Koľko by mali zarábať učitelia?

28. feb 2023

Ak priemerna mzda je cca 1300 eur v hrubom, kolko by mal podla vas zarabat priemerne ucitel? V hrubom.

loginexistuje
28. feb 2023

pmalo by to byt regionalne odstupnovane a navizane na priemernu mzdu regionu 😉

pribinak
28. feb 2023

@loginexistuje zlý nápad, potom by do najchudobnejších regiónov nechcel ísť nikto učiť, pretože by mal napr aj o 30% nižšiu mzdu ako učiteľ v bohatšom regióne

Ucitelia si určite zaslúžia slušne ohodnotenie, nie to čo majú u nás.

loginexistuje
28. feb 2023

@pribinak nesuhlasim praveze deti v bohatsich regionoch su potrestane za to kde ziju lebo kym za tuto sumu sa v regione boju o miesto v Ba je problem najst ucitela
deti maju pravo na rovnaku kvalitu vzdelavania

a okrem toho regionalne rozdiely v platoch pri rovnakej pozicii je bezna vec v inych sferach

autor
28. feb 2023

@pribinak Kolko je podla teba slusne ohodnotenie?

pribinak
28. feb 2023

Mam v rodine učiteľov, mnohí 1300 ani z diaľky nevidia. Najmä zácinajuci ucitelia a ucitelia jazykov, ti potom idu robiť do korporatov a na školách je nedostatok učiteľov jazykov. Učia starsi ucitelia ktorí sú už často dôchodcovia a ti už nedokážu osloviť decka

autor
28. feb 2023

@pribinak Povies nam, kolko by mala byt priemerna hruba mzda ucitela?

pribinak
28. feb 2023

@loginexistuje ja žijem v BA a viem aký je problém s učiteľmi, ale ak má mat ucitelka v BA o napr 30% vyšší plat ako ucitelka v Kežmarku, kde si výberie mladá ucitelka učiť? No Kežmarok asi sotva

pribinak
28. feb 2023

Neviem aká je presná a ideálna suma, ale viem že mnohí absolventi pedagogických odborov idu radšej robiť hocičo iné len nie učiť

autor
28. feb 2023

@pribinak To si mali rozmysliet pred zaciatkom VS studia.

nanka3
28. feb 2023

@pribinak akurat, ze ubytko resp. kupu bytu si ucitel s 1000 EUR platom v BA ci Kezmarku skor kupi asi v tom Kezmarku, takze si nemyslim, ze by kvoli tomu mal byt vacsi zaujem o pracu ucitela vo velkych mestach....

modrykonik33
28. feb 2023

@pribinak ale o 30% sú aj vyššie náklady na život, chápeš že sa to iba vyrovná?

maranta_leuconeura
28. feb 2023

Nesla by som to robit ani za 2000€, ale ucitelom by som tolko v pohode dala, rovnako zdravotnyn sestram. Lenze tabulkove platy vobec nemotivuju k zlepsovaniu sa, k prevzatiu zodpovednosti, k inovaciam, aktivite... Je to podla mna pozostatok komunizmu, ked vsetci si mali byt rovni. Mzdy by som sa snazila nastavit inak, motivacne, kto bude mat dobre vysledky, zarobi viac ako hoci aj jeho kolega v rovnakej kancelarii. Robila som za tabulkovy plat a viem co to bolo, po case vacsinu prejde nadsenie, ked nie je ohodnoteny inak ako ten, co robi uplne minimum.

pribinak
28. feb 2023

Jasne, všetci mladi sú plní ideálov ale realita platenia účtov ich názor zmení

To si mala takýto vysoko “inteligentný” názor aj pri lekároch keď sa riešili ich platy? Že si to mali rozmyslieť pred štúdiom?
Wau, ľutujem že som sa zapojila do tejto diskusie.

zobaka
28. feb 2023

tazko povedat, vsetci by sme si zasluzili aspon tych 1300 v hrubom..utopia

pribinak
28. feb 2023

@modrykonik33 ceny potravín, či energii v ba a v Kežmarku sú rovnaké. Áno byty sú lacnejšie ale zas nie je praca a všetci učiteľmi byt nemôžu

nanka3
28. feb 2023

no zial, mnohi mozno vo veku 18 rokov, ked si vyberali VS a teda aj pravdepodobne zameranie ani nerozmyslali nad tym, kolko im dana praca "vynesie" financii, a ver mi, ze mnohi, keby mali Arabelin prsten, v nomemte nim otocia a vratia sa do veku 18 rokov, aby mohli tuto osudnu volbu zopakovat..... ale to isto plati aj o inych profesiach....

evica17
28. feb 2023

Ja ako stavebný inžinier s vs zarábam v čistom 1000 eur (bez daňových bonusov na dieťa,tie má muž),u súkromnika,región Liptov. Čiže učiteľom by som dala minimálne 1000 v čistom ,regióny ba a iné viac,1300 v cistom

pribinak
28. feb 2023

@nanka3 by si bola veľmi prekvapená. Moja mama je ucitelka, ešte v 70tke učila, lebo proste do malého mestečka nevedeli zohnať slovencinarku. Jednoducho nebol záujem s bol v ponuke aj učiteľský byt.

To nie je celkom tak že je bitka o miesta v malých mestách či na dedine

anjelicek26
28. feb 2023

Ta pripomienka s regionom je trefna... inak byva clovek v "Kezmarku" co sa tyka cien bytov a hypotek a tym padom zivotnych nakladov a inak v Bratislave, kde su ceny nehnutelnosti prenajom/kupa strasne vysoke...

nanka3
28. feb 2023

@pribinak dnes mas problem zohnat matematikara, slovencinara, fyzikara, jazykarov vseobecne aj vo velkych mestach (vlastná skusenost)..... vidim do toho velmi dobre, tiez som ucitelka.... a podla mna, ak prejde novonastolena reforma, tak kopec ludi zo skolstva odide a to este len zacne byt problem...........

autor
28. feb 2023

@pribinak Platy ucitelov su zname. Studenti tieto informacie maju aj pred zaciatkom studia.

apolka77
28. feb 2023

Škoda že sa nedajú ohodnotiť podľa výsledkov , prieskumov ,,objektívnych testoch atď ..ak by mal učiteľ dobre výsledky, žiaci ovládali učivo, lebo ich to naučil ( a nemuseli sa ďalších 5 hodín biflovat doma) takému učiteľovi by som dala aj 3000...no žiaľ, je stále hodne takých ktorí si to tam len odsedia a nezaslúžia si ani tých 850 čo majú...takže ťažko.

dskjhfdlkdjhl
28. feb 2023

Mna by zaujimalo, ze z akeho dovodu autorka zalozila tuto diskusiu.

pribinak
28. feb 2023

@nanka3 však samozrejme

autor
28. feb 2023

@evica17 Prosim, rozpravajme sa o hrubom plate.

pribinak
28. feb 2023

@dskjhfdlkdjhl má fakt “inteligentne” názory

pribinak
28. feb 2023

Našťastie nie každý vidí len plat, ale má aj nejaké ideály a sny (aspoň chvíľu)

autor
28. feb 2023

@dskjhfdlkdjhl Aby si sa mohla zapojit.

dskjhfdlkdjhl
28. feb 2023

Aha, takze som sa zapojila, misia splnena. Takze vlastne vsetko sa uz vyriesilo😝

modrykonik33
28. feb 2023

@dskjhfdlkdjhl aby sme diskutovali o platoch učiteľov, si na diskusnom fóre, čo iné by si tu chcela robiť?