Maródka od obvodnej verzus od gynekológa

dedinka123
23. apr 2015

Neviete mi poradiť, či je lepšie sa dať vypísať na pn-ku od obvodnej lekárky alebo gynekológa? Nemám žiadne ťažkosti, ale mám prácu, ktorú určite nebudem môcť vykonávať do nástupu na materskú.

sisaka
24. apr 2015

@zuzu571 piseme asi preto, lebo vidime, ako zneuzivate system, vam to pride normalne, lebo v tom zijete, zial vam ani nedobija, ze okradate same seba a posuvate taketo spravanie na dalsie generacie, ako to bolo na vas/nas presunute od nasich rodicov. Preto aj po tolkych rokoch od padu komunizmu to na Slovensku (ne)funguje tak ako (ne)funguje. Vyspela spolocnost potrebuje, aby jej obcania mali urcity stupen uvedomelosti a obcianskej zodpovednosti, na Slovensku asi utopia, tak sa tam navzajom okradajte a teste sa, ako ste so "statom" vybabrali

zuzu571
24. apr 2015

@sisaka zaujimave ze som tu na vine ja ... pracujem od 16 uz pocas strednej skoly som robila, teraz mam o niekolko dni 22 a este v zivote som nebola na marodke !!!!!!! naposledny som bola vypisana este na prvom stupni zakladnej skoly, chorobu vzdy prechodim a pracujem .. takze mna tu zo ziadneho zneuzivania statu neodbvinuj ano ... som tehotna a pracujem a budem dovtedy kym sa bude dat, ale nie kazda ma tolke "stastie" ze robi vo vnutri kde je stala teplota v lete v zime a nemusi sa zodrat .... samozrejme ani ja nesuhlasim s tymi ktore sa len tak preventivne nechaju vypisat lebo sa im nechce robit, ale kazda ktora citi ze jej robota nie je prospesna pre nu a jej dieta, ze to pre nu namahave a skodlive tak by sa mala lekara spytat na moznost PN, preco nie, hadam sa napr taka postarka nebude v 7 mesiaci s velkym bruchom nahadat na bycikli po uliciach v dazdi, ked jej zamestnavatel nechce dat inu pracu

masinka
24. apr 2015

@bubelko len zial na sudoch a vo vlade sedia este tie stare struktury.... a aj k urnam chodia hlavne dochodcovia - za 30 Eur uplatok nazvany vianocny dochodok .....
a hypo - no ked mas vysoky plat, dostanes vysoku hypo a kupis si poriadny barak. Ked mas mizerny plat, dostanes hypo par tisic, kupis staru haraburdu a svojpomocne za pomoci kamaratov rekonstruujes, takze ta to mesacne vyjde drahsie, ako splatka novostavby.....
ako som uz pisala, suhlasim s tebou, poznam ta aj z inych tem a mas podla mna rozumne nazory, len niekedy je proste teoria hlasana zo zahranicia nieco ine ako realita v SR - vid Brusel a otazka mensin - to sa niekde od stola filozofuje....

me_to_you
24. apr 2015

@zuzu571 ty socikovsky vyciciavac systemu 🙂 okamzite odovzdaj jednu vyplatu sirokemu 😀

mihula
24. apr 2015

@zuzu571 a co si myslis,čo robili postarky pred takymi 35rokmi?Vozil ich sef autom,aby rozniesli postu?V tedy sa vypisovalo na MD mesiac pred porodom.A myslim,ze aj ta dnes uz starsia,zena-postarka mala/nemala take iste problemy ako dnesna mlada dama.

alaguema
24. apr 2015

@sisaka ach jaj 🙂 To nie ľudia zneužívajú systém. Je to presne naopak! Systém žije z ľudí. Z odvodov a daní, ktoré rozkrádajú politici, ktorí slúžia sieti nadnárodnych korporácii. Ak má žena prácu, ktorá nie s tehotenstvom kompatibilná, tak má plné a sväté právo ostať na PN. Zvlášť, ak už pracovala a svoje odovody tomuto zlodejskému štátu platila. A to píšem aj napriek tomu, že som počas prvého tehu pracovala ešte tri týždne pred pôrodom. Keby som sa mala rozhodnúť dnes, neurobím to znova. Bola by som minimálne dva mesiace pred pôrodom doma, užívala si tehotenstvo a chodila na predpôrodnú prípravu, ktorú som ako super zamestnaná emancipovaná žena vôbec nestihla a keď som začala rodiť, nevedela som kde je sever.

zuzu571
24. apr 2015

@me_to_you no to ti poviem, nikto nevyciciava viac ako ja 😀

me_to_you
24. apr 2015

@mihula hh a zeny onehda rodili na poliach....zrusme porodnicke oddelenia 🙂 usetrime systemu bubaky..... To uz su argumenty ako slon v porcelane

bubelko
24. apr 2015

@masinka no vo vlade sedia ludia, ktorych si obcania zvolili... a to, ze k urnam chodia len dochodcovia... to tiez o niecom svedci... neist volit a potom sa stazovat... no nie sa co cudovat... 😖
treba sa zamysliet, preco to v tom zahranici funguje a na svk nie... lebo na rozdiel od obcanov v zahranici (teraz nemyslim svk v zahranici). @sisaka to napisala velmi presne - chyba obcianska zodpovednost, peniaze zo statu su pre väcsinu imaginarne peniaze nikoho (to, ze su nas obcanov, na to sa zabuda), takze kazde poskodene sedadlo v mhd, ci vo vlaku, kazda zasprejovana budova, kazdy rozbity park platia vsetci... tak isto ako zbytocne PN, socialne davky, etc.
otazka mensin a romska problematika - to by bolo na dlho, to suhlasim - teoria z brusela, kde toto nepoznaju - nech si idu vyskusat a potom rozhodovat.
ale my sa tu nebavime o neriesitelnych veciach, o ktorych rozhoduje niekto cudzi, ale my sami 😉

@zuzu571 ale nikto ta neobvinil, ze si vinna alebo, ze okradas stat... a nevidim dovod, preco by postarka nemohla nosit postu aj v tehotenstve - pokial jej taska nepresahuje povolenu vahu. A ak presahuje, ma pravo sa ohradit a ziadat prisposobenie podmienok (lahsia taska) pripadne preradenie k okienku, platene volno, ale nech to plati zamestavatel a nie stat z odvodov. lebo to, ze niekto robi za kazdeho pocasia nie je dovod na PN, pokial je zdravy. PN je prace neschopnost - a to, ze zamestnavatel nema pre mna pracu, nie je moja vina - ja som tehotna, nie prace neschopna,... to si treba uvedomit 😉

bubelko
24. apr 2015

@alaguema ak ma zena pracu, ktora je nekompatibilna s tehotenstvom, nie je PN - ona je prace schopna, zamestnavatel ma problem... nie ta zena... nie je to dovod an PN, ale na preradenie, atd...
ach ano, uz som sa docitala - na svk sa to neda...

alaguema
24. apr 2015

@bubelko peniaze štátu sú pre väčšinu imaginárna záležitosť preto, lebo z nich bežný občan nemal nikdy žiadny osoh. Systém zneužívajú jedinci, ktorí nikdy nikde nepracovali a napriek tomu poberajú podporu od štátu. To sú tie malé, ale početné parazity. A potom tu máme veľké a málopočetné parazity s názvom politici. Sú poplatní veľkopodnikateľom, ktorí cez nich de facto riadia štát, minimálne čo sa týka legislatívy, ktorú sú upravujú ako sa im hodí. Akonáhle ide o bežného človeka a jeho potreby (od štátu), narazí na celú sériu obštrukcií a nezmyselných nariadení. Naše peniaze totiž nie sú naše. A to je ten problém. To, že k urnám chodia dôchodcovia, je možno spôsobené tým, že momentálne na slovenskej politickej scéne nie je nikto, koho by súdny človek mal chuť voliť. A súdny človek nemá politické ambície.

masinka
24. apr 2015

@bubelko minule som citala nejaky blog - volalo sa to ze sme narod zlodejov a bolo to o tom, ze ked 90 % slovakov je bielych, tak aj vo vlade mame 90 % bielych ludi, ked 90 % Slovakov kradne, tak .....pevne verim ze to percento nie je take vysoke, ale skratka ked zijes v krajine ako Svajciarsko alebo Kanada kde ludia okolo teba maju pravne povedomie a system funguje, tak sa co to priucis aj ked sa tam len pristahujes, v idealnom pripade preberies aj ich hodnoty. Ked dnesna mladez vyrasta v krajine, kde heslom ich rodicov bolo ze kto nekradne, okrada svoju rodinu, tak to tu tak aj potom vyzera. Ono bezny Slovak bol prinajlepsom na dovolenke v Taliansku alebo v Grecku a pokial nejaky ten rok nezil a nepracoval v zahranici, tak sa nejake pravne povedomie nemalo kde na neho nalepit - toto by podla mna mali ucit uz na zakladnej skole . Vidis to aj na mnozstve tem na MK, kde riesia baby na co kde maju narok - aj opravneny, nie len ako obist zakony.

dedinka123
autor
24. apr 2015

@mihula ja som na tvoje odpovede neni zvedavá tak sa nemusíš unúvať odpisovať! Nepoznáš ma, tak ma nerieš. A taký dotaz odkiaľ si ty nabrala, že som tu celý deň? Tak si láskavo nevymýšľaj bludy! Bola by som rada, aby si viac nereagovala na moje odpovede, otázky, lebo TY poradiť nevieš, len buzerovať!

mihula
24. apr 2015

@me_to_you ak nevies,zacina sa rodit doma iba s porodnymi asistentkami,aka to novota.

mihula
24. apr 2015

@dedinka123 ked si to hodila do fora,ty mi nebudes diktovat co mozem a co nie.Tato stranka nie je tvoja,tak mozem co len chcem

bubelko
24. apr 2015

@alaguema no to nie je az taka pravda, ze z nich nic nemal... staci si vziat rodicak - je to sice podla niektorych almuzna, ale kto ju vyplaca? stat... kto ho pobera - aj bezne matky 😉
dochodky - u niektorych su sice nizke, ale este stale su a na rozdiel od niektorych zahranicnych statov sa nemusia zdanovat. co bude mat moja generacia? ... no nechcem ani tipovat...a kto dostava dochodok? bezny obcan...
dlhodoba PN...
infrastruktura - po cestach bezny obcan nejazdi? viem, ze su v zlom stave, ale stale su... na rozdiel od niektorych krajin...
a mohli by sme pokracovat...

sisaka
24. apr 2015

@bubelko budem sa opakovat - nevysvetlis, ony od statu nemaju NIC a nie ony zneuzivaju system, ale system ich ..... je to kratkozrakost, zaslepenost, ci ignoranstvo?

helenanovakova
24. apr 2015

ja som tiež pracovala na rizikovom pracovisku, od gyn. som si vypýtala PN-ku, aby som tam nemusela chodiť, vymyslel si nejakú dg. a PN-ku mi dal. a ked ma potom následne poslal na vyš. k obvodnému, ten mi PN-ku ponúkol sám na základe toho, že vedel, kde robím.

bubelko
24. apr 2015

@sisaka ja ti neviem. ved slovaci nie su ini ludia ako kanadania, svajciari. aj ti chodia rovnako na wc ... 😖
ale vid prispevok pod tebou... co k tomu dodat?.... no kto chce kam, pomozme mu tam 😖

bubelko
24. apr 2015

@helenanovakova mna by fakt zaujimalo, co to bolo za rizikove pracovisko - teda ak to nie je tajne...

helenanovakova
24. apr 2015

@bubelko určité zdravotnícke pracovisko

me_to_you
24. apr 2015

@mihula kde na svk sa rodi doma? Asi zijem na inom slovensku....

sisaka
24. apr 2015

@helenanovakova keby si pracovala na rizikovom pracovisku (onkologia, rontgen a pod.) tak by si lekar nemusel vymyslat ziadne diagnozy a davat ta na PN, podla zakona by si mala narok na preradenie na inu pracu, ine oddelenie .....

me_to_you
24. apr 2015

Podla zakona ina praca ine oddelenie ? Toto dokola verklikovat... Videli ste to uz irl? Vsade je full a kazdy si miesto drzi zubami nechtami a take pracovne miesto sa pre niekoho proste neobjavi len tak z neba...a menit poziciu v zdravotnictve tiez nie je ideal, furt su tam chori ludia (ak nie je v kancelarii co vsak moc rizikove asi nebude)

sisaka
24. apr 2015

@me_to_you asi ta sokujem, u nas v Kanade tehotné normálne ďalej pracujú aj s pacientami, každá choroba nie je nakazliva a ta, ktorá je, tam sa aj tak používa PPE ( po slovensky asi ochranne pomocky, prostriedky)

me_to_you
24. apr 2015

Ouekej teoreticky sa zisli 🙂 takze irl ste to nevideli na svk v roznych firmach chapem, staci napisat...

bubelko
24. apr 2015

@me_to_you kolko zien vobec vie, ze ma na toto pravo? kolko zien to vobec skusilo? je lahsie predsa sa hodit na PN a uzivat tehotenstvo, nie? tak o com sa bavime... to, ze my sme teoreticky? a co to ma spolocne s tym, ze zeny miesto toho, aby uplatnovali zakon a to, na co maju pravo, sa radsej hodia na PN a nechaju si napisat falosnu diagnozu len preto, aby nemuseli robit? nehovorim o tych, ktore maju naozaj komplikacie - aby bolo jasne.
ale ako pise @sisaka pokial si neuvedomite, ze ide o vase peniaze a o peniaze, ktore moze niekto z vas neskor naozaj potrebovat a sa preflakaju na taketo ucely, tak je to naozaj o nicom. ale prestavam sa fakt divit, preco ten stat ide tak dole vodou... 😖

alaguema
24. apr 2015

@bubelko preboha...veď to sú základné veci...už len to by chýbalo, aby ani tie biedne dôchodky a rodičáky neboli...A k cestám sa ani nevyjadrujem. Ja som sa na SK vrátila po mnohých rokoch strávených v zahraničí...toto tu je výsmech demokracie. Stačí si spočítať koľko odvedie bežný človiečik na odvodoch a daniach a akú má kvalitu života potom.

bubelko
24. apr 2015

@alaguema
rodicak ja zakladna vec? ano na svk a v cz, nikde inde.
svajciari zdanuju dochodky, a poviem ti, ze svajciarsky dochodca s minimalnym dochodkom zije vo sui na hranici chudoby rovnako ako dochodca na svk... takze - ono to sice vyznieva v cislach krasne, ale len pre okolite krajiny... ano su aj dochodcovia, ktori sa maju fajn - ale ti si setrili cely zivot - 2. a 3.pilier... generacia mojho otca ma smolu, nemali sancu nasetrit.
ale moja generacia? my uz predsa vieme, ako to funguje, takze nase deti by sme mali tiez viest k tomu, ze komunizmus bol 25r dozaju a nic nie je zadarmo...
cesty - su ake su, ale su... a su z odvodov, a tvoja otazka znela, co z toho ma bezny clovek...
a kvalita zivota - to je pojem, pre kazdeho znamenjuci nieco ine. mozem ti povedat, ze v zahranici tak isto ludia nepoznaju istoty, dnes ma pracu, zajtra ju nemas. tlak v praci taky, ze vela ludi konci s burn-outom. chlap, ktory chce uzivit rodinu, lebo zena je doma s detmi bez rodicaku a chcu mat "kvalitny zivot" a zabezpecit detom nejake to vzdelanie ci kruzky, tak rano vypadne a vecer sa vrati, ked deti uz spia. vidi ich cez vikend... lebo aj toto je "kvalita zivota"...