Dvojmesačná alebo trojmesačná výpovedná lehota

katkamarcinova
18. apr 2024

Ahojte sme už zúfali manžel pracuje 7 rokov u sukromnika a chce dat výpoved ku 30.4.2024 napisal s dv9jmesačnou vypovednou lehotou ale vedúci nijak raz nechce podpisat lebo že on ma 3 mesiace mat vypovednu lehotu ale čitam zakonik práce a je uvedene 2 mesiace a už nevieme ako mu to vysvetlit ze 2 mesačna má byt lehota. Alebo sa mýlime ? Dakujem ono je aj 3 mesačna podla paragrafu 67 myslim ale to ak da zamestnávatel výpoved

beckinka
18. apr 2024

Ahoj, vypoved veduci nemusi podpisat. Vypoved sa oznamuje, jedine ze chcete ukoncit PP dohodou, v tomto pripade sa musite dohodnut. Ked robi veduci napriek, tak poslat postou ako doporucenu zasielku s dorucenkou alebo dorucit na personalne.

janaolas332
18. apr 2024

@katkamarcinova ak pracoval u neho viac ako 5 rokov, tak podľa zákonníka práce je výpovedná doba 3 mesiace,ak to neukoncili dohodou.

beckinka
18. apr 2024

@janaolas332 iba ak vypoved dava zamestnavatel. Ak dava zamestnanec a je tam viac ako rok, tak 2 mesiace. Ja som tiez mala 2 mesiace a vypoved som dala ja
https://www.profesia.sk/kariera-v-kocke/legisla...

katkamarcinova
autor
18. apr 2024

@janaolas332 ale to je vtedy ak dáva zamestnavatel vypoved nie zamestnanec

janaolas332
18. apr 2024

@katkamarcinova určite nie,pozri si ešte raz zákonník práce §67 a §62.

viestta
18. apr 2024

Kedze je april, tak vypoved ku koncu mesiaca davat nemoze, jedine ukonci PP dohodou. Vypoved moze podat teraz, od 1.5. mu zacne bezat vypovedna lehota, ktora je 2 mesiace, cize PP moze skoncit az koncom juna.

katkamarcinova
autor
18. apr 2024

@beckinka on stale tvrdi ze 3 mesiace a nepodpisuje uz sme na nervy ze chce potiehnut naschval.do noveho mesiaca asi zajtra to poslem.doporučene a hotovo

viestta
18. apr 2024

@katkamarcinova vypoved mozte poslat postou doporucene, odniest na personalne, do podatelne, pripadne na sekretariat riaditela

katkamarcinova
autor
18. apr 2024

@beckinka ahoj no ja si nyslim ze schvalne nepodpisuje ze to chce preniest do noveho mesiaca alebo neviem stale tvrdi ze 3 mesiace on mu dal osobne vypoved a neviem teraz ked posleme doporučene obavam sa ze to nevyberie schvalne z pošty

beckinka
18. apr 2024

@katkamarcinova, aj ked vypoved nepreberie zakon ma za to ze bola dorucena a platna. pozri https://ficek.sk/dorucenie-vypovede-a-neprevzat...

katkamarcinova
autor
18. apr 2024

@viestta on pracuje sam a jeho zena je mzdova uctovnicka oni su sami dali sme mu to osobne nemaju ziadne personalne a podobne :(

viestta
18. apr 2024

@katkamarcinova tak poslat doporucene.

katkamarcinova
autor
18. apr 2024

@janaolas332 ja som si pozrela

katkamarcinova
autor
18. apr 2024

@janaolas332 3 mesiace je ak je daná zamestnancovi to.znamena ze mu niekto dáva výpoved nie on

katkamarcinova
autor
18. apr 2024

@viestta ano on mu uz vcera dal ze konci k 30.4 a skonci dvojmesacnou lehotou 30.6 no on stale tvrdi ze musi odrobit 3 mesiace a nepodpisuje ju

beckinka
18. apr 2024

@katkamarcinova, pozri co som ti poslala v linku. To je odpoved pravnika a mas tam aj ustanovenie zakonnika prace

Dobrý deň, Zákonník práce s takýmito situáciami počíta a v ustanovení § 38 ods. 4 upravuje, že sa zásielka považuje za doručenú aj v prípade, ak sa zásielka vráti od adresáta ako neprevzatá. Povinnosť Vášho manžela bude splnená aj v prípade, ak sa zásielka vráti s poznámkou "neprevzatá v odbernej lehote". Tzn. že sa uplatní tzv. fikcia doručenia. Zásielka sa považuje za doručenú aj v prípade jej reálneho nedoručenia. Podľa ustanovenia § 62 ods. 7 Zákonníka práce začína plynúť výpovedná doba od prvého kalendárneho dňa nasledujúceho mesiaca po doručení výpovede. V zmysle príslušnej judikatúry pri doručovaní jednostranných právnych úkonov (výpoveď) stačí, ak je adresátovi umožnené prevziať zásielku a oboznámiť sa s jej obsahom. Všeobecne je možné uviesť, že sa zásielka považuje za doručenú dňom, kedy bolo adresátovi umožnené ju prevziať.

katkamarcinova
autor
18. apr 2024

@beckinka dakujem ale ako mu vysvetlit ze ma 2 mesačnu a nie 3mesačnu ako to on tvrdi :(

beckinka
18. apr 2024

@ale to je jedno co si mysli, zakon je nad nim. Pozri, keby bolo velmi zle, mozte sa sudit o neplatnosti vypovede ale nema sancu ak si tvoj muz splni to co som napisala. Mozno to aj vie ze ma mat 2 mesiace ale umyselne natahuje cas.

eeffka
18. apr 2024

@katkamarcinova ty mu nic nevysvetluj, vypovedna vo vasom pripade je 2m, pekne mu posli postou,resp nech odovzda so svedkom,ze odmietli prevziat a rovno by som zasla na inspektorat prace a asi by ma prudko rozboelel chrbat na pnku. Ako dezert toto.

tykat
18. apr 2024

@katkamarcinova "on mu uz vcera dal ze konci k 30.4 a skonci dvojmesacnou lehotou 30.6"
On nekonci k 30.4. On podava vypoved a pracovny pomer sa mu skonci k 30.6. (ak doruci vypoved do 30.4.).
2 mesacna vypovedna lehota sa pocita od zaciatku mesiaca nasledujuceho po doruceni vypovede.
Ak doruci 30.4. tak konci k 30.6.
Ak doruci 1.5. tak konci k 31.7.
Dajte si to napisat niekomu kto sa v tom vyzna.

beckinka
18. apr 2024

@tykat, napriklad na profesii je vzor vypovede zo strany zamestnanca, len doplnia inicialy a datum.

katkamarcinova
autor
18. apr 2024

@tykat on včera dal vypoved takto a on že musi 3 mesiace a ze mu má priniest potvrdenie kde je napisane ze 2 mesiace

eeffka
18. apr 2024

@katkamarcinova mas to dobre, vola sa to zakonnik prace. Neverim ze mzdarka nevie elementarne veci.

mogaa
19. apr 2024

@katkamarcinova a čo rieši? výpoveď dal a hotovo....vedúcemu nech povie, že ak sa mu nepáči, dá mu tam 3meisace a hneď ostane doma na PN a hotovo.....

tiika
19. apr 2024

@katkamarcinova skúste tam dopísať na výpoveď i klauzulu, že nadriadený odmieta prebrať výpoveď a dátum.
Veď odmieta, tak nech to teda podpise… alebo cim skôr poslat poštou.
A môžete mu tam dať úryvok zo zákonníka prace, že výpovedná doba je 2 mesiace. Ak šéf tvrdí opak, nech mu to dokáže.
Ale v princípe je to úplne jedno. Muž skončí podľa zákona bez ohľadu čo sef tvrdí či chce.

katkamarcinova
autor
19. apr 2024

@eeffka no jeho manzelka je mzdarka a tvrdi čo on a my mu mame dokazovat ze dva mesiace ale dakujem za rady posleme postou doporučene a hotovo skonči 30.6.2024

melanta
19. apr 2024

@katkamarcinova
jeho manzelka je mzdarka a tvrdi čo on a my mu mame dokazovat ze dva mesiace - nech jej muž povie, že ak si ona ani jej muž nevedia prečítať zákonník práce, nech kontaktujú inšpektorát práce, ten im rád poradí a bezplatne. A nech viac nediskutuje. Ak má potvrdenie, že výpoveď prevzali, nemuší nič viac riešiť. Ak nemá, nech ju ešte dnes pošle poštou doporučene. Tam platí, že ak by si poštu aj úmyselne neprevzali, právne sa zásielka považuje za doručenú.