Čistenie maternice po samovoľnom potrate. Áno či nie?

janie80
17. jan 2011

Ahojte, chcela by som sa opýtať na váš názor na čistenie maternice po samovoľnom potrate.

Ja som potratila v 6tt tehotenstva. Keďže som krvácala už tretí deň a moja doki mi povedala, že maternica je čistá, tak ma pre istotu poslala do nemocnice, aby vylúčila podozrenie na mimomaternicové tehu. Aj v nemocnici mi povedali, že maternica je čistá, ale nechajú si ma na pozorovanie HCG. To bolo v pondelok. Všetko išlo OK, HCG klesalo, takže sa potvrdil samovoľný potrat. Krvácanie samo ustupovalo. Lekári sa ale rozhodli, že ma vo štvrtok budú silou-mocou čistiť. V pondelok mi dvaja lekári povedali, že maternica je čistá a vo štvrtok sa na základe pondelkového ultrazvuku rozhodli, že ma budú čistiť. Tak som sa pýtala, či to je nutné, keďže mi už pred štyrmi dňami povedali, že všetko je čisté. Až na základe toho, že som "vymýšľala" (to som sa dozvedela na nemocničných chodbách) ma primár poslal na opätovný ultrazvuk, kde samozrejme zistil, že všetko je čisté a poslal ma domov.

Aké máte skúsenosti, príp. názor vy? Je potrebný aj v takom prípade zákrok? Čítala som, že u nás sa to robí stále, vraj "pre istotu" a v zahraničí radšej nechajú organizmus, nech sa vyčistí sám. Samozrejme, ak je predpoklad, že to zvládne.

evka1984
18. jan 2011

@janie80 no u mňa to isté... tak mi je strašne zle, ale vobec mi to nevadí, lebo viem že už je dobre ked došla...maternica sa vyčistí (teda dúfam) 7.2. idem na KO či je všetko tak ako má byť a ked bude tak možno aj po 2 mrche si už nebudeme dávať pozor... nechcem povedať že vyslovenie snažiť, lebo to nechcem ale budeme fungovať normálne...takýto sex ma nebaví dávať pozoro večne ani mm si to velmi neužije... aj ked vraví že mu to nevadí...
😀

janie80
autor
18. jan 2011

@tamaja Dakujem za info a aj za drzanie pasti... 😀 Dufam, ze to nazhavenie vydrzi dlho a babo sa ma bude drzat ako kliest... 😀

evka1984
18. jan 2011

@janie80 určite bude, už tomu musíme veriť... akosi si napísala, to zlé je už za nami už nás čaká iba to dobré 😉

janie80
autor
18. jan 2011

@evka1984 Ja som si tiez povedala, ze nebudeme vyslovene "vyrabat" babo, ale ze sa budeme milovat pre radost a z lasky a hlavne ziadne vypocty kedy ano a kedy nie. Ked sa podari hned, tak budem strasne stastna, ale ak nie ani za pol roka, tak z toho este nebudem robit vedu...

evka1984
18. jan 2011

@janie80 zase na druhej strane ak poznáš svoje telo a vieš kedy máš PD (ako napr. ja som to vedela presne)nie je naškodu využiť dníky ked by to bolo najrealnejšie 😀 😀 ak sa mi vráti pôvodný cyklus a príznaky ovulky ako som mavala pred tehu tak určite že nebudem sedieť so založeným rukami... tie príznaky sa nedajú ignorovať a ked vieš že teraz ... tak ma to bude hnať . 😀

rut
18. jan 2011

@janie80 Ja som mala AC v 7 tt. Lekárka ma poslala na ultrazvuk srdiečko nebilo, alebo ešte nebilo, to vtedy ešte nevedeli povedať. Dostala som lieky na udržiavanie. Mohla som si vybrat, ci chcem byt doma alebo v nemocnici. Chcela som byt doma (cakalo ma tam rocne dieta). O týždeň kontrola. Maternica už bolo prázdna, hodnota HCG minimálna. Vraveli, že kyretáž nie je potrebná. Moja lekárka vravela, že kedže išlo o AC, nemusíme čakať. A bola prekvapená, keď som o mesiac došla ako tehotná 😀 (mala som vtedy uz 36). AFP v tom dalsom tehotenstve male zlé, poukazovalo na DWS, babatko je krásne zdravé. Myslím, že tá hodnota AFP mohla byť ovplyvnená tým, že som hneď otehotnela. Želám veľa síl a zdravé bábätko.

janie80
autor
18. jan 2011

@evka1984 To nie... 😀 A navyse, ako vravis, poznam svoje telo a viem, ze ak ma nieco pobolieva, co to znamena... 🙂 Tiez nebudem sediet so zalozenymi rukami... Hlavne po tom, co poznam tehulkovsky pocit... Nech si hovori kto chce, co chce... Aj ked este nekopalo a bolo este malinke, ja som vedela, ze tam je a lubila som ho najviac na svete... A toto mi nahradi az to dalsie... Strach bude pravdepodobne o to vacsi, ale uz sa straaaasne tesim... 😉

janie80
autor
18. jan 2011

@rut Ďakujem za všetky kočky, ktoré si to zažívame teraz... Smútok a nešťastie zo straty nás prejdú, ale nezabudneme nikdy... 😉

maznacik007
18. jan 2011

ja som potratila na hranici 7/8 tt a maternica sa vycistila sama.... robili mi kontorlu aj UTZ aj Hcg podla mna je to lepsie ako kyret lebo to je predsa len umely zasah... jasne ze niekedy je potrebny ale v mojom pripade si telo poradilo samo... inak tie testy mozu byt potom ovplyvnene ak zena hned v tom cykle otehotnie.. preto sa odporuca /aspon mne tak povedali/ pockat na prvy menzes a potom sa snazit... pokial by robili kyret tak tam odporuca moj lekar cakat 3 mesiace.

janie80
autor
18. jan 2011

@maznacik007 Ahoj, tebe sa podarilo potom otehotniet bez problemov? Lebo toho sa bojim asi najviac... Ze prvy krat to slo v pohode hned na prvy sup, a ze teraz to bude problem... ☹

maznacik007
18. jan 2011

@janie80 nie nepodarilo.... prvu dceru mam biologicku /otehotnela som ani neviem ako vsetko bolo ok/ potom som dlho nemohla otehotniet ... a az ked sme si uz brali maleho z detskeho domova tak som otehotnela a tak to dopadlo.. 😔 ale u nas je problem najma v spermiach.. takze je mozne ze prosto bol geneticky problem a preto som potratila...

ale neboj.... pride to sup sup

janie80
autor
18. jan 2011

@maznacik007 Tak mas aspon dva pokladiky... 🙂 Niekedy mi je smutno a som strasny pesimista a niekedy vsetko beriem pozitivne... Este asi preslo malo casu na to, aby som s tym bola uplne zmierena... Ale ono to pride a potom budem ja povzbudzovat ostatne kocky... 🙂 Aj ked, asi najviac na svete by som si priala, aby uz nikdy nikto nemusel zazivat tie pocity, co my... 😢

lienka129
15. feb 2011

ahojte,som dva mesiace po spontannom potrate. Uz som dufala,ze pomaly sa s tym aj vyrovnavam a som ochotna pockat aj pol roka, ale posledne dni ma chytaju volake depresivne stavy, ze to asi tak dlho nevydrzim a hlavne preto, lebo dalsie dve moje kolegyne su tehotne. Jedna kolegyna odchadza o par dni na matersku a dalsia ma planovany termin porodu asi v tom obdobi ako som mala mat ja. Doktorka mi povedala, ze staci pockat tri mesiace a ze by sa to nemalo opakovat. Chcem to skusit, ale zaroven sa bojim, dalsiu stratu by som asi psychicky zle znasala.

nat28
15. feb 2011

@lienka129 ahojky, viem presne ako sa citis. Ja to mam este velmi cerstve, na kyrete som bola teraz 4.2. Cakala som dvojicky a zomreli pomerne neskoro v 11tt. Nebudem popisovat ake otrasne obdobie odvtedy prezivam ☹ . Vsetky co sme to zazili to dobre pozname. Ty si asi nebola na kyrete, ci? Ak nie, preco musis cakat cele 3 mesiace? Vraj ak nebol potrebny kyret, staci pockat do prveho menzesu. Ja uz som teraz netrpezliva cakat a to je este len par dni za mnou. neviem ako mam vydrzat taku dobu 😒 Ked budem mat vysledky histologie o necele 2 tyzdne, pojdem na kontrolu a tam poriadne vyspovedam svoju dr. Predpokladam ale, ze snazit sa zacneme po 2 menzese, urcite nebudem cakat 3 cykly.

janie80
autor
15. feb 2011

@lienka129 Ahoj, je mi to luto... Ale neboj, bude to lepsie... Ja som potratila pocas Vianoc a uz sa citim lepsie... My cakat nebudeme, uz som po prvej mrche a doki povedala, ze nemusime vobec cakat. Kedze nebol potrebny zakrok (teda skor by som povedala, ze zakroku som sa uspesne vyhla), tak mozeme zacat aj hned. Ale vsetko zavisi od tvojho zdravotneho a psychicekho stavu... 😕 Hlavu hore a snaz sa mat pozitivnejsie myslienky... 🙂 Tvoje buduce babo nechce mat vystresovanu, nervoznu a nestastnu maminku... 😉

lienka129
15. feb 2011

Ahoj nat28.Ja som v zahranici a tu som si musela kyretaz vyziadat ☹ .Prve sono tu robia az v 12.tyzdni,miesto najstastnejsie dna to bol moj zatial najhorsi den.Povedala mi,ze bohuzial nevidi ziadnu akciu srdca a plod ma velkost 8.tyzdna.Poslala ma do druhej miestnosti a povedala,ze tam mi vsetko vysvetlia,prisla za mnou dr. a povedala,ze sa mam rozhodnut pre samovolne vylucenie plodu alebo kyretaz.Rozhodla som sa pre kyretaz,nech ma poriadne vycistia,aby sa maternica hojila.Na zakrok ma objednali o tyzden neskor,s tym,ze ku krvacaniu moze dojst najblizsie dni.A tak aj bolo,zacala som silno krvacat a mala som bolesti,isla som na pohotovost a tam mi dali silne lieky od bolesti a povedali,ze mozem ist do nemocnice alebo domov,ale zakrok urobia az o ten tyzden,ze budem mat silne bolesti a krvacanie,ale lieky mi pomozu.Nastastie to krvacanie a bolesti neboli take hrozne,na zakroku ma docistili a teraz som bola doma,hned som bezala ku gynekologicke,pretoze tu ma nechceli objednat na kontrolne vysetrenie po zakroku,lebo tu sa to nerobi.Moja dr.povedala,ze to vyzera dobre a mozem sa pokusat o 3 mes. Uz som bola na tom aj psychicky celkom dobre,ale vratila som sa do prace a zistila som,ze kolegyne su tehotne,tak zase na to musim mysliet,ale prajem im zo srdca,nech ich nikdy nepostretne to,co mna.

lienka129
15. feb 2011

@janie80 dakujem,ved to si aj ja hovorim 🙂 aj manzel mi to furt pripomina,ale ked clovek vidi rastuce bruska v okoli,tak mu zovrie srdiecko🙂

janie80
autor
15. feb 2011

@lienka129 Ja viem, tiez mi nie je jedno, ked vidim tehotnu zienku, male deticky, alebo obchod s detskymi vecickami, ale verim, ze o chvilu uz budem aj ja tehu bruchata... 😀 A aj vsetky dievcata na konikovi, ktore to maju za sebou... 😉

nat28
16. feb 2011

dievcata, mame to teraz tazke. ja tiez trpim ked vidim tehotnu zenu alebo male babatko, ale zial sme vo veku, kedy okolo nas su a aj budu same tehotne a mamicky. Ale potratov je vela, nikdy nevieme ci mamicka ktorej tak zavidime babo niekedy v minulosti nepotratila. je to tazke, ale musime to zvladnut a coskoro otehotniet. tentokrat to dotiahnut az do uspesneho konca. 😵

lienka129
16. feb 2011

presne tak,my to zvladneme🙂🙂🙂

lienka129
25. mar 2011

Ahojte dievčatá.Ako sa Vám darí?čo máte nové?

janie80
autor
26. mar 2011

@lienka129 ahoj, ja som uz po ovulke a dufam, ze sme si urobili najkrajsi vianocny darcek na svete... 😉 teraz je najhorsie to cakanie a dufanie... Ty mas co nove?

lienka129
27. mar 2011

@janie80 ahoj.Tak to drzim palce,nech to vyjde.Veru to cakanie je najhorsie.My si este davame pauzu,volaky mam strach.Niektori mi radia pockat aspon pol roka.Budem sa snazit mysliet na nieco ine a mozu pojdu dni rychlejsie.Daj vediet ako to dopadlo🙂

janie80
autor
27. mar 2011

@lienka129 Jasne, ze dam... 🙂 Mna necistili, takze sliznica sa nemusi davat do poriadku a tym padom nekazali cakat... A uz som tri mesiace od potratu, takze by to malo byt OK... 😉 Bojim sa hlavne toho strachu, ked zistim, ze som tehu... To sa budem bat o toho drobceka este viac, ako prvy krat... Ale nejako to s mm budeme musiet zvladnut a snazit sa, aby som nebola vystresovana... 😉 Nevies nahodou... To dalsie tehu je automaticky rizikove?

lienka129
27. mar 2011

@janie80 prave minule som nadtym rozmyslala,ci to zacnu brat hned od zaciatku ako rizikove a zenu budu viac sledovat alebo az vtedy,ak nastanu dake komplikacie.Toto fakt neviem.Jasne,ze teraz mame vacsie riziko potratu oproti zenam,ktore nepotratili,ale neviem,ci budeme radene medzi rizikove tehotenstvo.

janie80
autor
27. mar 2011

@lienka129 asi to zavisi od lekara... niektore doktorky poslu zenu na vysetrenia hned, ako sa zmieni o tom, ze chce babo a niektore az ked sa rok nedari, alebo po tretom potrate... 😖 ja som rozmyslala, ze ked sa ma doki spyta, ci chcem ostat na marodke, tak poviem, ze asi radsej ano, lebo mam dost stresujucu robotu a nechcem riskovat...

priamka
27. mar 2011

ahojte,ja som vcera zacala krvacat,vecer som volala znamemu primarovi a ten ma hned poslal k nemu na oddelenie..nechali si ma tam,spravili mi ultrazvuk,zobreli odbery a rano prisiel za mnou primar a hned ma brali na salu na cistenie.. povedal mi,ze mame pockat 3 mesiace,da mi hormony potom a mozem kludne otehotniet..mam 28 rokov. drzim palce vsetkym..neprajem nikomu ten pocit,ked strati dieta..

janie80
autor
31. mar 2011

@priamka Tak to ma mrzi, ze si si to musela prezit aj ty... Velmi drzim palce, nech sa z toho rychlo pozbieras fyzicky a hlavne psychicky... Uz mas nejake deticky, alebo toto bolo tvoje prve tehu?

sheepik
1. apr 2011

ja som otehotnela "nahodou", neplanovali sme to, ale o tyzden na to ako som sa dozvedela, ze som tehotna som potratila....aj ked som na to vobec nebola pripravena, bol to strasny pocit ☹

lienka129
1. apr 2011

ahojte,je smutne,ze nas tu stale pribuda,ale kazda z nas aspon vie,ze nie je sama.Zivot je uz taky.Vcera moja kamaratka, s ktorou sme si planovali spolocnu matersku, porodila.Velmi sa s nou tesim a vsetkym, co sme tu prajem,aby sme ten krasny pocit zazili🙂