Kedy oznámiť tehotenstvo v práci?

13. nov 2023

Dievčatá pracujem ako kuchárka ,kedy oznámiť zamestnávateľovi tehotenstvo? Momentálne som 4+2
Ďakujem

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
13. nov 2023

@jj298 akú prácu si vykonávala ?

pribinak
13. nov 2023

Keď dostaneš knizku. Odfotis prednú stranu a pošleš na personálne a šéfovi

autor
13. nov 2023

@pribinak a zatiaľ môžem dvyhat ťažké ?? Je to ok ?

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kate_cs
13. nov 2023

Až keď budeš mať tehotenskú knižku a oficiálne to oznámiš personálnemu. Si potom chránená zákonom a nemôžu ťa prepustiť. Keby si povedala skôr, riskuješ, že ťa prepustia. Ja som oznámila spolu s knižkou.

pribinak
13. nov 2023

Tak zatiaľ si vo veľmi skorom štádiu tehotenstva a pokial Nedvihas naozaj ťažké veci tak je to ok
Ak máš fyzicky náročnú prácu, tak požiadaj o knizku skôr s tým že máš fyzicky náročnú prácu alebo chod na čas na PN

sasesoe
13. nov 2023

Tehotenstvo oznamuj az s papierom/potvrdenim od lekara - zvycajne tehotenska kniha. Bez toho to "nema vahu"...

tradaaa
13. nov 2023

@pribinak isto by som knižku nedávala. Len potvrdenie od gynekológa - na požiadanie vystaví.

zuzinkka18
13. nov 2023

Ja som to oznámila písomne na personálnom s potvrdením, ktoré mi vypísal môj gynekológ, žiadnu knižku ani nič som nefotila...
Bolo ale "až" v 7 týždni...mala som rizikové zamestnanie

autor
13. nov 2023

@jj298 hej len ja nosím cez 3 poschodia tovar
To ma odrádza
Tiež mi nie je ľahko to vykvakat

anjelicek26
13. nov 2023

Tak pri tvojej praci hned...ja som to povedala v 15.tyzdni,ale ja mam uplne bezrizikovy typ prace.

autor
13. nov 2023

@pribinak na PN idem koncom decembra nemám už dovolenku 🤣
Ale aj to len na 2tyzdne .
Ale áno to je to že dvyham okolo 30kg niekedy aj viac inokedy menej
A to že to nosím po schodoch.
Je mi to proti srsti im hovoriť.
Išla som cez asistovanu reprodukciu
Čiže papier problém nie je .
Ale i tak

autor
13. nov 2023

@zuzinkka18 joj to ja na personálne ani nedám .
Lebo to bude vedieť okamžite každý . A na to je ozaj skoro .
Max teda oznámim ústne nadriadenemu
Že ako to je v začiatku .
A že o 2 týždne idem na sono
A potom donesiem papier

autor
13. nov 2023

@sasesoe u mňa to váhu má.

autor
13. nov 2023

@kate_cs mňa neprepustia 😁
Za mnou budú 3roky plakať

autor
13. nov 2023

@anjelicek26 diky
Ešte si to nechám prejsť hlavou

pribinak
13. nov 2023

Chod na PN, dvíhať ťažké keď si po asistovanej reprodukcii

autor
13. nov 2023

@pribinak nechcem ísť PN
Však nezarobim ani trt.
Nemali sme umelé oplodnenie,ale nám pomáhali s clostilbegytom a všetko čo k nemu patrí kôli pco.

pribinak
13. nov 2023

Však na PN zostaň len kým nebudeš mat potvrdenie od lekára že si tehotná

tradaaa
13. nov 2023

No veď ak ti po ústnom oznámení nadriadený vyjde v ústrety, ok. Ale ak nie, po predlozeni potvrdenia ti musia priradiť prácu podľa toho. Ak ťa prezradia na inú prácu a ty klesneš kvôli tomu na zárobku, máš nárok na vyrovnávaciu dávku zo SP + tieto výhody: https://www.mzdovecentrum.sk/clanok-z-titulky/t...
Ja by som to v tvojom prípade (teda ak máš rozumného šéfa - tak som ťa pochopila) oznámila šéfovi písomne - s dohodou, nech si to zatiaľ nechá pre seba.

sasesoe
13. nov 2023

Rob ako myslis, je pravda, ze nie vsade okamzite vyhodia tehotnu, ked sa to dozvedia neoficialne/bez papiera... ale zas viacere boli prekvapene, dokonca i od rodiny... držím palce a nech vsetko dobre dopadne

kate_cs
13. nov 2023

Ty musíš vedieť. Ja len viem ako to často chodí, že sa radšej zbavia tehotnej, lebo má potom veľa výnimiek a keď odíde na MD a nájdu za ňu človeka, musí mať zmluvu ako jej zástup a vela ďalšieho.
Ale keď si si istá, že ťa nevyhodia, povedz im to, hoci nič z toho nemas, keďže bez tehotenskej knižky ti v práci status tehotnej a teda všetky tie výnimky nepridelia.

dzejn80
13. nov 2023

Ked uz teda nechces ist na PN, alebo sa inak chranit, nevlac aspon 30 kg bremena … nie si povinna. Neviem co to mas za zamestnavatela …

titla
14. nov 2023

Ja som tehotenstvo oznamila riaditelke hned z organizacnych dvovodov. Napisala som oficialne oznamenie, pripojila potvrdenie od gynekologa (este som nemala knizku) a isla osobne za riaditelkou. Povedala som jej, ze som tehotna, poprosila ju, aby si to nechala pre seba a ona mi dala potvrdenie o prevzati oznamenia o tehotenstve.
Ona ocenila, ze som jej povedala o tehotenstve skoro a mohla sa zariadit a nikto v robote este niekolko tyzdnov netusil, ze som tehotna.

Na tvojom mieste, pre povahu tvojej prace, idem za nadriadenym co najskor. Oficialne oznamim tehotenstvo a zaroven poziadam o upravu pracovnej naplne. Ak je sef normalny/a poprosim o diskretnost. Ale urcite by som neriskovala. Takto budes zaroven zo zakona chranena - nemozu ta len tak prepustit. A ak aj pre Teba nemaju vhodnu pracu, stale mas narok na svoj plat, ci uz budes vykonavat inu pracovnu napln, alebo ostanes doma (ak nema pre Teba zamestnavatel ine vyuzitie)

muchotrafka298
14. nov 2023

Tehotenstvo oznam pisomne a s prefotenou prvo stranou tehotenskej knizky. Len tak si chranena zakonom a budu musiet Ti upravit pracovnu napln podla zakonnika prace. Neoznamuj to "len tak" bez akehokolvek potvrdenia, nemusia to akceptovat.

autor
14. nov 2023

@muchotrafka298 akceptovali to úplne v poriadku.
Už dnes som mala menej práce 🙂
Takže je to ok.
A dodatočné dodám tehotenskú knižku .
Ale samozrejme to potrvá keď že som len 4tt