Čistenie maternice po samovoľnom potrate. Áno či nie?

janie80
17. jan 2011

Ahojte, chcela by som sa opýtať na váš názor na čistenie maternice po samovoľnom potrate.

Ja som potratila v 6tt tehotenstva. Keďže som krvácala už tretí deň a moja doki mi povedala, že maternica je čistá, tak ma pre istotu poslala do nemocnice, aby vylúčila podozrenie na mimomaternicové tehu. Aj v nemocnici mi povedali, že maternica je čistá, ale nechajú si ma na pozorovanie HCG. To bolo v pondelok. Všetko išlo OK, HCG klesalo, takže sa potvrdil samovoľný potrat. Krvácanie samo ustupovalo. Lekári sa ale rozhodli, že ma vo štvrtok budú silou-mocou čistiť. V pondelok mi dvaja lekári povedali, že maternica je čistá a vo štvrtok sa na základe pondelkového ultrazvuku rozhodli, že ma budú čistiť. Tak som sa pýtala, či to je nutné, keďže mi už pred štyrmi dňami povedali, že všetko je čisté. Až na základe toho, že som "vymýšľala" (to som sa dozvedela na nemocničných chodbách) ma primár poslal na opätovný ultrazvuk, kde samozrejme zistil, že všetko je čisté a poslal ma domov.

Aké máte skúsenosti, príp. názor vy? Je potrebný aj v takom prípade zákrok? Čítala som, že u nás sa to robí stále, vraj "pre istotu" a v zahraničí radšej nechajú organizmus, nech sa vyčistí sám. Samozrejme, ak je predpoklad, že to zvládne.

heln
1. apr 2011

ahoj, ja som potratila v 9. týždni a kým som prišla do nemocnice tak všetko zo mňa vyšlo samo, hospitalizovali ma, bola som v nemocke asi týždeň, kontrolovali mi či mi ustupuje krvácanie a či klesá hcg, vzali ma s tým, že možno hneď pôjdem na zákrok, ale po kontrole hcg a na sone, povedali že ma budú riešiť konzervatívne. mala som to v poriadku, takže mi nič nerobili, ale celý týždeň mi kontrolovali hcg a každý deň robili sono. určite to závisí od nálezu, ak pozrú a vidia, že maternica je čistá, tak nie je dôvod robiť zákrok, ale ak by tam boli kúsky placenty, ktoré sa neoddelili od maternice, vtedy treba zákrok, aby to vyčistili, inak by to mohlo spôsobiť zápal a infekciu.

heln
1. apr 2011

neprečítala som všetko, ale musím hneď odpovedať, mne doktorka kázala bez styku do prvej menštruácie a 6 mesiacov čakať, niektorí gynekológovia naozaj radia len 3 mesiace, ale počula som množstvo prípadov, že sa im podarilo hneď a všetko bolo v poriadku. závisí to asi aj od zdravotného stavu a toho ako sa cíti každá z nás. ja som mala pár mesiacov po potrate zápal maternice, takže to som si musela najskôr preliečiť, ale mne sa nepodarilo hneď a malo to svoje príčiny.
a inak, mne tiež v podstate nikto v nemocke nič nevysvetlil, všetko som si našla na internete.

janie80
autor
2. apr 2011

@heln to je na tom najhorsie, ze ak chceme nieco vediet, tak si musime zistit sami... a este tie reci lekarov, ze nemame citat internet, lebo tam su same bludy... staci len vediet selektovat informacie, precitat si toho viac a info mame... alebo... nech nam oni povedia vsetko a nemame dovod si to hladat...

nexa
5. okt 2011

ked ste samovolne potratili... mrcha prisla hned?..alebo az za par dni?..

jenny6
17. okt 2011

Baby, chcem sa vás spýtať: som tiež po spontánnom potrate v 4-5 týždni a následnom čistení v piatok. No už zajtra (utorok) by som mala ísť do práce. Ja sa cítim fajn, fyziky aj psychicky, no nejaké voľno by podľa mňa bolo ešte vhod. Aký je váš názor? Šetrili ste sa alebo ste nabehli hneď do pracovného kolotoča?
Inak už sa tiež teším na najbližšiu mrchu, nech viem že je všetko ok a o pár mesiacov môžme pracovať na miminku🙂)))

janie80
autor
29. okt 2011

@jenny6 to mi je luto... ☹ ja som bola 3 dni v nemocnici a cca 10 dni na PN... ale, ked sa mam priznat, medzi ludi sa mi este nechcelo... a navyse, ako naschval, boli vsade same tehule a malicke deticky... 😔

jenny6
29. okt 2011

Ja som sa tež bála, ako budem reagovať na malé detičky a podobne.. Ako naschvál o pár dní sme mali dohodnuté stretko s jednými známymi, ktorí ani netušili o tehotenstve a potrate.. Tak som sa bála aby som sa pri ich krásnom malom drobcovi nerozplakala.. Ale všetko ok a drobca som si užila🙂)) Dúfam že o pár mesiacov budeme mať doma takého tiež;))) Teraz je ešte skoro a sem tam mi príde ľúto, no snažím sa to brať pozitívne- aspoň vieme, že s otehotnením problém nemáme🙂)) A vraj po spontánnych potratoch je do pol roka väčšia šanca otehotnieť- tak všetkým babám ktoré majú niečo podobné za sebou držkam pršteky..

heln
29. okt 2011

to na východe takto riešia? čistiť? nečistiť?
ja som potratila pred štyrmi rokmi a poležala som si týždeň v nemocnici aby ma odsledovali, či nemám mimomaternicové atď.... poznáš..... nazvali to: "budeme to riešiť konzervatívne" a nečistili ma, jeden z doktorov ktorý ma pozeral na ultrazvuku povedal, že keby sám nevidel, že tam tehotenstvo bolo, tak by ani neveril, že tam nejaké tehotenstvo bolo, čo sa mi maternica tak pekne vyčistila.....
niekedy treba vyčistiť, lebo môžu v maternici zostať zvyšky placenty a spôsobiť zápal, urobili ešte histologické vyšetrenie, výsledky boli dobré, ak by tam niečo bolo poslali by ma na vyčistenie.....

dzio2
17. nov 2011

Ahojte prosim vas o radu , moja 19r sestra mala mimomaternicove tehu , tak ju cistili , a spravili jej diagnosticku laparoskopiu , zobrali jej slepak , zevraj bol zapaleny ha ha , ale teraz to je jedno , a este mala cistu ktoru jej odstranili , boli sme na kontrole na gynde a ma volnu tekutinu v bruchu , a doktorka povedala ze to musi sledovat , neviete mi poradit co to znamena , ci je to nebespecne? dakujem vemi pekne za odpovede

saska1
17. nov 2011

ahojte baby... 🙂 prosím tie, ktoré potratili a neboli čistené, kedy ste dostali menzes?Ja som potratila 31.10. asi 8dní som krvácala, a odvčera som začala špiniť, dnes dokonca viac. 😒 😕 Pripadá mi to, ako keby som mala dostať menzes, ale som len 18 deň cyklu a na normálnu mrchu mám skoro 2 týždne čas.Nestretli ste sa s tým???

janie80
autor
20. nov 2011

@saska1 ahoj, mna necistili a mrchu som doslala cca 45 dni od potratu... ale je to individualne, kedy pride mrcha... a ako to vyzera teraz? rozbehlo sa to? 😕

alyce
20. nov 2011

@saska1 ahoj, ja som tiez nebola cistena, MS prisla na 26. den. Ale mala som dva cykly potom pocit, ze to nie je ako to byvalo, jednoducho sa hormony davali doporiadku, takze ti to moze skakat hore dole. Ale urcite chod na kontrolu ked ti MS skonci.

saska1
20. nov 2011

@janie80 no stále špiním... 😒 ani menej, ani viac. 😒

@alyce ďakujem...no asi budem musieť zbehnúť, aj ked sa mi moc nechce 😒 v poslednej dobe som uňho bola varená pečená 😒
začínam si myslieť, že ešte týžden budem špiniť, a potom sa menzes rozbehne...mala by som dostať koncom bud.týždňa

bleble
9. dec 2011

ma niekto skusenost s krvacanim po kyrete v 6 tyzdni? zacala som potracat, tak ma vycistili, po zakroku aj na druhy den vobec nic a potom som zacala silnejsie krvacat, a bolesti ako pri menzes.. uz 10 den musim nosit stale vlozky, doktor mi bral krv, chodila som aj furt na kontrolu /este sa bal ci to nie je zasa mimomaternicove/ ale hcg normal klesa a vysledky z histologie budem mat az za par dni..povedal ze tak sa asi iba cistim..ale dojde mi to dost divne teda, ked vsade citam ze menzes dostanu baby az o par tyzdnov a tak...

sunny15
9. dec 2011

@bleble Ahoj,ja som potratila v 7tt...po kyrete som krvacala asi den -2 slabsie a potom trosku sa to rozbehlo...dokopy aj s cistetim som krvacala a spinila asi 8-9dni...niekto zvykol aj dlhsie...ak hcg klesa tak to je ok...po cisteni som potom dostala menzes normalne na 28dc

borka82
14. dec 2011

@bleble Ahoj, ja som potratila tiez cca v 6-7tyzdni, bola som aj na cisteni a hned po zakroku som silno krvacala, potom mi dali infuziu a zoslablo to, mala som slabe bolesti, ale po 2 dnoch od zakroku som zacala mat velmi silne bolesti, najlepsie som sa citila ked som lezala a krvacala som potom este asi 9 dni. Je to individualne. Verim, ze ti to krvacanie uz coskoro prestane ak uz neprestalo. Vela stastia a sily prajem 🙂

bleble
14. dec 2011

@borka82 dakujem, uz to prestalo, ale podla histologie tam plod nebol /videli len gestacny vak/ takze to bolo asi zasa mimomaternicove ale sa mi to vstrebalo lebo vyplavilo potom..no nechapem, lavy vajcovod uz nemam a teraz aj v pravom mi to uviazlo..neviem este nic blizsie, iba ze je mozne ze ten pravy je nefunkcny 😒

borka82
14. dec 2011

@bleble moc ti drzim palce aby bol funkcny.
Ja este nemam vysledky z histologie, az v piatok budem mat. Ja si tiez myslim, ze u mna plod uz nebol, lebo ked som isla na toaletu rano pred kyretom v nemocnici, tak boli vo WC take kusky krvave, podla mna sa to vyplavilo. Ale ked mi robili ultravuk vecer pred tym tak bol plod stale tam. A mimomaternicove sa nepotvrdilo. Tak uvidime co nas caka.

bridza
20. jan 2012

boli cistenie?a ako dlho trva a pprebieha zakrok?dakujem

nefertiti7
29. jan 2012

ja som v auguste potratila v 4 tt, bola som u lekara konstatoval MA, bez cistenia...potom o 3 mesiace sme sa znova snazili o babo, a podarilo sa ale v 7 tt som opat zacala krvacat..bola som na pohotovosti, zasa MA a ked som sla k lekarovi svojmu povedal, ze tam nic nevidi a poslal ma domov.....krvacala som 9 dni, jeden den bol pokoj a teraz zas....tak neviem, nejde zo mna krv len take mensie zhluky krvy tmavej farby, ked idem na potrebu a utriem sa....boli ma brucho ako pri MS...uz sa mi ani nechce ist k lekarovi....som psychicky na dne ze sa nam druhe babo nedari, mam 34 r. manzel 36r, a najma si nemozem dovolit ist do nemocnice, lebo manzel je stale prec a maly je zvyknuty na mna no ked mi to neprejde do 3 dni asi budem musiet ist na vysetrenie a asi aj a kyretaz.neviem si to predstavit ak to robia..? vaginalne alebo robia nejaky rez, ??prvy porod som mala cisarsky....baby dajte info, dakujem

conkulinka
1. feb 2012

ahoj nefertiti, ja som absolvovala čistenie maternice vcera. islo o zamlknuty potrat, nemala som ziadne bolesti, ziadne krvacanie ale na čistenie som samozrejme musela ist, lebo plod tam bol, nakolko som nemala samovoľný potrat. prebiehalo to tak, ze som prisla do nemocnice rano 7,30 nalačno, zobrali mi krv, este ma vysetrili zo spodu a urobili kontrolny ultrazvuk, potom mi urobili interne a anesteziologicke vysetrenie a na obed som isla na ten zakrok, doktorka mi vravela ze to netrvalo ani dvadsať minut. Podvečer o piatej som išla domov, je to jednodňova chirurgia. Bola som dosť slaba po narkoze, krutil sa so mnou cely svet, po zakroku som aj dost krvacala tak aj to ma vyčerpalo. robi sa to vaginalne. teraz som na marodke. jednu dcerku uz mame a preto som si myslela ze to druhe bude taktiez v pohode a mylila som sa, nechce sa mi verit ze som take nieco musela prezit, ale verim ze sa to po troch mesiacoch podari. drzim aj tebe prsty, bars by si to nemusela absolvovať ale ma tam nieco ostat, a mas mat nejake komplikacie, tak radsej nech sa to vycisti a potom vyskusate znovu. tak sa maj pekne, drz sa.

zuzka2251
9. feb 2012

AHOJTE BABULKY...CHCEM SA S VAMI PORADIT ZISTILI MI ZE SOM MALA ZAMLKNUTY POTRAT CISTILI MA AJ ZO SPODU AJ LAPAROSKOPICKY,,,,CHCEM SA VAS SPYTAT AKO DLHO BUDEM ESTE KRVACAT KEDZE JE TOMU UZ DVA TYZDNE UZ MI AJ STEHY VEBRALI A STALE MAM BOLESTI AKO KED MA DOVIELI DO NEMOCNICE DAKUJEM ZATIAL

sabaka
9. feb 2012

@zuzka2251 ahoj je mi luto, co sa stalo. U mna takisto zamlknuty potrat v 9.tyzdni - plod uz udajne viac ako 10 dni nezil a srdiecko nebilo. Na moje vlastne zelanie mi robili kyret (nezniesla som myslienku ze mam cakat na samovolne cistenie) a spinila som asi tyzden.
Ak mas stale velke bolesti aj po dvoch tyzdnoch od zakroku a nebodaj zvysenu teplotu nevahaj a chod do nemocnice - je mozne ze tam zostali nejake zvysky, pripadne sa vytvoril zapal.
V ktorom tyzdni si mala missed a.?

zuzka2251
9. feb 2012

AHOJ SABAKA,,,DAKUJEM ZE SI ODPISALA BOLO TO LEN NAZACIATKU MOZNO NEJAKY TYZDEN TAKA SOMBOLA STASTNA ZE SOM KONECNE TEHOTNA...MAM UZ 4ROCNEHO SYNCEKA A VELMI SME CHCELI DRUHE UZ SOM MALA PREDTYM MIMOMATERNICOVE ALE TO SOM NEJAK EXTRA NEPREZIVALA AKO TOTO........NO JE TO TAKE DIVNE TO CISTENIE......TAKE DIVOKO FAREBNE 😒

timona
29. mar 2012

neviete ci normalne, ze 16 DC po spontannom potrate bez kyretu stale spinim na hnedo?

zora256
16. máj 2012

@conkulinka Ahoj!
Je mi ľúto,že si musela podstúpiť kyret:-/.Dúfam,že u mňa nebude potrebné,podľa sestričky som potratila,zajtra uvidím čo povie lekár,podľa sona,len dúfam,že prestanem krvácať,ja som sotva bola len asi v 2 tt,keďže ms mi došla na 35deň.Už mám 7 deň ms,hoc len špinenie,ale akosi ešte mám,mávam max 6dní ms,preto dúfam,že už zastane,aby ma mohol zajtra vyšetriť,keďže som sa objednala na 9 h,lebo mi každý pracuje a malý mi má len 9,5 mesiaca,a mm ide na poobednú aby som načas došla domou.

carmen3
8. máj 2013

mne sa stalo to iste...5 dni na pozorovanie po spontannom...lekar povedal ze zrazeniny zisli do krcka...maternica cista...potom prisiel primar a sup...vykyretovat...povedala som ze ci lekari medzi sebou komunikuju vobec lebo jeden povedal ze to nie je potrebne a ja to nechcem...primar povedal ze na to su tam oni aby povedali co chcem a co nechcem...a sup na salu.....nedobrovolne...s placom....vraj mi tym rychlejsie zastavia krvacanie......ale ved v ten den som uz takmer nekrvacala........ale po kyretazi....uz je odvtedy 37 dni a stale krvacam--- mam bolesti v podbrusku ako pri periode ...vraj je to normalne.......normalne pre nich?
...nestacilo im ze som mala traumu zo straty babatka este ma tam budu ponizovat ze aka som drza a ze naco som prisla do nemocnice teda,ze som sa mala cistit doma...no hroza......

lewiica
9. máj 2013

Kyretáž nie je dobrý zákrok, riešila by som to jedine ak by boli iné príznaky infekcie alebo neustávajúce nadmerné krvácanie. Ináč nie. Držím palec keždej z vás, aby ste nemuseli nikdy riešiť otázku či ísť alebo neísť, ale ak už budete túto otázku riešiť - potom povedzte NIE (pokiaľ sami necítite, že niečo nie je v poriadku). Ženy - Vy najlepšie poznáte svoje telo, Vy najlepšie viete ako Vám je, stačí načúvať svojmu telu. Držte sa!
PS: V zahraničí kyretáž SKORO nepoznajú.

bambulka.nz
12. jún 2013

@lewiica presne tak.ja som potratila pred 2 tyzdnami tu v UK a zobrali ma len na sono,kedze som bola cista a mala len 1,5 cm zrazeninky ma poslali domov a dali len test ktory som si mala spravit po 2 tyzdnoch ci kleslo HCG.vdaka Bohu ze tu neuprednostnuju kyretaz.

catherine275
21. jún 2013

Tak sa pridavam aj ja ☹ o bábätko sme prišli asi v 6tt teda vždy povedali n sone ze je to menej ako 6tt. Nebilo srdiecko a na kontrolu sme chodili každý týždeň alebo každých 10dni. Sme v zahraničí a dali mi na vyber. Rozhodla som sa potratit spontánne hlavne mi to pomohlo po psychickej stránke ze som si bola istá ze sa nezmylili. Bolelo to dost, nezaberali ani tabletky od bolesti (dali mi codein 60 mg každých 6hodin) ale každý večer som si dala horúci kúpeľ a pomohlo. Samotný potrat netrval dlho a krvacala som asi týždeň a pól no postupne som krvacala menej. V utorok idem na kontrolne sono tak dúfam ze všetko bude čisté a odporucili nám počkať do prvej ms a potom môžme skúšať. Dnes uz nekrvacam vôbec no ešte stále mám trosku nepríjemný tlak v podbrusku a pichanie na ľavej strane no myslím ze je to kvôli cyste ktorú tam mám a sledujú ju tiez.