Krátenie dovolenky v dôsledku maródky

lucia20
24. jan 2012

Chcela by som vas poprosit o radu. Moja sestra mala v septembri 2011 autonehodu a odvtedy je PN. Pocas celeho roku bola zamestnana u jedneho zamestnavatela a mala narok na dovolenku tusim 25dni. teraz je este stale na PN a ku koncu januara chce dat vypoved a zaujimalo by ju, ci ma zamestnavatel pravo jej dovolenku z redukovat povedzme na 22 dni s tym, ze bola skoro 4 mesiace PN. a este jednu otazku by som mala, co by ste odporucili? ukoncit PN a vycerpat dovolenku alebo si ju nechat preplatit? dakujem za kazdu radu a odpoved.

liz_lemon
24. jan 2012

@lucia20 § 109 zákonníka práce:

1) Zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu, ak v tomto kalendárnom roku nepracoval z dôvodu
a) výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu,
b) čerpania rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2,
c) dlhodobého uvoľnenia na výkon verejnej funkcie a na výkon odborovej funkcie podľa § 136 ods. 2,
d) dôležitých osobných prekážok v práci podľa § 141 ods. 1 a ods. 3 písm. c).
§ 141 odsek 1
(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

čerpanie dovolenky je na rozhodnutí zamestnávateľa, nie zamestnanca:
§ 111
(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

lucia20
autor
24. jan 2012

@liz_lemon dakujem. ked osm jej to ratala tak mi to vyslo, ze vymeskala v minulom roku 90 dni, takze by jej nemali kratit dovolenku, ak som to dobre pochopila, ze?

liz_lemon
24. jan 2012

@lucia20 ano, ked je to menej ako 100 dni, tak sa nekrati

erik123
2. mar 2013

Dobrý deň! mam taku otazku. Som dlhodobo na PN,začiatok ešte v minulom roku. Mam nárok na dovolenku aj v tomto roku aj keď som ešte stále na PN. Alebo musim odpracovať určity počet dni až potom mi vznikne nárok na dovolenku?
Ďakujem.

feda
13. mar 2013

Dobrý deň chcem sa spytať som na PN od 17.9 2012 do 18.3.2013 zamestnanec mi dava vypoved a chcela by som vedieť či mam narok na celu dovolenku alebo sa mi budu nieake dni kratit ? chcela by som vedieť koľko dni ..Dakujem

glovenska
17. jún 2013

dobrý deň, aj ja sa pripájam do témy.
v roku 2012 som pracovala u zamestnávatela už 18 rok do 15.06.2012 mala som autonehodu a bola som PN do 31.05.2013.Chcem sa spýtať kolko dní mám nárok na dovolenku v roku 2013?Viem , že za rok 2012 sa bude krátit a bude sa krátit aj za rok 2013?
bola by som rada keby ste usmernili a pomohli , dakujem adriana

mariamedvecova
8. apr 2016

Prosim o radu: Pracovala som v roku 2016 do 31.1.2016. Od 1.2.2016 som na neplatenom volne do 31.7.2016 z dôvodu zahranicnej misijnej cesty. Pracovnu zmluvu mam uzatvorenu na dobu urcitu do 31.8.2016. Mam narok na dovolenku v mesiaci august?? alebo kolko dni mam narok na dovolenku v roku 2016, kedze som ucitelka a podla ZP a dodatku Kolekt.zmluvy je spolu narok na rok 45 dni dovolenky??