Placenta

Orgán, ktorý je v ženskom tele iba počas tehotenstva a napriek tomu plní svoju funkciu aj pre niekoho iného. Reč je o placente alebo o plodovom koláči, ktorý v priebehu gravidity okrem iného vyživuje bábätko. Poď s Modrým koníkom zistiť, čo to placenta presne je, aké sú jej úlohy a aké komplikácie môže v tehotenstve spôsobiť.
čo je to placenta

Placenta je v tehotenstve dôležitým orgánom ako pre ženu, tak aj pre bábätko.

Čo je to placenta?

  • Ide o dôležitý spoločný orgán matky a plodu, pričom v priebehu tehotenstva bábätku zabezpečuje všetko, čo potrebuje.
  • Placenta je husto popretkávaná krvnými cievami, ktoré zaisťujú dieťaťu prísun kyslíka a potrebných živín. Zároveň odvádza z jeho telíčka škodliviny a zabraňuje vstupu niektorých mikrooganizmov a nebezpečných látok do krvného obehu bábätka.
  • Má kruhový alebo oválny tvar a počas tehotenstva dosiahne priemer cca 20 cm. Jej hrúbka je asi 3 cm a vážiť môže až pol kilogramu.
  • Strany placenty možno rozlíšiť na stranu materskú a plodovú, teda fetálnu. Materská strana, ktorá bola spojená so stenou maternice, má hubovitú štruktúru. Naopak, tá fetálna je na povrchu lesklá a pokrývajú ju plodové blany. Možno na nej takisto spozorovať tzv. strom života – teda cievnu kresbu, ktorá plynulo prechádza až k pupočníku.
    • Pupočník alebo pupočná šnúra je elastický povrazec, ktorý spája pupok dieťaťa s placentou. Jeho priemer býva 1 až 2 cm a väčšinou má dĺžku okolo 50 cm. Pokojne však môže dosahovať aj 130 cm.

Kedy sa placenta začína vyvíjať?

  • Jej zárodky sa tvoria už v prvých týždňoch tehotenstva. Zhruba v 4.-5. mesiaci je placenta zrelá a jej vývoj je dokončený.

Kde je placenta uložená?

  • Najčastejšie sa nachádza na zadnej strane maternice, pričom je mierne uložená smerom nahor.
  • Práve jej nesprávne umiestnenie môže spôsobiť v tehotenstve komplikácie – známou abnormalitou je tzv. placenta praevia4 alebo vcestná placenta.
    • Vcestná placenta sa vyskytuje približne u 0,5% tehotných žien a ide o dolné umiestnenie placenty. Predstavuje nebezpečenstvo pri pôrode, keďže bráni dieťatku postupovať v pôrodných cestách. Rovnako hrozí i riziko silného krvácania, a to nielen počas tehotenstva, ale aj pri vaginálnom pôrode.

placenta a jej časti

Placenta je s bábätkom spojená prostredníctvom pupočnej šnúry.


Funkcie placenty

  • prenos živín a elektrolytov medzi organizmom matky a dieťaťa,
  • prenos materských protilátok – po narodení má dieťa protilátky len od matky, pričom neskôr počas života získava vlastné,
  • okysličovanie krvi dieťaťa a odvádzanie oxidu uhličitého z jeho tela
  • tvorba hormónov:
    • ľudský choriogonadotropín alebo hCG či tzv. tehotenský hormón1 – významným spôsobom ovplyvňuje organizmus matky počas gravidity,
    • placentárny laktogén – tento hormón má vplyv na rast plodu a rast mliečnych žliaz, takisto i stimuluje tvorbu mlieka. Tvorí sa od prvého mesiaca tehotenstva a jeho hladina sa zvyšuje až do konca pôrodu.
    • estrogén – ovplyvňujú rast maternice a rast mliečnej žľazy, počas tehotenstva je ich hladina vyššia,
    • progesterón – počas tehotenstva znižuje napätie maternice a stimuluje rast mliečnych žliaz v prsníkoch.

Faktory ovplyvňujúce placentu

Je množstvo faktorov, ktoré počas tehotenstva ovplyvňujú vývoj a funkciu placenty. Niektoré faktory sa dajú ovplyvniť a iné zasa nie. Konkrétne ide o:


Najčastejšie komplikácie v tehotenstve a pri pôrode súvisiace s placentou

Nesprávne umiestnenie plodového koláča nie je jedinou komplikáciou, ktorá v tehotenstve môže nastať. Rovnako môže placenta napríklad ohroziť aj dovtedy bezproblémový priebeh pôrodu.

Placentárne komplikácie

  • Predčasné odlúčenie placenty počas tehotenstva (abrupcia placenty) – ide o neobvyklú, ale závažnú komplikáciu, počas ktorej dochádza k zastaveniu prívodu kyslíka a živín pre dieťa. Abrupcia placenty môže nastať v poslednom, teda treťom trimestri alebo v priebehu prvej a druhej doby pôrodnej.

Abrupcia placenty

Jedným z najdôležitejších orgánov v tehotenstve je placenta – takmer po celý čas vyživuje dieťatko, vďaka čomu má možnosť rásť a vyformovať sa do podoby človiečika, ktorý sa jedného dňa začne pýtať na svet. Rovnako však v tehotenstve v súvislosti s placentou môže nastať niekoľko komplikácií. Príkladom je i abrupcia placenty alebo jej predčasné odlučovanie od steny maternice. Čo presne sa vtedy v ženskom tele deje a aké má abrupcia placenty riziká?

  • Vcestná placenta alebo placenta praevia – je to stav, kedy je plodový koláč umiestnený príliš nízko a bráni dieťaťu dostať sa do pôrodných ciest počas vaginálneho pôrodu. V rámci placenty praevia sa rozlišujú 4 stupne závažnosti.

Placenta praevia

Môže sa stať, že žena s bezproblémovým tehotenstvom odchádza z tehotenskej poradne s nálezom, ktorý ju nemálo vystraší. Nielenže to nečaká, ale nadovšetko poriadne ani nevie, čo všetko môže tento zvláštny termín v jej tehotenskej knižke znamenať. Hovoríme o vcestnej placente alebo placenta praevia – náleze popisujúcim nízke uloženie placenty. Čo to pre tehotnú ženu znamená a aké komplikácie môžu v súvislosti s tým nastať?

  • Hlboko vrastené cievy placenty do maternice – v závislosti od toho, či je vrastená aj do svaloviny maternice, sa tomuto javu odborne hovorí placenta accreta, increta alebo percreta. Hrozia tu komplikácie, ako sú predčasný pôrod alebo silné krvácanie pri pôrode. Takisto tento nález vedie ku chirurgickému zákroku, počas ktorého lekári musia placentu z vyoperovať.

Placenta accreta, increta, percreta

Placenta môže v priebehu tehotenstva, ale i po pôrode dieťatka spôsobiť nejednu komplikáciu. O to viac dokáže nastávajúcej maminke navodiť strach i skutočnosť, že množstvo problémov súvisiacich s placentou nesie odborný názov. Dnes sa preto pozrieme na placentu accreta, increta a percreta. Čo sa za týmito pojmami skrýva, ako sa v praxi prejavujú a akým spôsobom môžu narušiť tretiu dobu pôrodnú?

  • Placenta sa od steny maternice neodlupuje ani po pôrode – placenta adherens. V takomto prípade je potrebné manuálne vybratie placenty, tzv. manuálna lýza.

Placenta adherens

Adherentná placenta môže skomplikovať aj predtým bezproblémový a hladký pôrod. Čo to placenta adherens vlastne je a ako postupujú lekári, ak sa na ňu vyskytne podozrenie? To sa dočítaš v našom článku, v ktorom sa venujeme poruchám inzercie placenty.

  • Nedostatočnosť placenty – môže sa nazývať aj zlyhávanie alebo insuficiencia placenty. Ide o stav, kedy placenta nie je schopná zabezpečovať dieťaťu dostatok živín alebo kyslíka a väčšinou vedie k predčasnému pôrodu.

Nedostatočnosť placenty

Nedostatočnosť placenty môže byť spôsobená mnohými faktormi, avšak vo výsledku vždy vedie ku komplikáciám, ktorých sa v tehotenstve bojí každá nastávajúca mamička. Prečo nedostatočnosť placenty vôbec vzniká a aké má dôsledky? To sa dozvieš v našom článku.

  • Infarkt placenty – infarkty placenty v tehotenstve nastávajú bežne, pričom väčšina z nich neprináša žiadne komplikácie. Nebezpečné sú len vtedy, ak je infarkt rozsiahly alebo opakovaný. Vtedy placentárny infarkt vedie k zlyhávaniu placenty.

Infarkt placenty

Samotný termín „infarkt placenty“ znie nesmierne hrozivo, avšak ku podivu vo väčšine prípadov nebezpečný nie je. Iné je to ale v prípade, ak infarkt placenty zapríčiní jej nedostatočnosť. Aká je medzi týmito dvoma stavmi súvislosť, čo vlastne znamenajú a aké komplikácie prinášajú? Poď si o tom prečítať viac…

Ako sa patologické stavy placenty prejavujú?

Príznaky, ktoré v priebehu tehotenstva hlásia problémy s placentou:

  • vaginálne krvácanie,
  • bolesť brucha a v oblasti podbruška,
  • bolesti chrbtice,
  • rýchly nástup kontrakcií.

Pôrod placenty

  • Hoci si pôrodom bábätka šťastní rodičia vydýchnu, ani zďaleka sa pre pôrodníkov ich práca ešte nekončí – ženu totiž čaká v priebehu vaginálneho pôrodu tzv. tretia doba pôrodná, teda pôrod placenty. Kedy táto fáza nastane, je nesmierne individuálne. Môže prísť pokojne 5 minút po príchode dieťaťa na svet alebo až po hodine. Zvyčajne je však placenta vylúčená do polhodiny po pôrode bábätka.
  • Pôrod placenty je takisto sprevádzaný kontrakciami, ktorým sa hovorí aj sekundárne kontrakcie. Množstvo žien už pôrod placenty nepovažuje za bolestivý zážitok. Placenta je totiž mäkká a tvárna, čo poriadne uľahčuje jej prechod pôrodnými cestami.
  • Odlúčenie placenty od maternicovej steny nastáva vďaka novovytvorenému hematómu, teda krvnej zrazeniny, ktorá začne postupne vyvíjať na placentu tlak, vďaka čomu zabezpečí jej odlúpenie od matenice a následný odchod z tela von. Za normálnych okolností nie je samotný pôrod placenty sprevádzaný krvácaním. To nastane, až keď je placenta vylúčená – hneď po nej totiž odchádza aj krv z hematómu. Krvácanie by malo mať jemnú intentenzitu.
  • Kým žena nekrváca, prípadne lekár neodhalí žiadne iné komplikácie, nie je dôvod znepokojovať sa, ak žena nepociťuje sekundárne kontrakcie a placenta sa nezačína vylučovať z jej tela. V prípade, že ani po hodine nenastáva pôrod placenty, začína sa konštatovať, že je placenta stále pevne prirastená k maternici a treba telu pomôcť. Vtedy je potrebné zahájiť tzv. manuálnu lýzu.
    • Manuálna lýza predstavuje úkon, kedy pôrodník jednou rukou vnikne cez pošvu až k maternici a druhou rukou zvonka vyvíja tlak na maternicu cez brušnú stenu. Takýmto spôsobom odlúči placentu od steny maternice a vyberie ju cez pošvu von.
    • Neexistuje všeobecne odporúčané časové okno, kedy je potrebné pristúpiť k manuálnej lýze. Každý pôrodník sa riadi svojou intuíciou, zdravotným stavom rodičky a doposiaľ získanými skúsenosťami. Niektorí manuálnu lýzu urobia skôr (po 45 minútach od pôrodu dieťaťa), iní čakajú o pár minút dlhšie.
  • Akonáhle je pôrod placenty ukončený, je potrebné skontrolovať, či vyšla z tela vcelku a neporušená. Ak by totiž v tele rodičky zostali jej časti alebo blany, spôsobilo to by závažné komplikácie jej zdravotného stavu, predovšetkým infekcie a krvácanie.
  • Po úspešnom pôrode placenty nastáva tzv. štvrtá doba pôrodná, ktorá trvá cca dve hodiny. Na jej začiatku má lekár čas na to, aby ošetril pôrodné zranenia.

Video: Všetko o prirodzenom pôrode

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek


Životnosť placenty

  • Placenta má obmedzenú dobu životnosti a na konci tehotenstva, presnejšie okolo 42. týždňa začína postupne odumierať, dôsledkom čoho prestáva plniť svoje funkcie. Pre bábätko to znamená ohrozenie na jeho živote – predovšetkým z dôvodu, že placenta zabezpečuje prísun kyslíka do jeho krvného obehu.
  • Obmedzená životnosť placenty je teda častým dôvodom k vyvolaniu pôrodu. Hoci sa dieťaťu ešte nechce ísť na svet, lekári mu musia pomôcť.

Mohlo by ťa zaujímať:

Vaginálny pôrod

  32 skúseností

Čaká ťa vaginálny pôrod? Bez ohľadu na to, či si prvorodička alebo už máš nejaký pôrod za sebou, môžeš sa pasovať s množstvom nezodpovedaných otázok, prípadne obáv, ktoré ti nedajú spať. Kedy vyraziť do pôrodnice? A čo ťa čaká počas prvej, druhej a tretej doby pôrodnej? Aj to sa, okrem iných informácií, dozvieš v našom článku.

hCG

Vďaka nemu ti vyjde pozitívny tehotenský test, no rovnako môže spôsobovať aj tehotenské nevoľnosti. Reč je o hCG – „tehotenskom hormóne“, ktorý by v žiadnom inom období tvojho života nemal byť vo zvýšenej koncentrácii vyplavovaný do krvi. Poď sa s nami pozrieť, akú má hCG v ženskom tele funkciu a čo je príčinou jeho zvyšujúcej sa hladiny.

Príznaky tehotenstva

Keď sa hovorí o príznakoch tehotenstva, každému zákonite napadnú meškajúca menštruácia a nevoľnosť či zvracanie. No nie nadarmo sa vraví, že sa oplatí počúvať svoje telo, pretože signálov, ktorými ženský organizmus ohlasuje tehotenstvo, je omnoho viac. Čo na sebe pozorovať, ak sa snažíš otehotnieť? A kedy zbystriť pozornosť, ak si tehotenstvo naopak neplánovala? O tom si prečítaš v nasledujúcich riadkoch.


Viac informácií na Modrom koníku

Nájdi na Modrom koníku inšpiráciu, rady alebo pochopenie a pocit, že ti niekto rozumie.

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš nezodpovedanú otázku ohľadom tvojho zdravia, zdravia tvojho bábätka, priebehu tehotenstva, vzťahov, právnych či finančných záležitostí? Odborníci v našich Poradniach sú pripravení poskytnúť ti fundovanú odpoveď. Poradne sú zadarmo a pýtať sa môžeš aj anonymne.
  • Diskutuj s ostatnými (budúcimi) mamičkami
    • Môžeš si len čítať už vzniknuté fóra, aktívne sa do nich zapojiť, prípadne vytvoriť vlastnú diskusiu.
    • Všetky diskusie
  • Pridaj sa do tematických skupín
    • Naše tematické skupiny sú tu preto, aby spájali ľudí s rovnakými záujmami, prípadne tých, ktorí si práve v živote prechádzajú rovnakým obdobím. Môžeš tu načerpať inšpiráciu, zdieľať svoje skúsenosti alebo si nechať poraď od žien, ktoré teraz prežívajú to isté čo ty.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s placentou

Máš skúsenosť s placentou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke