Gynekologické choroby v minulosti

22. okt 2022

PCOS, endometrioza, nepriechodné vajcovody atd .. myslite že takéto gynekologické diagnózy, ktoré mame dnes pomerne časté u žien, boli v minulosti ? Mne to pripadá že naše mamy,babky, prababky nemali problémy s plodnostou keďže boli aj viacpocetne matky ... myslíte si ze mali ženy minulých generácii takéto diagnózy? Prečo sú tieto ochorenia a problémy s plodnostou dnes tak “bežne”? Je to životným prostredím ? Stravou?

zuzi0911
22. okt 2022

Určite boli aj minulosti. Véd tak isto boli aj bezdetne páry...len teraz sa to dá diagnostikovať,mame rozne vyšetrovacie ,zobrazovacie metódy atď...oni mali akurat tak babicu a ona okrem tehotenstva a pôrodu moc nezistila ...
Jediný rozdiel co ja vnimam je ten ,že my sme akési labilnejsie...tehotenstvo ,komplikácie, rôzne poorodné problémy, starostlivosť o deti,domácnosť atď...kedysi ženy viac vydrzali,aj fyzicky ci psychicky...

zuzanka.zuzu
22. okt 2022

jasné, aj v literatúre je často spomenutá nejaká pani XY ktorá nemala deti 🙂

konikkon
22. okt 2022

Samozrejme, že boli tieto choroby aj v minulosti a určite mali aj vážnejšie následky, keďže dnes sa mnohé tieto choroby už dajú liečiť. Vtedy sa takéto choroby nedali ani len diagnostikovať. Ženy boli neplodne, potracali, umierali, rovnako ako aj deti ci pri pôrodoch či neskôr v malom veku.

viestta
22. okt 2022

Áno, boli aj v minulosti. Manželstvo bolo neplodné, lebo žena bola "jalová". O neplodnosti mužov nikto ani neuvazoval, pokiaľ bol potentny. Nie všetci mali kŕdeľ deti, a ak aj žena otehotnela, miera potratovosti a novorodeneckej úmrtnosti bola vysoká. A koľko detí sa dožilo dospelosti, to je ďalšia téma na debatu.

0silvia0
22. okt 2022

Boli aj v minulosti. Nie kazda rodila ako jablon kazdy rok. Niektore mali za cele reprodukcne obdobie od 17-50 rokov len 2 deti s 10rocnym vekovym rozdielom a bez antikoncepcie.

uhnakova
22. okt 2022

Choroby boli aj v minulosti, len ženy obvykle rodili prvé dieťa oveľa skôr a potom často hneď ďalšie, takže veľa chorôb sa im nestihlo rozvinúť do takej miery ako teraz, keď veľa žien rodí prvé dieťa po tridsiatke.

majamat
22. okt 2022

netusim ako to bolo, boli aj v minulosti urcite, eln neviem ci tolko co dnes.

co sa tyka neplodnosti, tak pri tychto ochoreniach prichadza neplodnost postupne ( je to urcite individualne), cize cim skor sa snazi zena otehotniet, tym ma vacsiu sancu. a ako vieme, kedysi sa deti rodili mladsim matkam.

luccija
22. okt 2022

Urcite boli, ale nevedelo sa to.Moja mama za cele tehotenstvo nemala sono iba na konci pocuvali zvonom srdce.Ale nebolo tolko neplodnosti, zeny rodili v mladom veku krstna v 32 r a povazovali ju za staru rodicku.Hormony v masa, vode, stres...

lopka1313
22. okt 2022

Moja babka sa vydala ako 24 rocna. Prveho syna porodila v 34 rokoch. Potom o dva roky este moju mamu a o rok uja. Vsetky tri deti su nastastie zdrave, schopne a uplne uzasne, aj teraz, ked uz su po 60tke 🙂 Dedko spominal, ze robili mozne aj nemozne, aby mali dieta a az nejake sialene drahe lieky z Ameriky, co im poslali ich znami pre babku im pomohli. A tiez viera v Boha a modlitby ku sv. Antonkovi. Ja im to neberiem, verim, ze im pomohli nielen lieky, ale aj viera (kvoli psychike). Neplodnost a choroby boli aj v minulosti. Len sa nic nediagnostikovalo ale nazvalo jednoducho, ze "tamta nemoze mat deti".

majamat
22. okt 2022

@lopka1313 no mozno to chcelo len cas 🙂 mala som kolegynu ( uz je na dochodku ), ktora sa vydala a nemohla otehotneit, pochodili mnozstvo dr a nic. po 25r manzelstva jej zacali puchnut nohy a mala este nejake tazkosti. dr ju poposielala na vysetrenia a ake bolo prekvapko, ked jejna sone oznamili, ze jev 5m tehu. to musel byt teda riadny sok. ked porodila dceru,t ak ju nahovarali na druhe, ale uz koli veku nechceli. pobavila ma veta, ktoru povedala...! ako si mm nedaval 25r pozor, tak si zacal davat" 😀

autor
22. okt 2022

@lopka1313 wau, a čo to boli za lieky nevieš? Zaujímavé... a tiež by som chcela vedieť že co to bolo “skúšali možné aj nemožné” aby mali deti,,, predpokladám že vtedy este nebola medicína na takej úrovni aby robili umelé oplodnenie?

kamatopo
22. okt 2022

Moja teta bola presvedčená že po náročnej operácii a liečbe deti mať nebude. A tiež bola prekvapená že v 46 rokoch nebola v prechode,ale tehotná. 🤭

autor
22. okt 2022

@kamatopo čo jej operovali a čo jej liečili ?

lopka1313
22. okt 2022

@autor Umele urcite nie. Asi skusali vsetko, co sa vtedy dalo pre nich dostupne, aj ked presne neviem co to bolo. A tiez neboli zrovna bohati, obaja boli polosiroty. A ake to boli lieky, tiez nezistime - babka s dedkom uz umreli... Oni aj tie lieky spomenuli az v starobe, ked sa ich bratranec pytal na mladost a detstvo, oni boli celkove taki uzasni obaja, ze to zle nikdy nespominali, vzdy len na to dobre a vtipne a tak 🙂 A mozno to fakt chcelo cas, ako pise @majamat. Je mi luto, ze vela som sa o dedkovi dozvedela az ako dospela na jeho pohrebe, vobec som nevedela, aky tazky zivot mali, lebo nam vzdy len to dobre vraveli. Aj spomienky len tie pekne aj vsetko len take plusove 🙂

kamatopo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kamatopo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kamatopo
22. okt 2022

Maternicu