Je dôležitý dôvod výpovede pre úrady do budúcnosti?

dancas
5. apr 2013

Ahojte, neviete mi niekto poradiť? Dostala som výpoveď po RD pre nadbytočnosť, na papier mi však dali podpísať Žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru dohodou podľa par.60 a to mám o tú výpoveď ešte požiadať. Ešte som nepodpísala, chcela by som vedieť, či má dôvod výpovede na niečo vplyv - úrad práce, sociálka, zdravotná, prípadne pri hľadaní práce.. alebo neviem čo. Viem, že ak by ma chcel zamestnať niekto ako nezamestnanú a chcel by na mňa brať príspevok, mala by som mať ako dôvod z org. dôvodov (ale to neviem isto). Poradíte? Ďakujem.

sissy27
5. apr 2013

@dancas hlavne si nepíš výpoveď ty, ak ťa chcú prepustiť tak nech to urobia ale aj s patričným odstupným, okrem toho, ak ťa prepustia pre nadbytočnosť, tak na tvoju pozíciu nesmú nejaký čas nikoho iného zamestnať - čiže je možné, že teba chcú prepustiť, aby tam niekto dosadil svoju neter alebo niečo podobné...
neviem o tom, že by dôvod výpovede mal na niečo vplyv, ak sa nejedná o hrubé porušenie prac. disciplíny....

majka2508
5. apr 2013

to že chcú, aby si ty napísala výpoveď, tak to znamená, že ti nedajú odstupné. ja by som nič nepísala. nech mi oni dajú..inak to je to jedno, prečo ťa vyhodia.žiadne úrady to neriešia.to, že aby na teba poberal zamestnávateľ nejaké príplatky musíš byť evidovaná min. 3 mesiace. aspoň niečo,ak ti to pomôže 🙂

akramgad
5. apr 2013

nepodpisuj a nepíš si výpoveď !!!! aj keď ti slúbia že odstupné dostaneš nech ti dajú oni aby ti preplatili aj dovolenku aj odstupné !!!!

dancas
autor
5. apr 2013

Jaj, ďakujem Vám, ste zlaté, aspoň budem teraz kľudnejšie spať. To je strašné, na čo všetko si treba dávať pozor. Ďakujem 🙂

sisaha
5. apr 2013

@dancas pripajam sa k ostatnym...nic si sama nepis.. nech ti daju oni vratane odstupneho + vypovednej doby + preplatenu dovolenku... Dovod vypovede nema ziaden vplyv do buducnosti.. 😉

bosoriak
5. apr 2013

@dancas Okrem toho, co uz napisali predo mnou (ze s tebou chcu vydzubat samozrejme, bez odstupneho a pod.) to moze mat len drobny dosah na tvoju dalsiu karieru. Ale aj v zivotopise lepsie vyzera, ked je tam napisane ze si dostala vypoved kvoli tomu, ze zrusili tvoje miesto. A hlavne sa to lahsie vysvetluje na pohovore pri otazke "Preco ste odisli od predchadzajuceho zamestnavatela?" 🙂
Prajem vsetko dobre.

sense
5. apr 2013

suhlasim s ostatnymi, sama si vypoved nepis, a nepodpisuj ani dohodu, ked ti chcu dat vypoved z nadbytocnosti tak nech ti ju daju s prislusnym paragrafom a aj s odstupnym, ako nahle si napises vypoved sama al. podpises dohodu, nemusia ti vyplatit nic....a aj to ako pise bosoriak, uplne inak zneje pri pohovore moje miesto bolo zrusene al. nadbytocne a preto si hladam novu pracu....

daniela_4
5. apr 2013

presne ako pise sense... nepodpisuj dohodu ak nechces ukoncit prac.pomer.nevyplatia ti odstupne.a tiez spominane pohovory.je ine ked povies ze tvoje miesto bolo zrusene ako ze si ukoncila prac.pomer dohodou.

tajomna21
5. apr 2013

@dancas pre nadbytocnost musis dostat vypoved podla § 63 ods.1b .... potom sa mozes aj dohodnut na vypovedi podla § 60 ods.2 ale s tym, ze tam musi byt uvedeny dovod vypovede :
(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V
dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje
alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).
A potom nestracas narok na odstupne, dokonca mas narok na vyhodnejsie odstupne §76 .... ale ty si nepis nic, nech to pise vsetko zamestnavatel :
tu mas o odstupnom nieco :
§ 76
Odstupné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ  skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov
uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom
na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu,
patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva
roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval
najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval
najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval
najmenej dvadsať rokov.
(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63
ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný
stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť  vykonávať  doterajšiu prácu, odstupné
najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva
roky,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval
najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval
najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval
najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval
najmenej dvadsať rokov.