Ako najlepšie investovať a ochrániť pred infláciou 15 - 20 000 EUR?

Zodpovedané
13. jan 2024

Dobrý deň,

som na dôchodku, mám nejaké úspory.

Ako najlepšie investovať a ochrániť pred infláciou 15 - 20 000 EUR?

Rozmýšľam nad termínovaným vkladom v JT banke, prípadne Realitný fond v 365 banke.

Kde by bolo peniaze najvýhodnejšie uložiť, aby nestrácali na hodnote?

Počula som o ETF fondoch, lenže je o nich málo informácií. Nechcem mať peniaze na bežnom úcte.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ETF fondy by som pri pokročilejšom veku neodporúčal (je tam vyššia kolísavosť a aj riziko), mali by sa využívať na dlhšie obdobie. Termínovaný vklad mi veľmi nedáva zmysel, keďže rovnaké alebo lepšie zhodnotenie viete získať aj inde, kde tie peniaze viete vybrať v prípade potreby aj skôr, čo sa takisto môže stať.

Realitné fondy sú za mňa v tomto prípade asi najlepšia možnosť, no ten v 365 banke nie je najvýkonnejší z trhu. Pri sume 15 - 20 000 EUR sú aj iné, výkonnejšie možnosti. Tu však záleží od toho, na koľko rokov by ste si tie peniaze chceli odložiť, či máte aj mimo toho nejakú finančnú rezervu a podobne. Na základe toho sa dá potom odporúčiť konkrétny produkt. Ak mi to zhriete do mailu, budem sa Vám na to vedieť pozrieť.

Odporúčam si takisto prečítať aj náš článok o ochrane peňazí pred infláciou: https://relyon.sk/blog/ako-ochranit-peniaze-pre...

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk