Dohoda o vykonaní práce

michaelammm111
28. sep 2022

Ahojte baby,

Chcem sa spýtať, som evidovaná na úrade Práce ale dostala som dobrú ponuku do konca roka na dohodu o vykonaní prace. Dnes som bola zaniesť zmluvu na úrad a mala som to za vybavené, že ma teda odhlasujú z úradu a ja budem pracovať normálne na dohodu. No poobede mi volala pani z úradu že to nieje pracovná zmluva, iba dohoda, takže mám prísť normálne na ďalší termín hlásenia sa na úrad. Teraz tomu nechápem.. veď aj pri dohode za vás zamestnávateľ odvádza odvody nie? Ja nepoberám ani podporu takže mi je lepšie pracovať aspoň zatiaľ takto. Tých smiešnych 40 hodín za mesiac na úrade mi je na nič.. ďakujem za rady ako postupovať❤️
(PS - vždy som bola evidovaná len na zmluvu tak nemám úplne prehľad ako to je s týmito dohodami..)

daniela1911
28. sep 2022

@michaelammm111 je to “práca” nad 40 kalendárnych dni, alebo prekročenie zárobku - aby ta úrad vyradil.
Po skončení mesiaca budeš dokladať doklad o prijme a na základe toho ťa vyradia, popripade po 40 kalendárnych dňoch.

alchemilkazltozelena
28. sep 2022

@michaelammm111 v skratke - celé je to blud a výmysel na buzeraciu ľudí ...

mikadooo
28. sep 2022

@michaelammm111 no. Ak za teba zamestnávateľ platí všetky povinné odvody, tak keď nepôjdeš nabudúce na úrad, tak ťa vyradia z evidencie. A hotovo 🤷. Poistená si, čiže nevidím žiaden problém, ktorý by mohol nastať. Či mýlim sa? Pre istotu si na 100% over, aké odvody bude za teba zamestnávateľ platiť.

michaelammm111
autor
28. sep 2022

@daniela1911 ahaaa, ja som myslela že ma vyradia hneď keď donesiem tu zmluvu.. toto som nevedela, ďakujem. A teda zamestnávateľ za mňa platí odvody pri tomto type dohody? Lebo nikde som čítala že do sociálnej za mňa odvádza ale do zdravotnej iba za tie dni ktoré som odrobila. Čiže keď odrobim od pondelka do stredy, za štvrtok a piatok si musím do zdravotnej zaplatiť sama. Je toto pravda? Ďakujem za odpoved

michaelammm111
autor
28. sep 2022

@mikadooo Ano, musím si to overiť u zamestnávateľa.

daniela1911
28. sep 2022

@michaelammm111 záleží aký typ dohody máš, ale áno, je možné, že bude v ZP vykazovať len dni, kedy budeš pracovať. Ostatne dni, pokial budeš na UP bude platiť stať. Potom ako samoplatca.

michaelammm111
autor
28. sep 2022

@daniela1911 a nevieš prosím ťa koľko sa platí napríklad za jeden kalendárny deň do ZP? Alebo z čoho sa to počíta?

eteew267
28. sep 2022

@michaelammm111 ja som tiež pracovala na dohodu o vykonaní práce. A tam máš tuším pravidelný a nepravidelný príjem. Neviem ako to máš v zmluve ale keď máš 40 hodín do mesiaca tak asi nepravidelný. Ja som mala pravidelný a tam som pracovala každý deň okrem víkendu celý mesiac čiže som mala odvody hradené zamestnávateľom. A do zdravotnej poistovne je mesačne tuším okolo 80 eur ak si teda samoplatca.

michaelammm111
autor
28. sep 2022

@eteew267 ahoj, v zmluve mám iba - “prácu bude zamestnanec vykonávať v pondelok až nedelu, vždy podľa potrieb zamestnávateľa.” Na pohovore nám bolo povedané že za mesiac musíme odpracovať minimalne 50 hodín.

9lf9
28. sep 2022

@michaelammm111 je to tak ako pise @daniela1911, pokial neprides na dalsi stanoveny kontakt tak ta vyradia pre nespolupracu a tym padom by si sa mohla evidovat az po 6 mesiacoch, tak pozor na to.

eteew267
28. sep 2022

@michaelammm111 jaj a vieš ako máš ten mesiac rozplánovaný alebo to za pochodu budú určovať? nemáš nejaký rozpis kedy a od koľkej do koľkej pracuješ ? Lebo ja som mala normálne na celý mesiac dochádzku napísanú. Ale máš v zmluve že môžeš za rok len 350 hodín či?

michaelammm111
autor
28. sep 2022

@eteew267 tu píšu že keď požiadam o vyradenie z vlastnej vôle tak sa môžem opätovne evidovať na úrade po 3 mesiacoch.. verím že dovtedy si nájdem prácu ale tak toto by bolo pre mňa asi najvýhodnejšie

michaelammm111
autor
28. sep 2022

@eteew267 Ano v zmluve mám maximálne 350 hodín. A rozpisy sa plánujú vždy týždeň dopredu, roboty je veľa takze preto plánujem odrobiť aspoň 80 -100 hodín za mesiac.. preto sa mi na úrade naozaj neoplatí byt obmedzovaná tými maximálnymi výplatami a hodinami.. keďže nemám žiadnu podporu..

eteew267
28. sep 2022

@michaelammm111 ja som mala 4hodiny od pondelka do piatka čiže za mesiac okolo 80 hodín odpracované a nemusela som sa hlásiť na úrade nič ani platiť do poisťovne takže neviem :D asi to záleží od konkrétnej práce a zamestnávateľa a neviem že akú máš pracovnú dobu pružnú alebo od do ?

daniela1911
28. sep 2022

@michaelammm111
ZP mesiac 79,31€, vydelíš počtom dni a máš alikvotnú časť na deň.
Ak by si odpracovala každý pracovný deň aspoň hodinu.. nemusíš doplácať nič na ZP. Inak platis za dni nepoistenia (neodpracované)

michaelammm111
autor
1. okt 2022

@daniela1911 a prosím ťa, to sa počíta za pracovne dni alebo kalendárne? Teda platila by som aj za víkend alebo za dni iba od pondelka do piatku? Pretože budem pracovať cca 4 dni v týždni.. tak neviem ako to mám rátať.

daniela1911
1. okt 2022

@michaelammm111 kalendárne dni

bublinka1426
6. okt 2022

@eteew267 takze ak napr nie som evidovana na urade prace ale robim na dohodu, kde zamestnavatel uvedie 10hod tyzdenne ( a nebude hradit kazdy kalendarny den ZP) on za mna napr uhradi za odpracovane dni ZP v sume 50 eur a ja tympadom ze fungujem ako samoplatca, musim potom pri RZ doplatit zdravotke tych 30 eur / mesiac tak je to? dakujem

9lf9
6. okt 2022

@bublinka1426 doplatis si sama zvyšné dní v mesiaci za ktoré ti zp neodviedol zamestnávateľ.

michaelammm111
autor
6. okt 2022

@9lf9 a sociálnu platí automaticky zamestnávateľ?

9lf9
6. okt 2022

@michaelammm111 z dohody s pravidelnym prijmom plati do zdravotnej a socialnej

bublinka1426
6. okt 2022

@9lf9 aky je rozdiel medzi pravidelnym a nepravidelnym prijmom? dakujem

daniela1911
7. okt 2022

@michaelammm111 SP sa platí z výšky HM, koľko zarobíš, toľko sa zaplatí (pomerne medzi zložky sociálneho poistenia). Nakoľko nie je štátom stanovené min sociálne poistne/mesiac. Zamestnanec nič nedopláca povinne.