela by som sadiť no ako zlikvidovať burinu? Veľa času nemám na záhradu, pracujem 8 až 12 hodín podľa toho ako mi vyjde smena, máme 2 deti, chodíme aj na výlety tak veľa voľného času neostáva. Počula som že existuje postrek proti burine niečo silné že roky nebude rast po ňom burina. Máte s tým skúsenosť alebo s niečím iným čo by mi pomohlo? Ďakujem za prečítanie.

viestta
6. okt 2023

Ked nebudes sadit, tak tam mozes natiahnut aj ciernu foliu, alebo ciernu netkanu textiliu, kludne mozes adt kartony pod textiliu. Ak pouzijes len kartony, tie sa len polozia na zeminu a zatazia aby ich vietor nezobral. Ked sa dava aj korovy mulc, tak ma byt aspon 5 cm hruby

autor
6. okt 2023

@viestta Ďakujem niečo vyskúšam.

rodelauto
6. okt 2023

Ja mám 12-árovú záhradu, keď sme ju kúpili, rástla na nej vysoká burina. Objednala som na jeseň traktoristu, ktorý plochu pokosil, pokosenú burinu posekal. Po okrajoch som zasadila stromy, vytvorila skalku a v strede som vyčlenila veľkú plochu, na ktorú som rozprestrela silážne fólie, kúpila som si dve. Zaťažila som ich a nechala na mieste až do jari. Aj keď hneď po pokosení plochy bola celá plocha zarastená pýrom, že sa mi nedarilo zatlačiť do zeme rýľ, zakrytie fóliou na niekoľko mesiacov spôsobilo, že na jar, keď som odkryla zem, bola čistá, iba tu a tam bolo vidno odumretu burinu... stačilo pohrabať a mohla som sadiť. Bez prístupu svetla a vody burina zahynula. Odvtedy to tak robím vždy. Záhradkarčím na tej veľkej ploche bez strojov, bez veľkej námahy. Silážna fólia niečo stojí, ale je použiteľná opakovane, niekoľko sezón. Ja ju odporúčam.

tamtumdo
6. okt 2023

@viestta no už som to riešila tiež len tou kosačkou....😂

cacianka
14. okt 2023

@rodelauto to je dobrý typ,

niekedy sa dajú zohnať po susedoch či na zbernom dvore staré gumolíny, hrubšie fólie, hrubé plachty z nákladiakov, poprekladat po pôde, hoc aj 2 vrstvy kde treba, zaťažiť kameňmi, kusmi dreva a železa, dajú sa urobiť veľké U a zapichnuté cez, .
Samozrejme všetko zrezat , pokosiť, susedia poradia či má niekto v okolí pevnejšie stroje, prípadne poorat a vyzbierať korene čo sa dá, zarovnat a potom prekryť.
Na jar odkryť koľko zvládnete obhospodarovať, poryľovat - suseda poprosiť malotraktorom skultivovat. Poradiť sa so súdmi, čomu sa viac darí, prípadne dokupte nejaký kompost a zamiešajte na záhony niektorej zeleniny.

cacianka
14. okt 2023

Všetko na povrch a zaťažiť, aby neodfuklo, nešlo svetlo. Všetko pod sa udusi a zhnije

autor
14. okt 2023

@cacianka Máš skúsenosti s tým, s čím zaťažiť s tehlami alebo so zeminou s kamienkami?

cacianka
14. okt 2023

Hocičo čo máš viac poruke. Darmo ti poradím kamene, pár kusov na okraje a stred, keď ich v okolí nemáš. Ale máš spilene stromy, staré železo, tehly, škridlu....,
Kamienky sú pomerne ľahké, musela by si doviezť veľkú furu a čo potom s nimi

autor
14. okt 2023

@cacianka Niečo vymyslím. Ešte chcem celú záhradu odburinit aby tam nebolo nič a na jar to zakryť. To sa môže na ako dlho takto zakrývať aby nerástla burina? Vždy na jar a na jeseň odokryt aby dýchala zem?

cacianka
14. okt 2023

Radšej pokos a vytrhaju korene teraz, zakryť teraz. Cez zimu lepšie výhybiek všetko čo treba.
Ak to urobíš na jar, stratis celý rok a viac

autor
14. okt 2023

@cacianka Teraz som začala odburinit no neviem či stihnem celú záhradu ešte tento rok, preto som písala či stačí to zakryť na jar.

viestta
14. okt 2023

Staci aj na jar. Aby ti zdochli aj korene vytrvalych burin, potrebuje to byt v tme niekolko mesiacov, kludne od jari do jesene, kludne z jedneho roka do druheho. My sme vlani koncom leta nastielali ciernu foliu na jeden kus, kde boli same pupavy, bolo to zakryte az do minuleho tyzdna, minuly tyzden sa to porylovalo a ziadne pupavy tam uz neboli. Jednoducho v tme a suchu zdochli

autor
14. okt 2023

@viestta Vyskúšam teda na jar a dám potom vedieť ako som na tom🙂