Laparoskopia a vaše skúsenosti s ňou

tamburetka
20. nov 2011

Ahojte. rada popýtala, resp. poradila a získala nejaké info, či má niekto skúsenosť s laparoskopiou cysty v rámci jednodnovej chirurgie? ja by som mala ísť koncom mesiaca a ked tak čítam diskusie kde baby píšu o zákroku v nemocnici, čo to všetko obnášalo /klystír, vývody, nemožnosť chôdze/, zdá sa mi priam nemožné aby sa to dalo všetko bez rizika zvládnuť tak, že už poobede budem doma so zašitým bruchom. neviem si to celé akosi dobre predstaviť a hlavne to fungovanie po dalšie dni! dakujem za všetky odpovede!

amienne
20. nov 2011

Ahoj,
ja som bola na diagnostickej laparoskopii kvoli neplodnosti. Robili mi drilling vajecnikov (prepichovanie obalu vajecnikov) a v nemocnici som bola 4 dni a to som nemala komplikacie. Keby mi to robili v nejakom centre vraj by ma poslali uz v ten den domov ale to si neviem presdtavit. Pred operaciou nesmies 8 hodin jest a pit, mne davali 2x klystir den pred zakrokom a po operacii zo mna trcali 2 hadice - cievka z mocoveho mechura ( tu mi dali prec az neskoro vecer, ked uz som sa zvladla postavit) a druha ( myslim, ze tomu vraveli retraktor, ktory odvadzal krv a tekutinu, co sa po zakroku hromadili v brusnej dutine). Retraktor mi vybrali az na 3 den, pretoze mi stale odtekalo dost tekutiny. Keby mi to vsetko vybrali prilis skoto zbytocne by sa mi vsetko hromadilo v bruchu a mohli by vzniknut komplikacie. Radsej by som sa este poradila s nejakym doktorom. Ja som rada, ze ma operovali v nemocnici, kde musis ostat min. 3 dni a nesla som do centra aleo na sukromnu kliniku s jednodnovou chirurgiou.

amienne
20. nov 2011

a fungujes tak po 7 dnoch. Mna strasne boleli ramena a klby po narkoze. Vajecniky este relativne v poho aj ked som mala mierne bolesti a krvacnie po zakroku asi 5 dni. Viem,ze to bol trosku iny typ zakroku ale snad ti tieto info pomozu.

ursul
20. nov 2011

neviem si to po jednom dni predstavit. ja som bola kvoli cyste a presne tak mala som hadicku vyvod aby bolo vidno ci nekrvaca rana zvnutra, to som mala tak asi dva dni. ubolena som bola tak 10 dni a potom mesiac pn. ale ked budes mat potom a bude to jeden den tak mi o tom prosim napis 😉

kostickabonnie
20. nov 2011

mne tiez robili diagnosticku laparku, jeden den ma prijali, na druhy den operovali a na treti som sla domov. Nemala som ziadne vyvody - iba jeden rez cez pupok. Po zakroku pohyb znacne obmedzeny tazko sa zdvihalo z postele a chodza velmi opatrna, ale aj tak som nasledujuce dva dni len lezala a spala. No hlavne, ze som bola doma. Okrem toho z narkozy boli cele telo, taka svalovica na hrudniku a chrbte hlavne. O 5 dni som uz bola v praci, len to soferovanie bolo trochu neprijemne, lebo v aute je brucho stlacene . Absolvovala som aj jednodnovy kyret tiez pod celkovou narkozou, ten bol fakt jednodnovy, prichod rano, operacia na obed a hodinu po prebudeni odchod z nemocnice. Hlavu hore, su aj narocnejsie operacie, ale ked je pozitivne myslenie, zvlada sa to lahsie 🙂

benne
20. nov 2011

tak ja kvôli inému som bola na laparoskopii, vzali mi celý žlčník, den 1 príjem, den 2 operácia, den 3 obed a domov, po nakroze mi prišlo zle, ale potom to už bolo len lepšie a lepšie, vývody sa dali prežiť, mne dovolili po 24 hodinách odšuchtať na vecko (to bola cesta!jak na gerlach) a na obed som už po vlastných išla do auta, zotavenie 7 dní, a mala som 4 diery na bruchu.

zuzulik160
21. nov 2011

Ahojik ja som sa vcera vratila z nemocnice po laparoskopii. Velmi zalezi co ti pri laparoskopii budu robit. Mne robili len diagnosticku laparoskopiu koli neplodnosti tzv. tri krat som potratila tak ci tam nemam nejake cysty alebo zrasty,ale nic som nemala vsetko ok a aj priechodne takze po operacii po narkoze som len spala a ani som nezvracala. Ja som mala uz 3 krat kyretaz a to som bola uspata tiez anebolo mi po narkoze zle akurat som musela ostat lezat aspon dve hodiny kym to zaludok stravi a bude dobre vracaju len tie zeny ,ktore sa skoro postavia alebo maju alergiu na nejaku latku z narkózy.Po troch dnoch ma pustili. mam len dva stehy na tesne pod pupkom a jeden steh v lavo v oblasti bikin. nemala som ani vyvody akurat som trosku spinila zo spodu .Mam to stale citlive a brucho trosku nafuknute,ale bolesti po narkoze zmiznu pomaly ale da sa to vydrzat neboj naozaj pomaha pozitivne myslenie a klud. Hlavne len pomaly chodit a oddychovat potom sa to da prezit v pohode. Tak vela stastia.Drzim prstiky

satko17
21. nov 2011

Ahoj,ja som laparoskopiu absolvovala asi pred dvoma mesiacmi.Nie je to nic hrozne, najhorsie som znasala to, ze ta pri tom trosku nafuknu vzduchom,aby mali ku vsetkemu lepsi pristup a nie mozne ten vzduch dostat vsetok von z tela, takze to trosku picha pri pohybe a bolia z toho ramena. Ale inak som nemala ziadne vyvody ani mi nerobili klistír a hned v ten den ako som rano prisla som isla aj domov....dokonca na 4 den som isla do roboty(robim sestricku na chirurgii),takze ziadne sedave zamestnanie. Ale urcite odporucam oddychovat aspon 7 dni.

tamburetka
autor
21. nov 2011

Ahojte!!!! Dakujem vám všetkým za vaše príspevky, je to super že sa takto dozvedám rôzne skúsenosti, lebo fakt som už z toho mala chaos v hlave 🙂 no u mna to bude najskôr ako u satko17 a aj co zuzulik160 písala, že len diagnostická laparo+mám cystu na vaječníku pravom, tak aj to mi vyfuknu. mne tiež nehrozia vývody ani klistír. tak som sa trošku upokojila, lebo akosi som si to nevedela celé predstavit, ked väčšina báb s tým bola aspon den v nemocnici. satko, ak sa môžem opýtať, ako si sa cítila v den po zákroku ked si došla domov? mohla si sa v pohode pohybovať po byte, na vecko, nebolelo to? a na druhý den? ja som do konca roka na PN, tento rok som už absolvovala jednu klasickú operáciu a druhú takú mini 10minútovú, obe v celkovej anestéze a zdalo sa mi, že ju zvládam akosi dobre, lebo zatiaľ mi ani po jednej nič nebolo...čiže to oddychovanie v mojom prípade určite bude. len ma hlavne zaujíma to bezprostredné fungovanie po zákroku v domácom prostredí a nie v nemocnici. takže, ak ešte sa niekto nájde, len píšte, píšte, píšte... 🙂

satko17
21. nov 2011

@tamburetka Ja som po zákroku cestovala dokonca asi 200 km autom,išli sme s manželom
k mojím rodičom a vydrzala som to.Fungovala som celkom v pohode,brucho ma bolelo
minimálne,naozaj najhorsi bol len ten vzduch, co som mala vnutri..zákrok mi robili vo štvrtok,v sobotu sme varili
na chalupe guláš 😉 takže myslím,že v klude sa to dá zvládnuť. Osobne si myslim,že po týždni som bola úplne fit. A este som chcela napísať,ze po zákroku som musela byť v nemocnici len 4-5 hodín a išla som domov. To bolo dobre,že som tam nemusela byť aj v noci....prajem veľa šťastia

sisaha
21. nov 2011

@tamburetka ja som mala endometrialnu cystu pred asi 7 rokmi. Nebolo to nic strasne, akurat, ze som bola trochu obmedzena v pohybe a po prebrati sa z narkozy som po 2 hodinach skoro odpadla, ked som sa sama trepala na wc...este, ze tam bola stena.. ale inak v poho..uz ked som bola na nohach, tak bolo dobre, dovtedy sa mi krutila hlava. Samozrejme brucho trocha boli, ved su tam tri zasite diery..

silvik1
22. nov 2011

@tamburetka ahoj. ja som absolvovala laparku (diagnostiku) 10.11.11. bola som v CAR. v stredu som si doma dala čípok na vyprázdnenie (to mi odporučila anesteziologička). večer už som nič nejedla. vo štvrtok som sa hlásila na siedmu nalačno. prijali ma, okolo desiatej laparka. mala som cievku + vývod z ranky v oblasti bikín (1 steh). ranku v pupku som mala zalepenú (2 stehy). okolo tretej mi vybrali cievku - je to len taká momentálna slabá bolesť, ktorá rýchle prejde. potom ma previezli ja izbu. večer prišla sestrička pomohla mi postaviť sa. normálne som išla na WC (trošku to rezalo, ale to z toho cievkovania). na noc som si šupla tabletku na spanie. ráno vizita, hadička z ranky von a šupsa domov. v utorok už som išla do práce. síce ma musel manžel obúvať lebo pohyb je trochu obmedzený ale dalo sa v pohode. vo štvrtok už som umývala okná 🙂

natanaella
22. nov 2011

Práve dnes som sa vrátila z tohoto vyšetrenia, kvôli dlhodobým gynekologickým ťažkostiam a neplodnosti. Absolvovala som ju po prvý krát a musím povedať, že to prešlo hladko. Pripravovala som sa doma v nedeľu a v pondelok som bola operovaná.
Najhoršie je prebrať sa po narkóze, no a teraz mám bolesti v oblasti ramena a krku. Ako tak čítam, opakujú sa aj u vás milé prispievateľky, takže mi odľahlo.Neviem, ako zvládnem ísť na štvrtý deň do práce. Nepracujem fyzicky, takže myslíte si, že to zvládnem? Nemali ste s tým skúsenosti, či skorý návrat do zamestnania vám neskomplikoval problém s rankami?

tamburetka
autor
22. nov 2011

@natanaella Ahoj. no tak nejako to bude asi aj u mna, az na to, že ja pojdem ešte v den zákroku domov 🙂 s tým návratom do práce je to asi trochu dilema, lebo niektoré kočky tu píšu že aspon týžden tomu treba dať a iné zasa že už na druhý deň v pohode fungovali. sama som zvedavá ako to bude, ja som totižto doma na PNke, čiže ja ten čas na regeneráciu budem mať, ale po pravde, nechce sa mi 5 či koľko dalších dní len ležať pred telkou. ak sa ti dá, napíš mi ako si sa cítila dnes už doma, teda okrem tej bolesti v ramenách a krku. brucho a tie ranky ťa vôbec nebolia?

tortelinka
22. nov 2011

ja som bola v CAR, rano ma prijali, operovali pred obedom, a poobede som uz sla domov, nemala som ziadne hadicky, nic, len dve jazvy a na druhy den som bola v robote, nemala som ziaden problem

tamburetka
autor
22. nov 2011

@tortelinka Jéééj, super príspevok, optimistický, povzbudivý 🙂)))! ale jak je toto možné, že niekto má vývody, klystíre, hadičky, musí s tým byť doma niekoľko dní a pod. a niekto ide už poobede domov a nič nerieši? ja teda nieže by som riešila, len mi to nejde do hlavy 🙂 ale super, takto by to malo byt aj u mna, mne to budú robiť v Medicentre HSC v Petržke. robili mi tam aj odfiknutie polypu a to bol jeden super zákrok 🙂 len furt uvažujem o tých rankách na brušku...

tortelinka
22. nov 2011

@tamburetka ja neviem, nie kazdy zvlada narkozu dobre...mne nebolo nic, tak som nemala PN, vecer som uz varila veceru 🙂

tamburetka
autor
22. nov 2011

@tortelinka mne sa zatiaľ zdá, že narkozy zvládam dobre /chvalabohu!/, tak dúfam, že po zákroku na tom budem ako Ty! a neťahalo Ťa brucho, resp. tie štichy pri pohybe, ked si sa hýbala alebo ked si šla na vecko? v ten den si potom doma mohla aj normálne jesť? a ak sa môžem opýtať, aj Ti niečo vyberali? mne budú robiť prefuk a cystu dajú preč. a hovorili ti niečo o tom že sa nemôžeš 10 dní po sprchovať?

majkushka
22. nov 2011

@natanaella ahojky ja som bola od operacie 10 dni PN nakolko je zimsie , aby som zapal nedostala , ale to som už bola uplne fit ,

majkushka
22. nov 2011

@tamburetka ja som bola cca pred tromi tyždnami na sliači , tiež laparka diagnosticka , mala som zrasty na podbrusku , odstranily , a prefuk , vsetko bolo ok o osmej som prisla o desiatej zakrok a o siedmej ma večer manželik domou viezol , žiadne vyvody ani hadičky , potom len plecia a chrbat po plyne bolel ina k nič , na siedmy den stehy vybrat a na desiaty do prace , ja som už mala 5 laparku a vždy tak isto zaleži od organizmu papa

tortelinka
22. nov 2011

@tamburetka stehy som trochu citila, ale nie moc, nesprchovala som sa jeden den, potom trochu opatrne, mala som prelepene stehy vodeodolnou paskou, takze dalo sa, jedla som normalne, bola som hladna, kedze den predtym som nejedla nevyberali mi nic

tamburetka
autor
22. nov 2011

@majkushka Tiež super povzbudivá správička 🙂. tak Ty s tým máš bohaté skúsenosti, ked píšeš že už 5 laparka. ja mám z toho trošku stres, ale to preto že som také ešte neabsolvovala, aj ked tento rok som už prekonala jednu klasickú operáciu. ale to bola noha nie ženské veci 🙂. tak som rada že sa dozvedám, že sa to fakt dá aj takto v rámci jedného dna a nie je na tom nič nezvyčajné. papa

martinka285
23. nov 2011

Ahojte ja mam problemy s cyklom, kedze mi po vysadeni antikoncepcie nechodi vobec prirodzena menstruacia a nemam ani ovulaciu. Uzivam clostilbegyt, pichli mi aj pregnyl ale nezabera to zatial. Lekar mi povedal, ze ak sa nepodari vyvolat ovulku ani za 5 cyklov tak mi odporuca laparoskopiu. Ale bojim sa toho, pretoze je to operacia a zasah do organizmu tak to este neriesim. Snazime sa o dietatko rok aj 9 mesiacov.

tamburetka
autor
23. nov 2011

@martinka285 Ach jaj, my ženy máme stále nejaké problémy, však? 🙂 my sa tiež snažíme o babo asi tak 2 roky a kedže už máme za sebou všetky možné testy /a všetky dopadli dobre/, tak ostáva už iba tá laparo. navyše sa mi pridružili problémy s mimoriadne silným krvácaním pri menzese a to je vraj dôsledkom cysty, ktorú mám. čiže laparo mi má odstrániť cystu+pozrieť vaječníky a tak. tiež sa mi moc do toho nechce, ale ak chcem vedieť na čom som, tak asi treba...a hlavne aby som už nemala tie problémy s krvácaním, lebo to mi teda fest vadí...

kostickabonnie
23. nov 2011

asi by bolo zaujimave zistit, v akych nemocniciach bola ta-ktora z nas operovana, ked existuju rozne postupy....v CARe vsetko bezi ako na pase, takze aj tie laparky tam robia na pockanie :D

tamburetka
autor
23. nov 2011

@kostickabonnie Mne sa zdá, že v nemocniciach všetko tak poctivo odskúšané dodržiavajú, pričom v týchto súkromných medicínskych centrách sa snažia byť akosi trošku modernejší...možno je to aj o psychike, aby žena nebrala takúto kvázi mini-operáciu za niečo extra a nestresovala sa moc tým. tažko povedať. mne to budú robiť v Medicentrum HSC v Petržke. ak tam niektorá takýto zákrok absolvovala, napíšte prosím, podeľte sa o svoju skúsenosť...

luga
24. nov 2011

@tamburetka , ahoj, ja som bola na jednodnovej chirurgii - diagnosticka laparka a odstranenie cysty (mimo vajecnikovej, stvorcentimetrovej) a bolo to len o hladovke, ziaden klystyr, ziadne hadicky ... okolo jedenastej ma robili a vecer o deviatej som uz sla domov - to bol stvrtok a v nedelu som uz bola v praci .... bolesti hlavne den po - ale to ma len tlacil vzduch, ktorym ma "napumpovali" - ten sa za den vstrebal a potom sa to uz dalo v poho vydrzat 😉

vivianaba
24. nov 2011

@tamburetka ahoj, ja som absolvovala 3 laparky, poslednu pred 4 dnami. Tato posledna bola najkomplikovanejsia a pritom sa po nej citim najrychlejsie fit. V podstate ti uz baby vsetko napisali - zalezi na organizme a podla mna aj na tom co ti budu robit. Ak nic, len diagnosticku laparku, tak mozes ist kludne v ten den domov a na druhy den fungovat. Ja som sa akurat nevedela dobre vystriet lebo brucho je take nafuknute a moze to byt trochu neprijemne (asi ako ked dlho nejdes na velku...). A este akoby silna svalovica na bruchu. Pozor na to ked kasles a smejes sa, vtedy to moze boliet, ale inak pohoda. A plecia ma boleli tiez, ale teraz pri poslednej laparke skoro vobec. Najlepsie pomaha ked si lahnes. A uprimne - par dni oddychu si uzi, neutekaj do prace, je to vzacny cas kedy si mozeme oddychnut v tejto hektickej dobe. Ja som bola teraz 2 noci v nemocke a popravde som si super oddychla od kazdodenneho stresu. Akurat mi chybal moj syncek, ale uz sme spolu.

tamburetka
autor
24. nov 2011

@vivianaba 🙂) Áno, pravdu máš, už mám nejakú ucelenú predstavu z príspevkov všetkých kočiek, ktoré do tejto diskusie prispeli. ja budem mat určite čas aj oddychovať, kedže som na PN, ale zase nevydržím dlho ležať alebo nič nerobiť. ale je to super že píšeš posledná najkomplik. a pritom si sa po nej najlepšie cítila. niekedy je to taký paradox. mne budú robiť diagnostickú + cystu vyberú. paa

jovanka81
25. nov 2011

ahoj, dnes som sa vratila z nemocnice z laparky...nakolko sa snazime o babo a nedarilo sa, tak mi v centre odporucili laparoskopiu a odstranenie endomeriomu z laveho vajecnika, to mala byt krvna cysta....kym som cakala na laparku, som sa liecila pupalkovym olejom, anurwedskymi cajmi a samozrejme indonalom a moje prekvapenie bolo, ked ma po prijati prezeral lekar, nijaka cysta tam nebola...takze do mna dvomi dierkami nakukli, prefukli vajcovody a este aj odspodu pokukal imaternicu a vsetko, ci som fit..do nemocky som isla v utorok, dali mi infuziu s draslikom, aby mi nehaprovalo srdiekco pri narkoze, v stredu rano ma operovali....cely den po oepracii som pregrcala, asi som zly adept na narkozu .-(takze som bola uplne hotova z toho vsetkeho....vo stvrtok som uz aj chodil ale s bolestami v ramenach a dnes som domka....do prace sa nebudm nahlit, lebo ono moze vsekto byt super, ale chlad a prechladnutie mozu veci pekne skomplikovat, tak si lenosim a relaxujem...stehy stale citim, hlavne pri vstavani z postele...dkoonca kocky co mali aj cysty boli o den dlhsie ako ja......koli pripadnym komplikaciam, nikam sa nenahli, vsekto chce cas!!!! 🙂

alibabaa
25. nov 2011

@jovanka81 na tu bolest v ramenach pomaha espumisan. poradila mi to jedna moja znama.. a fakt to zabera...