Placenta adherens

Adherentná placenta môže skomplikovať aj predtým bezproblémový a hladký pôrod. Čo to placenta adherens vlastne je a ako postupujú lekári, ak sa na ňu vyskytne podozrenie? To sa dočítaš v našom článku, v ktorom sa venujeme poruchám inzercie placenty.
prirastená placenta

Prirastená placenta sa väčšinou odhalí až po pôrode dieťatka.

Čo je to placenta adherens?

  • Ide o prirodzené neodlúčenie placenty po pôrode bábätka, ktorého príčinou je pevné prirastenie placenty k stene maternice. Adherentná placenta ako taká predstavuje problematickú situáciu, s ktorou je spojených aj mnoho rizík – napríklad aj rozsiahle krvácanie či nutnosť odstrániť spolu s placentou i maternicu.
  • Za ideálnych okolností pri vaginálnom pôrode by sa totiž mala placenta vylúčiť z tela von počas 3. doby pôrodnej, teda pár minút po tom, ako sa narodí dieťatko. Časový interval, počas ktorého sa placenta začína oddeľovať od steny maternice, sa u každého pôrodu môže líšiť. Zvyčajne však tzv. druhotné kontrakcie, ktorých úlohou je vypudiť placentu, nastúpia do maximálne polhodiny. Ak sa nevyskytnú komplikácie, môže sa počkať 45 minút, maximálne hodinu – väčšinou sa každý lekár riadi intuitívne a má svoje postupy.
  • Ak ale k spontánnemu pôrodu placenty nedochádza, lekári počítajú s možnosťou, že nastalo v priebehu tehotenstva prirastenie placenty k stene maternice. Tento stav môže byť pomenovaný viacerými názvami: retencia placenty, adherentná placenta či placenta adherens.
  • Placenta adherens sa odborne klasifikuje ako porucha inzercie placenty, teda ide o jej nadmerné prirastenie ku tkanivu maternice. Považuje sa za tzv. nultý, najmiernejší stupeň porúch inzercie placenty, pričom ďalšie tri stupne sa nazývajú:
    • 1. Placenta accreta – placenta je k maternici naviazaná príliš pevne a jej cievy prerástli hlbšie do maternice. Menej invazívne formy placenty accreta je ešte stále možné odstrániť pomocou manuálnej lýzy.
    • 2. Placenta increta – placenta vnikla do maternice ešte hlbšie ako v prvom stupni, pričom prerástla až do jej svaloviny.
    • 3. Placenta percreta – placenta prerástla do celého tkaniva maternice a všetkých jej častí. Ide o najzávažnejší stav. Výnimkou nie je ani to, ak sa začína šíriť do ďalších blízkych orgánov, napríklad do močového mechúra.

Placenta accreta, increta, percreta

Placenta môže v priebehu tehotenstva, ale i po pôrode dieťatka spôsobiť nejednu komplikáciu. O to viac dokáže nastávajúcej maminke navodiť strach i skutočnosť, že množstvo problémov súvisiacich s placentou nesie odborný názov. Dnes sa preto pozrieme na placentu accreta, increta a percreta. Čo sa za týmito pojmami skrýva, ako sa v praxi prejavujú a akým spôsobom môžu narušiť tretiu dobu pôrodnú?

  • Väčšinou sa adherentná placenta diagnostikuje až v čase pôrodu. V tehotenstve sa tento nález odhalí len veľmi výnimočne, pretože zriedkavo spôsobuje komplikácie, ktoré by lekárov k nájdeniu diagnózy mohli zaviesť.
    • Ak sa naskytne podozrenie na placentu adherens už v priebehu tehotenstva, zvyčajne je to z dôvodu, že v súvislosti s placentou vznikli aj iné problémy, ktoré si žiadali špecializované vyšetrenia. Môže ísť napríklad o vcestnú placentu.4

Manuálna lýza – odstránenie placenty lekárom

  • K manuálnej lýze pristúpi lekár vtedy, ak zhodnotí, že už nie je čas čakať, či sa placenta vylúči z tela sama, prípadne ak spozoruje znaky, ktoré by potvrdili, že samovoľné vylúčenie placenty nie je možné.
  • Manuálna lýza by sa mala robiť v narkóze, avšak pozor – ak na pôrodnej sále nastane situácia, ktorá lekárom viac nedovoľuje čakať a volať anesteziológa, pristúpi k nej lekár okamžite, bez uspatia rodičky. Za mimoriadnu situáciu sa môže považovať napríklad masívne krvácanie, náhly pokles tlaku matky atď.
    • Väčšinou sa však manuálna lýza bez uspatia matky vykonáva v menších pôrodniciach, ktoré nonstop nemajú k dispozícii dostatok personálu. Vo veľkých pôrodniciach sa zvyšuje i šanca, že personál bude schopný konať urgentne aj v spolupráci s anesteziológom.
  • Úkon prebieha tak, že lekár jednou rukou siahne cez vagínu k maternici a k placente a druhou rukou vyvíja tlak na brucho. Takýmto spôsobom naruší spojenia medzi maternicou a placentou, vďaka čomu zabezpečí jej odlúčenie. Následne ju vytiahne pôrodnými cestami z tela von a skontroluje, či vyšla celá. V prípade potreby môže lekár ešte maternicu od zvyškov placenty „dočistiť“ tzv. kyretou – kovovým nástrojom.
  • Niekedy sa však môže stať, že sa odstránenie placenty komplikuje, napríklad je vrastená tak hlboko do tkaniva maternice, že nie je možné ju odstrániť bez toho, aby sa maternica nepoškodila. Vtedy ide o vyššie stupne závažnosti prirastenia placenty, ktoré sme už v článku spomínali – placentu accreta, increta či percreta. V takom prípade sa, žiaľ, volí i možnosť hysterektómie – chirurgického odstránenia celej maternice spolu s placentou.
    • Hysterektómia4 predstavuje operáciu, počas ktorej je žena uspatá. Vykonáva sa rezom cez brušnú stenu.

Príčiny adherentnej placenty

Hoci stále nevieme pomenovať presnú príčinu, často mávajú ženy, u ktorých sa vyskytla retencia placenty, v anamnéze tieto problémy či úkony:

  • kyretáž2 – tzv. čistenie maternice po spontánnom či umelom potrate, prípadne inom medicínskom zásahu,
  • prekonaný potrat,
  • prekonaný zápal maternice,
  • operácie v maternici, vrátane cisárskeho rezu.

Placenta adherens a ďalšie tehotenstvo

  • Ak sa retencia placenty vyskytla v predchádzajúcom tehotenstve a chcela by si mať ďalšie dieťatko, mala by si s tým oboznámiť každého lekára, ktorý ťa v tehotenstve bude vyšetrovať, vrátane pôrodníkov, ktorí budú pri nasledujúcom pôrode.
  • Adherentná placenta sa môže objaviť znovu, no rovnako i nemusí. Neznamená to, že ak jeden pôrod skončil manuálnou lýzou, pri druhom sa to musí automaticky zopakovať.

Video: Všetko, čo potrebuješ vedieť o vaginálnom pôrode

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Vaginálny pôrod

  32 skúseností

Čaká ťa vaginálny pôrod? Bez ohľadu na to, či si prvorodička alebo už máš nejaký pôrod za sebou, môžeš sa pasovať s množstvom nezodpovedaných otázok, prípadne obáv, ktoré ti nedajú spať. Kedy vyraziť do pôrodnice? A čo ťa čaká počas prvej, druhej a tretej doby pôrodnej? Aj to sa, okrem iných informácií, dozvieš v našom článku.

Polyhydramnion

O tom, ako môže hladina plodovej vody skomplikovať priebeh tehotenstva, sa veľa nehovorí. Aj preto sa množstvo mamičiek, ktoré sa s týmto problémom stretnú, vystrašia. Je skutočne dôvod na obavy, ak sa ti v tehotenskej knižke objaví výraz polyhydramnion? Čo to presne znamená a aké sú príčiny? Aj to sa dozvieš v našom článku.

Preeklampsia

Prečo ti lekár meria na každej tehotenskej poradni krvný tlak a zdôrazňuje, aby si aj nabudúce nezabudla priniesť moč? Hoci sa môže zdať, že sú tieto merania len pre efekt, v skutočnosti majú svoj nesporný význam. Práve monitoring krvného tlaku a sledovanie bielkoviny v moči prispieva k skorej diagnostike preeklampsie. Čo to preeklampsia vlastne je, aké sú jej príznaky a prečo predstavuje riziko nielen pre nastávajúcu maminku, ale aj pre dieťatko? To sa, okrem iného, dozvieš v našom článku.


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s placentou adherens

Máš skúsenosť s placentou adherens?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke