Brucho po pôrode

Predstava, že si pri odchode z pôrodnice oblečieš slim džínsy, ktoré si nosila pred tehotenstvom, je síce pekná, no od pravdy môže byť vzdialená aj stovky kilometrov. Telo totiž po pôrode potrebuje istý čas na to, aby sa zotavilo, a len 10% žien odchádza z pôrodnice domov v kondícii, akoby pred chvíľou ani nerodili. Prečo môžeš prvé týždne po pôrode stále vyzerať ako tehotná a vieš brušku v dosiahnutí pôvodnej formy nejako pomôcť? Aj o tom si prečítaš v našom článku…

Brucho po pôrode

Vzhľad brucha po pôrode môže množstvo čerstvých mamičiek prekvapiť.

Bruško po pôrode

  • Tvoje brucho rastie v tehotenstve dôsledkom rozpínajúcej sa maternice, ktorá bábätku vytvára bezpečné útočisko. Okrem samotného dieťatka sa v bruchu ukrývajú aj plodová voda či placenta. Po pôrode sa teda vyprázdni obsah bruška o takmer desiatke kilogramov a keďže ženské telo nie je balón, ktorý by sa okamžite prispôsobil požadovanému objemu, je úplne logické, že na tebe tehotenstvo a pôrod zanechajú dlhodobejšie následky.
  • To, ako rýchlo sa bude brucho po pôrode regenerovať, závisí od:
  • Ako teda môžeš vidieť, regeneráciu bruška po pôrode ovplyvňuje nesmierne veľa individuálnych faktorov, pričom vopred je ťažké odhadnúť, ako sa bude správať tvoje telo. Môžeš patriť medzi tie „vyvolené“ ženy, ktoré z pôrodnice odchádzajú v top forme s plochým bruchom, no rovnako – s oveľa väčšou pravdepodobnosťou – i nemusíš. Prečítaj si, ktoré estetické vady môže pôrod na tvojom bruchu zanechať a ako dlho môžu trvať.

Vypuklé bruško po pôrode a zavinovanie maternice

  • Veľká časť žien je tesne po pôrode šokovaná z toho, že ich brucho stále vyzerá ako tehotenské. Okrem toho, že je celé akési neforemné a zmäknuté, v spodnej časti podbruška býva často i na dotyk tvrdé a poriadne vyduté. Dôvodom je skutočnosť, že sa ešte nedokončil proces zavinovania maternice.
  • Maternica sa totiž po pôrode potrebuje zmenšiť na svoju pôvodnú veľkosť – bežne má rozmery hrušky a počas tehotenstva narastie do rozmerov vodného melóna. Je teda logické, že sa maternicové svalstvo nezmrští zo dňa na deň do svojej bežnej podoby.
  • Zavinovanie maternice trvá počas celého šestonedelia a tento proces budú kontrolovať ako lekári v pôrodnici, tak i tvoj ambulantný gynekológ. Z veľkej časti je riadené hormónmi, ktoré vznikajú pri dojčení, a v prvých dňoch po pôrode ťa môže zavinovanie maternice aj trochu intenzívnejšie bolieť.
  • Akonáhle sa maternica zavinie do svojej štandardnej veľkosti, pocit vypuklého a tvrdého bruška sa pominie. Neznamená to však, že definitívne stratíš aj prípadnú vrstvu nahromadeného tuku. 🙂 Stratí sa „len“ typicky vyduté tehotenské bruško.
  • Prečítaj si viac o tom, ako sa maternica v šestonedelí zavinuje a na aké výstražné symptómy by si mala striehnuť:

Zavinovanie maternice

V šestonedelí ťa čaká množstvo zmien, ktorých priebeh a razantnosť ťa môžu nemálo zaskočiť. Jedným z procesov, ktorým ti tvoje telo bude signalizovať, že sa vracia do stavu, v akom bolo pred tehotenstvom, je aj zavinovanie maternice. Čo to vlastne znamená, aké symptómy môžeš pociťovať a ako zavinovaniu maternicu pomôcť? Poď si o tom prečítať viac…


Nadmerne tvrdé a plynaté bruško po pôrode

  • Pocit, že ti zostalo tehotenské bruško môže navodiť aj nadmerná plynatosť alebo zápcha. V pôrodnici totiž mnoho maminiek prekvapí, že ísť na veľkú po pôrode nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Tlačenie na záchode totiž môže spôsobovať bolesť, a to bez ohľadu na to, či si rodila vaginálne alebo sekciou – zapájaním svalov si môžeš dráždiť jazvu po cisárskom reze, ale aj prípadné pôrodné poranenia v intímnej oblasti.
  • Druhou stránkou veci, ktorá sťažuje prvé pokusy ísť na veľkú potrebu v pôrodnici, je skutočnosť, že črevá sa po pôrode dostávajú do svojej pôvodnej pozície. Počas tehotenstva boli totiž utláčané zväčšujúcou sa maternicou, a tak i tomuto orgánu chvíľu potrvá, kým sa vráti späť a v plnej miere sa obnoví jeho peristaltický pohyb.
  • Zápche, komplikáciám pri tlačení a tvrdému plnému brušku sa vieš vyhnúť správnou skladbou svojho jedálnička. Preto už v pôrodnici nezabúdaj na dostatočný prísun vlákniny. Prirodzene je obsiahnutá v ovocí a v zelenine, ale môžeš si kúpiť aj umelú vlákninu v prášku, ktorú si vieš nasypať napríklad do jogurtu.
  • O prvých dňoch v pôrodnici a zmenám, ktorým tvoje telo bude čeliť, píšeme viac v našom samostatnom článku:

Po pôrode

Je šestonedelie skutočne najcitlivejším obdobím v živote ženy? Ako vyzerajú prvé dni po pôrode v nemocnici? Ako sa bude regenerovať tvoje telo a ako by malo prosperovať bábätko? Ak sa nachádzaš v období, kedy ťa od pôrodu delí len krôčik, poď sa spolu s nami pozrieť, čo ťa počas prvých dní po pôrode čaká a čo ťa môže prekvapiť.


Ovisnutá pokožka na brušku a bokoch

  • S ovisnutou kožou na bruchu a bokoch sa najčastejšie stretávajú tie čerstvé mamičky, ktoré v tehotenstve pribrali viac, ako býva štandardom. Enormný váhový nárast je totiž spätý aj s rozpínajúcou sa pokožkou, ktorá sa prispôsobuje rastúcim partiám tela. Len čo dôjde k pôrodu a obsah bruška sa vyprázdni, dochádza k akejsi estetickej deformácii tejto oblasti – tuk zostáva, no bruško je spredu povolené, ochabnuté či mäkké a nemá dôvod byť napnuté natoľko, ako keď v sebe ukrývalo dieťatko.
  • Výsledkom je pocit „nadbytočnej pokožky,“ ktorá sa v priebehu šestonedelia bude naďalej aspoň čiastočne prispôsobovať zmenám, ktorým bude čeliť. Celistvejší obraz o tom, aké bruško ti po pôrode zostane a aké si budeš musieť vyformovať späť, dostaneš až potom, ako ukončíš šestonedelie.
  • Hoci je pokožka pomerne elastická, predsa len má táto jej vlastnosť svoje limity. Ak bol tvoj váhový nárast v tehotenstve len o niečo vyšší ako priemer, je dosť možné, že sa pokožka časom zmrští tak, aby sa prispôsobila aktuálnym tvarom tvojho tela, pričom však treba počítať so striami a kožnými prasklinkami. Ak bol váhový nárast skutočne markantný, pokožka môže na brušku a bokoch prevísať už takpovediac navždy. Tie najzávažnejšie formy ovisnutej kože sa riešia operačne na plastickej chirurgii.
  • Tak či onak, k dotvarovaniu a vyformovaniu bruška a bokov vieš napomôcť správnym cvičením, ale aj vonkajšou hydratáciou pokožky. Ak sa pri pôrode alebo v šestonedelí nevyskytli žiadne komplikácie a lekár ti pohyb nezakáže, s prvým šetrným cvičením môžeš začať nasledovne:
    • Po vaginálnom pôrode už 6 týždňov po pôrode.
    • Po cisárskom reze najskôr 8 týždňov po pôrode.

Cvičenie po pôrode

Cvičenie po pôrode je pre každú ženu veľmi dôležité. Pôrod je individuálna záležitosť, aj po psychickej aj po fyzickej stránke. Telo sa pôrodom mení a je dôležité ho správne zregenerovať pomocou cvičenia. Cvičenie po pôrode je u každej mamičky teda individuálna záležitosť. Základom je trpezlivosť, pretože telesné zmeny, ktoré nastali počas tehotenstva vyžadujú určitý čas, než sa telo vráti do svojho pôvodného stavu.



Strie po pôrode

  • Strie sú malé kožné prasklinky, ktoré vznikajú dôsledkom nadmerného rozpínania sa kože. Z veľkej časti sú záležitosťou genetiky a zatiaľ čo jedna žena nimi netrpí vôbec, hoci pribrala desiatku kilogramov, inej žene môžu zdobiť pokožku, akonáhle priberie tri kilá. To, či sa ti v tehotenstve alebo po pôrode vytvoria strie, vieš čiastočne predpovedať – ak sa ti objavili napríklad v puberte, je vysoko pravdepodobné, že sa strie vytvoria i teraz.
  • Popôrodné strie sa najčastejšie objavujú na bruchu, bokoch, ale aj prsiach. Spočiatku sú viditeľné viac a môžu sa vyznačovať i sýto červenou až fialovou farbou, pričom postupne začínajú blednúť. K ich redukcii napomáha zníženie hmotnosti, ale aj dôsledná hydratácia, prípadne užívanie vhodných výživových doplnkov – zinok, vitamín C či kolagén.

Strie

Strie sú spolu s celulitídou a vráskami nežiaducim javom na pokožke každej ženy. Môžu totiž pripomínať procesy, s ktorými sa žiadna z nás v praxi stretnúť nechce – priberanie, strata elasticity kože či starnutie ako také. Prečo vznikajú? Ako strie odstrániť? A musia sa napríklad v tehotenstve zákonite objaviť? Aj to sa, okrem iných informácií, dozvieš v našom článku.


Diastáza brušných svalov

  • Diastáza alebo rozostup brušných svalov je jav, ktorého príznaky môžeš spozorovať až po ukončení šestonedelia, kedy je maternica plne zavinutá. Hoci by sa mohlo zdať, že diastáza predstavuje len estetický problém, jej rozsiahlejšie neliečené formy môžu spôsobiť celú škálu zdravotných komplikácií.
  • Rozostúpenie brušných svalov by sa dalo opísať nasledovne – medzi pravou a ľavou stranou brušného svalstva sa vytvorí hmatateľná medzera, akoby sa jednotlivé partie svalov od seba začínali oddeľovať. Táto medzera vzniká dôsledkom nadmerného tlaku, ktorému vnútorná strana brušnej steny počas tehotenstva čelí. Diastáza môže mať rôzne stupne závažnosti, a hoci si vieš urobiť krátky test i ty doma, definitívne ti jej prítomnosť a rozsah potvrdí až lekár.
  • Vzniknutá diastáza by sa čím skôr mala dostať do rúk skúseného fyzioterapeuta. ukáže ti vhodné cviky a prípadne i poradí, aké ďalšie prostriedky alebo pomôcky môžeš využívať.
  • Prečítaj si o popôrodnej diastáze viac v našom samostatnom článku a dozvieš sa, aké zdravotné problémy dokáže diastáza spôsobiť:

Diastáza brušných svalov

Diastáza brušných svalov môže nemilo po pôrode prekvapiť nejednu čerstvú maminku. Čo to diastáza vlastne je, prečo sa po pôrode môže vytvoriť, ako zistíš, že ju máš, a čo robiť, ak sa vyskytla? Ide o vážny problém alebo estetickú vadu? Aj to sa, okrem iného, dozvieš v našom článku…


Bruško po cisárskom reze

  • Mamičky po cisárskom reze majú často obavy, či sekcia nebude negatívne ovplyvňovať regeneráciu ich bruška po pôrode. V porovnaní so ženami, ktoré majú za sebou vaginálny pôrod, ich čaká rovnaký proces zotavovania, avšak s tým rozdielom, že im pribudla starosť navyše – starostlivosť o jazvu po sekcii.
  • To, či si rodila vaginálne, alebo sekciou, nemá na tvar a veľkosť bruška po pôrode žiaden vplyv. Počas šestonedelia sa ti bude zavinovať maternica (i keď počas prvých dní to môže byť o niečo bolestivejšie) a bruško môže byť zdobené striami aj ochabnutými kožnými záhybmi.
  • Čo sa týka priebehu sekcie – dnes je už zrejmé, že prierez svalových blán na brušku zvyšuje riziko vzniku popôrodnej diastázy, a to je i dôvod, prečo by si na prípadný rozostup brušných svalov mala viac striehnuť. S cvičením a zdvíhaním ťažkých bremien by si takisto mala v porovnaní s mamičkami, ktorých deti sa narodili vaginálnou cestou, začať o niečo neskôr. V prípade nekomplikovaného pôrodu a priebehu šestonedelia sa odporúča počkať aspoň o dva týždne dlhšie.
  • O tom, ako sa správne starať o jazvu po cisárskom reze, ťa poučia už v pôrodnici. Vo všeobecnosti však platí, že akonáhle prídeš z pôrodnice domov, rana by mala byť čo najviac na vzduchu, nemala by jej škodiť ani krátka sprcha a mala by si dbať o to, aby si jazvu nedráždila okrajom spodnej bielizne či nohavíc.
  • Prečítaj si viac o jazve po sekcii a dozvieš sa napríklad i to, aké sú príznaky, že sa ti jazva nehojí správne:

Jazvy po pôrode

Poranenia a rany, ktoré vznikli počas pôrodu, dokážu čerstvej mamine nemálo skomplikovať šestonedelie a starostlivosť o bábätko. Ako sa starať o jazvu po cisárskom reze? A ako čo najrýchlejšie zahojiť poranenia pri nástrihu či natrhnutí hrádze? Prečítaj si náš článok, v ktorom sme si dopodrobna posvietili na pôrodné poranenia, jazvy a ich hojenie.


Video: Krátkodobé aj dlhodobé následky pôrodu

Rozhovor s odborníkom: Mgr. Kristina Zemánková

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Zmeny na tele po pôrode

Na internete nájdeš množstvo informácií o tom, ako sa tvoje telo mení v priebehu tehotenstva. Avšak čo po pôrode? Zmenám na ženskom tele sa už v tomto období toľko pozornosti nevenuje, pretože v tom čase sa už každý dávno sústredí len na novonarodené bábätko. Avšak aj táto etapa života si zaslúži, aby sa o nej hovorilo. Telo ženy si totiž markantnými zmenami prechádza i po donosení dieťatka. Poď si teda prečítať, čo všetko sa s tvojím telom bude diať a na čo by si sa mala sústrediť.

Duševné zdravie po pôrode

Šestonedelie a prvé mesiace života bábätka si často idealizuje nielen spoločnosť, ale i samotné nastávajúce mamičky. V skutočnosti však obdobie krátko po pôrode nemusí pôsobiť ako prechádzka ružovou záhradou – okrem toho, že si istými zmenami prejde aj telo, nepríjemne môže prekvapiť i duša. Ako sa starať o psychiku po pôrode a aké signály ti môžu dávať najavo, že čosi nie je v poriadku? To sa dozvieš v našom článku.

Prsia po pôrode

Ostrá a neznesiteľná bolesť pri dojčení, prasknutie bradavky či horúce a naliate prsníky, ktoré okamžite reagujú na dotyk a tlak… Aj s týmito problémami sa môžu čerstvé maminy v šestonedelí stretnúť. Ako by mala vyzerať starostlivosť o prsia po pôrode, aké zmeny môžeš očakávať a ako vybrať dojčiacu podprsenku? Kedy ti pomôže návšteva lekárne a kedy zasa laktačná poradkyňa? Prečítaj si o tejto téme viac…


Viac o popôrodnom zotavovaní na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s bruchom po pôrode

Máš skúsenosť s bruchom po pôrode?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke