Budú podielové fondy klesať vzhľadom na vojnovú situáciu?

Zodpovedané
5. mar 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom podielových fondov.

Budú podielové fondy klesať vzhľadom na vojnovú situáciu?

Mám akciové portfólio vo VÚB - konzervatívne.

Treba radšej zrušiť investície do fondov?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade ma trošku prekvapilo, že považujete toto akciové portfólio ako konzervatívne. Ani nie, že by to nebola úplne pravda. Ide skôr o uhol pohľadu. Akcie sú rozhodne konzervatívnejšie, ako napr. investovanie do kryptomien a pod. Len sa s tým často nestretávam, že to bežní ľudia majú takto "konzervatívne" zaradené.

Aj samotný fond je vo svojom štatúte ohodnotený na stupnici rizikovosti SRRI od 1-7 na číslo 6 (https://www.eurizonslovakia.com/userfiles/docum...).

Osobne nie som moc zástanca unáhleného rušenia. Ak ste do investovania išli, tak predpokladám, že ste to s poradcom v banke prešli, alebo ste si súkromne urobili prieskum. To, že bude takýto fond nielen rásť, ale aj klesať, je istota nielen počas vojny, ale vlastne kedykoľvek. Je to prirodzená vlastnosť, že vývoj na trhoch má pohyby oboma smermi. Aj keď dlhodobé štatistiky napr. amerického akciového trhu ukazujú, že trhy v dlhodobom horizonte rastú.

Určite, by som sa pozeral aj na mesačné správy Vášho fondu, čoskoro by mala pribudnúť správa za 02/2022 tu https://www.eurizonslovakia.com/fond/34-akciove...

Tiež je otázka, či tento fond využívate formou investičného sporenia (kedy by ste počas poklesu vlastne len lacno nakupovali), alebo ste tam vložili všetky svoje peniaze, ktoré potrebujete o 2 mesiace vybrať. V dlhodobom horizonte je predpoklad, že aj prepady budú trhy postupne zmazávať a opäť sa vracať k sile.

Určite nič nepokazíte, ak svoje obavy prediskutujete ešte aj v banke. Tiež odporúčam sa pri týchto obavách pozrieť na svoje "peniaze", resp. majetok s odstupom - teda ako máte vlastne rozložené svoje zdroje a majetok. Ak peniaze v tomto fonde sú len jedna položka na zozname, je rozumné sa na to pozrieť aj v kontexte, teda so zohľadnením aj ostatných položiek majetku. Inak by ste sa na to pozerali ako na jediné peniaze, ktoré máte ako "železnú" rezervu a inak, ak je to proste len časť portfólia, ktoré vlastníte (to môže určite nejaký čas byť v poklese).

Aby som pridal viac názorov a obsahu, ktorý môžete zvážiť, nakoľko rozhodne Vám svojou odpoveďou nič neodporúčam (nepoznám Vašu finančnú situáciu a ani rozloženie majetku). Pozrite si napr. tento obsah od FINAXu, ktorí tvoria pomerne dobrý obsah pre vzdelávanie -teda aj informácie pre osobné rozhodnutia. Aby ste nemali len názor mňa, či len Vášho poradcu v banke, ale aj špecializovanej spoločnosti, ktorá sa živí tým, aby im ľudia dôverovali a investovali u nich peniaze - https://www.finax.eu/sk/blog/ako-sa-spravat-pri....

Zaujímavé môže byť si prejsť aj toto - https://www.finax.eu/sk/blog/10-odpovedi-k-inve...

To, či sa však bude jednať o nejaké krátkodobé poklesy, či ešte budú výraznejšie poklesy, na to Vám presne neodpovie nikto. Dá sa však predpokladať, že budú výraznejšie postihnuté fondy, ktoré majú významnejšie naviazanie na ruský trh (a to dlhodobo, resp. kým nezakročia pri aktívne spracovaných fondoch ich portfólio manažéri, aby tieto nateraz toxické investície obmenili).

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk