Práca 12tky počas tehotenstva

erikaa09
18. aug 2018

Prosím o radu. Mám zmluvu na 4 hodiny denne. Som tehotná -zamestnavatel o tom viem. Čítala som ze tehotné by nemali robiť prácu 12 hodinovú. Co v prípade ak cez týždeň mám volno a hodiny odrabam cez víkend a som tu 12 hodín. Sme prevádzka od 8.00-22.00 hod aj víkend. Mne tie 12 nevyhovuju :(nakoľko mám doma ešte jedno dieťa a som totálne unavena a vyčerpaná. Mal by v tomto zamestmavatel mi vyhovieť a dát mi prácu len na 4 hodiny každý deň?

judar
18. aug 2018

Za ten čas čo si to stihla sem napísať mala si radšej využiť ten čas a zavolať svojmu zamestnávateľovi a ľudsky sa sním dohodnúť že ti to nevyhovuje robiť 12stky a hľadať sním riešenie než tu čakať na odpoveď

kikanik
18. aug 2018

Zamestnavatel ta nemoze dat akurat na nocne zmeny. Ale v niektorych pripadoch sa urcite da dohodnut aj na skratenom pracovnom case, to sa musis opytat ale zamestnavatela.

erikaa09
autor
18. aug 2018

@judar viem že sa dá dohodnúť ale počúvať že ale viete máte cez týždeň voľno 2 dní,chcem vedieť co mozem co nie a co zamestnavatel

mom311
18. aug 2018

@erikaa09 neviem o tom,ze by nemohli robit tehotne 12. Jedine co "nemusia" ak nechcu,tak je nocna praca,ale ak chcu,tak aj to mozu. Zakon nezakazuje,ale umoznuje to nerobit.

erikaa09
autor
18. aug 2018

@mom311 dakujem pekne ... a je mozne -nemozne ze napriklad som v praci od 10:00 -22:00 hod a na druhy den zacinam o 8:00 hod

mom311
18. aug 2018

@erikaa09 to presne neviem, lebo my mame sme v 3.rizikovej triede a su prisnejsie stanovene prestavky/pauzy medzi sluzbami. Neviem ako je to inde. My musime mat 12hod volno medzi sluzbami.

erikaa09
autor
18. aug 2018

@mom311 dakujem pekne aj tak

zamcanka79
18. aug 2018

@erikaa09 Ahoj oznámila si tehotenstvo zamestnávateľovi písomne?treba mu najlepšie doporučene,alebo dať na personálne a aj sebe orazit kopiu o prijatí oznámenia.Potom si už chránená a musi ti povolit aj návštevy u lekára v súvislosti s tehotenstvom, ktoré máš riadne platené atď. A tiez aj 12ky nemusis robit ani v noci a iné.Treba pozrieť zákonník práce a nenechat sa.No ak si to písomne neoznámila,že si tehotna nemas ziadne vynimky.

erikaa09
autor
18. aug 2018

@zamcanka79 zamestanavtel to vie. my sme mala firma sefka tu velmi nechodi . a dochadzku robi kolegyna

ressankajanka
18. aug 2018

@erikaa09 A nedá sa napr. dohodnúť s gynekológom, že 12-stky fyzicky nezvládaš, že by ťa to mohlo napr. nejako ohroziť? Zamestnávateľ by ťa mal preradiť na inú pozíciu, resp. skrátiť pracovnú dobu, vyhodiť ťa za to nemôže 🙂

erikaa09
autor
18. aug 2018

@ressankajanka preradit sa neda- ja som wellness pracovnik a maserka takze nic ine sa tu robit neda .. mne skor ide o to ze robim 12 hodin do vecera do 22:00 hod a na druhy den idem do prace rano

evittam
18. aug 2018

@erikaa09 Ak mas zmluvu na 4h/den tak nedodržuje zamestnavatel podmienky zmluvy. Nemoze ti vykazovať v dochadzke 12h/den. Predpokladam,ze ako vychcany špekulant ti dochadzku vykazuje podla zmluvy a ty robis ako pises-to je len tvoj problem. Trvaj na dodrzani zmluvy,ktoru ste podpísali.

evittam
18. aug 2018

@erikaa09 Ak nezvladas prácu, oznamila si pisomne tehotenstvo tak bud preradit a ak nemá kam tak môžeš byt doma s plnou nahradou mzdy.

ressankajanka
18. aug 2018

@erikaa09 Myslela som to tak, že ak sa nedá preradiť, tak by ti z lekárskeho posudku mal skrátiť pracovnú dobu, aby si to vedela zvládať 🙂 Mňa sa napr. gynekológ hneď pýtal, či pracujem, že ma dá na rizikové, keďže som mala veľké nevoľnosti. Bola som len na dohodu, čiže si za mňa museli nájsť náhradu a ja som bohužiaľ obišla na prázdno, ale u teba by to bolo inak.

zamcanka79
18. aug 2018

@erikaa09 to,že o tom vie neznamená nič pokiaľ to nemas písomne.Akonahle mu to dáš písomne zvykne sa prefotit aj tehotenská knizka prva strana kde vidiet pečiatku gynekológa ako aj napisat priblizny datum nastupu na matersku.Potom si už chránená nemoze ta ani vyhodit samozrejme záleží od zmluvy aku mas čo sa tyka pracovneho pomeru.

erikaa09
autor
18. aug 2018

@evittam ano tak to je presne. do teraz mi to nevadilo ale teraz ked som tehotna tak ano...dakujem zajtra tu ma prist sefka tak snou hodim rec ze nezvladam robit 12 hodin .. gynekolog vie ze som maserka a ze masirovat nezvladnem bola som aj v nemocnici co som mala nevolnosti ale ze vraj sa neda

mima1
18. aug 2018

Ja som robila 12hodinovky. Do 3mesiaca som nic v praci nepovedala potom som povedala a o mesiac cca som vypytala od gyn.papier ktory som odovzdala v praci a robila som 8hodin

evittam
18. aug 2018

@erikaa09 Co sa neda?! Mas písomne oznamene tehotenstvo-kopiu potvrdenu o prevzatí? Ak nie voci firme nie si tehotna.

erikaa09
autor
18. aug 2018

@evittam ano mam to pisomne ... myslim ze gynekolog povedal ze ma nemoze dat na PN a to som rigala a musela do prace

eli321
18. aug 2018

tak skus obvodneho. Niekto ta uz len vypise alebo si najdi noveho gynekologa

ressankajanka
18. aug 2018

@erikaa09 Och, strašné ☹ Myslím, že gynekológ by mal vedieť dať ženu na rizikové, je tak doma veľmi veľa žien, zároveň ich zamestnávateľ vyhodiť nemôže. No ja som zvracala do polky 5. mesiaca, bolo mi príšerne. Teraz v 3. trimestri zase nemám energiu, ťažšie sa mi dýcha, trpím nízkym tlakom, neviem si predstaviť chodiť do práce a ešte v tých teplách 😖

zamcanka79
18. aug 2018

@erikaa09 nie od gynekológa,ale ty či si oznamila písomne zamestnávateľovi tehotenstvo.Pokial len ustne ako vravis to ti je pre platne.A čo za gynekológa necha tehotnu stat na nohach a masírovať

erikaa09
autor
18. aug 2018

@zamcanka79 ano zamestnavatela som informovala pisomne o mojom tehotenstve

evittam
18. aug 2018

@erikaa09 Nie ty ci to mas pisomne od gynekologa. Ci si oznamila pisomne v práci tehotenstvo a mas kopiu potvrdenu o prevzatí?! Tak sa daj vypisat od obvodnej. Btw.ako som uz napísala-nemusis byt PN, ak nezvladas prácu a nemajú ti ponuknut adekvatnu inu tak môžeš byt doma s náhradou mzdy bez obmedzovania vychádzkami.

whatever1
18. aug 2018

@erikaa09 nech ti Dr da pisomne ze nemozes robit dlhe ani nocne smeny. A nemusis so zamestnavatelom o nicom diskutovat. Bud ti ich skrati, alebo ta bude musiet preradit na inu poziciu ktora je pre teba casovo a fyzicky jednoduchsia a ak ani to tak ti bude musiet dat platene volno. Neverim ze ti Dr povie ze tahat 12sky v tehu je v poriadku. Ak hej tak ju okamzite zmen.

pohodickasrandicka
18. aug 2018

@evittam nahrada mzdy by tam bola asi diametralne odlisna ak na papieri robi styri hodiny a realne 12 😑

pohodickasrandicka
18. aug 2018

@evittam da jej moznost dodrzat zmluvu. Robit styri hodiny a zarobi tretinu co zaraba. 😆to su vykecanci tyto zamestnavatelia. V tomto pripade sa prava nedomize nema dobru zmluvu. Nemusi robit ale nebude mat ani peniaze.

whatever1
18. aug 2018

@pohodickasrandicka pisala ze cez vikend si doraba tie hodiny co ma v zmluve. A tym ze si to od pracuje v dvanaskach tak ma viac dni volna. Aspon tak som to pochopila ja..

evittam
19. aug 2018

@pohodickasrandicka To uz nie je moj problem,ze su ludia hlupi a nechávajú sa okradat.