Starostlivosť o batoľa

Starostlivosť o batoľa je náročnejšie, pretože si vyžaduje robiť všetko samostatne. Je potrebné učiť sa novým veciam - kúpanie, čistenie zubov, kŕmenie, ukončenie plienkového obdobia. Batoľatá by sa mali učiť robiť veci samostatne, ale nie z dôvodu, aby mala mamička menej práce. Je dôležité, aby bolo dieťa samostatnejšie a jeho schopnosti sa dali použiť v kolektíve detí na pieskovisku, v jasliach alebo v škôlke. Každé dieťa je ale iné a nové veci sa naučí v rôznom čase. Najlepšie sa danú činnosť naučí, ak o ňu prejavuje zvýšený záujem - prechádza tzv. senzitívnym obdobím2.

Video: Večerná rutina mamičky

Vývin batoľaťa

Ako dieťa rastie a čo by malo zvládať a vedieť v jednotlivých etapách svojho batoľacieho obdobia sa dočítate v samostatných článkoch, ktoré sú rozdelené do skupín s 6ti mesačnými rozostupmi:

Starostlivosť o batoľa

Kúpanie batoľaťa

Mnoho batoliat nemá rado vodu a dobu kúpania. Ako teda deťom pobyt vo vani počas kúpeľa spríjemniť?

  • Pridať do kúpeľa penu, aby vytvorila bubliny, s ktorými sa dieťa môže hrať.
  • Kúpanie spestriť kreativitou - nákup pasteliek, farieb do vody, písmeniek alebo hračiek, ktoré sa dajú pomocou vody "prilepiť" na kachličky alebo vaňu.
  • Kúpať sa s hračkami do vody.
  • Zapojiť dieťa do kúpania. Nech si umyje určitú časť tela, alebo nech umyje rodiča, ktorý sa s dieťaťom zároveň kúpa.
  • Na oplachovanie používať farebnú detskú žinku alebo kelínok na oplachovanie vlasov a mydlinek z tela.
  • Niektoré deti sa cítia bezpečnejšie v detskej vaničke než vo veľkej vani.
  • Deti môžu bojkotovať tiež kúpanie všeobecne. A to nielen vo veľkej vani, ale aj v detskej vaničke. Je preto dobré urobiť krok späť a umývať dieťa iba mokrou žinkou akoby bolo novorodencom2.
  • Keď dieťa nechce vo vani sedieť, je možné mu ponúknuť počas kúpeľa státie. Po čase sa dieťa osmelí a zase si sadne.
  • Používať detskú kozmetiku, ktorá nedráždi oči a pokožku.
  • Kúpiť sprchovú hlavicu pre deti, ktorá vyzerá ako zviera, alebo kúpiť detskú sprchovú podložku.
  • Posadiť dieťa na nočník ako ide do vane.

Čistenie zúbkov

Ako by si deti mali správne čistiť zúbky, aby sa predišlo vzniku zubného kazu?

  • Deti by mali mať malú a mäkkú kefku.
  • Zuby je možné čistiť malým množstvom zubnej pasty (ak má dieťa menej ako 2 roky, mala by byť zubná pasta vo veľkosti zrna ryže. Po 2. narodeninách má mať veľkosť guličky hrášku a deti staršie ako 5 rokov smie používať pastu vo veľkosti fazule).
  • Zuby čistiť ráno a večer po jedle.
  • Čistiť by sa mala vnútorná i vonkajšia strana zubov vrátane povrchu jazyka, na ktorom sa ukladá množstvo baktérií. Tie spôsobujú zápach z úst.
  • Keď sú deti väčšie, naučiť sa vyplachovať si pusu vodou.
  • Kúpiť vždy novú zubnú kefku akonáhle sa súčasná zubná kefka začne štiepiť.
  • Niektorí zubní lekári môžu dieťaťu odporučiť používanie dentálnych nití.

Kedy si deti zvládnu čistiť samy zuby?

Každé dieťa je individuálne. Keď je ochotné a schopné si zuby vyčistiť, malo by mu to byť umožnené. Samozrejme, že dieťa nie je natoľko schopné, aby zuby úplne zbavilo zubného plaku. Rodičia by preto dieťaťu mali zuby po jeho samostatnom čistení ešte dočistiť. Dieťa si zvládne samo bezchybne umyť zuby okolo 7. roku veku.

Ak si dieťa nechce čistiť zuby samo:

  • mala by mamička kúpiť zubnú kefku s obľúbenou postavičkou,
  • nakúpiť viac kefiek v rôznych farbách, aby si dieťa mohlo vybrať tú, ktorú práve chce.

Dieťa by malo navštíviť zubného lekára po 1. roku veku. Potom sa zubný lekár dohovorí s rodičom na pravidelných zubných prehliadkach a kontrolách.

Starostlivosť o batoľa

Spánok batoliat

Spanie dieťaťa je jedna z najnáročnejších úloh rodičov. Až 1/3 detí trpí nejakým spánkovým problémom, ktorý deťom sťažuje dostatočne dlhý spánok. Viac o detskom spánku v samostatnom článku: Spánok detí11.

6 základných chýb pri detskom spánku:

  • Dieťa chodí spať príliš neskoro - dostatočný spánok neumožňuje dieťaťu nočné bdenie a výskyt nočných môr. Dieťa, ktoré ide spať unavené má problémy so zaspávaním a so spánkom cez celú noc. Deti potom vstávajú skôr a sú nevyspané, ako keby išli spať vo vhodný čas. Rodičia by sa nemali spoliehať na to, až si dieťa začne trieť oči, zívať alebo plakať. Batoľatá by mali v noci spať približne 12 hodín.
  • Rodičia sa spoliehajú na pohybovú aktivitu pri spaní dieťaťa - ak dieťa zaspáva v náručí rodičov alebo v kočíku, mala by mamička po zaspaní dieťaťa s hojdaním ihneď prestať a nechať dieťa v kľude spať. Spánok v kľudovom prostredí prináša dieťaťu ďaleko väčšiu odpočinok. Mamička si môže sadnúť na lavičku a užívať si ticho, odpočívať a naberať sily na ďalšiu časť dňa.
  • Stimulácia v ríši snov - zmysly dieťaťa by nemali byť pred spánkom nadmerne stimulované (napr. zapnutá televízia, počítač alebo telefón či zapnutý kolotoč nad postieľkou, ktorý nielen hrá, ale aj svieti). Staršie deti rozptyľuje aj nadmerné množstvo hračiek v posteli. Dieťa by pri večernom spánku malo vedieť, že je tma a že sa v noci spí. Mladšie batoľatá by mali mať v miestnosti takmer 100% tmu. Staršie deti môžu mať tlmené nočné svetlo, ktoré upokoja ich obavy z nočných môr. V žiadnom prípade by však deti nemali mať pred spánkom zábavu, ktorá je nabudí a deti potom nechcú spať.
  • Neakceptovanie spánkovej rutiny - rutina počas zaspávania, alebo uspávania dieťaťa má svoj význam a dieťa je potom pokojnejšie. Napríklad po kúpaní sa dieťa navečeria, rodičia mu prečítajú rozprávku, zhasne sa svetlo a dieťa spí. Rutina pri uspávania by nemala byť vynechaná ani u starších detí i keď si rodičia myslia, že deti už sú na to príliš veľké alebo sa rodičia cítia unavení.
  • Nesúlad - keď je dieťa párkrát do týždňa ufňukané, rodičia povolia a nechajú dieťa spať u nich v posteli, alebo so súrodencom, či dokonca posúvajú čas na uloženie do postieľky. Dieťa by malo vedieť, ktorá posteľ je jeho a že sa v nej spí po celú noc. Existujú samozrejme výnimky, kedy dieťa spí spolu s rodičmi4 od narodenia a je tak vychovávané, alebo môže byť choré, má nočné mory, alebo je vonku silná búrka.
  • Rýchly prechod z detskej postieľky do veľkej postele - mnoho rodičov sa domnieva, že pri oslavách 2. narodenín je dieťa pripravené ísť do veľkej postele. Tento prechod môže u dieťaťa spôsobiť časté nočné prebúdzanie, alebo vstávanie v skorých ranných hodinách. Rodičia by mali počkať, až bude dieťa na veľkú posteľ pripravené. Väčšinou ide o vek okolo 3 rokov, kedy dieťa vydrží samostatne ležať v posteli bez toho, aby vstávalo a išlo sa napríklad hrať.

Odplienkovanie

V období batoľaťa si deti uvedomujú, že vykonávajú svoju potrebu do plienok. Ako spoznať, kedy je ten pravý čas, aby dieťa prešlo na nočník a uvedomovalo si a hovorilo si, že je čas vycikať sa inak ako do plienky? Viac nielen o vhodnej dobe k prechodu z plienok na nočník sa dozviete v samostatnom článku: Odplienkovanie15.

Dojčenie batoliat

Ako dlho je vhodné batoľa dojčiť? Má materské mlieko ešte nejakú výživu? Ako dieťa odstaviť od dojčenia11? Viac sa dozviete v samostatnom článku: Odstavenie dieťaťa6.

Viac o starostlivosti o batoľa na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.babycenter.com/toddler

Hodnotenia a skúsenosti so starostlivosťou o batoľa

Máš skúsenosť so starostlivosťou o batoľa?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke