Kojení. Mám málo mléka?

majunka54
29. črc 2020

Dobrý den, potřebovala bych radu. V porodnici jsem nemela žádné mateřské mléko, tak si byl na UM. Po 14 dnech od porodu se mi mleko spustilo, ale neměla jsem ho dost, tak jsem davala i UM. Nyní jsem chtěla s kojením přestat, protože to stresovalo mě i mého chlapečka. Ale cítím, že mám hodně nalita a bolavá prsa, když třeba přes den vůbec nekojim. Dnes jsem dala malému z prsu, protože jsem je měla nalita. Ale asi mu to nestačilo. Přijde mi, ze po UM je spokojenější než po MM. Setkal se s tim někdo? Vůbec nevím, kolik nakojim a kolik mu mám dát UM. Váhu nemám a odsavacku také ne.... Myslíte, ze mam malo mleka i když mám nalita prsa nebo ze mléko je slabé? Už jsem z toho zoufalá..

amazonkajanik
29. črc 2020

@majunka54 dávej častěji a ono se ho udělá dost. Slabé mléko je prý výmysl. Taky jsem šla z porodnice s UM,s tím,že nejdřív kojení a pak dokrm. Ovšem,mě se nedělalo téměř žádné,i přesto,že jsem na prsu třeba syna uspávala,nebo jsme léčili prdíky. Kojení s UM vydrželo do 3měsíců,pak se kluk začal na prsu vztekat a bylo vymalováno. Měla jsem nejvíc ráno,jak se přes noc nalily a pak jsem za den dala max 50ml. Odsávačku si kdyžtak kup,ať víš,ale dokud je UM jako berlička,tak to nebude ono. Dnes už to vím,ale synovi je 13měsíců a navíc mu v půl roce začaly růst zuby.

kosi_cek
29. črc 2020

@majunka54 spíše si myslím, že malý z prsu bohužel neumí sát, či neumí sát efektivně. Nepíšeš tedy způsob podávání UM (způsob podání je velký problém), kombinovat kojení a podávání UM je velmi složité , vesměs prakticky nereálné, i když to zároveň neznanená, že to nejde vůbec, či že to nemůže alespoň chvilku určitým způsobem fungovat. Sama mám s tímto způsobem jednu osobní zkušenost a vyhrálo UM, proti mé vůli, hrozně jsem se mu bránila, o to víc, že jsem věděla, že kojení jsem úplně normálně schopna...Jenže na kojení musí být (přinejmenším) dva, ta rovnováha je křehká, tím křehčí, čím je dítě mladší...

kyselalimetka
29. črc 2020

@majunka54 Mně se potvrdilo to, co říkají laktační poradkyně: nabídka mléka odpovídá poptávce, ale to ta poptávka musí být 🙂 Trvá i několik dnů, než se tělo a miminko sladí. Taky jsem z porodnice odcházela s dokrmem. Opravdu se mi vyplatilo pozvat si domů LP, naučila mě přikládat, aby miminko dobře sálo, a řekla mi spoustu užitečných věcí.

Pozor, nalitá a nevypitá prsa mohou přejít do zánětu s horečkami.

jipe
29. črc 2020

zalezla bych si s prckem na 3 dny do pelechu a jen kojila, na požádání, klidně nonstop, jen kdyby dítě očividně řvalo hlady a odmítalo prso, dala bych UM. S prvorozeným jsme bjovali 14 dní, než jsem dokrm UM odbourala. UM dávej injekční stříkačkou po malíčku. Pokud prcek nechce sát, tak si můžeš pomoct odsávačkou a prsa stimulovat a dokrmovat odsátým MM. Moc teda nechápu, proč přes den nekojíš, když máš prsa nalitá. Mléka se bude tvořit tolik, kolik bude poptávka, během pár dní se to vyrovná.

levandule_k
30. črc 2020

@majunka píšeš, že kojení tě kojení stresuje i tvého chlapečka, může to být tím, že kojení je náročnější na techniku než než pití z lahve, trvá mu než znovu přijde na to jak sát, když to má kombinované. Brečet po mateřském mléku může i proto, co jíš...

Odhadnout dávku po kojení, nevím, jak bych řešila, spolehla bych se na intuici, jestli je miminko spokojené nebo hodně brečí hlady.

To že nemáš váhu, s tím se moc nestresuj. Kdybys vypila půl litru vody, ihned přibereš půl kila, ale akorát to vyčůráš. 300g steaku ti dá mnohem víc energie...

ad slabé mléko, dítě na základě toho jak požužlá bradavku a má hlad nebo jen žízeň dává signál, jaké mléko pít, jestli víc na žízeň nebo na hlad.

Je otázka, jestli se chceš hecnout a zkusit se rozkojit nebo to ukončit.

puhelin
30. črc 2020

Co znamena, ze miminku tve mleko nestacilo?

akdar67
5. srp 2020

@majunka54 Dobrý den.já si myslím,žw mléko je slabé a prostě mu nestačí.Netrápila bych ho ani sebe a přikrmovala UM.

beatty
5. srp 2020

@majunka54 v tuhle chvili bych se asi obratila pro pomoc k laktacni poradkyni.
Podivej se na seznam LP na mamila.sk. Tam si ji najdes podle sveho regionu. Taky jsem se po porodu s jednou domluvila a dokonce za to ani nic nechtela.
Kazdopadne se uplne krasne muzes rozkojit!
Jak uz ti nekdo radil. Zalezte spolu do postele, bud s miminkem kuze na kuzi a hodne se tulte. Pusinkuj mu hlavicku, at citis jeji vuni. Sice to neni jako po porodu, ale taky to svuj dil mit bude.
Jak odbourat UM neporadim, ale mozne to bezesporu je.