Ako správne poslať výpoveď?

vendula13
29. dec 2022

Pozdravujem Vás, potrebovala by som poradiť. Idem dať výpoveď v práci 2.1.2023 a neviem či mám poslať dve výpovede aby mi na firme jednu podpísali aby som aj ja mala alebo stačí jedna pre nich? V práci som na neurčitú dobu.
Ďakujem Vám

veronika_sk000
29. dec 2022

@vendula13 ja som davala dvojmo

vendula13
autor
29. dec 2022

@veronika_sk000 a mala si prosím Ťa vo výpovedi, že prevzal dňa?

ibrunova
29. dec 2022

áno, daj to tam a nech ti potvrdia- dátum, pečiatka, podpis

vendula13
autor
29. dec 2022

@ibrunova fí takže predsa. Ďakujem 🙂

kikushaa
29. dec 2022

@vendula13 ja len detail ze sj ked das vypoved 2.1. Lehota ti zacne plynut az 1.2.

ibrunova
29. dec 2022

@vendula13 akože nemusíš nič, ale tým, že ti potvrdia, máš v ruke nejaký doklad predsa. Ale ak chceš dať tak, že ti bude plynúť výpovedná, je 2.1 blbý dátum.

kris_tin257
29. dec 2022

Ak dáš výpoveď k 2.1 a máš dvojmesačnú výpovednú dobu to znamená že môžeš odísť až k 1.4.2023, tak pozor na to

monvitka
29. dec 2022

Keď chceš vypadnúť o mesiac skôr k 1.3.2023, tak to pošli 1. triedou, stíhaš do konca decembra.

veronika_sk000
29. dec 2022

@vendula13 to som tam nemala, ale sefka to tam napisala ze to prevzala s datumom a podpisom hned ako som jej to dala

maranco
29. dec 2022

Ak firma ešte pracuje tento rok, a potvrdia ti prevzatie do 31.12.2022, tak výpovedná lehota (zvyčajne 2 mesiace ak si tam robila aspoň rok) začína plynúť 1.1.2023 a pracuješ do 28.2.2023.
Ak dáš výpoveď 2.1.2023 (to už môžeš hocikedy v januári), tak výpovedná lehota začína plynúť od 1.2.2023 a v práci končíš 31.3.2023.

Ak chceš rýchlejšie odísť a nebudú ti robiť naprieky tak nedávaj výpoveď, ale "dohodu o skončení pracovného pomeru" tam si dohodnete podmienky kedy skončíš. Len s tým musia súhlasiť obe strany.

ysseba
29. dec 2022

@vendula13 No presne ako ti baby píšu - keď dáš výpoveď 2.1. tak výpovedná doba ti začne plynúť 1.2., to si si vedomá? Ak chceš aby ti plynula od februára, tak to musíš stihnúť do konca tohto mesiaca..

vendula13
autor
29. dec 2022

@ysseba 🤦‍♀️ čože? Až do marca??? Pracujem tam 15rokov,nestíham do zajtra odoslať 😩

vendula13
autor
29. dec 2022

@maranco a keď to pošlem 2.1. s dátumom vo výpovedi 31.12.?

melanta
29. dec 2022

@vendula13 podstatné je doručenie. Nie čo napíšeš v liste. Výpovedná doba vždy začína plynúť od prvého dňa po mesiaci kedy je výpoveď doručená. Čiže ak ju doručíš v januári, výpovedná doba začne plynúť 1.2. a skončíš 31.3. Čiže do novej práce môžeš nastúpiť 1.4.

ysseba
29. dec 2022

@vendula13 pracujes tam 15 rokov? Tak potom mam pre teba este jednu zlu spravu- tvoja vypovedna doba su 3 mesiace, nie 2 🤷🏼‍♀️

vendula13
autor
29. dec 2022

@ysseba Nieeee 😫

namornicka
29. dec 2022

Lepsie bude ked sa dohodnete rozviazat pracovny pomer vzajomnou dohodou. Vtedy mozes ist v termine kedy sa dohodnete a date to na papier. Ja som to tak urobila. Ta vypoved z mojej strany by bola az v pripade ze by sa nechceli dohodnut (mala som ju pripravenu). To si sa rozhodla takto na poslednu chvilu odist z prace, ze si si poriadne neprestudovala zakonnik a nezistila veci? Idealne je najprv skusit dohodnut sa, len cas tlaci.

vendula13
autor
29. dec 2022

@melanta ďakujem Vám budem múdrejšia ešte aj pri osobnom rozhovore so šéfom 🙂

vendula13
autor
29. dec 2022

@namornicka nechcela som to cez sviatky riešiť, obávam sa , že šéfovi to nebude jedno. By ma ani nenapadlo, že to takéto veci okolo toho.

martul
29. dec 2022

@vendula13 a dnes alebo zajtra sa nevieš dostať na poštu?
Pošli dnes, podaj doporučene a budeš mať potvrdenie o podaní.

janagem
29. dec 2022

@martul to jej nemusí pomôcť lebo to vedia prevziať v novom roku

melanta
29. dec 2022

@vendula13 teraz registrujem, že tam pracuješ 15 rokov. Takže platí čo napísala @ysseba že výpovedná doba je 3 mesiace. Čiže ak doručíš výpoveď až v januári, výpovedná doba začne plynúť od 1.2. a skončí 30.4. Čize voľná si až od 1.5. Čiže jedine dať pokúsiť sa s nadriadeným dohodnúť na ukončení pracovného pomeru dohodou, k dátumu na ktorom sa dohodnete. Ak nebude súhlasiť, potom dať v priebehu januára výpoveď s tým, že voľná si až od mája. Ak teda to ozaj nestíhaš do zajtra doručiť.

martul
29. dec 2022

Určite? Nie je podstatný dátum podania? Veď takto by to mohol zamestnávateľ aj nebrebrat a vráti sa jej to domov. Platí dátum podania.

janagem
29. dec 2022

@martul neprevzatir zásielky je niečo iné. Dátum doručenia sa ráta dátum vrátenia. Ale pravdaže neplatí datum podania nakoľko to by ľudia mohli zneužívať a posielať 31

melanta
29. dec 2022

@martul platí dátum doručenia. Podľa zákonníka práce, odstavec 7 paragrafu 62. A neprevzatá zásielka právne neexistuje. Ak ju aj prijímateľ neprevezme, považuje sa zásielka za prevzatú. Takže neprevziať akýkoľvek zásielku nemá žiadny význam.

martul
29. dec 2022

@janagem
@melanta ok, ďakujem za vysvetlenie.

moonlight1210
29. dec 2022

@vendula13 mozes teraz rychlo skusit Dohodu o skonceni prac pomeru. A dat tam napr. ze skoncenie k datumu 31.1.2023.
Musia ti to ale odsuhlasit. Preto je to Dohoda o skonceni.

Potom druha moznost je podat Vypoved. Ta sa bude riadit zakonnikom prace a vypovedna doba pobezi podla neho. Teda u teba 3 mesiace.
Je to dvojsecny mec, ako vidis. Chrani ta, ked by necakane dali vypoved tebe a skodi, ked chces urychlene odist ty a nepustia ta.

Mozes urobit to, ze si ku koncu vypovednej doby zacnes cerpat vsetku dovolenku, co mas (pozor, z noveho roka uz nebudes mat plny pocet dni, kedze ho cely u nich neodrobis, bude sa ti to teda kratit. To ti vypocitaju, kolko dni ti ostane. Pytaj sa.)
Ak ti ju schvalia, mozes uz v tom case zacat robit v tej druhej praci (ak odchadzas do inej prace). Je tvoja vec, co pocas dovolenky robis. Ci si pri mori, ci doma, ci uz sedis v inej praci.
(Neber si PN, to ti nepomoze.)
Ale ani tu dovolenku ti nemusia schvalit. Potom ti ju vsak musia preplatit. Niektory zamestnavatel sa prave presne preto dohodne na cerpani, je to lacnejsie pre neho.

Moznosti je teda viac. Na Dohodu o skonceni uz asi nemas cas, kedze nemas cas ist do prace diskutovat.
Tak posli tu Vypoved doporucene prvou triedou dnes, nech im v piatok pride.

Najlepsie by vsak bolo dat si tu namahu a ist tam s Dohodou. Ak odmietnu, mat rovno pripravenu aj Vypoved a dat im teda tu. Nech ti bezi cas len do konca marca. Nie az do aprila.

Prestat vo vypovednej dobe chodit do prace a zacat robit inde neodporucam. Moze sa to povazovat za neplatne skoncenie prac pomeru a mozu ta dat na sud, ktory by ti nariadil platit odskodne byvalemu zamestnavatelovi (a mozno aj sudne trovy).

Prestuduj si tych par paragrafov v zakonniku prace o skonceni prac pomeru. Nie je toho vela.

kikushaa
29. dec 2022

@ysseba nie to je iba zo strany zamestnavatela, ked da vypoved zamestnanec su to dva mesiace aj keby tam robila cely zivot 🙂

ibrunova
29. dec 2022

Stačí poslať do konca mesiaca. kedy si to preberú, nie je dôležité.
@moonlight1210

draik
29. dec 2022

@ysseba
@melanta
Celkom by ma zaujímalo, kde ste prišli k tomu, že pri podaní výpovede zamestnancom sa výpovedná doba automaticky predlžuje na tri mesiace, ak PP trvá dlhšiu dobu.