Skončenie pracovného pomeru pred materskou dovolenkou

lulu_lu
20. aug 2013

Chcem sa spýtať, či nemáte niekto s týmto skúsenosti:

30. septembra mi končí pracovná zmluva (mala som zmluvu na dobu určitú). Momentálne som na rizikovom tehotenstve, čiže nechodím ani do práce. A v decembri nastupujem na MD.
No dnes mi môj nadriadený volal, aby som prišla podpísať "nejaký papier", že sa to týka ukončenia práce u nich. A keď som si to prečítala , skoro mi oči vypadli. Chcel mi dať podpísať "Žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou"
V nej ja žiadam zamestnávateľa aby k 30.septembru so mnou ukončili prac. pomer.
Ale nerozumiem načo mi to dával, keďže mi vtedy končí aj zmluva. Samozrejme som nič nepodpísala, pretože ja nežiadam aby ma prepustili. Ale nechápem o čom im ide.
NEVIETE niekto, čo by z toho pre mńa vyplývalo, keby to podpíšem?

akrim75
20. aug 2013

Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú
Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby, bez ohľadu na tehotenstvo !. Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť aj inými spôsobmi, ktoré pozná Zákonník práce............................Ja niesom pravnik ale ja na vasom mieste by som urobila toto :: kedze marodite tak sa nemusite registrovat na urade prace.....marodte dalej..nezabudnite zanasat marodku na socialnu poistovnu...marodit budete az do dna porodu ... dalsie info dostanete na socialnej poistovni respektive na urade prace a soc. veci a rodiny...

livocka21
20. aug 2013

@lulu_lu aj ja ti radim ostat na marodke.... zamestnavatel ti nechcel platit marodku tak ta chcel odpinkat.... ale po 30. septembri budes stale v ochrannej dobe aj ked pracovny pomer skonci.... tak nic nepodpisuj a doma oddychuj aby bolo vsetko fajn 🙂 drzim palce 🙂

lericenkam
21. aug 2013

@lulu_lu podľa mňa Ti správne radia, zostať na maródke a potom v soc. poisťovni Ti povedia ako ďalej , keď porodíš, všetko dobré

lulu_lu
autor
21. aug 2013

@lericenkam
@livocka21
@akrim75 Ďakujem Vám žienky 🙂 aj to tak plánujem, taká som vytočená na nich a že banková inštitúcia-zdierači! Len nerozumiem, čo by z toho oni mali keby to podpíšem, keďže maródku mi už aj tak neplatia, pretože maródim vyše dvoch mesiacov

alienka000
21. aug 2013

@lulu_lu S pracovnym pravom robim, takze odpoved je, ze s tebou chcu vybabrat. Pretoze ano pracovny pomer skonci 30.9. a na to sa nevztahuje ochranna lehota pocas tehotenstva - preto ti to moze skoncit aj pocas materskej.
Ibaze, ty si na rizikovom, co je nieco ako PN a tebe sa pomer predlzuje o dobu tvojej PN po ukonceni. Tam nejde len o platenie a podobne, tieto velke spolocnosti si tak chcu znizit headcount zamestnancov kvoli niecomu.
Ale mozno keby ti dali aj nejake odstupne naviac, tak to bude pre teba vyhodnejsie. Ak nie, tak zbytocne nepodpisuj 😉
Este ma napada, mozno (zalezi velmi od platu) ak ti to vyjde, mozes dostavat vacsie davky v nezamestnanosti do materskej ako na rizikovom. Takze ak by si to podpisala, zrusila rizikove a bola nezamestnana mozno budes dostavat viac penazi a mas vychadzky kedy chces 😀

akrim75
21. aug 2013

ja by som predsa len zostala marodiť lebo marodka je vzdy väcsia ako podpora ci socialne davky....lebo nemocenske davky su 55% z hrubeho vymeriavacieho zakladu..pricom podpora je 50% z hrubeho vymeriavacieho zakladu....Na podporu musis mat odrobene 270 dni bez prerusenia....ak nemas odrobene tak mas narok len na socialne davky a to uz je len 60eur a aj to len v pripade ze byvas sama (ak niesi vydatata) . Ak mas partnera ( manžela) ,ktory je zamestnany a ty pojdes na socialne ako nezamestnana nedostanes ani euro.A vychadzky na marodke sa daju tiez vybavit minimalne 2krat po dve hodiny denne..ale neviem ako je to v pripade ak ti lekar uviedol diagnozu do zaznamu -rizikove tehotenstvo-...ak je ozaj rizikove tak by som ani velke behanie neodporucala nakolko hrozi predcasny porod. Viem ocom hovorim,ja sama som bola na rizikovom az tak ,ze som poslednych 6 mesiacov odlezala v kuse v nemocnici...Vela stastie nech to dobre nakoniec dopadne.

lulu_lu
autor
22. aug 2013

@alienka000 dakujem za odpoved, mne zmluva konci tak či tak 30.9, proste mi ju nepredlzia, lebo som tehu. A tym padom ma nemozu prepustit 30.9 ale az ked mi skonci marodka? Spravne to chapem?

alienka000
22. aug 2013

@lulu_lu ano, presne tak. cize mozes pekne potiahnut az do materskej 🙂 Takze v zapocitovom liste budes mat o tolko viac dni odpracovanych ako si to predlzis o marodku
@akrim75 ano, tie percenta su vyssie, ale denny vymeriavaci zaklad je vyssi pri podpore, preto som pisala, ze niekedy je lepsie ist na podporu 😉 Zalezi vsak aj od vysky platu. (= t.j. pri marodke napr. dostane 30E na den a pri podpore 50E na den)

lulu_lu
autor
22. aug 2013

@alienka000 a preco mi povedali na socialke aj urade prace, ze ked mi konci zmluva k 30.9 prepustia ma aj ked som PN?

lulu_lu
autor
22. aug 2013

@alienka000 a ako zitim ten vymeriavaci zaklad? Napr. v hrubom mam vyplatu 500 € rovnych. Kolko budem mat marodky a kolko nezamestnaneckej, ak by som bola na UPSVaR

alienka000
22. aug 2013

@lulu_lu prepac, povedala som ti blbost. Mala som pocit, ze pri rizikovom tehotenstve je to ine. Ale nie, normalne jasne pomer skonci aj pocas PN, lebo ste tak dohodnuti v zmluve ale PN moze pokracovat 🙂
Tie vymeriavace zaklady si najdi na nete kalkulacky online (nemozem dat link, minule mi zmazali, ze reklama). Tam si to vyrataj, co ti je lepsie. A ked budes chciet ist na podporu, idealne potiahnut PN, tak aby ti vysli potom do materskej presne 6 mesiacov (to je tusim max mesiacov, co sa dostava podpora). Ak lepsie PN, tak lekarky sa opytat ci mozes byt na rizikovom cely cas 😉

lulu_lu
autor
22. aug 2013

@alienka000 to je v poho, si zlata, ze si odpovedala. Len nechapem to, ze na co mi to dali podpisovat. Akoze moju ziadost o vypoved k tomu dnu, ktoremu mi aj tak konci zmluva. Co z toho maju a co by som ja mala keby to podpisem/nepodpisem......

akrim75
23. aug 2013

Ja som mala pred pol rokom zmluvu na dobu urcitu a ukoncenie mi poslali doporucene postou a to mali ako doklad otom ze som to prevzala. Tiez som marodila posledny mesiac.Mala som priemerny hruby zarobok 500€ z toho mi vyratali podporu 8eur na den co je cca 250eur mesacne. Ked som marodila mala som viac na marodke .Na podporu treba mat ale odrobene 270 dni. A tak isto vy ked mate skonceny pomer pred nastupom na matersku a budete doma 3 roky, po ukonceni materskej (rodicovskeho) nemate narok na podporu-na to sa pripravte. Mna zachranilo len to ze som pocas materskej bola evidovana ako zamestnanec (neukoncili mi pomer pred materskou ) a poslednych 6 mesiacov rodicaku som chodila i do prace cize podporu mi ratali z priemeru co som zarobila za posledny polrok rodicaku.Inak by mi podporu ani nedali keby som nerobila aj na rodicaku.Maximalne by mi dali nejaku socialku,ak by mi to vyslo.

alienka000
23. aug 2013

@lulu_lu formalne to musis mat podpisane aj ked ti pomer konci dobou urcitou. Aj ja som to davala zamestnancom pdopisovat ked im koncila doba urcita a nepredlzovali sme. Dovod jednoduchy- pretoze pokial to nepodpises a druhy den po skonceni, cize 1.10. by si prisla do prace automaticky sa ti predlzuje pracovny pomer na dobu neurcitu 😉 Taka finta v ZP, neviem naco to je 😀

lulu_lu
autor
23. aug 2013

@alienka000 ale nemusim to podpisovat,nie? Na UPSVar aj soc. pois. mi povedali, ze urcite to nemam podpisovat

eeffka
23. aug 2013

@lulu_lu urcite ti dali podpisat ziadost tvoju o ukoncenie? lebo ak mas pomer na dobu urcitu dava sa podpisat : "Oznamenie o ukonceni prac pomeru k XY"

Ako ti niekto pisal ze si dalej zamestnana...nie si, pomer ti skonci, chora,nechora, tehotna/netehotna.... ale istia sa z dovodz, ze vo velkych spolocnostiach velakrat tvoj nadriadeny nevie kedy ti skoncila zmluva ak by si 1.10 prisla sadla, robila, a nedajboze by ti este sek/k adala nieco robit, resp poslla mejl ze urob mas zmluvu na neurcito.

alienka000
23. aug 2013

@lulu_lu samozrejme podpisat to nemusis. Oni ti to potom poslu postou. Ale absolutne neviem co v takomto komplikovanom pripade - ze si tehotna, konci ti zmluva a si na PN 🙂 No a co ti povedali na socialke? Dosiahnes nepodpisanim nieco? Inak a neodporucili ti oznamenie tehotenstva zamestnavatelovi? Mozno takato kombinacia bude mat nejake vyhody, ked to oznamis, ale najprv sa opytaj na socialke.
Je mozne, ze ta tlacia do podpisania, lebo sa boja napr. zaloby za diskriminaciu, kedze si tehotna (samozrejme ak nemaju fakt objektivny dovod na nepredlzenie - organizacne zmeny, nizky vykon a pod.).

eeffka
23. aug 2013

@alienka000 ta finta je tam na to ze ludom koncili zmluvy , zamestnavatel nepredlzil ale robotu im daval a ludia pokial dostali prachy bokom drzali hubu a krok a potom im chybali roky/mesiace a pravna ochrana. Teraz si kazdy da sakra pozor aby sa mu nepotuloval po firme nezazmluvneny zamestnanec

lucka011
23. aug 2013

No pokiaľ ja viem, tak zmluva, ktorá je na dobu určitú končí, či je zamestnanec na materskej, maródke alebo nie je. To je nepodstatné.Takto to mala aj moja švagriná. Tiež ostala tehotná, išla na maródku a zmluva jej skončila či tak. Dokonca ja som mala prípad, tiež som ostala tehotná, mám zmluvu na dobu neurčitú a zamestnávateľ ma chcel prepustiť aj keď sa to nesmie. Ale medzi tými ich zákonmi sa vždy nájde niektorý, ktorý im to povoľuje. No nakoniec ho ekonóm presvedčil, že to nie je treba, tak som stále aj zamestnaná.... Takže ja si myslím, že tá zmluva ti končí aj tak, či si požiadaš o koniec ty, alebo to končí dňom v zmluve...

eeffka
23. aug 2013

@eeffka
@lucka011

este ma napadol dalsi dovod preco jej to dat podpisat, ale neviem presne ako to je, na urade prace, ak poziada o ukoncenie ona sama, sa podla mna stane dobrovolne nezamestnanou, lebo ju prepustia na jej ziadost, to nikoho nezaujima ze by skoncila aj tak, takze o dovod viac nepodpisat. Ak to teda bola ziadost, nie oznamenie

huxy
23. aug 2013

@lulu_lu inak neviem,pracovala si v banke? ja som robila v banke,dala som výpoveď s 2-mesačnou výpovednou lehotou.počas jej plynutia som zistila,že som tehu.v posledný deň prac.pomeru som šla za gynekológom /s ktorým som sa dopredu dohodla/,vypísal ma na rizikové tehu.z toho dôvodu,aby som bola v ochrannej lehote,a teda aspoň niečo poberala.lebo ako tehotnú by ma do iného zamestnania /čo som teda chcela/ nezobrali.a inak vedela o tom aj moja riaditeľka a našťastie nebola ani sviňa,a nemala s tým žiadny problém,že som to tak spravila.

huxy
23. aug 2013

@lulu_lu inak čo sa týka podpísania niečoho čo píšeš,podľa mňa nepodpisuj.neviem o čo im ide,ale je to divné.inak taká perlička,ja keď som bola už vo výpovednej lehote,tak som dokonca dostala pokarhanie za "šperky" a vraj "vyzývavé oblečenie" 😀 no pre nich bolo vyzývavé oblečenie také tričko s hrubšími ramienkami,podotýkam že sme nemali klímu a v lete bolo neskutočne horúco,všetci sme sa parili,nemali ventilátory /až po tom mojom pokarhaní/.a tiež chceli na mňa našiť "prúser" ktorý spravila kolegyňa,ale ja som sa nedala.mne za to chceli dať pokarhanie /písomné/,ale pochybujem,že jej dali.skôr mi to prišlo,akoby sa snažili oni byť tí,čo mne dajú výpoveď /kvôli pokarhaniam/,alebo akoby sa ich dotklo,že tú výpoveď som dala ja.takže mi to príde také veľmi zvláštne.

lulu_lu
autor
23. aug 2013

@eeffka ano na 1000%, 🙂

lulu_lu
autor
23. aug 2013

@alienka000 vedia ze som tehu. Na socialke to nechapali, ze to nemam podpisovat. Ale napadlo ma, ze ak to nepodpisem "moju udajnu ziadost o skoncenie" tak vo vypovedi, resp. ukonceni pomeru u nich mi daju nejaky dovod, ze som si neplnila povinnosti a bla bla

lucka011
23. aug 2013

@eeffka No veď určite. Nech zmluva skončí sama a nie, že ona o ňu požiada, na to som pozabudla zareagovať. Len to som napísala, že skončí tak, či tak. Takže určite nepodpisovať, kým to je akože jej žiadosť o skončenie. To je úplna hlúposť, zamestnávatelia sú v takýchto prípadoch bez chrbtovej kosti...

lulu_lu
autor
23. aug 2013

@huxy ale prepustili ta aj tak, vsak? No ja nerozumiem tomu, lebo viem ze zmluva mi konci tak ci tak tak naco tieto ceremonie.

huxy
23. aug 2013

@lulu_lu no áno,teda ja som dala výpoveď,čiže mi prac.pomer skončil k poslednému dňu v mesiaci výpovednej lehoty.ale v ten istý deň som nastúpila aj na pn.takže som dostávala normálne nemocenské dávky,a nemusela sa registrovať na úrade práce ako nezamestnaná.takže aj tie "papierovačky" ma tým pádom minuli.inak nechápem fakt,o čom im ide.lebo ak si ty na pn,tak im to môže byť tak jedno.nechápem.veď ak ti tak či tak končí zmluva 😨

majusqa77
23. aug 2013

@lulu_lu nepodpisuj. robia to len koli tomu, ze vzdy je cistejsie, ak je ukoncenie PP dohodou ako ked prepustia oni.. ..aspon ja by som to, ak by mi neslubili nejake odstupne urcite nepodpisala.... ...takto ti skonci PP - niesom si ista, ci ukoncenim PN, alebo dokonca az ukoncenim materskej. im ide pravdepodobne len o cislo v pocte zamestnancov... ...a este dalsia vec - mali by ti - najneskor 3 dni pred skoncenim urcitej doby poslat/dat oznamenie o tom, ze konci zmluva...