Dovolenka po ukončení rodičovskej dovolenky

dankolucka
28. nov 2011

Prosim niekoho znaleho paragrafov, aby mi vysvetlil nasledujuci text, ja tomu naozaj nerozumiem.

Dovolenka na zotavenie

Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 Zákonníka práce sa posudzuje ako výkon práce (§ 144a ZP). Rodičovská dovolenka podľa § 166 ods. 2 Zákonníka práce sa na účely dovolenky neposudzuje ako výkon práce.

Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) pre čerpanie rodičovskej dovolenky nevyčerpá ani v budúcom kalendárnom roku dovolenku, Zákonník práce jej umožňuje, aby si nevyčerpanú dovolenku mohla čerpať podľa ustanovenia § 113 ods. 3 Zákonníka práce po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky.

V juni dovrsi moje dieta tri roky a chcem sa vratit do prace. Je pravda, ze mi pocas troch rokov doma vznikol narok na dovolenku? V akom rozsahu? Je mozne ju cerpat hned nasledujuci den po ukonceni rodicovskej dov.? Pracujem v skolstve a rada by som nejakym sposobom vykryla jun az august a realne zacala pracovat az od septembra. Dakujem vopred za akekolvek informacie.

ajuss
28. nov 2011

ahoj, ja som na tom podobne, ibaže moja dcéra bude mať 2 roky ( jún), ale tiež chcem nastúpiť v septembri do práce a tiež pracujem v školstve. Čo som zisťovala, tak dovolenku, ktorú mám z roku 2010 ( bola som na materskej- vznikol mi nárok na dovolenku) si môžem čerpať pred nástupom do práce, čiže júl-august (aspoň tak mi povedala naša účtovníčka). V roku 2011 som bola na rodičovskej dovolenka, tak mi nevznikol nárok na dovolenku. Za rok 2012 mi vznikne nárok, ale len pomerná časť (podľa toho koľko budem pracovať). Tam sa to kráti nejako, že za prvých 100 neodpracovaných dní o 1/12, potom za každých 21 neodpracovaných dní o 1/12.
Čiže ak máš starú dovolenku z roku 2009 (ak si si ju nečerpala medzi materskou a rodičovskou dov.) tak tu by si si mohla vyčerpať cez prázdniny (tam sa to mne nekrátilo tak asi ani tebe, čiže by si mala mať celú dovolenku). Neviem však či si môžme čerpať dopredu dovolenku , ktorá nám vznikne za rok 2012. To si musím ešte aj ja zistiť. Snáď som aspoň trošku pomohla. 🙂
Najlepšie by si spravila, keby si zašla za účtovníčkou, ktorá vám robí výplaty a tá by ti vedela najlepšie povedať čo a ako.

dankolucka
autor
28. nov 2011

@ajuss dakujem, ze si sa ozvala. Este jedna otazka> za rok 2009 mi zostala dovolenka aj ked som nastupila na matersku 8 tyzdnov pred porodom a predtym som bola cca pol roka na PN?

macamac
28. nov 2011

@dankolucka ahoj.
presne ti rozumiem-som učiteľka 😉 a nastúpila som teraz do práce od augusta po rodičovskej dovolenke
ja som to spravila tak,že som nastúpila už od 1.8.2011 a do toho 25.8.,kedy sme nastupovali všetci,som si vyčerpala časť starej dovolenky
samozrejme-tým pádom mi už aj za ten "dovolenkový" august patrila a nabehla alikvótna časť dovolenky+od 25.8. do konca kalendárneho roka tiež ďalšia alikvótna časť dovolenky, takže mám ešte dosť a to po novom roku nabieha už nová
nárok na dovolenku ti nevzniká počas 3 rokov doma,ale len počas materskej dovolenky, nie rodičovskej
a dá sa čerpať hneď nasledujúci deň po ukončení RD

dankolucka
autor
28. nov 2011

@macamac vdaka zas som o kusok dalej 🙂

macamac
28. nov 2011

@dankolucka 😉 nie je zač 🙂

dankolucka
autor
28. nov 2011

baby, este ma napada jedno riesenie. Predlzenie rodicovskej dov. o tri mesiace..je mozne aj ked dieta nema zdravotne problemy? A potrebovala by som suhlas zamestnavatela?

ajuss
30. nov 2011

@dankolucka aj ked si bola v roku 2009 na PN a nastupila na matersku 8 týždňov pred porodom, aj tak ti vznikol nárok na dovolenku. ja som to mala rovnako ako ty a mám nárok na celú dovolenku, ale ja som si brala niečo aj medzi materskou a rodičovskou dov. takže sa mi nekrátila dovolenka (mám dovolenku na celý júl a august). Tebe sa možno o pár dni kratila, ak si šla hneď na rodič. po materskej. Ale vznikne ti hned aj nová, tak si myslím, že prázdniny by si tým vykryla. Zavolaj do školy a zisti si kolko maš dovolenky, aby si sa vedela zariadiť. 😉
Ak nemá dieťa zdr. problémy, tak si asi môžeš predlžiť rodičovskú, ale ti asi nebudú nič platiť. V tomto ti neviem moc poradiť. 😒

dankolucka
autor
30. nov 2011

@ajuss dakujem. zavolam, ale chcela najprv nejake info, aby som bola trochu zorientovana na co mam narok 🙂