Polycystické vaječníky, hormonálny profil a liečba

nika282014
18. aug 2016

Ahojte . Potrebovala by som radu. Dnes mi zistili , že mám polycysticke vaječniky. Chcem sa opýtať ako prebieha liečba. Ja som dostala pokyn , že mam prísť na krv - hormonálny profil. Čo z toho môžu zistiť ? Lekárka niečo hovorila o cukrovke môžem ju mať vďaka tým vaječníkom ? Samozrejme neviem schudnúť ale nejem veľa a cvičím.

Ďakujem za bližšie info 🙂

desza17
19. aug 2016

@buckeye mne bola potvrdena inzul.rezistencia,brala som metfogammu ale teraz po odbere vajicok pri ivf mi dr povedal aby som ju uz vysadila.tak neviem teraz co sa s mojim organizmom deje bez liekov...ale tak hadam existovala som bez nich doteraz tak mozem i dalej😊...

lilyianka
19. aug 2016

ahojte baby,sice sa nejedna o mna,ale o kamosku.....lekarka jej brala krv na HP,ale len na zac.cyklu a ona volala na vysledky a sestricka jej povedala,že ma PCO a ma uzivat Inofolic,,,,ale nie je to sprostost? ved HP sa robi tak,že sa krv berie cca treti a potom 21DC,teda aspon v mojom pripade to tak bolo,preto som jej povedala,že sa mi to nezda,aby jej len z tohto zistili hned pco....pritom menzes ma ako hodinky,nema s nim najmensi problem
cize myslite,že je mozne,aby len z jedneho brania krvi jej stanovili diagnozu pco?

buckeye
19. aug 2016

@desza17 tak drzim palce nech to vyjde 🙂 u IR je problem, ze pri nedodrzani stravy, sa vysiluje pankreas, lebo bunky signalizuju nedostatok, pankreas zvysuje tvorbu inzulinu, ale ten nefunguje ako ma(rsp receptory, vdaka ktorym sa prostrednictvom inzulinu dostava cukor do buniek), ale znova ak sa dodrziava adekvatna dieta, vie clovek fungovat bez liekov

buckeye
19. aug 2016

@lilyianka na pco sa okrem HP robi aj sono, u pco musi byt nepomer medzi FSH a LH, u niekoho je pridruzeny aj abnormalny TST, tak ak mala nejake sialene hodnoty, dr asi usudila, ze tam to pco je, ale to sono by malo byt, inofolik je neublizi, ale su aj lacnejsie formy inozitolu, ako inofolik

lilyianka
19. aug 2016

@buckeye a je pravda,že inofolic sa neodporuca zenam,kt.nemaju problem s ovulaciou? vraj ak je zena zdrava,moze jej praveze uskodit.....ja som ho uzivala styri mesiace,,,,ze ved ked ma mm folqndrol,tak ja mozem inofolic...slova lekara

renarik
19. aug 2016

@nika282014 Dievcata, chcem Vas len povzbudit...aj ja mam pco, prislo sa na to ked sa mi cca 3roky nedarilo otehotniet...vajicko sa mi robilo cca raz za 3-4 mesiace...a mame 3deti...prirodzene! Drzim palce!

luckamajkova
19. aug 2016

@renarik tak to je super,tesim sa ze aj takto to moze s pco dopadnut. My sa snazime cez 2 roky,pred 2 mesiacmi mi tobili laparku a driling tak uvidime. A konocne mi uz mrcha chodi sama,bez hormonov ci vyvolavacky

buckeye
19. aug 2016

@lilyianka niektore baby vravia, ze z neho priberali, co sa mne osobne nezda, pribera sa z jedla🙂, ine tvrdia, ze sa im skratil/predlzil cyklus, inym to neurobilo nic, teraz vsetko pisem o dievcatach bez pco, ale ako taky, jeho funkcia v tele spociva v tom, ze dopomaha k spravnemu fungovaniu receptorov pre hormony v bunkach vajecnikov(u pco horsie reaguju), cize u niekoho to lepsie fungovanie moze znamenat skratenie cyklu, u niekoho nic

renarik
19. aug 2016

@luckamajkova Prvé dieta prislo cca 4r od zaciatku snazenia (samozrejme nam odporucali ivf, ale to sme odmietli...), druhe prislo dost necakane ked mal maly 2r (kde by som si ja myslela ze mozem byt tehu, ked to predtym trvalo tak dlho...) a tretie celkom nedavno...🙂

simca06022011
20. aug 2016

@lilyianka pre pco je smerodajne sono. Dalej napr. Nepravidelna menstruacia...ked je to spojene s nadvahou tak to beru ako hotovu vec, ale pokym som nemala nalez na sone tak mi nik nepovedal ze mam pco podlacodberov.
@renarik nam tiez prve po 4🙂))))

simca06022011
20. aug 2016

@buckeye baby s pco nepriberaju len z jedla 🙂) skor z tohi ze hormony nepracuju ako maju... Myslim ze aj pri zdravych je to individualne su take co priberu/ schudnu po antikoncepcii, vraj pri metformine by som malaxschudnut v pohode a nedeje sa nic :D

simca06022011
20. aug 2016

@desza17 ked ti napisali metformin drzala si aj dietu- tj zjadny cukor, v navode je aj uplne siadny alkohol atd? L3bo na to mi endokrynolog nic nepovedal a mna nenapadlo sa opytat.

buckeye
20. aug 2016

@simca06022011 ano ale ona sa pytala na pripad, ked nie je pco ;) u pco to je podmiene inak, pisala som to na predoslej strane 🙂

buckeye
20. aug 2016

@simca06022011 skopirujem sem moj pripsevok z temy o inofoliku, lebo sa mi to nechce pisat znova :
teraz nedavno vysiel pekny prehladovy clanok o funkcii myoinozitolu v kaskade hormonov a ich regulacii..inozitol napomaha lepsiemu fungovaniu receptorov pre inzulin(aj tie v ovariach, preto sa odporuca pri PCO) a TSH (v stitnej zlaze), ak je znizena funkcia receptorov pre TSH, hypofyza ho produkuje sice viac (co sa ukazuje v testoch), ale stitna aj tak produkuje malo svojich hormonov, lebo signal cez TSH nie je vdaka nie plne funkcnym receptorom dodavany dalej, znizene hormony stitnej zlazy sposobuju priberanie, zle hospodarenie s tekutinami aj ukladanie tukovych zasob, takze ked sa vratim na zaciatok, inozitol by v tomto pripade mal praveze napomahat chudnutiu (cez upravu fungovania TSH), nieco podobne plati aj pre receptory inzulinu a inzulinovu rezistenciu, ci navodenie ovulacie (ovarialne bunky su citlive na nedostatok cukrov, ak im nefuguju sprave signalne receptory, nedozrievaju vajicka, ovulacia sa blokuje..

metformin ma podobnu funkciu pri receptoroch na inzulin (tam napomaha aj inozitol), telo ho tak nepotrebuje produkovat v takej hladine a nevysiluje sa pankreas

desza17
20. aug 2016

@simca06022011 ahoj..nejaku specialnu dietu som nedrzala..akurat som zvysila prijem bielkovin ale to aj kvoli stimulacii pri ivf.teraz mi ho uz dr kazal vysadit.