Vnútromaternicová rastová retardácia plodu

Informácia, že dieťatko zaostáva v raste a je o pár týždňov menšie ako plody, ktoré sú v rovnakom týždni tehotenstva, vystraší každú nastávajúcu mamičku. Čo to znamená, ak dieťatko trpí rastovou reštrikciou či rastovou retardáciou a aké môžu byť príčiny?
rastová reštrikcia plodu

Prvé podozrenie na zaostávanie plodu v raste sa naskytne pri dôkladnom ultrazvukovom vyšetrení.

Čo je to vnútromaternicová rastová retardácia plodu?

  • Je to stav, kedy bábätko v maternici zaostáva v raste, či už hmotnosťou a/alebo dĺžkou. Odborne sa miera zaostávania v raste označuje v percentiloch, no úplne postačí, ak si zapamätáš informáciu, že ide o plod menší ako najmenej 3 až 4 týždne oproti iným bábätkám, ktoré si práve v brušku prechádzajú rovnakým gestačným týždňom, teda týždňom tehotenstva.
  • V súvislosti s touto témou môžeš natrafiť na viacero pojmov a skratiek:
    • IUGR – skratka vychádza z anglického výrazu Intra Uterine Growth Restriction a jej preklad je vnútromaternicová/intrauterinná rastová retardácia. V praxi teda ide o plod so zníženým rastovým potenciálom.
    • SGA – skratka opäť vychádza z anglického pojmu small for gestational age a jej preklad je – plod je malý na svoj gestačný vek. Využíva sa najmä v spojitosti s narodeným bábätkom, ktoré je príliš malé na týždeň tehotenstva, v ktorom sa narodilo.
    • Rastová reštrikcia – ide o synonymný výraz rastovej retardácie.
    • Hypotrofia plodu – často sa laicky hovorí, že ide o „podvýživu plodu“ a jeho zaostávanie v raste. Opakom hypotrofie plodu je hypertrofia, teda plod, ktorý je na svoj gestačný týždeň nadmerne veľký.

Typy zaostávania plodu v raste

  • Symetrické/proporcionálne – zaostávanie sa pozoruje už v skorých štádiách tehotenstva, pokojne aj v prvom trimestri. Plod je menší ako v hmotnosti, tak aj v dĺžke svojho telíčka, pričom väčšinou zaostáva aj vývoj orgánov. Často sú príčinami genetické poruchy plodu, napríklad niektorá z trizómií (Downov, Edwardsov či Patauov syndróm), infekčné ochorenia plodu (napríklad toxoplazmóza prenesená od matky) či návykové látky, ktoré matka užívala pred a počas tehotenstva. Symetrické zaostávanie v raste tvorí približne 30% diagnostikovaných prípadov.
  • Asymetrické/disproporcionálne – dochádza tu k nepomeru hmotnosti a dĺžky plodu. Zatiaľ čo hmotnosť plodu je nízka, jeho dĺžka približne súhlasí s daným gestačným týždňom. Častou príčinou je slabá činnosť placenty, ktorá telíčko dieťaťa nedostatočne zásobuje živinami. Asymetrické vnútromaternicové zaostávanie v raste je väčšinou diagnostikované v druhej polovici tehotenstva a tvorí približne 70% prípadov.

Príčiny SGA/rastovej retardácie plodu

Hoci sa niekedy nepodarí určiť presnú príčinu rastovej reštrikcie plodu, predsa len existujú isté faktory, ktoré sa za ňu označujú. Môžu byť ako na strane tehotnej ženy, tak aj plodu:

Príčiny SGA na strane matky:

  • Nedostatočnosť placenty – tento pojem pomenúva stav placenty, ktorej funkcia je z rôznych dôvodov obmedzená. Akonáhle placenta prestáva fungovať „naplno,“ k plodu sa nedostáva dostatok výživy. Nedostatočnosť alebo insufisciencia placenty sa považuje za najčastejšiu materskú príčinu SGA/hypotrofie plodu a predstavuje vážny problém ako pre dieťa, tak aj pre matku.
  • Podvýživa matky – ak nie je dostatočne vyživované telo tehotnej ženy, nemožno očakávať, že plod bude dokonale prosperovať. Táto príčina zahŕňa aj užívanie drog, pravidelné pitie alkoholu a fajčenie pred tehotenstvom i počas neho.
  • Ochorenia matky – môže ísť o celé spektrum ochorení, či už chronických, ktorými žena trpela pred tehotenstvom, alebo tehotenských ochorení, napríklad preeklampsia.3 Väčšinou ide o vysoký krvný tlak, ktorý negatívne vplýva na činnosť placenty, alebo srdcové ochorenia.
  • Viacpočetné tehotenstvo – jednou z možných komplikácií pri tehotenstve s dvojičkami1 alebo trojičkami je i nerovnomerné vyživovanie plodov.

Príčiny SGA na strane plodu:

  • Genetické vady – ak je plod menší o niekoľko týždňov už v druhom trimestri, najčastejšou príčinou je niektorá z genetických porúch plodu. Môže ísť o Downov,2 Patauov alebo Edwardsov syndróm.2
  • Vírusové ochorenia – ide zväčša o ochorenia, ktoré plod „získal“ od matky. V praxi sú častými prípadmi napríklad rubeola či toxoplazmóza.
  • Poruchy pupočníkapupočná šnúra dokáže skomplikovať vývoj plodu rôznymi spôsobmi. V súvislosti s ňou môžu vzniknúť komplikácie ako napríklad trombóza pupočníkových ciev, stiahnutie (kompresia) pupočníka či jeho zauzlenie.

Diagnostika rastovej retardácie plodu

  • Prvé podozrenie sa väčšinou vyskytne na ultrazvukovom vyšetrení v tehotenstve. Ak sa tak stane, lekári podnikajú ďalšie diagnostické kroky, ktorých cieľom je nielen definitívne potvrdenie diagnózy, ale aj určenie príčiny.
  • Konkrétne ide o tieto doplnkové vyšetrenia:
    • fetálna biometria – ide o dôsledný ultrazvuk, počas ktorého sa plod nielen dôkladne zmeria, ale hodnotí sa aj stav jeho orgánov,
    • krvný rozbor – v krvi matky sa sledujú špecifické paramatre, ktorých hodnotové odchýlky môžu lekárov naviesť k príčine problému,
    • kontrola prietokov v pupočnej šnúre – tzv. flowmetria,
    • CTG vyšetrenie – merajú sa ozvy bábätka a činnosť maternice,
    • vaginálna cytológia – ide o ster z pošvy, ktorý sa posiela na kultiváciu, pričom sa hľadajú rôzne baktérie,
    • záťažové testy – sleduje sa tu zrelosť plodu.
  • Často je skutočnosť, že bábätko zaostáva v raste viditeľná aj navonok. Tehotnej žene prestáva rásť bruško a maternica je na daný týždeň tehotenstva neprimerane malá.

Screening rastovej reštrikcie plodu

  • V 36. a 37. týždni tehotenstva sa vykonáva screening rastovej reštrikcie plodu u nastávajúcich mamičiek, pri ktorých sa na tento problém už vyskytlo podozrenie. Rovnako ho však môžeš podstúpiť z vlastnej vôle, aj v prípade, že sa podozrenie doposiaľ nenaskytlo. Nevýhodou však je, že by si si toto vyšetrenie musela sama zaplatiť v špecializovanej klinike.

Liečba hypotrofie/rastovej retardácie plodu

  • Keďže môže mať rastová reštrikcia celé spektrum príčin, jednotná liečba alebo všeobecný postup neexistuje. Základom je monitoring rodičky i plodu a zahájenie pokojového režimu. Ak je príčina na strane matky a ide napríklad o jej podvýživu, snahou lekárov je tento problém minimalizovať a poskytnúť telu matky potrebnú výživu, aby bolo schopné lepšie vyživovať plod. Samozrejmosťou je zákaz užívania návykových látok.
  • Ak sa nepodarí určiť presnú príčinu, pristupuje sa k liečbe tak, že sa matke podávajú rôzny vitamíny a liečivá. V prípade, že sa bábätko v maternici „nezlepšuje“ a nereaguje na poskytnutú liečbu, po 34. týždni tehotenstva sa volí predčasný pôrod.

Hypotrofický novorodenec

  • Je samozrejmé, že k bábätku, ktoré sa v konkrétnom týždni tehotenstva narodí menšie ako jeho „rovesníci,“ budú lekári pristupovať osobitejšie. Okrem podstúpenia doplnkových vyšetrení, ktoré skontrolujú činnosť jeho orgánov, bude starostlivejšie sledované aj po ukončení novorodeneckého obdobia.
  • Dobrou správou však je, že až 90% detí, ktoré sa narodili menšie a nemajú pridružené ochorenia či genetickú poruchu, tento rozdiel do dvoch rokov „dobehnú“.

Mohlo by ťa zaujímať

Veľkosť plodu počas tehotenstva

Snáď každú nastávajúcu mamičku zaujíma, ako si v brušku rastie jej bábätko. Zatiaľ čo pre ne je to skôr zaujímavosť, lekári sa na rast plodu pozerajú trochu inou optikou. Veľkosť plodu je totiž jedným z množstva dôležitých ukazovateľov, či sa bábätko vyvíja správne a či má v maternici ideálne podmienky. Poď sa pozrieť, aké sú priemerné hodnoty rastu plodu a v ktorých týždňoch zaznamenáva ohromné míľniky.

CRL plodu

Čo znamená skratka CRL v tehotenskej knižke a prečo je tento údaj dôležitý? Ako to súvisí s veľkosťou a vývojom bábätka a kedy ťa lekár môže poslať na doplnkové vyšetrenia, ak by sa mu niečo nepozdávalo? Poď sa s nami pozrieť, ako v tvojom brušku rastie bábätko a prečo je dôležité to v prvých týždňoch tehotenstva starostlivo sledovať.

Poloha plodu

Prečo je dôležité poznať pred pôrodom polohu plodu a kedy sa dieťatko zvykne otočiť hlavičkou nadol? Ak sa práve nachádzaš blízko cieľovej rovinky tehotenstva a obávaš sa, či práve uloženie dieťatka v tvojom brušku neskomplikuje priebeh prirodzeného pôrodu, potom je tento článok presne pre teba.


Viac o rastovej reštrikcii plodu na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s vnútromaternicovou rastovou retardáciou plodu

Máš skúsenosť s vnútromaternicovou rastovou retardáciou plodu?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke