Oznámenie tehotenstva v práci

alka97
27. mar 2024

Ahojte. V práci som ústne oznámila, že som tehotná. Nakoľko mám za sebou potraty, hneď mi lekárka dala potvrdenie, že nesmiem narábať s bremenami, toto potvrdenie mi v práci akceptované nebolo, lekárka ma vypísala PN, pretože nastali aj menšie komplikácie. Budúci mesiac, by som chcela nastúpiť do práce- preložiť ma majú kde, len sa im to jednoducho nehodí. Moja otázka znie- pred nástupom plánujem oznámiť tehotenstvo písomne, aj s termínom nástupu na MD a kópiou tehotenskej knižky. Môžem do oznámenia zároveň zakomponovať aj žiadosť o preradenie na vhodnú prácu ? Alebo treba túto žiadosť spraviť samostatne ? Poprípade kam sa môžem obrátiť, keď ma opäť nepreradia? Ďakujem krásne za odpovede

nelca84
27. mar 2024

@alka97 po ustnom oznameni nemaju povinnost brat do uvahy, ze si tehotna, takze "kam sa obratit, ak ma opat nepreradia" nie je v tomto pripade na mieste.
Pokial to neoznamis pisomne a nedolozis potvrdenie od lekara, nemas narok na ziadne ulavy...

alka97
autor
27. mar 2024

@nelca84 áno, viem že ústne oznámenie vôbec nemusia brať do úvahy ale pár dní po som poslala do práce papier od lekára, kde žiada o úľavu od práce s bremenami( bolo tam aj napísané kvôli tehotenstvu).Tehotenstvo som písomne vtedy oznámiť nestihla, nakoľko lekárka dáva tehotenskú knižku až v 12tt, v čase kedy som ju dostala som bola už PN

alex49
27. mar 2024

@alka97 oznam písomne tehotenstvo a žiadaj preradiť na pozíciu vhodnú pre tehotné. Ak ta nechcú preradiť, tak budeš doma z náhradou mzdy.

kiki68
27. mar 2024

@alka97 musis to oznamit pisomne, poziadat o preradenie maju navrhnut oni zo zakona ( ak miesto nesplna podmienky pre tehotne). Ale dohodnut sa s nimi je na mieste

kiki68
27. mar 2024

@alka97 dostanes nie tehu knizku, Ale potvrdenie kde je tyzden tehu napisany a k tomu, ze teda si tehotna. Ja som to tak mala v 8tt.