Asistent učiteľa - plat

jazminn
24. aug 2021

Mam ukončené Mgr. v odbore Socialna práca, nemám pedagogické minimum, a idem robiť asistentku učiteľa, ale len na polovičný úväzok, nie je niekto, aký tam bude plat asi...?

jajo1
24. aug 2021

zaradenie do platovej triedy 5 (pedagogický asistent - ukončené VŠ 1. stupňa - nekvalifikovaný) https://www.minedu.sk/data/att/15519.pdf
Základný tarifný plat podľa tabuľky 817,50 eur v hrubom, a z toho polovica, čiže 408,75 eur v hrubom, keďže ide o polovičný úväzok
https://www.minedu.sk/data/att/16799.pdf

jazminn
autor
24. aug 2021

@jajo1 .......a odvody z 408,75 eur budú asi kolko ?

jajo1
24. aug 2021

@jazminn https://www.platy.sk/vypocet-mzdy
cca 350 eur pri uplatnení nezdaniteľnej časti základu dane a bez detí a iných faktorov

jajo1
24. aug 2021

teda tých cca 350 eur bude čistá mzda

jazminn
autor
24. aug 2021

@jajo1 ok dakujem

evora
24. aug 2021

Mimo tému, ale ja som v šoku. To naozaj takto málo zarábajú zozaciatku učitelia? 😮 Ja som myslela, že nástupný plat majú aspoň 1300 €...Ved to je hanba...vysokoškolsky vzdelaný človek a takýto plat 🤬

jajo1
24. aug 2021

@evora no to je v šoku veľa ľudí. Základný tarifný plat začínajúceho učiteľa je cca 915 eur. Zadávateľka témy je síce vysokoškolsky vzdelaná, ale žiaľ pre danú prácu nekvalifikovaná, preto je zaradená do nižšej triedy s nižším platom

pietra
24. aug 2021

@evora smutne, ze malo nezarabaju len na zaciatku. Kolegyna ma 20 rokov praxe, atestaciu, kredity a tych 1300 este nema, ale aspon sa k nim blizi.

jazminn
autor
24. aug 2021

@jajo1 našla som, že na plný úväzok je 738,50e a to je 4.tr., takže mne nedajú tých 408,70e, ale len 369,25,.... nedajú mi 5 tr., ale len 4tr., lebo nie je potrebné Vś vzdelanie...

alenka7777
24. aug 2021

@evora nielen zo zaciatku. ani po 10 rokoch praxe nemas v skolstve ani 1000 eur v cistom

sorciera24
24. aug 2021

@evora no, to len ludia maju mylen prestavy....ako asistenti ucitelia maju takto malo, lebo nepotrebuju VS, a tuto pani je este aj ako nekvalifikovana...ale uprimne...mam 14r. praxe, doktorat, atestaciu a tvoju sumu v hrubom este nedosahujem....

1katus1
24. aug 2021

@alenka7777 mám 2 známe učiteľky na prvom stupni a viem že zarábajú viac než 1000 € ale museli si robiť akési kredity . Ale keď si to prerata človek na hodinu nie je to zle. Len prosím nehovorte o domácej príprave možno prvé roky potom majú to isté stále kol dokola. A to je dokonca aj názor učiteľky čo učí.

dayanare
25. aug 2021

@1katus1 Nemožeš rátať hodinovku len za priamu pedagogickú činnosť. Aj keď je po pár rokoch príprava stále kol dokola, neznamená to, že nezaberie dosť času. Samozrejme je rozdiel stredoškolský učiteľ vs prvostupniar, je rozdiel slovenčinár vs telocvikár. A je veľký rozdiel medzi učiteľom, ktorý si vždy pripravuje niečo nové a snaží sa ísť s dobou, zaujať žiakov a učiteľom, ktorý je vyhoretý a bez záujmu.

zuzanockamt
25. aug 2021

@1katus1 ja som v školstve od r.2005 a teda pripravujem sa denne. Učivo je síce rovnakē, ale menia sa deti, nedá sa v každej triede uplatniť rovnaký postup atď. A stále treba prichádzať s niečím novým. Čiže treba študovať. A nedá sa vôbec porovnať učenie napr. pred 16 rokmi, keď som začínala.

zuzanockamt
25. aug 2021

@sorciera24 to vážne? Tiež mám prax 14 rokov aj nejaké dni, atestáciu, triednictvo, kredity a teda tú sumu v hrubom už mám. A to nemám ani doktorát, keďže ten sa nám o zvýšenie platu nepostará, takže zbytočné úsilie

alenka7777
25. aug 2021

@1katus1 jedna baba povedala.... ja som ucitelka, tak asi viem, aky mam plat. ani zdaleka nemam 1000 eur v cistom. ziadne pripravy? to ano, pokial ucitel zaspal dobu. pokial ide s dobou, chce byt moderny, inovativny, tak neexistuje, zeby sa nepripravoval. kolegyna, ktora uci na 1. stupni, menila za 25 rokov ucebnice 11x! vzdy musela kazdu ucebnicu dokladne nastudovat. ale ja sa nestazujem. odrobim naozaj 8 hodin denne, ani viac, ani menej a nam taky plat, aky mam. pre niekoho nalo, pre niekoho vela.

kvetinka75
25. aug 2021

@evora toto je plat asistenta učiteľa a píše že nemá ani ped.minimum. Mám veľa kamarátiek učiteliek a tých 1000eur v čistom majú. Ale zháňajú nejaké kredity, dorábajú školy.

pietra
25. aug 2021

@1katus1 no existuju "tiez ucitelia", ktorí svoju pracu flakaju a potom sa naozaj nemusia pripravovat, ale chudence deti. Dobry ucitel sa pripravuje aj po x rokoch praxe, len mu mozno ta priprava uz nezaberie tak vela casu. A dokonca verim aj tomu, ze moze nejaky ucitel mat vyssi plat ako ten zvysok. Mala som znamu, ucila ten isty predmet ako ja, len ja v meste, ona na dedine, riaditelka bola jej rodina a osobny priplatok mala 300 eur a este jej tam nejake ine veci dali, takze v konecnom dosledku mala v cistom o dost vyssi plat ako ja s viacrocnou praxou. Ak sa ale bavime o beznych platoch z tabulky (vratane atestacii, kreditov, triednictva, ....) k sume 1300eur v hrubom sa dopracovava dlhe roky.

sorciera24
25. aug 2021

@zuzanockamt no ja kredity nemam....neviem, kolko mas za kredity.....mam aj nejake drobne osobne....ale cini mi to nieco malo cez 1200 (v hrubom)....vzdy je to okolo 1000v cistom+- ...terza pozeram pasku, tak ked mam dovolenku, tak uz mam skoro 1300 äale stale nie....mam lepsiu vypaltu, ako ked robim:D)

jazminn
autor
14. sep 2021

Ked mám odpracovaných 40 rokov síce v školstve ale nie ako pedagogický pracovník, koľko rokov, alebo vôbec prax mi uznajú...

slavik79
22. sep 2021

@jazminn mozem sa opytat, ako sa ti dari na pozicii asistenta? A snad som dobre pochopila, mas VS nepedagogickeho smeru a si bez DpS a aj tak ta prijali? Ja tiez rozmyslam tymto smerom, rada by som pracovala ako asistent ucitela, tiez mam VS neped. zamerania a takisto som bez pedag. minima. Mam tiez sancu sa zamestnat? Ja by som si aj urobila to pedag. minimum, ale uz popri tomto zamestnani😅

jazminn
autor
23. sep 2021

@slavik79 som veľmi spokojná, ale aby som vysvetlila, ja som po chorobe na plnom invalidnom dôchodku a asistentom som len na 4 hodiny. Rozhodla som sa pre túto prácu, lebo nebol záujem hlavne preto, že je to len na 4 hodiny a mne to vyhovuje. Pm si už doplnať nebudem, mam len niekoľko rokov do riadneho dôchodku a ked bude nadalej možnosť tak budem pracovať na tejto pozícii aj bez minima..., ako nekvalifikovaná.

snezienkaaa82
24. sep 2021

Švagriná ma 1-4, rozširovanie štúdium Aj, a plat ma určite cez 1000 eur

desore
9. okt 2021

@evora Prosim? Maju kralovske peniaze za to, kolko hodin odrobia za tyzden plus 3 mesiace doma.

mijo53
9. okt 2021

@evora 1300 majú asi pred odchodom do dôchodku v najvyššej triede podľa tabuľky

kataleya
9. okt 2021

@evora po vysokej škole som ako asistentka učiteľa na polovičný úväzok zarobila 300€ :( platy šli trocha hore odvtedy 😁 ešte tu vidim komentáre, že sú 3 mesiace doma. Nie sú doma 3 mesiace. Chodia do práce aj počas letných prázdnin a čerpajú dovolenky cez letné, zimné, jesenné prázdniny. Potrebovala som ísť k lekárovi počas školského roka? Bohužiaľ. Musela som si to naplánovať cez prázdniny, keď som povinne čerpala dovolenku

sorciera24
9. okt 2021

@desore kralovske peniaze?1000E? to fakt? ako vies kolko robim za tyzden, moj uvazok je 37.5h/tyzden...mnohokrat to prevysuje tieto hodiny...bezne po veceroch riesim rodicov, telefonujem, on-line stretnutia (pisomky a pripravy nespominam).....kym niekto pride z prace a ma veget...aj takto sa to da brat.....a mimochodom...ja teda 3mesiace doma nie som!....ak by si poznala zakon, tak vies, ze ucitel nema 3 mesiace dovolenky, takze blbost, co pises....skor nez cosi vypustime z ust, treba si overit fakty.....lebo tieto reči fakt neznasam!

desore
9. okt 2021

@sorciera24 Ja som ucila na statnej skole, takze fakty viem. A nepresvedcis ma!!! Mate kralovske peniaze za to, co robite!!!

sorciera24
9. okt 2021

@desore jaaj, tak porovnavas so sebou!...nie kazdy moze ucit halvne pre takyto pristup, ze oduci a ide domov (dufam, ze takych ucitelov je co najmenej)....a ak si ucila, tak vies, ze 3 emsiace dovolenky zo zkaona nemas!!! neklam! ....za to, že neikto robi velke h......... nezanmena, ze tak robia vsetci!...... moj muz je vystudovany ucitel...ale ked vidi, co vsrkto robim nad ramec (toho co ty spominas)....v zivote do skolstva nepojde.... neporovnavaj seba so szvyskom a nezavadzaj ohladne volna!

jaruska6
9. okt 2021

Nechcem prilievať olej do ohňa nepracujem ako učiteľka ale tiež mám VS vzdelanie 2st. a plat po xy rokoch práce 876EUR v hrubom,kamoška pracuje v štátnej správe VS 2stupna,plat 820EUR , samozrejmosť zodpovednosť, precíznosť v práci a keďže mám 45rokov nie som už najmladšia pre zamestnávateľov nezaujímavá som rada že v týchto časoch mám vôbec prácu.Co sa týka učiteľov samozrejme pracovať s deťmi je náročné a deti sú dnes také aké sú,ale na druhej strane nie je učiteľ ako učiteľ.Pocas distancneho vzdelávania som so synom absolvovala zo začiatku takmer každú hodinu a výučba bola vselijaka,od super pripravených hodín s výbornou výučbu,fakt klobúk dole,po hodiny kde som pravidelne musela vysvetliť učivo a suplovať prácu pedagóga a tie hodiny boli úplne odflaknute a nech sa na mňa nikto nehnevá ale áno niektorému učiteľovi by som dala plat aj 2000EUR a inemu ani základnú mzdu.