Vlhčené obrúsky na ďasná pre novorodencov

sandricka11
24. apr 2023

Ahojte, chcem sa opytat ci ma niektora z vas skusenosti s vlhcenymi obruskami na ochranu dasien pre novorodencov. Alebo staci usta utriet len gazou namocenou do dojcenskej vody? Resp akym sposobom umyvat ustocka -dasna novorodenca?

54tinka54
24. apr 2023

@sandricka11 s vlhčenými obrúskami vytierať bábätku ústa? To som ešte nepočula..
Robila som to normálne so sterilnými gázovými štvorcami z lekárne, ktoré som namočila do vody.

cookie29
24. apr 2023

No tak ja vlhcene obrusky pouzivam len v najnevyhnutnejsom pripade a to uz mam dieta "velke"... obsahuje to tolko chemie :( a to sa bavime o "zadku" takze do ustociek uz vobec nie.

Preco chces umyvat dasna? Akoze ustocka gaza s vodou, sterilna gaza + dojcenska voda. Neskor som pouzivala utierky s brumizatorom.

marisoul17
24. apr 2023

@sandricka11 určite máš doma klasicku bavlnenu látkovu plienku. Namocit do vody a vytriet pusu.

basska_b
24. apr 2023

Ale naco to robit? Sak nema zuby... a v noci sa 4x koji

jaskolka
24. apr 2023

A načo to chceš robiť? Veď keď nemá zuby, tak aký je význam?

sandricka11
autor
24. apr 2023

@cookie29 nemyslela som takym na zadok 😃 takymito do ustociek. Citala som ze mliecko v ustach moze skvasit a tym vytvorit bakterie

sandricka11
autor
24. apr 2023

@54tinka54 myslela som takymito vlhcenymi utierkami specialne na dasna

marca12
24. apr 2023

@sandricka11 to je zbytocny predrazeny reklamny produkt. Zdravy sedliacky rozum. Gaza,bavlnena handricka a cista voda.

jaskolka
24. apr 2023

Nič mu nikde neskvasi. Toto je len reklamný ťah, úplná zbytočnosť. Predstav si deti, ktoré doslova visia na prsníku hodiny. A mlieko im v puse neskvasi.
A keď už, tak obyčajne gazove štvorce a čistá voda.

iwuanka
24. apr 2023

Debilina. Ja som pri kupani stale pretrela jazyk a okolie s gazovym stvorcekom omotanym okolo prsta. V lekarni si kupis sterilne stvorceky. Podla mna takemu malemu do ustociek ziadne vlhcene zubne utierky nepatria.

cookie29
24. apr 2023

A dojcis? Je preukázané že MM ma antibakteriálne účinky.

annm81
24. apr 2023

@sandricka11 Stačí čistá voda a gáza.

Tie, čo sa divia, že sa majú ďasná umývať aj bábätkám, sa ešte asi nestretli s početnými miestnymi diskusiami o "medových" zuboch, za ktoré určite rodičia nemôžu...

sandricka11
autor
24. apr 2023

@cookie29 nie, nedojcim

sandricka11
autor
24. apr 2023

@annm81 dakujem za odpoved a radu 😊

kukulienka999
24. apr 2023

Utieram každý večer po kúpaní čistou plienkou alebo mám tale jednorazové gazove štvorčeky a s nimi, hlavne jazyk. Plus môj má 4 týždne a vcera som mu preventívne pretrela pusinku aj tou fialovou vodickou, mal na jazyku biely povlak, ktorý aa mu nedal umyt a zdá sa mi nepokojnejsi, možno ho to boli, vyzera to ako žaba, no niesom si istá, tak ore istotu. A to kojim… prvemu som take na jazyku nevidela

jane1987
24. apr 2023

Presne ako @katulienka999 , aj u nas to takto fungovalo, kym este maly nemal zuby resp silikonovym naprstnickom na dasna

beata_k
24. apr 2023

@annm81 Medove zuby a hole dasna su dost rozdiel.

beata_k
24. apr 2023

@kukulienka999 Biely povlak je z mlieka.

cookie29
24. apr 2023

@annm81 autorka neuviedla, že používa komerčnú dojčenská výživu a nedojčí. A pokial viem, tak aj keď niektorí zubári vinia “sladkostí” alebo prenos slín a teda baktérií z rodičov, tak sa o pôvode ECC nevie a ide o je komplexné multifaktoriálne chronické ochorenie.

kukulienka999
24. apr 2023

@beata_k áno,
To je moje druhé dieťa, hovorim, že prvý ten povlak po utreti nemal a má to take iné. Proste prevencia

beata_k
24. apr 2023
biela_sova
24. apr 2023

Nie je biely povlak nahodou soor (ludovo žaba)? Pediatricka vam da roztok na vytieranie pusy s gazou, zmizne to do par dni.

annm81
24. apr 2023

@cookie29 Nie sú to niektorí zubári. Všeobecne sa vie, ktoré baktérie spôsobujú zubný kaz a vie sa, že tieto baktérie sa môžu prenášať z človeka na človeka. Baktérie tiež môžu spôsobiť problémy s ďasnami samotnými ešte pred tým, ako sa objaví prvý zub. Preto sa odporúča čistiť ďasná už od narodenia. A aj keď je dieťa výlučne dojčené, bežne sa novorodenci v menšej či väčšej miere stretávajú s refluxom, ktorý môže významne prispieť k šíreniu baktérii v ústach.