Dali by ste sa v ochrannej lehote na PN?

6. jún 2021

Baby ako je to s materskou?

Som zamestnaná viac ako 270 dní. V máji som zmenila zamestnávateľa s tým, že som neplánovane otehotnela. Pracovnú zmluvu mám na dobu určitú, ako záskok za zamestnankyňu počas MD/RD. Samozrejme, nemám v pláne ešte počas skúšobnej doby oznamovať zamestnávateľovi, že som tehotná. Síce mi spomínal, že chce vytvoriť pre mňa nové pracovné miesto na dobu neurčitú po skúšobnej dobe, v tejto situácii sa ale na to nespolieham. Zamestnankyňa, za ktorú som náhrada, má deti, ktoré budú mať v júli už dva roky. Samozrejme, na rodičovskej dovolenke môže byť až do troch rokov dieťaťa, na to sa ale nespolieham, skôr si myslím, že od septembra sa už bude chcieť vrátiť do práce a mne, keďže oznámim, že som tehotná, pracovnú zmluvu už nepredĺžia. Termín pôrodu mám v januári. Prosím poraďte mi, čo by ste robili vy na mojom mieste? Ak sa naozaj v septembri vráti, dali by ste sa v ochrannej lehote na PN? Neviem vôbec ako by som mala v takomto prípade postupovať, aby som zas nezostala úplne bez príjmu.

A ešte ďalšia otázka, z akej výšky sa mi bude počítať materská? Ak zostanem zamestnaná až do nástupu na materskú, predpokladám, že už z vymeriavacieho základu u nového zamestnávateľa. Ak mi ale skončí PP naozaj v septembri a ja by som poberala len PN? Vôbec sa nevyznám do týchto sociálnych vecí. 😔

Ďakujem vám naozaj veľmi pekne.

ivkazba
6. jún 2021

Aby sa ti materské počítalo z nového zamestnania, musíš tam byť zamestnaná resp. poistená minimálne 90
kalendárnych dní bez PN a očr.
Čo sa týka prípadného ukončenia pracovného pomeru. Ak by si skončila skôr, nemusíš ísť na PN. Môžeš ísť aj na úrad práce. Materské budeš mať, pretože budeš v ochrannej lehote.

mogaa
6. jún 2021

Ak reálne odrobíš u nového zamestnávateľa viac ako 90dní, bez OCR a PN tak sa ti materská bude počítať z nového zamestnania...a ano ak ťa lekár vypíše, že budeš mať diagnozu, tak môžeš ísť v ochrannej dobe na PN, treba ale počítať s tým že ak budeš mať vychádzky musíš ich dodržiavať, kontroly zo SP chodia aj tehotným....SP nerozlišuje či ide pri PN o tehotnú a nerozlišuje ani diagnozy, kontroluje dodržiavanie liečebného režimu ak si na PN....

mogaa
6. jún 2021

a aby si neostala bez príjmu môžeš čerpať aj podporu.....na materskú nárok nestratíš, keďže budeš v ochrannej lehote

autor
6. jún 2021

No a toto je práve tá vec, že zamestnaná na TPP dva roky budem až v októbri 2021 a až vtedy mi vznikne nárok na podporu v nezamestnanosti...Nastúpila som na TPP až v októbri 2019 do mája 2021, od mája som u nového zamestnávateľa, tým pádom asi len PN...