Návrat do práce hneď po materskej - za a proti

yenfer
8. apr 2016

Chcela by somVas poprosit o rady, nazory, uhly pohladu.
Momentalne som na materskej dovolenke a rozmyslam ze by som sa po nej vratila do prace (cize nesla na rodicovsku) . Povodne som sa chcela vratit po 2 rokoch, ale teraz zvazujem navrat skor.

Variant A
Mohla by som nastupit na svoje stare miesto (ak sa vratim do 34 tyzdnov), mali sme flexibilnu pracovnu dobu, cize by som robila od 9-15 a zvysne 2 hodinky by som mohla dorobit vecer. Tento rok (od cca augusta) by som robila 3 dni z domu a 2 dni v kancelarii, buduci rok by som uz musela byt 3 dni v kancelarii a 2 dni doma. Praca nebola stresujuca a dala sa dobre zadelit.

Variant B
Ak sa vratim po 2 rokoch pojdem na poziciu z ktorej som davnejsie odisla (v tom teame su totizto stale volne miesta). Praca to bola ozaj zaujimava, ale velmi velmi stresujuca, a casto sme tahali nadcasy, kludne aj 5-6 hodin tyzdenne, pretoze to bolo treba. Urcite by som nemohla koncit pred 17.30. Mohla by som robit 2 dni z domu, ale nemohla by som koncit o 15.00.

Neviem sa rozhodnut co by bolo lepsie a uz sa s tym dlho trapim. To miesto z ktoreho som odchadzala na matersku bolo velmi dobre a v tom teame sa zriedkakedy nieco uvolni.
Za kazdy nazor dakujem.

minutka
8. apr 2016

Z dlhodobeho hladiska je lepsi variant A. I ked sa ti bude isto tazko odchadzat tak skoro od dietatka,ale ak mas podporu manzela,rodiny... zvladnes to 🙂 Drzim palce nech sa dobre rozhodnes

sardinka335
8. apr 2016

@yenfer a to ma tvoja dcera 3 mesiace a 2 týždne? A uz ako uvazuješ nad navratom do prace? Troška hopem nie? Maš poriešne opatrovanie? Nejaku pomoc? Praca z domu popri dieťati tiez nie je bohviečo a takom malom - budeš to dohanat v noci. Tak to uz je na tebe...musíš zvážiť, ake mas dieta - ak je to nejake ,,orevanco,, tak predsa len ta maminy naruč je najistejšia. Ak je to pohodove dietatko, tak by to nemusel byt problém. Ja tak celkovo razim vzdy teoriu, ze treba skusit a uvidime ako veci pojdu, ved vratit sa nazad domov ...by nemal byt problém nie? Ale uprimne...ja by som od tak maleho dietata neodišla, nejako by mi to bolo luto, srdce trhalo ved tieto chvile su sice niekedy o hubu...ale kedy si to uzijem ked nie teraz? Robit budeme pokým nás v drevenom obleku nevynesu, ved furt sa ten odchod do dochodku len odsuva. kedy si to uzijeme, tieto chvile? Ale tak ty rob ako ty myslíš, rozhodnutie je na tebe.

ammellia
8. apr 2016

z dlhodobeho hladiska pre dieta je lepsi variant B. 😉

katre
8. apr 2016

@yenfer ahoj, hlavne je ci sa chces vratit..alebo co je pre teba dolezite. Myslim ze vsetky mame ten blby pocit, ci tam na nas nezabudnu, ci bude nejake normalne miesto. Ale zo zakona ti musia rok drzat tvoju poziciu a zbytok ekvivalent pozicie. Cize nie 34 tyzdnov. Nenechaj sa vydierat. Ja som nastupila po roku a pol (kvoli sefovmu miernemu natlaku) a dlho som sa s tym nevedela zmierit. A robila som z domu (bola to moja podmienka) aj tak som mala dlho depky ze mi unika jedinecne obdobie s dietatom a mala som sa rozhodnut inak. Cize ak ta netlacia $$ existencne problemy uprednostni to co je pre teba skutocne dolezite - co by si chcela ty. A pozicie budu...vlaky chodia stale hore dolu a ty mozes naskocit a vyskocit.a zase naskocit...kedy len chces. Vela stastia🙂

katarinamarkova
8. apr 2016

@yenfer ja som za variant C
nájsť si prácu podobnú variantu A, do ktorej nastúpim o 2-3roky.

ale keby som ja osobne volila len medzi A a B a ziadne C ani po hlbokých úvahách nebolo - tak A

minutka
8. apr 2016

@ammellia z dlhodobeho pre dieta - B? Ved ho nebude moct vyzdvihnut zo skolky, v lete ist aspon na par hod na kupalisko, v zime to je uz tma... bude vynervovana-co si v konecnom dosledku najviac odnasa dieta. Pre zenu je top pracovna doba do 15,00 hod a NEstresova praca ! Fakt sa to nehlada lahko

elzena2
8. apr 2016

Ja by som hlasovala za variant B, s tym, ze si myslim, ze: 1. pre dieta bude dobre, ak s nim zostanes doma. Ved si uz aj bola psychicky pripravana na to, ze zostanes. Tak mozno to je to, co je pre teba prirodzenejsie 2. nie je vylucene, ze za dva roky sa vela zmeni - ci uz vo firme (personalne zmeny, spajanie/rozdelenie oddeleni, nove vedenie, presun oddeleni do zahranicia...) alebo u teba (prides mi ambiciozna, kedze sa chces tak rychlo vratit do prace, cize mozno si urobis popri rodicovskej nejaky kurz, najdes nieco nove, co ta zaujima, naucis sa novy jazyk, vyskytne sa prilezitost odist do zahranicia, spoznas niekoho, kto ti da tip na inu zaujimavu pracu, zmeni sa rodinna situacia a nadcasy nebudes moct robit tak-ci tak...).
To preto, lebo ja ked sa spatne pozriem na to, ako som si svoj zivot predstavovala pred dvoma rokmi, nevyzeral vobec takto, ako je teraz. Mala som ine plany a aj tak sa situacia pomenila a som spokojna. A pred styrmi rokmi som si planovala svoj zivot inak, ako vyzeral pred dvoma rokmi. To je moj uhol pohladu, neviem, aka je tvoja situacia, ja mam 28, som tehotna a s 5-rocnou praxou, s dietatom chcem zostat urcite min. rok doma.

charity
8. apr 2016

@yenfer Aky variant by chcelo Tvoje dieta? Variant, ze by si do prvych narodenin neriesila karieru ale babo v ponuke nie je? Preco?

leeenka26
8. apr 2016

Ja by som urcite nevolila navrat do prace. Bude ta to riadne zrat. Radsej pockaj a uvidis naozaj sa tam mozu uskutocnit aj nejake zmeny alebo zmenis pracu. Budes si vycitat ze najkrajsi cas s dietatkom si mu nevenovala naplno. Velmi rychlo to prejde. Skus sa dohodnut so zamestnavatelom na nejakom kompromise ze chces variant A ale nech pocka este nejaky cas ze dieta je este velmi male.

nerko
8. apr 2016

@yenfer ak Ti moze pomoct niekto z rodiny so starostlivostou, tak Variant A. Ja pracujem na polovicny pocas MD aj RD z domu. Len nie je to ako ked bolo babo male "kde ma polozis, tam ma najdes" rataj s tym, ze aj ked budes pracovat z domu budes potrebovat pomoc. Uz bude vo veku ked bude lozit, chodit, bude treba varit a trapit sa s jedenim... Nie je to jednoduche. Vecer laham do postele zmordovana. A teraz je na ceste druhe, som zvedava ako to zvladneme. Drzim palce, nech sa spravne rozhodnes!!!

jeennyv
8. apr 2016

@yenfer ja poznam pripady, ked sa zeny hrnuli do prace skoro, hned u nasich znamych, ked sa zmieris s tym, ze dieta ti bude vychovavat niekto iny, babky ci pestunka atd. a potom aj s vasim vzajomnym vztahom to moze byt vseliake...bavime sa o inych casovych horizontoch, ale ako priklad nemyslim to v zlom, ale nasa znama cca po 2 mesiacoch doslova zavesila dieta starym rodicom a ti ju vypiplali, lebo co k veceru trochu pobavis dieta po praci a ide spat a rano zase, myslis ze koho po roku dieta viac pocuva, rodicov ci starych rodicov...cize si zvaz aj pre a proti...nuti ta navrat do prace tvoje chcenie ci financie, lebo vo vseobecnosti potom na co dieta, ked ho zavesim na krk niekomu inemu...

janinah
8. apr 2016

Niet taká robota na svete,ktorá by ma odtiahla od môjho dieťaťa. .Všetko v živote má svoj čas aj miesto.Teraz je to dieťa, do dôchodku sa ešte narobíš že až.Pokiaľ nespíte pod mostom a máte čo do úst,tak variant C - užiť si MD a RD so všetkým čo k tomu patrí,je to čas,na ktorý budeš neskôr spomínať v dobrom.Starostlivosť o malé dieťa dá zabrať a dobrovoľne si k tomu zobrať aj prácu hoc aj robenú z domu je na úkor toho dieťaťa,domácnosti,partnera,oddychu,zdravia....ber to tak,že máš 100% energie a času a treba to rozdeliť každý deň na všetko čo treba stíhať,dáš tých čo ja viem 20-30% práci? ja teda nie....

majusqa77
8. apr 2016

@yenfer kto by sa ti staral o babo? ja som jedna z tych, co sli po MD do prace, ale... ...doma ostal manzel, takze nase babo bolo v tych najlepsich rukach, v rukach tatina. teraz mame druheho prcka, len o par tyzdnov starsieho od toho tvojho a budeme to riesit podobne. opat pojdem po MD do prace a doma ostate tatino...

monikaparson
8. apr 2016

Z môjho hľadiska by som nevolila ani jednu variantu a ostala s dieťaťom doma, lebo ti túto dobu už nikdy, nikto nevráti. Vyzerá však ,že to nemáš v pláne, takže potom A.

lenka1208
8. apr 2016

Ja som sa vratila hned po materskej s tym ze tiez robim z domu a 1x do tyzdna idem do prace, vtedy mi strazi kamoska maleho. Poviem ti, ze kym mal tych 7mes -1 rok sa to celkom dalo, este nechodil, nebol taky akcny ako teraz ked ma 20mes.. Je to teraz fakt tazke, robim iba poobede ked spi tie 2-3 hod a potom po nociach ked znovu spi. No niekedy sa sama sebe cudujem ako to zvladam, lebo bud sa venujem jemu alebo praci a nemam vobec cas na seba :/
V kazdom pripade- inak mam pocit ci nerobime v tej istej firme? 🙂 - ked sa chces vratit tak sa vrat, mne najlepsie znie variant A...

zara1357
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
santeema
8. apr 2016

@yenfer ja som tiez sla z materskej rovno do prac.pomeru pri prvom a pri druhom tiez. este ked bolo len jedno tak to bola pohoda celkom. pri druhom to bolo uz akcnejsie, mam totiz za dva roky dve deti🙂.robim ekonomicko-pravne veci a mozem sa pripajat kedykolvek cez teamviewer. tiez si viem zadelit super pracu a nikto na mna netlaci teraz musis toto a toto. do firmy chodit nemusim. vyzera to dost idealne, ale chce to svoj cas a zlogistikovat svoju energiu na to kazdy den je asi najviac narocne. ja som to vyriesila tak, ze mam pani, co mi 3 krat do tyzdna pomaha nejakych 5 hodin denne so starsim a mladsieho mam pri sebe a robim, ked spinka doobeda a poobede, a este vecer ked zaspinkaju robim aj do 24.00. ako pise lenka 1208 da sa to, ale cas pre seba ziadny a urcite veci mi v domacnosti musi pomoct pani upratat a vela krat fungujem na donaske jedla. a mam pocit, ze mi stale chyba spanok🙂...ale cim budu chalani vacsi bude to lepsie a lepsie..dufam🙂.

petrikam
8. apr 2016

Mám rovnaký názor ako @nerko - aj keď budeš pracovať z domu, budeš potrebovať niekoho, kto ti s dieťaťom pomôže. Ja som začala takto pracovať, keď mala dcéra rok, ale to som mala šťastie, že sme ešte bývali u mojich rodičov, takže mi mohla mama malú zabaviť, keďže moja práca je o termínoch. Keď mi dcéra plakala za chrbtom, lebo ma práve vtedy potrebovala, ťažko som jej ročnej mohla vysvetľovať, že sa jej práve teraz nemôžem venovať, lebo o druhej mám termín odovzdania práce. A to už nehovorím o tom že také ročné musíš mať stále na očiach, lebo to už začínajú behať a neudržíš ich na mieste. Takže niekedy aj práca doma môže byť stresujúca. A to bola moja malá vcelku pokojné dieťa. Na jednej strane je to fajn, keď má človek takúto možnosť, ale nesie to so sebou aj negatívne spomienky. Na celotýždňový úväzok do práce som nastúpila, keď mala dva roky a aj to som si vravela, že som ešte mohla počkať. Keď sa vrátiš do práce, nasadneš na vlak, ktorý bude uháňať, neustály kolotoč, v ktorom stále budeš niečo rýchlo-rýchlo doháňať a zrazu si uvedomíš, že ti dieťa vyrástlo a ty si prišla o neskutočne veľa krásnych chvíľ. Tie ti nikdy nikto nevráti. V práci si toho ešte užiješ veľa, ale chvíle s dieťaťom sú jedinečné. Tak neurob neunáhlený krok a vychutnaj si tento čas. A možno sa ti po tých 2 rokoch nakoniec podarí nájsť takú pozíciu, ktorá bude zodpovedať tvojmu variantu A 🙂

bluka2
8. apr 2016

@yenfer Cauko, ja som robila ten variant A od 7. mesicov dcery, 9-15 a s velkou podporou rodiny (nosili mi ju na kojenie raz medzitym). A vela krat som v noci dohanala ked boli deadliny.... Dalo sa to, prvy mesiac bol narocny. Potom uz menej. Teraz je to uz uplne OK (mala ma 16 mesiacov) - viac ma to bavi ako stresuje.

miriam11
9. apr 2016

@yenfer variant A. Drzim palce.

dominikav123
9. apr 2016

@yenfer ahoj ja sa tiež plánujem po materskej vrátiť do prace, myslím, ze nie každú napĺňa 3 roky byt doma a osobne nenapredovat. Volila by som variant A s tym ze ti niekto samozrejme pomôže. Ja chcem mat tiež doobedu ked budem v kancli pestúnku, potom budem doma kým príde manžel a podvečer druha polka pracovného dňa. Ked si nájdete systém verím ze to zvládneš 🙂 a ja tiež 😄

janinah
9. apr 2016

@dominikav123 na MD ,RD osobne napreduješ a ani nevieš ako 😉 nie ako pracovník,ale ako mama a človek 😉

tinqua
9. apr 2016

Ja som tiez spekulovala, este ked mala ani nebola na svete, ze 6 mesiacov max doma, v praci to bolo tiez tak medzi riadkami povedane, ze dlhsi ako polrocny vypadok neprichadza u sefstva do uvahy....a potom sa narodila a pochopila som...niekedy okolo 4 mesiacov zacina dieta plne vnimat okolie, v tom pol roku sa zacina vytvarat nejaky ten vztah zo strany dietata na zaklade vedomia kto je jeho rodic, vsetko som to na nej videla, jednotlive pokroky v mysleni a vnimani a zrazu bolo nemyslitelne odist. Dnes mam dvojrocnu, mojim vlastnym usilim vypiplanu sikovnicu, som na nu aj na seba hrda. Od septembra ide do skolky a do prace z ktorej som odisla sa uz nevratim, lebo za tie dva roky sa veci zmenili, prisli ine prilezitosti a uz sa pozeram inym smerom a v prospech rodiny. Daj si cas, nevies co bude a co pride. Ak si schopna, pracu si najdes aj potom. Za tri mesiace co si matka si to materstvo este mozno ani celkom neuvedomujes, tak aby si neskor nelutovala.

mirkava
9. apr 2016

@yenfer Záleží aj aké máš dieťa. Pri mojom som sa nevyspala dva roky, takže si neviem predstaviť ani tu prácu z doma, lebo väčšinou som chodila ako mátoha....

yenfer
autor
9. apr 2016

Caute, dakujem Vam vsetkym za odpovede a nazory, precitala som si vsetky. Je mi jasne ze ktorykolvek variant zvolim, musim mat niekoho kto by sa mi o dieta staral. Kedze obe babky este pracuju a este 4 roky budu, musela by to byt opatrovatelka (jasle ani skolku zatial nechcem). Musela by som mat opatrovatelku aj kebyze robim z domu, neslo by to s dietatom za chrbtom, to mi je jasne a ani by som to tak nechcela.

Ja mam zatial dieta pokojne, v noci ju davame spat o 20.00 a budi sa o polnoci, o piatej a potom o siedmej, tak zatial sa necitim tragicky nevyspato. Samozrejme, vsetko sa moze zmenit co sa malej tyka, ale zatial je to take pohodove dieta.

Aj to je jeden z dovodov preco som zacala rozmyslat nad navratom. Ja som vzdy bola pomerne zaneprazdneny clovek, este tehotenstve som chodila 2x do tyzdna do jazykovky a raz do tyzdna cvicit.

Ja som sa na materstvo a dieta to tesila, tesila som sa ze si to budem uzivat a oddychcem si, dcerka bola planovane a velmi chcene dieta, je to nas poklad. Povodny plan bol ze budeme mat 2 deti sup sup po sebe a vlastne by som sa vratila po cca 4. rokoch. Kedze som zial rodila cisarskym (nedalo sa inac ☹ ) musime s druhym dietatom pockat, cize si to nespojim. Nechcem zostat 6 rokov doma, to by som bola v mojom obore komplexne nepouzitelna. Preto rozmyslam co by bolo dobuducnosti najlepsie...