Mám si porod nechat vyvolat nebo ještě počkat?

vanilysky
7. kvě 2019

V pondělí jsem byla 40+3 (dle ultrazvukoveho terminu porodu), jela jsem do porodnice na monitor a kontrolu s dobrou náladou, ptze jsem si vsimla, ze dle menstruace mám termin porodu 7.5., takže jsem byla v klidu a rikala si, ze mimi jeste muže mit cas. Dr me ale dost vyděsil, rikal mi, ze v patek bude mit 4050 g a ze je to velké miminko a z toho plynou možné komplikace jak pro dítě kdy se tam muže zaklesnout raminkem a nepujde to nebo i různe poporodni komplikace pro me viz nejake problemy s delohou, inkontinence atd atd a ze by na nic nečekal a nechal to vyvolat, ze do 42+0 dítě musí byt venku a ze nebudu nosit 9 mesicu dítě, aby se pak narodilo mrtvé...zní to hrozne, on se snažil to říkat hezky s tim, ze proste ty rizika jsou a musí me varovat. U prvního porodu mi Dr udělal Hamiltona, tam jsem byla pripravena a snad na 1 prst a porod trval přes 30 hodin, kdy 24 hodin jsem měla jen kontrakce bez otevírání. U druheho jsem Hamiltona nechtěla, nicméně potom co mi ten Dr řekl, jsem byla ochotna jít raději do nej než do klasického vyvolání, bohužel po vysetreni mi řekl, ze na to hrdlo ani nedosáhne jak je vzadu a tak, ze by to ani neslo provést a tak jsme se domluvili na ctvrtek na vyvolání - to budu 40+6. Ja jsem to cele obrecela, ptze jsem chtěla nyní úplně spontánní porod a poslední 2 týdny proto dělám psi kusy - všechny ty babske rady a nakonec ten cipek neni ani trochu pripraveny. Četla jsem, ze vyvolavany porod pokud nejsou pripraveny porodní cesty (což ja nemam vůbec), trvá i několik dni a člověk ma samozrejme hned ty bolestivé kontrakce. Ja nevim co mám dělat. Dost se bojim a nevim jestli nemam ten ctvrtek zrusit a nedat mimcu jeste cas. Na druhou stranu mám i strach, ze by mohly byt nejake komplikace jak pro mimi tak pro me a mohlo by to byt jeste horší když budeme čekat na spontánní porod. Bojim se, ze nemam jeste pripraveny ty porodní cesty ani trochu a co to znamená, od pátku kdy jsem byla také na kontrole se do pondeli na nich nic nezměnilo, takže se nic nemusi zmenit ani do čtvrtka, nevim proc mimi nechce ven. Jaké jsou vaše zkusenosti s vyvolavanym porodem a co si o tom myslíte?

syrinxka
7. kvě 2019

@vanilysky před 3lety, u dcerky jsem se taky hrozila vyvolávaného porodu, dole nic nepřipraveného, načtena spousta informací a žádný babský rady nepomáhaly. Tak se muselo vyvolávat. Naštěstí to u mě šlo celkem rychle. Ráno zavedli tabletu, od 12h začali mírné kontrakce a ve 14h řekli, že ten den ještě porodím. Píchli vodu a 17:24h byla malá na světě. Nemám s čím srovnávat, ale kontrakce byly asi bolestivější, hlavně křížové bolesti, ale netrvalo to dlouho tak se to dalo zvládnout. A teď mě čeká vyvolávaný porod asi znovu. Nejsem z toho nadšená hlavně proto, že jsem chtěla zažít normální spontánní porod. Dneska jsem 40+4 a i když jsem dole připravenější než prvně, furt se nic neděje. Poslíčky mám, ale žádný babský rady opět nefungují. Včera jsem to obrečela, ale dneska jsem s tím už víc smířená. Pokud se nestane zázrak a neporodím sama, tak v pondělí opět nástup na vyvolávání. Nezbývá než věřit, že to půjde stejně dobře jako u prvního. Nicméně tím jsem tě chtěla uklidnit, že ty hororový scénáře, který se všude možně dočteš, neplatí u každého. U mě byl vyvolávaný porod ve výsledku fajn, bez komplikací a jsem ráda, hlavně za tu rychlost s jakou to šlo.

syrinxka
7. kvě 2019

@syrinxka jo a ještě bych dodala. I když se tomu člověk snaží vyhnout, za mně je lepší poslechnout lékaře, který předpokládám je odborník a umí možná i lépe posoudit rizika, než my lajci. A jít do toho vyvolání, než si pak něco vyčítat. Zdraví miminka je přece to nejdůležitější a než riskovat nějaké komplikace, které by další přenášení mohlo způsobit, to radši přežiju to vyvolávání.

kusanagi87
7. kvě 2019

Ja jsem rodila vyvolanym porodem ve 40+3, cesty pripravene nebyly, Hamilton predtim nezabral. V 8 rano prvni tabletka, v 10 druha, ve 13 začaly postupne prvni kontrakce a po 17 hod porozeno 🙂 Takze na dny to fakt nebylo (to by me kleplo 😂) 😊 Maly mel 3,3 kg a i tak se na chvilicku zasekl a mela jsem co delat.

Na hodiny to je, kdyz se vyvolava pred terminem. Treba v 37+, ale kolem 41.tydne uz bych se toho fakt nebala. Lepsi to zvladnout nez mit pak problem opravdu porodit nebo cekat na jina potencialni rizika.

Dcera se narodila take vyvolanym a právě v 37+5, ale ja jsem mela porodni cest uz pripravene. Kontrakce zacaly okamzite po tabletce, otevírání cest probihalo normalne. Nebyt hematomu a zacinajici abrubci placenty, tak bych porodila tak do 6-8 hod od zavedeni tabletky. Takze take by to nebylo na dny.

Kdyby ti porod nepostupoval, tak pristoupi k CS (zvlast jak by mimi melo spatne ozvy).

Ja bych po mych zkušenostech nic neriskovala a necekala bych "az" se mozna porod spusti sam.

biedronka10
7. kvě 2019

Ahoj, jsem na tom stejne jako ty, myslim s tim terminem. Jestli chces napisu ti soukr. Zpravu. Cekam druhe a prvni porod jsem mela vyvolavany

lachtanice86
7. kvě 2019

@vanilysky mne vyvolávali kvůli cukrovce. Cesty nebyly připravené. V pátek mi dr udělala hamiltona už ten bolel jak prase. Domluva byla v pondělí v 16 nástup na vyvolání. Nic se nedělo, v pondělí ve 3rano krizove kontrakce, v 16nastup do nemocnice na vyvolání .otevřená jen na 1cm. Takže balónek na noc, ráno pichnuti plodove vody, prášky na vyvolání a byl i oxytocin. Rodila jsem přes 38hodin. Celou dobu krizové kontrakce a otevírání minimální. Nakonec doktor utrhl branku a řekl ať zkouším tlačit nanečisto. Malá ani nastupovala. Pokud to nepomůže tak císař. Měla jsem toho plný zuby. Ale nakonec přirozený porod.

leitlova
7. kvě 2019

Ahoj. Vyvolavani porod jsem nezažila, ale měla jsem namale. Já jsem den dopředu nastoupila s tím, že druhý den ráno začnou s vyvolavanim. No malá se nakonec rozhodla přijít sama ve 3 ráno v noci. Taky se může stát, že ten stres to miminko "rozhodí" a samo se rozhodne přijít na svět. A rozhodně je lepší mít vyvolaný porod, než aby se něco stalo. Soustřed se jen na sebe a miminko, a že ho za chvilku už budeš držet v náruci. A cesta která k tomu vedla je úplně ta nejmene podstatná věc, když jste oba zdraví.

vanilysky
autor
7. kvě 2019

@biedronka10 jasne, urcite napis zprávu, budu rada za každou zkušenost a tak 🙂

vanilysky
autor
7. kvě 2019

Tak trochu jste me uklidnily, ze to vždy nemusi byt tak hrozne. Mne tu hodne ženy v mem okolí říkají, ze mám poslouchat jen sebe a miminko a ze to prijde samo az mimi bude pripravene a nemam si do toho nechat mluvit lékaře. Ze mám verit sobě a miminku.

leniczka23
7. kvě 2019

@vanilysky ja rodila prvni vyvolavackou taky kvuli odhadu..ten mel ve 40+0 uz 4300g takze 40+3 nastup. Zavrena total.
Rano zavedli tabletu v 8, od 9 slabe ms bolesti cca co 2 minuty, to trvalo az do pul 4, v pul 4 mi praskla voda a malej se narodil za 7 hodin. Takze porod 7h.
Ted jsem 39+4 odhad opet velky, tajte v patek.kontrola a nyslim ze v pondeli budou chtit abych nastoupila opet na vyvolavacku, opet 40+3😁
Sem nasrana ze si to nezaziju prirozene, ale nejak extra se nebojim, jsem ted na prst, takze to bude urcite rychlejsi.
Drzim.palce.

neomenia
7. kvě 2019

Obě děti vyvolane, 1. pro přenášení ve 41+0, druhy pro vysoky odhad váhy ( vyslo jim 4.5kg🙄l ve 39+5, por. cesty poprve nepripravene, podruhe jen malo, kintrakce po 2 min, opravdu bolestive, nicmene porody 6 a 8 hod, bez poraneni. Taky jsem chtěla spontanni porod, ale nechtěla jsem ohrozit mimco. Ten spontanni by podle me bolelmin. Ale dali mi nejaky oblbovak ( nalbuphin) a pak to slo. Nakonec jsem rada, nevidim to zpětně nijak zle. Neboj se toho. Bolesti se daji zvladniut.

klea81
7. kvě 2019

Můj vyvoláváný porod trval 5,5 hod, takže bych zatím nepanikařila 😉

misak48
7. kvě 2019

@vanilysky taky jsem se bála a zkušenost úplně v pohodě. Měla jsem vyvolávaný porod ve 39+1. Porodní cesty tak nepřipravené, že jsem musela večer předem dostat nejdřív tyčinky na roztažení hrdla, aby vůbec ráno měli kam zavést vyvolávací tabletu. Tu jsem dostala v 10, od 11 do půl 4 jsem měla kontrakce (hlavně křížové), které mě ale neotevirali. Ale nebyly až tak extra bolestivé, rozcházela jsem je na chodbě. V půl 4 mi pak samovolně praskla voda a to to rozjelo tak, že v půl 6 už byla malá na světě...
Kamarádce vyvolávali měsíc přede mnou ve 40+6 a měla to dost podobné... Tabletka ve 12 a malý byl na světě v 8 večer...

lobella
7. kvě 2019

Vyvolavany ve 40tt+0, v utery v 9 rano prvni tableta, ve 4 odpo druha, od te doby kontrakce co 2-3min, streda v 9 rano tableta, ve 4 odpo dalsi tableta, po celou dobu kontrakce po tech 2-3min, bolest se dala rozdychavat, rozchodit, ale usnout bohuzel neslo, ve ctvrtek rano mi praskla sama voda a ve 4 odpo prcek venku, ja bez poraneni, cele to trvalo 3 dny, ale cesty nepripravene, hrdlo naprosto tuhe, zavrene, kontralce me vubec neoteviraly, neco dit se zacalo az ze stredy na ctvrtek v noci...ale co zena to jiny porod, mela jsem spolubydlici na pokoji, tez vyvolavany, dostala tabletu rano v 9 a ve 3 odpo mela prcka venku☺️ pokud je vyvopani nutne, at je to rychle....bolest nedokazu srovnat, rodila jsem poprve, ale ac to bylo dlouhe a kontrkce opravdu silne a bolestive, cekala jsem bolest jeste horsi, kdy clovek chce radeji umrit, to se mi nestalo

fly80
7. kvě 2019

@vanilysky úplně chápu, jak se cítíš. Já rodila v lednu. V den termínu mě ještě doktorka nechala přenášet, ale za dva dny na kontrole už tam byla jiná a ta byla nekompromisní. Na kontrole sem byla v úterý s tím, že ve čtvrtek mám ráno nastoupit do porodnice na vyvolávání. Na té kontrole ulne zavřená a taky chtěla udělat Hamiltona, ale nešlo to, že tam nedosáhne. Takže já ještě větší nervy, no co ti mám psát. Párkrát sem si doma pobrecela, ale do toho čtvrtka se malé ven prostě nechtělo. Tak sem vyrazila s přítelem do porodnice. V osm nástup, doktorka mě znovu prohlédla a zjistila, že sem se trochu otevřela, takže ten Hamilton už by šel. Ale i tak mě ujistila, že vyvolávat začnou až druhý den a že mi odpoledne zavedou nějakou tabletu na přípravu porodních cest. Takže asi v deset udělala Hamiltona a já se šla ubytovat. Jinak první porod byl dlouhý a nerada na to vzpomínám. Takže sem čekala něco podobného, jen trochu rychlejšího. Takže sem se ubytovala, ve dvanáct dostala oběd a byla nervni. Zrychlim to. Ve 13:45 mě poprvé pichlo v podbřišku, tak sem ve 13:50 psala příteli, ať radši přijede. Přesně ve 14:25 byla malá na světě a já ani nechápala, co se dělo. Můj porod si můžeš přečíst u mě na blogu. A šlo to i bez tablety. Držím palce. Já si při těch prvních slabších kontrakci pořád říkala, pojď už Rozárko ven, už tě chci pochovat a asi mě poslechla ❤️

miaelle90
7. kvě 2019

Zdravím, měla jsem vyvolavany porod 39+5 kvůli tehu cukrovce. Také jsem se bála, četla různé příběhy o tom, jak je vyvolavany porod bolestivejsi, chtěla jsem rodit přirozeně jako ty.... nakonec jsem to zvladla, za3,5 hodiny na porodním sále bez epiduralu se dcera narodila. Takže se toho neboj, je to individuální věc 🙂, přeji ať to dobře dopadne.

martaskaaa
7. kvě 2019

Ahoj, měla jsem vyvolávaný porod se styjným "problémem" jako ty. Nešel udělat Hamilton, protože hrdlo nebylo připraveno, otevřená jsem byla jen na prst (a to ještě k tomu při prohlídce silou dr prostrčila prst, aby na ten prst otevřeno bylo). Takže když jsem měla po termínu a furt se nic nedělo, tak jsme domluvili vyvolávání. Postup byl tak, že jsem nastoupila den předem večer, kdy mi zavedli pul tabletky na přípravu porodních cest (to bylo asi o pul 9 večer). V 1 ráno mi začaly poslíčci a nepravidelné stahy. Ráno při prohlídce se zjištovalo, zda se cesty trochu pootevřely a zda bude možné začít vyvolávání - tableta pomohla. Po prohlídce mi odešla hlenová zátka, o pul 10 ráno mi zavedli tabletu na vyvolání, za 45min na to mi ve sprše praskla voda a šlo se na porodní sál. Malý se narodil ve 14,30h (takže 5h od zavedení vyvolávací tablety). Narodil by se i dřív, kdybych si nenechala píchnout něco na utlumení bolesti (nebyl to epidural) a kontrakce tím zeslábly, museli to zase rozjet oxytocinem.
Jako mužu za sebe říct, že jsem se vyvolání bála jak čert kříže, protože jsem přesně četla ty diskuze, jak to je víc bolestivý a zdlouhavý. Nemohu boles porovnat s přirozeným porodem, bolelo to jak sviňa, ale jako 5hodin jsem vážně nečekala.
No jinak stejně s tím nic neuděláš, prostě to nějak dopadne. Držím palce, at je to rychlé a bez komplikací 🙂 JInak prcek mel 3650g a taky ho dva dny před vyvolaním tipovali na 4kila (dr mi říkala, že voda muže pusobit i jako lupa, takže tak velký být vubec nemusí 🙂

nolies
7. kvě 2019

@vanilysky První porod vyvolávaný v 34+1, cesty naprosto nepřipravené, porodila jsem za 3 hodiny po tabletce. Druhý porod spontánní v 38+5 a taky trval 3 hodiny. Takže u mě žádný rozdíl nebyl 😃

sdzu
7. kvě 2019

Mně porod také vyvolavali 41+4. Byla jsem úplně zavřená a delozni cinnost žádná. Vše proběhlo dobře, necelých 24h po zavedení vyvolávajícího leku se mina narodil úplně zdravý chlapeček.
Co se delky porodu týče myslím úplně normální pro prvorodicku. Rozjizdelo se to postupně, tak jsem dokonce 2 h spala a na salu jsem byla asi 7 h nez se miminko narodilo.
Původně jsem taky nadšená z vyvolání nebyla, ale teď jsem spíš ráda, když slyším historky o příjezdu do porodnice a predstava, že by miminko bylo ještě větší, mě taky neláká.
I pres nějaké poranění mám zpětně z porodu dobrý pocit. Už bych se vyvolání nebala 🙂

kusanagi87
7. kvě 2019

@vanilysky Mno tak ja kdybych verila sobe a miminku, tak nevim, jak by to u dcery dopadlo 🙄 Byla jsem rada, ze uz jsem byla v 37+5 na vyvolani v porodnici, ptz jsem pak kvuli hematomu zacala pri kazde kontrakci krvacet a dcera mela i hodne spatne ozvy - coz bych doma ani nevedela. Doma jeste 3-letaka a co bych v tu chvili delala?!? Manzel v praci.
Kvuli hrozici hypoxii nakonec akutni CS, takze ac jsem nam verila sebevic, tak jsem rada za to, ze jsem byla pod dohledem lekaru a necekalo se AZ si dcera sama rekne.

pasiba
8. kvě 2019

3 děti a všechny mi vyvolaly. Nevím jaky je porod nevyvolany, ale zvládneš to. Já šla rodit naposledy s obrovskym strachem kvůli velikosti miminka no a i to jsem zvládla. 5130g. Když budu chtít ještě jedno dite tak mě budou porod automaticky vyvolávat před termínem no a určíte bych to taky zvládla. Tak jako to ve čtvrtek zvládneš ty. Nic neodkládej 😉

verace81
8. kvě 2019

Když jsem čekala 2 miminko tak mi na ozvech řekli, že se jim tam něco nelíbí, totálně mě to vyděsilo a z ordinace jsem vyšla s brekem. Šla jsem znova na ozvy a pani doktorka mi řekla, že bude lepší když už bude malá v peřině. Já se docela na vše vyptám takže jsem řekla, že bych chtěla rodit normálně a že nevím co mě čeká při vyvolávání. Všechno mi vysvětlili, že zavedou tabletu kolem půl 2 a do půlnoci že bude malá na světě. Takže krom té tablety normální porod s tím že já mám porody vždy do 4 hodin jen jsem měla hodně silné kontrakce. Mám štěstí, že patřím k těm co ty porody odbydou za chviličku. Být tebou nebála bych se nech si všechno vysvětlit a těš se na miminko doktoři moc dobře vědí co dělají a zbytečně by Tě nehnali na vyvolávání. Asi ten porod budeš mít delší, ale na konci Tě čeká ta nejhezčí odměna za to trpění. Zvládneš to

zoyee
8. kvě 2019

Mě vyvolávali přesně na termín, strašně se mi zvedal tlak a bylo riziko preeklampsie. Připravené cesty nebyly. Začali v neděli kolem poledne, malá se narodila až v úterý večer. Ale bylo to v pohodě, nic mě nebolelo, žádný bolesti, kontrakce. Až v úterý v 18:15 sama praskla voda a za 3 hodinky byla venku. Kdyby se nerozhodla sama, ve středu ráno jsem už byla napsaná na sekci.

puhelin
8. kvě 2019

Porod mi vyvolavali z duvodu hrozici strevni infekce ve 39tt. Byla jsem na spicku prstu. Zadnou tabletu mi nedavali. Pichli mi vodu, sla jsem se osprchovat a za cca hodinu a pul jsem uz s manzelem sla na box, kde me pripojili k oxytocinu. Sice jsem od zacatku mela kontrakce po cca 5-10 minutach, ale byl to muj prvni porod a jinak jsem to nezazila, tak mi to nevadilo. Dcerka se narodila za necelych 6 hodin. Nevim, jak je to s tou tabletou, ale takhle bylo pro me vse temer bez bolesti, epidural i nastrih jsem odmitla a nebyla jsem vubec potrhana. I pres ten oxytocin jsem vnimala kontrakce a netlacila zbytecne. Kojeni se take podarilo (je to casto vic v hlave, nez ve zpusobu).
Drzim pesti, at to zvladnete. Uz jsem slysela nekolikrat, ze miminko nakonec samo ven chtelo jeste pred nastupem na vyvolani. Tak bych ti moc prala, aby to byl i tvuj pripad.

saminomimino
8. kvě 2019

Zkuste ricinový nápoj k vyvolání porodu,je to lektvar vytvořený pa,vyzkoušeno a funguje

sonik777
8. kvě 2019

Já měla vyvoláváný druhý porod kvůli přenášení 41+0, bolel mnohem víc než první přirozený, ale byl rychlejší, od zavedení tablety bylo za 3 hoďky po všem 😉 Intenzita bolesti asi spíš souvisela s rychlostí otevírání, než s faktem, že šlo o vyvolání, oxytocin jsem neměla ani u jednoho.

vanilysky
autor
8. kvě 2019

Jste všechny hrdinky 🙂 jsem moc rada za Vaše pribehy, ptze uz mi ten vyvolavany porod neprijde jako něco úplně strašného, ale ze je to vlastně celkem normalni, bezpečný a muže to byt i v pohode. Ted uz se aspon muzu jen těšit na mimi než se bát vyvolavaneho porodu a nervovat se kvůli tomu. Moc Vám všem dekuju 🤗🙂

karlajasmine
8. kvě 2019

Buď ráda, že ti to vyvolají, mně vyvoláváli druhý porod až 41+4. První doba porodní v pohodě..prostě kontrakce, stejné jako u prvního porodu, rozhodně ne horší. Druhá doba porodní děs, syn 4400g, zasekl se v porodních cestách a narodil se celý modrý (je úplně v pořádku). Pokud máš větší dítě, tak proste běž do toho vyvolání a vůbec se toho neboj, není v tom dle mého názoru a zkušenosti žádný rozdíl oproti porodu, který se rozjede sám.

inka02
8. kvě 2019

Moc ti držím palce, vše dopadne dobře a určitě to proběhne hladce. Věř doktorům, jsou to odborníci a vědí, co dělají. Měla jsem taky vyvolávaný porod ve 40+4 kvůli vysokému tlaku. Jela jsem na monitor a už si mě tam nechali, bylo 25.12.2018 😉 Druhý den v 11 hod. zavedli půl tabletky, že se možná rozjedou kontrakce. Kolem 15. hod. jsem ucítila slabou MS bolest, ale nic se nedělo. Od 17-19 hod. bolesti, které se daly "rozchodit". Mezi 19. - 21. hodinou byly bolesti silné, prakticky vkuse. Ve 21 hod. mi praskla voda a za 15 min. byla malá na 2 kontrakce venku. Celou dobu jsem byla na šestinedělí a když mi praskla voda, na porodní sál jsem běžela 😀 Byl to nádherný porod a moc ráda na něj vzpomínám.

avital
8. kvě 2019

Mam za sebou dve indukce, prvni 5 hodin 41+3, druha 2,5 hodiny v terminu kvuli zanetu ledvin, mala mela 4,2kg. Kdyz to ma bejt blby, bude to blby i prirozene🙂

martinka_33
8. kvě 2019

První dítě jsem rodila 41+6 dle už (dle MS to bylo myslím dokonce 42+3), na vyvolání jsem podepisovala reverse.... Druhý dítě jsem rodila 41+3, oboje po Hamiltnovym hmatu, vyvolávat porod jen protože mám po termínu bych si nenechala, to nejdříve ve 43.týdnu... ty musíš vědět sama co chceš a nechceš 🙂 Nejlepší je mít "k ruce", soukromou porodní asistentkou, která se vyzná a poradí

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru