Skončenie pracovného pomeru

denisse1311
26. júl 2021

Dobrý deň,

prosím poraďte mi, ako najlepšie postupovať:

Mám pracovnú zmluvu na dobu určitú /počas zástupu na MD/.

Našla som si inú prácu od septembra a v zmluve mám uvedené že výpovedná doba je ustanovená podľa paragrafu 62 Zákonníka práce.

Chcem sa spýtať, či musím 1.8.2021 podať písomne Dohodu o skončení pracovného pomeru a musí mi plynúť mesačná výpovedná doba? alebo môžem podať túto dohodu o skončení pracovného pomeru k 31.8 až?

V novom zamestnaní idem podpísať pracovnú zmluvu 26.8.2021.

Ďakujem veľmi pekne za každú radu 🙂

balkica
26. júl 2021

@denisse1311 môžete sa dohodnúť so zamestnávateľom, že skončíte dohodou k 31.08.2021. Ale ak chcete 01.09.2021 začať v novej práci, a ak Vám má plynúť mesačná výpovedná doba, musíte stihnúť dať výpoveď do konca júla..

ivkazba
26. júl 2021

Pri dohode nie je výpovedná doba. Buď výpoveď s výpovednou dobou alebo dohoda, kde sa dohodnete na konkrétnom termíne skončenia.
Ako dlho trvá pracovný pomer? Ak menej ako 1 rok, tak v prípade výpovede máš výpovednú dobu 1 mesiac. T.j. ak ešte v júly dáš výpoveď, VD začne plynúť od 1.8. a tvoj PP skončí 31.8. Ak zamestnávateľ súhlasí s dohodou a teda nebudeš dávať výpoveď, tak termín si daj podľa toho, ako ste sa dohodli

denisse1311
autor
26. júl 2021

@ivkazba som zamestnaná menej ako 1 rok, od nového školského roka nastupujem do nového zamestnania.

mogaa
26. júl 2021

no buď dáš výpoveď ktorú musíš podať k 31.7. aby ti plynula výpovedná doba 1mesiac(s dátumom ukončenia PP k 31.8. ) alebo dáš dohodu o skončení PP - tú môžeš dať kedykoľvek a akýmkoľvek dátumom, ale s dohodou musí súhlasiť aj zamestnávateľ.....ak by nesúhlasil a odídeš, riskuješ pokutu vo výške tvojho 1platu

denisse1311
autor
26. júl 2021

@ivkazba pracujem v mš, ale teraz v júli tam nikdo nie je, a prevádza začna až 9. augusta...prave preto neviem ako to najlepšie spraviť.

mogaa
26. júl 2021

@denisse1311 tak riaditeľka hádam mailovú komunikáciu občas sleduje....

ivkazba
26. júl 2021

@denisse1311 to že tam nikto nie je, nie je argument, niekto musí komunikovať predsa so zamestnancami. Čiže volať alebo písať riaditeľke napríklad. Ak nestihneš dať výpoveď do konca júla, ale až v auguste, výpovedná doba ti začne plynúť až 1.9. a PP skončí 30.9.

balkica
26. júl 2021

doporuceny list na adresu zamestnavatela a moze Ti byt jedno kto tam je alebo nie je 🙂 to je ich problem 🙂

denisse1311
autor
26. júl 2021

@balkica ostava mi ešte celkom dost dovolenky....čo mám robit? zamestnavateľ mi to preplati alebo nie?

balkica
26. júl 2021

@denisse1311 ano, nevycerpana dovolenka sa ma vyplatit s poslednou vyplatou, alebo Vam mozno este cast dovolenky necha vycerpat do konca augusta.

luccija
26. júl 2021

@balkica to je na zamestnávateľovi či vyplatí či povie čerpať...on môže hýbať s dovolenkou.
@denisse1311 ako píšu baby výpoveď s mesačnou výpovednou k poslednému júlu.Inac trocha im zamiešala karty, lebo, ak 9.8.otvarate budeš chýbať.Este je možnosť odrobiť august a dovolenku nech Ti preplatia, že si bola ochotná nastúpiť a dohodnete sa na ukončení dohodou koniec augusta, ak by si im veľmi chýbala, ak to pokryjú bez teba tak ako píšem hore.

luccija
26. júl 2021

@denisse1311 zavolaj riaditeľke a dohodni sa.Ak podaa výpoveď, tak písomne a doporučene poštou, alebo nech Ti podpise prevzatie.
@ivkazba je to pravda, že sa niečo zmenilo, že dôležité je kedy to vyzdvihnú na pošte?voľakedy vraj platilo poslať výpoveď k posl.dnu v mesiaci a teraz ešte by to malo byť o tých x dni skor kedy má zamestnávateľ čas to vybrať na pošte?riešila som to nedávno a pozerala som právne rady a tam bolo niečo také spomenute

balkica
26. júl 2021

Pri doručovaní jednostranných právnych úkonov (výpoveď) stačí, ak je adresátovi umožnené prevziať zásielku a oboznámiť sa s jej obsahom. Zásielka považuje za doručenú dňom, kedy bolo adresátovi umožnené ju prevziať.

ivkazba
26. júl 2021

@denisse1311 dovolenku ak ti neumožné vyčerpať, tak je povinný preplatiť, samozrejme dovolenku za rok 2021 máš nárok iba za adekvátne obdobie trvania PP.

@luccija nie, doručením sa považuje za doručené. Bez ohľadu na to, či ju prevzal alebo nie, presne ako píše vyššie @balkica

denisse1311
autor
26. júl 2021

@luccija vieš čo min tyžden ma zobrali v mš v miesto bydliska, chcem byť férová ale do zamestnania dochádzam 30 km denne a pri deťoch je to aj dosť náročné. tiež by som bola rada, keby im to oznamim na konci školského roka ale vyberové konanie bolo min týžden.